84 - Haarlemmermeer-Polder. Ilaarlemmermeer. GEMEENTE-RAAD. 8°. ons te magtigen om den derden dam met of zonder damplanken aan den Leeghoater te doen leggen; 4°. de kosten uit de aanneming van dit drieledig voorstel voortvloeijendete vinden op de wijze als bij uw zoo even aangehaald besluit, van 26 September j. 1., n°. 6, is nangewezen. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeer-Polder {get.) J. L. van der Burcii Voorz. E. W. van Brederode Secret. Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder. Verscheidene leden voeren over dit voorst-el het "woord. De opmerking van den heer 't Ho oft, dat het werk aan genoemde machine voordeeliger in eigen be- heer dan bij gedeeltelijke onderhandsche aanbesteding had kunnen plaats hebbenwordt door den heer Beijerinck wederlegd, die zegt, dat onderhandsche aanbesteding ook onder werken in eigen beheer wordt begrepen en dat zijns inziens in deze de voordeeligste weg voor den polder is gevolgd; hoewel hij het leg gen van een derden dam in de Ringvaart voor den Leeghoater minder noodzakelijk acht, zal hij zich echter daar voor verklarenten einde de meest mogelijke gerustheid voor de toekomst te erlangen. Hij zegt verder, dat de heeren zich niet moeten voorstellendat zich geen water meer aan de buiten- zijde van den keermuur zal vertoonen dat zich onder een gebonw als de Leegliwater in den put of onge- metselde kelder altijd water verzamelt, dat dit water geen bezwaar oplevert mnar integendeel dient tot be- houd der funderingen. Op voorstel van den heer Pol wordt goedgevonden het voorstel van dijkgraaf en heemraden niet in eens in zijn geheel, maar de vier onderdeelen daarvan ach- lereenvo'gens afzonderlijk te behandelen. Het 1°. punt wordt daarop in rondvraag gebragt en met algemeene stemmen aangenomen. Er is alzoo besloten goed te keuren de meerdere uitgaven aan de funderingen van den Leegliwaterad 7753.40, welke bij besluit dezer vergadering van 26 September j.l. N°. 6 reeds tot een bedrag van f 6200 waren vereffend. Vervolgens komt het 2°. punt in behandeling, waaromtrent door verscheidene leden inlichtingen wor- den gevraagd. De heer P o 1 meent datdaar aan J. van D ij k bij onderhandsche aanbesteding het werk is gegund aan hem een voorregt is toegekend boven anderen dat hij had moeten weten wat hij aannam, dat de kanssen van winst en verlies tegen elkander overston- den en dat er in geen geval sprake van schadever- goeding kan zijn. De voorzitter verdedigd de voordragt van het da- gelijksch bestuur en zegt, dat men met loven en bieden er is toe gekomen om den aannemer van D ij k te bewegen het werk voor f 5700 onder de hand aan te ncmendat de hem verstrekte opgaven aangaande den toestand van den grond aan den Leegliwaterdien aannemer werkelijk lager berekeningen hebben doen stellen, dan hij had moeten doen, dat de polder tot nog toe zijne werken zeer goedkoop heeft uilbesteed oradat de aannemers op spoedige betaling en billijk- heid van het bestuur in onvoorziene gevallen rekenen. Hij geeft de verzekeringdat wanneer het bestuur ten opzigte der aannemers altijd naar streng regt wil te werk gaandit zeer tot financieel nadeel van den polder zal uitloopen. Nadat nog verscheidene leden over dit 2°. punt hunne meeniug hadden te kennen gegevenwordt het in rondvraag gebragt en met 10 tegen 5 stemmen aangenomen en alzoo besloten aan den aannemer J. van Dijk de voorgestelde schadeloosstelling van/350 te verleenen. Tegen hebben gestemd de heeren: H. van Wic- kevoort Crommelin, Previnaire, Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, Pol en 't Hooft. Het 3°. punt wordt met algemeene stemmen aan genomen en alzoo aan het dagelijksch bestuur mag- tiging verleend om den derden dam met of zonder damplanken aan den Leegliwater te doen leggen. Plet 4°. punt, om de kosten, uit de aanneming van dit drieledig voorstel voortvloeijende, te vinden op de wijze als bij besluit dezer vergadering van 26 September j.l. N°. 6 is aangewezenwordt zonder hoofdelijkc stemming aangenomen. Den 14den Mei heeft de aanbesteding van de na- volgende werken plaats gehad. 1°. Het driejarig onderhoud der grindwegen in en om den polder; laagste inschrijver G. Hoogen- doorn Azn.te Giessendam, voor 54.095. De te onderhouden wegen, zijnde de begrinde Venneper-, Kruis- en Spaarnwouderdwarswegen3000 el van den oostelijken hoofdweg, de geheele jaagweg langs de ringvaartde begrinde uiteinden der lengt.e- wegen en eenige kleinere wegen binnen en buiten den polder, hebben eene gezamenlijke lengte van 99,600 el. Voor genoemde dwarswegen en de meeste overige moet jaarlijks 35 kub. el grind per 1000 strekker.de ellen geleverd wordcn. Voor de jaagweg in de 3 jaren 5650 kub. el grind en 2250 kub. el fijne puin. Voor het geregeld onderhoud moet de aannemer voortdurend in dienst houdcn 12 arbeiders. 2°. Hot verdiepen der IJtogt over eene lengte van 2600 el, begrepen tusschen den Spaarnwouderdwarsweg en den Veldweg achter Halfweg, met eene diepte van 5.50 el A.P. nabij den Veldweg en glooijend afloopend tot op 6 el A.P. aan den Spaarnwouder dwarsweg; laagste inschrijver G. Pro ok, te Mij- drecht, voor f 4587. 3°. Het maken van twee aanlegplaatseneen aan den Kruisweg achter Heemstede en een aan den Vijf- huizerdwarsweg (oostzijde); laagste inschrijver L. Kievit, te Ilaarlemmermeervoor f 1975. 4°. Het leggenbehoorlijk onderhouden en weder wegruimen van eenen zanddam in de Kruisvaarl achter den Cruqitiustot het nazien der pompharten van dit werktuig; laagste inschrijver C. de Jong Czn. Jr.voor 425. De gunning heeft reeds plaats gehad. Vergadering van Dingsdag 7 Mei 1861. Voorzitter Mr. M. S. P. Pabst. De vergadering wordt des namiddags ten 1 ure geopend. Tegenwoordig al de leden. De secretaris leest de notulen der vergadering van 26 April 1861, welke worden goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde, het bepalen der plaats voor de te bouwen vierde schoolen geeft als zijn gevoelen te kennendat op of nabij Abbenes de aangewezen plaats is; het besluit van den raad van 25 October 1859, waarbij. het aantal scholen bepaald isdoet dit veronderstellenomdat de vierde school daarbij op Abbenes is aangegevenhet regt en de billijkheid eischten die plaats, omdat anders in een jaar in het noordelijk gedeelte der gemeente en wel in of nabij de Sectien ED D en E E drie nieuwe scholen zouden worden gebouwd en het zuidelijk gedeelte, of Abbenes en omstreken, geen enkele nieuwe school zou bekomendoor het plaatsen der nieuwe school in of nabij de Sectie F Ezou men afwijken van de tot hier gevolgde gewoonte om beurtelings in de dringende behoeften der verschil- lende gedeeltcn van de gemeente te voorzienook het gering aantal kinderendat de tegenwoordige hulpschool nabij Sectie F E in den regel bezoekt toont de dringende behoefte voor eene groote school in dat gedeelte voorloopig niet aanvoor Abbenes pleit dat bezoek, daar het in gebruik zijnde locaal reeds te klein is. Om alle deze redenen zegt de voorzitter, dat er bij hem, tot voor eenige dagen geen oogenblik twijfel heeft bestaan, dat een der leden een andere plaats als Abbenes billijk zouden achten, te meer, omdat daarvan onlangs bij het bespreken van het bruggetje over de hoofdvaart nabij Abbenes, geen woord is gesproken, maar wel den wensch is te kennen gege ven dat de brug zou komen tegenover de nieuw te bouwen schoolen hij dus alle maatregelen heeft genomenom zoo spoedig mogelijk de aanvraag om subsidie aan het Rijk en de Provineie voor die school te kunnen doen. Hij zegt dat in deze zelfde verga dering, zoo men Abbenes bepaalt, kan worden over- gegaan tot bespreking der voorwaarcfenwaarop de grondendaartoe benoodigdnamens den heer van Voorst, in overleg met de heeren Ileynsius en M u 11 e r zullen worden in gebruik genomenen dat het in het geheel niet zeker is dat die heeren later, zoo de te bouwen school nu niet aldaar wordt geplaatst, tot de afstand van grond zullen genegen zijn, hetgeen tot groote ongeriefelijkheid zou aanleiding geven, en deelt de daartoe betrekkelijke brievenvan die heeren ontvangenmede; daarenboven liggen bestek en tee- kening voor de school nabij Abbenes gereed. In het belang der gemeente en ter spoedige voor- ziening in de dringende behoefte, stelt de voorzitter voor, dat de Raad bejsluite om op of nabij Abbenes als de plaats aan te wijzen waar de vierde nieuwe school zal worden gebouwd. Het lid Lewis is tegen dit voorstel en acht dat de school in sectie E had behooren te blijven; hij wil de school aan den Vijfhuizerweg, bij den Aalsmeer- derweg plaatsen. Het lid Knaap zegt, dat de Vijfhuizerweg bij den Aalsmeerderweg het eerst in aanmerking moet komen omdat er geen regt van huur meer is voor de tegenwoor dige noodschool in die buurt, dat daar de kinderen niet meer kunnen worden aangenomen, dat de weg te slecht is voor de kinderenen de school niet wordt bevorderd. De voorzitter vraagt, wanneer het gebleken is dat die school te klein is geweest, daar dit hem onbekend is en geeft het zeer geringe aantal kinderen op, dat in den regel die school bezoekt, De heer 't II o o f t is tegen Abbenes en gelooft dat er aan den Vijfhuizerweg meer kinderen ter school zullen komen en is er dus voor om daar de school te plaatsen. De heer Lewis zegt, dat er nu 86 kinderen op de school E 16 gaan en men vroeger beweerde dat dit de plaats niet was, maar vraagt, waarom alle scholen aan eene zijde der hoofdvaart komen. De heer Knaap houdt het er voor, dat er meer kinderen komen kunnen bij eenen goeden dan bij eenen slechten weg, daar er tegenwoordig veel kinde ren buiten de Meer gaan en vraagt, of de grond voor eene school en onderwijzerswoning aan den Vijf- huizer- en Aalsmeerderweg niet reeds is aangeboden. De heer S p a a n s vermeentdat reeds vroeger de plaats bij opvolging is bepaald en begrijpt niet waarom de voorzitter zijn voorstel doet, daar Abbenes reeds vroeger is aangewezen. De voorzitter zegt, dat het door hem aangehaalde besluit dit wel doet veronderstellen maar geenzins als onvoorwaardelijk is te beschouwen; dat hij overtuigd is, zoo de Raad een andere plaats aanwijst, dit zeer in het nadeel der gemeente zal zijn, en wel omdat het dan niet wel doenlijk isom met de aanvrage van subsidie voor de zoinervergadering der Staten gereed te zijn, en hij betwijfelt het, of het Rijk en de Pro vineie, zonder naauwgezet onderzoek, subsidie zullen geven, waarvan in elk geval het gevolg zal zijn dat dit jaar de vierde school niet zal worden gebouwd al mogt ook de heer van der Meer daartoe grond in Sectie FF 15, willen afstaan, hetgeen, zoo hij zich goed herinnerd, door dien heer in der tijd is aangeboden. Het lid Lewis zegtdat hij niet betwijfelt of het Rijk en de Provineie zullen wel subsidie geven daar het Rijk 180,000 uit de Meer trekt. Het lid 't H o o f t zegtdat wanneer er in Sectie J JKavel 4 zoodanige gelegenheid was als op Ab benes, hij voor Abbenes zou zijn, maar nu niet. De voorzitter doet mededeeling uit een brief van den daar aanwezigen hoofd-onderwijzer, over den zeer slechten toestand der noodschool en woning op Ab benes en vergelijkt die bij de schoone boerenwoning van mevrouw de wed. Blusse, geb. Maizonnet en is overtuigddat ieder zal moeten toestemmendat deze gebouwen en de localenwaarin onderwijs wordt gegeven, niet te vergelijken zijn; dat hij niet bevreesd is dat de landbouwer Tan is, huurder en bewoner van die boerderijin het belang zijner kinderen en nu hij jaarlijks 100 huur ontvangt, die gelegenheid zal opzeggen. Tot de stemming overgegaan zijnde wordt het voor stel van den voorzitterom als plaats voor den nieuw te bouwen school op of nabij Abbenes aan te wijzen, met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemdenSpaans en Verploegh; tegen Lewis, van Vuuren, 't Hooft, Knaap en Ko ot. Het lid 't Hooft stelt alsnu voor, om den Vijfhuizerweg, nabij den Aalsmeerderweg, aan te wijzen als de plaats alwaar de nu te bouwen school zal worden geplaatst. De voorzitter acht het overbodig, na al het aange- voerde, op te geven waarom hij tegen dit voorstel is. Na eenige discussien wordt het voorstel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Poorde leden die O tegenen tegendie voor het vorige voorstel waren. De voorzitter heft de openbare vergadering op en de deuren worden gesloten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2