- 115 - Rijnland. De Burgemeester van Haarlemmermeer Uit de liand tc i&uur In de V 9k Ult de hand te koop: Y E R S L A G DIJKGRAAF EN H00GHEEMRADEN VAN RIJNLAND, ^tigezottbctt. Het Bestuur der Afd. Haarlemmermeer, Haarlemmermeer: dertig bunders best WEI- en BOUWLANBmet daarop staande WONING, voor den tijd van drie of vijf jaren. Te bevragen op genoemde Woning, Sectie LN°. 12, bij den Eigenaar J. GROOT Bouwman. Badelijk te aanvaarden. op aiPOTHEEE. 2°. dat de hevel in ieder geval gesloten zal wor den, wanneer Let water in den polder zal gerezen zijn tot 4.70 A. P. 3°. dat door het openen van een schuif in den dam van af de maanden October tot en met April de vrije gemeensehap van de togt met het polder- water zal hersteld worden. De vergadering wenscht dat deze bepalingen bij het voorstel van dijkgraaf en heemraden zullen worden opgenomen. De heer van Houweninge stelt nu als amen- dement op dit voorstel voor, dat het verzoek van den heer A. zal worden aangehouden. Dit amendement wordt verworpen met 12 tegen 4 stemmen. De heer 't Ho oft stelt als amendement voor, dat de dam zij vast en zonder duikers. Dit amende ment wordt verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Ten slotte wordt het gewijzigde voorstel van dijk graaf en heemraden aangenoraen met 12 tegen 4 stemmen. De heer A. hield zich buiten stemming. d. Voorstel van dijkgraaf en heemraden om den bij de begrooting toegestane afsluiter in de hoofdvaart voor den Leeghioaier niet daar, maar voor den Lijnden te plaatsendaar zulks voor den dienst verkieslijker is, uithoofde men anders tot het leggen van een zand- dam voor dit werktuig zon moeten overgaan. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. e. Voorstel van dijkgraaf en heemraden om mag- tiging te vragen tot den aankoop van steenkolen direct nit de mijnenen zulks bij wijze van proef- neming, daar men veronderstelt dat zulks op den duur eene aanzienlijke besparing voor den polder zoude kunnen ten gevolge hebben. Tot leden der commissie tot het onderzoek der rekening worden door de vergadering benoemdde heeren van Stralen, van Houweninge en R u t- gers van Rozenburg. De dijkgraaf vraagt magtiging om zoowel nu als voor het vervolg, gelden uit de polderkas in belee- ning of prolongatie te mogen geven, welke tijdelijk voor de dienst kunnen gemist worden. Ilij zegt dat zulks tot nog toe met goed gevolg onder het beheer van dijkgraaf en heemraden heeft plants gehadmaar hij verlangt daarvoor magtiging van hoofd-ingelanden te ontvangen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nog wordt aan de vergadering medegedeelddat de brug te Aalsmeer gebroken istengevolge van het aanvaren van een schipen tevens magtiging gevraagd dit te doen herstellen en de kosten te vinden uit de post van onvoorziene uitgaven. Nalatigheid van den brugwaclrter is hiervan oorzaak geweest en deze is dan ook uit de dienst van den polder ont- slagen geworden. De vergadering gaat daarop uiteen. VAN omtrent den toestand van het Hoogheemraadschap in 1860. Vervolg. Middelen tot loozing of verversching van water. Rijnland is door de droogmaking van het Haar- lemmermeer in eenen geheel anderen toestand gekomen. Met zijnen voor dien tijd zoo uitgestrekten boezem van 22,700 bunders, waren de natuurlijke lozingsmidde- len de sluizen te Katwijkte Spaarndam en te Half- weg, voldoende om het boezemwater en het water dat de ruim 260 molens op den boezem uitslaan bij tijds kwijt te raken. Somwijlen slechts ontstond er overlast; bij aanhoudenden wind die het zee- of ijwater voor de sluizen opjoeg, en plaatselijk als door fellen wind het boezemwater naar de eene of andere zijde hoog werd opgestuwd. Nu echter die boezem tot op 4426 bunders verkleind is geworden, nu er drie stoomgemalente Spaarndam, Halfweg en Gouda gesticht zijnom bij tijdelijken overlast van water en onvoldoenden sluisgang den boezem te verlagen heeft Rijnland meer overeenkomst gekregen met eenen uitgestrekten polderdie slechts ten deele het water op onkostbare wijze door de sluizen loozen kan. Het overige water moet door de stoomgemalen verwijderd wordenten koste van brandstoffen en andere uitgaven voor de werktuigen en voor Rijn land is het alzoo tegenwoordig een belangrijke zaak om te weten met hoeveel water zijnen boezem belast wordt en op welke wijze dit verwijderd wordt. In het jaar 1860 viel vrij veel regen maar de koude zomer veroorzaakte vooral eene geringe ver- dampingzoodat dit jaar onder de vochtigen met zeer belangrijk waterbezwaar gerekend moet worden. Yolgens de meteorologische waarnemingen op Zwanen- burg was de uitkomst der drie laatste jaren als volgt 1858. 1859. 1860. gevallen regen in strepen. 511.26 714.00 668.20 verdampt417.50 596.28 323.73 93.76 117.72 344.47 In het verloopen jaar moest alzoo bijna de drie- voudige hoeveelheid water van den boezem worden afgetapt bij het vorig jaar vergeleken, en bijna vier- maal zooveel dan in 1858. De middelbare stand van den boezem was evenwel slechts een halve palm hooger dan in 185 9 en na- genoeg een palm hooger dan in 1858. Alleen in de eerste maanden van het jaar had men overlast door den te hoogen stand van den boezem. Volgens zoo naauwkeurig mogelijke berekening be- droegen de uitgeloosde hoeveelheden als volgt NATUURLIJKE AFWATERING. kub. ellen. Op de Noordzee 1822% uren. 207,986,203 hetIJ te Spaarndam 683 112,462,993 hetlJ Halfweg. 584 66,404,017 den IJssel te Gouda 9% 11,913 3099 386,865,126 UITMALING DOOR STOOMKRACIiT. te Spaarndam1049 uren. 80,241,036 Halfweg168614 90,964,625 Gouda1414% 43,689,314 4150% 214,894,975 alzoo te zamen 601,760,101 kub. ellen. In 1859 bedroeg: kub. ellen. de natuurlijke afwatering346,283,137 uitmaling door stoomkracht 187,236,089 te zamen. 533,519,226 In 1858 bedroeg: kub. ellen. de natuurlijke afwatering215,711,640 uitmaling door stoomkracht 33,142,629 te zamen, 248,854,269 In het laatste jaar moest alzoo door de stoomwerk- tuigen meer dan zesmaal zooveel water verwijderd worden dan in het drooge jaar 1858. Een nat jaar veroorzaakt alzoo thans aan Rijnland aanzienlijke uit gaven voor 1860 bedroegen de kosten voor de drie stoomwerktuigen dan ook ruim 36,500.Door- eengenomen bedroegen de kosten voor de stoombe- maling sints 1856 slechts gemiddeld 25,000. jaarlijksdeze uitgavedie alzoo een gevolg is van het droogmaken van het Haarlemmermeerwordt voor Rijnland ruimschoots opgewogen door het missen van het kostbaar onderhoud der meer-oeverwerken en het bedrag van het Rijnlands bundergeld, dat door den Haarlemmermeerpolder wordt opgebragt, nu wel nog maar voor de helftmaar na het einde van den twintigjarigen termijn voor de voile som. De kosten van de stichting der stoomgemalen kwamenzoo als men weet, ten laste der droogmaking van het Haar lemmermeer en werden alzoo door het Rijk gedragen. Doch, even als de boezem thans spoediger gevuld wordt door regen en opmaling, zoo ontstaat er thans ook bij zomerdroogte spoediger gebrek aan water en moet er alzoo inlating van zoet water geschieden. Bij de overeenkomst met Rijnland, ten opzigte van de droogmaking van het Haarlemmermeerhad het Rijk zich dan ook verbonden om de noodige midde len of werken ter aanvoering van zoet water op den boezem bij aanhoudende droogte te beramen of daar te stellen. Deze water-inlating geschiedt thans uit den IJssel bij het stoomgemaal te Gouda en somwij len ook bij den Leydschendamals Delflatidwaar de waterstand altijd hooger is dan in Rijnland, het missen kan. In 1860 werd reeds op den 20sten Mei behoefte aan water-toevoer gevoeld en gedurende den zomer werd te Gouda ruim 9 millioen en aan den Leydschendam ongeveer 5 millioen kub. ellen water ingelaten. Het is gemakkelijk te begrijpendat het thans veel overleg en zorg vereischtom met de minst mogelijke kosten den waterstand van Rijnland naar eisch te regelen en de ingelanden zoowel voor over- last als hen en de scheepvaart voor gebrek aan wa ter te vrijwaren. Bij de groote uitgestrektheid van Rijnlandden onvolmaakten toestand van vele der groote afvoerkanalen en de verschillende hoogteligging der landerijen is het duidelijk dat het zeer moeije- lijk moet zijn, de dikwerf tegenstrijdige wenschen te bevredigen en zooveel mogelijk het algemeen belang te behartigen. Men hoopt hierin echter inzonderheid door het verruimen en verdiepen der groote afvoer kanalen zoo als van den Rijn tusschen Yalkenburg en de spoorwegbrug aan de Yinkvan de Warmonder Leedede Doeswatering en den ouden Rijn veel verbetering te kunnen brengenvooral beoogt men daarmede een sneller toestroomen naar de sluizen en alzoo eene besparing op den arbeid der stoomwerk tuigen. Eene belangrijke besteding van werken die hiermede in verband staanzal eerstdaags plaats hebben. Haarlemmermeer23 Junij. Ofschoon er zeer weinig sympathie voor eene goede zaak nan het Kruisdorp alhier te vinden iszoo za- gen wij dan toch reeds vroeg in den morgen van heden de vaderlandsche vlag van het huis van den heer Z. Bestman wapperen, en ten 12 ure vergaderden ten zijnent de leden van het Metalen Kruis, een afdeeling onder den naam van Haarlemmermeer, met zeer veel zorg en vaderlandslievende be- doelingen opgerigt door haren voorzitterden heer G. B. Kerstemann, ten einde eenige zaken, hare afdeeling betreifendete besprekenen de verjaardag van onze beminde en geliefde Koningin te herdenken. Hartelijke toasten werden door den voorzitter, alsmede door andere leden, op het welzijn van koning en vaderland en op het hoofd en bestuur der gemeente Haarlemmermeer uitgebragt. Wen- schelijk blijft het, dat de leden dezer afdeeling den ijver, de opregte bedoelingen en vaderlands- lievenden geest van haren voorzitter zullen begrijpen en door eene getrouwe opkomst op de in de maand Au gustus a. s. te houden vergadering alsdan zullen too- nendat zij mannen zijn van 183031 wier borst het Trouw aan Koning en Vaderland versiert. Lof zij den heer Z. Bestman, voor de zorg en smaakvolle versiering van zijn lokaal, waartoe dan ook door den voorzitter namens de vergadering op gepaste wijze hare tevredenheid en goedkeuring is te kennen gegeventerwijl hem tevens dank werd toe- gebragt voor de zorg en moeite door hem ter op- luistering van dit feest besteed. brengt ter kennis van de Belanghebbendendat op Vrijdag den 28sten en Zaturdag den 29sten dezer maand, ter gelegenheid van den ALGEMEENEN WEDSTRIJD van Werktuigen voor den Hooi-Oogst het gedeelte van de Spiering- en Veldwegdat Sectie M insluit, zal zijn gesloten voor het publiek. De Burgemeester, PABST. der Hullandsche Maatschappij van Landbouwmaakt bekenddat op Zaturdag 29 J u nij e. k.als wanneer de MAAI-WEDSTRIJD gehouden zal worden, er gelegenheid tot UITSPANNING van PAARDEN zal bestaan op de Hoeve van den Heer VERHOEFF aan den SpieringwegSectie K, N°. 14. Tegen 44 en 5 pCt. is er nog GELD beschik- baar op Huizen en op Landerijen. Die daarvan gebruik wenscht te maken kan zich met onder- teekende en franco Brieven adresseren onder de Letters G. H.bij den Boekhandelaar W. CLEMENT, op de Prinsengracht bij de LeidsehestraatC C, 492 te Amsterdam. 5 Bunders YLASwelig te veld staandete Haar lemmermeer in de Afdeeling Burgerveen Sectie R R N°. 12. Te bevragen bij JACOB KLAPWIJK, op de Bouwhoeve aldaar.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 3