- 120 Ilaarlemmermeer. Landbou w. GEMEENTE-RAAD. ALGEMEENE WEDSTRIJD stellenen is verder de achtste pompzuigerdie bij de vorige werking stil stond, in orde gemaakt en bij de werking op 16 November in dienst gesteld. December. Bij de werking op den 6den heeft de Lijnden 14 uren stil gestaanom een ongemak aan de hydraulique-klep te herstellen, veroorzaakt door dat zich een oud stuk gutta-percha, dat zich in de pijp bevond, tusselien de klep en hare zitting had vast- gezet. In den nacht van den 9den op den lOden is weder een middenrif van eene der zuigers gebroken ten gevolge van dien schok viel de stoomzuiger met zooveel kracht indat twee schroefbouten van de deksel van een der balkleppenkasten stuk sprongen. Na die bouten door nieuwe, in voorraad zijnde, vervangen te hebbenheeft de Lijnden hare werking hervat met 6 pompeu en heeft toen tot den 11 den doorgewerkt. Op 12 December is men begonnen de twee zuigers, waarvan de middenriffen gebroken warenuit elkander te nemenwaarna die riffen op den 14den naar de Atlas ter herstelling zijn gezonden. Den 27sten en 29sten zijn die riffeu hersteld terug ontvangen, waarna onmiddelijk die zuigers weder in elkander zijn gezet, zoodat naar nlle waarschijnlijkheid de Lijnden desge- vorderd spoedig zijne werking zal kunnen hervatten. Bij dien stilstand zijn de ketels schoongemaakt en zijn door scheepstimmerlieden de naden van den stort- vloer en langs de pompen en de muren digt gebreeuwd en gepikt. January. Nadat de zuigers hersteld waren is de Lijnden op den 3den weder in werking gebragt. Bij den stilstand van 5 tot en met 23 Januarij zijn nog twee zuigers, waarvan de middenriffen bleken gescheurd te zijn voorzien van versterkingstukken die ook aan de Atlas vervanrdigd zijn. De langzame werking van den Lijnden werd veroor zaakt door de slechte toestrooming van het water door het ijs. jFebruary. Tijdens den stilstand zijn de ketels schoon gemaakt. Bij de werking bleek een der ketels lek te zijn. Dit ontstond door dat het hanglijn in de binnen- buis boven den vuurhaard gescheurd was. Om dit te herstellen zijn van den 13den tot den 18den drie ketels- ir.akers van de Atlas werkzaam geweest. Na het schoonmaken der ketels is een dezer be- srneerd met een mengsel van potlood, talk en koolteer, om te beproeven, in hoeverre dit strekt tot wering van den ketelsteen. Het personeel is overigens werkzaam geweest met het schoonmaken en oppoetsen der machine, opdat die weder in werking zou kunnen worden gebragt, wan- neer dit gevorderd wordt. Maart. Bij den stilstand in deze maand is een der pompbalansen van een nieuw buitenmetaal voorzien, en zijn in die balansen tevens nieuwe stropspieen ge- stoken. Op den 29sten is men begonnen met het schoonmaken der ketels. April. Gedurende den stilstand zijn door het per soneel schoongemaakt de koudwaterbak en de binnen het gebouw bestaande filtreerbak. Volgens de Gemeentewet moet en naar wij van een ingezeten vernemen, zal opDingsdag 16 Julij aanstaande de Yerkiezing plaats hebben van 3 Leden voor den Gemeenteraad, in de plaats van de aftredende heeren Lewis, Spaans en van Vuuren. Naar het schijnt bestaat er weinig belangstelling te dier zake, Althans er is hiervan tot heden niets gebleken. Dat echter de geregelde gang van zaken een goeden gemeenteraad eischt, zal wel niemand in twijfel trekken. Wij zullen ons dus verheugen indien de uitslag der verkiezingen een kenbaar blijk oplevertdat de meerderheid der kiezers van het gewigt der zaak levendig is doordrongen en hare keuzen welberaden zullen mogen heetenwaarbij wel is in aeht genomen wat het algemeen belang der gemeente dringend vordert. Vergndering van Donderdag 4 Julij 1861. Voorzitter Mr. M. S. P. Pabst. Tegenwoordig de leden 'tHooft, Knaap, Koot, Verploegh en van Yuuren. Absent de leden L e w is en Spaans. 1°. Nadat de notulen der vorige vergadering wa ren gelezen en goedgekeurd, gaat men over tot het henoemen van twee hulponderwijzers voor de opem bare scholen in de beide ontworpen dorpen; uit de stemming blijkt, dat met algemeene stemmen is be- noemd de heer D. van den Berg voor de school in het ontworpen dorp aan de Kruisvaart en de heer J. Noordraven voor die in het ontworpen dorp aan de Vennepertogt, de eerste wonende te Haarlemde tweede te Amsterdam. 2°. Worden gelezen de drie bij Gedeputeerde Sta- ten ingekomen reclames tegen den hoofdelijken om- slag, dienst 1861. Op de reclame van C. Rupke wordt besloten de aangevoerde gronden te wederleggen en te advi- seren om dien aanslag, zoo als hij door den Baad is gedaante behouden. Op de reclame van J. Knol als voren. En om op die van E. E. van Praag, rijks- ontvangerde Gedeputeerde Staten opmerkzaam te maken op de allezins onbetamelijke en ongepaste wijzewaarop die ambtenaarzonder het aanvoeren van eene enkele grondige reden, zich over de han- delingen van den Gemeenteraad uitlaat, zijn ambt en persoon onwaardig, de vergelijking met anderen te wederleggen en te adviseren tot behoud van zijn aanslag. 3°. De reclame, door C. llikaart aan den Ge meenteraad ingezonden, wordt, als te laat ingediend, afgewezen. 4°. Worden goedgekeurd met eene enkele wijzi- ging de door den gemeente-ontvanger ingezonden lijsten van restanten en oninbare posten van den hoofdelijken omslag en hondenbelastingdienst 185 8, 1859 en 1860. 5°. Eene gewijzigde verordening, ter uitvoering van art. 178 der gemeentewet, wordt, naar aanlei- leiding van bedenkingen door Gedeputeerde Staten op eene vroegere gemaaktvastgesteld. 6°. Na gedane mededeeling van den voorzitter, besluit men een gedeelte van eene daartoe in te rigten schuur van deu heer Slothouwer, sectie E 15, voor school te liuren, en wel tegen 300 zoo men slechts een jaar van dat lokaal gebruik maakt, en voor f 200 per jaar zoo die huur twee jaar of langer duurt, daarenboven ,/50 in eens voor bijdrage in de kosten van daarstelling. 7°. Worden gelezen de brieven, ontvangen van den heer van der Meer, te Raamsdonkover de gronden benoodigd voor de school aan den Yijfhui- zerweg, bij den Aalsmeerderweg, en besloten het daarbij gedaan voorstel niet aan te nemen, maar met dien heer in nader overleg te treden. 8°. Tot bepaling der waarde van de noodschool sectie E 16, wordt van de zijde der gemeente aan- gewezen de heer A. van Egmond. 9°. Wordt mededeeling gedaan van den uitslag der besteding van de scheidingsmuur der school in sectie J.Jkavel. 1en als aannemer aangenomen de heer C, Langhout, te Oude Wetering, voor 289. 10°. De Siaatsbladen van 1861, n°. 55, en de ProvinciaaUladen van dat jaar, n°. 48 en 49, wor den gelezenalsmede de goedkeuring van Gedepu teerde Staten op de aangevraagde af- en overschrij- ving in de begrooting dienst 1860, en voor kennis- geving aangenomen. 11°. Wordt bepaald, dat de hulponderwijzers op 1 Augustus aanstaande zullen in dienst komen. Na eene mededeeling van het lid H o o f t over belastingborden van de gemeente Sloten, staande aan de nieuwe gemeente Haarlemmermeerwordt de ver gadering gesloten. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 2 tot en met 9 Julij 1861. GEBORENMartinus, zoon van C. van Dam en C. v. d. Wilk. Grietje, dochter van J. Roos en G. Bregman. Ariezoon van J. Schaap en J. van Sprang. Geertruida Helenadochter van A. Umans en G. Goeman. Jannetje dochter van A. van Tol en J. Timmers. Johannes zoon van idem en idem. Maria Johanna, dochter van J. C. Ter- voert en E. Domna. Teunis, zoon van A. v. d. Berg en A. Aardoom. Maria, dochter van P. Wagemans en A. C. Brand. Anna dochter van W. van Niel en M. v. Vliet. Christina Johanna, dochter van J. Verkuil en 1. v. d. Henvel. OVERLEDENJohannesoud 7 maandenzoon van M. Essel en M. A. Vervloed. Cornelia, oud 10 jarendochter van C. vau Maasdam en A. Hartmans. Cornelis Kroon, oud 23 jaren gehuwd met Maria Griekspoor. ONDERTROUWD: J. P. Dijkstra en J. Timmerman. P. Rijlaarsdam met H. C. Boer. GEHUWD: Geene. In do zitting van den gemeenteraad van Leiden van 13 Junij 1.1., was aan de orde de behandeling der stukken betreffende den ijk op het botervaatwerk. Uit de beraadslagingen bleek op nieuw dat onderscheidene leden tegen het invoeren van eenen ijk, van welkea aard ook, gestemd waren, vooral op grond dat het eene belemmering was van de handelsvrijheid; ande ren verklaarden zich niet ongezind om zich te ver- eenigen met het vroeger vermelde voorstel van drie raadsleden tot het invoeren van eenen fakultativen ijk, al ware het bij wijze van proefnemingwaartegen de eerstgenoemden aanvoerdendat die ijk tot niets zou leiden en de deur zou openzetten tot een tal van misbruiken. Ten slotte heeft de raad zich, met 12 tegen 5 stemmen, met het voorstel tot het invoeren van een fakultatieven ijk op de botervaten vereenigd. Leidsche Courant.) van Grasmaaiwerktuigen Hooischudders, Paar- DENHARKEN, WAGENS OP ANDERE VOERTDIGEN en Hand-Gereedschappen voor den Hooi-Oogst, gehouden in den Haarlemmermeer-JPolder door de Hollandscho Maatsehappij van Landbouw, den 28sten en 29sten Junij 1861. (Vervolg en Slot.) De hooischudders en paardenhavken waren zeer talrijk vertegenwoordigd. Beide werktuigen zijn van| veel vroeger vinding dan de grasmaaiwerktuigen. Sints vele jaren ontmoet men ze dan ook op elke tentoon- stelling. In Nederland hebben ze nog zeer weinig j ingang gevondenbij de eigentlijke landbouwers treft men ze nog in het geheel niet aan. Onbekendheidi met hnnne werking en met de voordeelendie hun gebruik geeft, zal hiervan wel de oorzaak zijn. Het grootste voordeel ligt niet in de besparing van arbeid bij het hooijen maar in de snelheid waarmede het werk geschieden kan, zoodat men daardoor in de gelegen-) heid wordt gesteld ook bij ongunstig weder nog dik- werf het hooi goed te winnen tervvijl het anders door gebrek aan lianden dikwijls veel van zijne waarde verliest. Men zegthet hooi wil op de vork ge-j droogd zijn", en het is zeker dat de hooischudders in staat stellen dit werkelijk te doen, wijl men met geringen arbeid het hooi zoo dikwerf ferm kan op-! schudden als men slechts verkiesten ieder boer weet hoe veel beter het hooi is, dat snel gedroogd isdan dat hetwelk men lang aan regen en zonneschijn heefti moeten blootstellen. Het is zeker waar, dat die! werktuigen heel wat meer geld kosten dan een bos! hooiharkenmaar eenmaal van hun nut overtuigd zou-| den zeker vele boeren niet tegen die kosten opzien; onze kaas- en boterboeren zullen waarlijkna zulke gunstige jaren als de laatsten, niet zoo slecht bij kas zijn zoodatals het widen er ishet kunnen niet moei- jelijk zou vallen. Gelijk men bij den wedstrijd kon zienj is er geen zeer groot verschil tusschen de verschil- lende hooischudders en barken en komen zij in de; hoofdzaak alien overeen. Dit bewijst dat het goede model gevonden is en dat men wel nog hier en daar wat verbetering weet aan te brengenmaar dat overi gens de werktuigen goed aan hunne bestemming vol- doen. De coinmissie van beoordeeling voor deze werktuigen was zamengesteld uit de heeren: S. de Clercq W z.Dr. J. C. Ballot, J. B. Snellen, A. van der Ylies, A. Walrave Bisler, Jhr, C. L. M. Smissaert van den II a ere en van Wickevoort Crommelin. Van de hooischud ders werd die van T. W. Ash by en C°. (vroeger Smith en Ashby) met den eersten prijs van/100; bekroondaan die van Ransomes en Sims en aan de werktuigen bij de heeren Barn a art enVer- schuer in gebruik werd elk eene premie van f 50 toegekend. Voor de hooiharken werd geen eerste prijs toege kend wijl men het onderling verschil niet zoo groot achtte. Aan die van Ashby en van Ransomes werd elk eene premie van 60, aan die bij den heer Bar- naart in gebruik eene premie van 50 en aan die bij baron Yerschuer in gebruik eene premie van 30 toegekend. Twee hooiharken van Burgess Key, door Keyser en Swertz ingezonden, werden niet be- proefdwijl zij die er mede moesten werken niet tegenwoordig warenvan hunne op het oog doelmatige konstruktie liet zich eehter goed werk verwachten. De hooischudder van Ashby kost hier geleverd ongeveer 200. Een hooge prijs zal men zeggen, voor een werktuig dat slechts hoogstens gedurende eene maand van de twaalf te pas komt. Maar men behoort daarentegen ook te bedenken van hoeveel gV

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2