- 148 - Haarlemmermeer. Landbouw. de plaatsing van geld op hypotheek minder verkiesse- lijkwijl men niet zeker is het kapitaal terug te kunnen verkrijgen, wanneer men het noodig heeft, en dat heeft nadeeligen invloed op den interestdie men voor het geld betalen moet; waar eindelijk de hypotheekhouder met het sluiten der hypotheek on- edele bedoelingen heeft, geeft deze bepaling hem zeer gereede aanleiding om zijne oogmerken te bereiken. Beide wijzen van terugbetaling zijn alzoo nadeelig voor den geldnemer; de eenige vvijze die hem zou gerieven, het terugbetalen der hoofdsom in kleine jaarlijksche gedeelten valt in den smaak noch van de grootenoch van de kleine kapitalisten. Wei staat men deze wijze van aflossing somwijlen toedoch meestal danwanneer er persoonlijke verstandhouding tusschen geldschieter en geldnemer bestaat. Iiet ge- volg hiervan isdat gewoonlijk de hypotheken voor eenige jaren gesloten worden met aflossing aan het einde van den termijn. Heeft de geldnemer geen bijzondere winstendie hem in staat stellen op een- maal zijne schuld af te lossendan wordt de aflossiDg gewoonlijk door het sluiten eener nieuvve hypotheek ge- volgd en valt dit in tijden van geldschaarsehte, dan moet hij zicli dikwerf zeer bezwarende bepalingen getroosten. Van daar dat hij, die eens zijn eigendom bezwaarde, zelden meer in het vrij bezit daarvan komt, maar zich gewoonlijk meer en meer in de schulden steekt, tot dat eindelijk een geregtelijke verkoop ten behoeve van den hypotheekhouder hem van zijn eigendom berooft. Hoe velen hadden niet beter gedaan hun eigendom terstond te verkoopen eer dat zij hierop hypotheek vestigden. Men ziet dus dat, hoewel het hier in Nederland niet zoo moeijelijk en bezwarend is om geld op hypo theek te verkrijgen als dikwerf beweerd wordter toch verschillende bezwaren zijn, die eene meer voor- deelige wijze van hypotheekleening beletten. Door de korte termijnen, waarvoor men leenen kanwordt de jaarlijksche interest aanmerkelijk verhoogd door de kosten van vestiging der hypotheek. Wijl eene hypo- thecaire schuldvordering niet gemakkelijk kan worden overgedragenen omdat de schuldenaars wat te veel op de lankmoedigheid der schuldeischers rekenen ten opzigte van het terugbetalen van het kapitaal, is de interest hooger dan zij anders zou behoeven te zijn. Daar de geldnemers zelden in de gelegenheid zijn hunne schuld bij kleine jaarlijksche termijnen af te lossen en dikwerf het geheele kapitaal wordt terug- gevorderdwanneer zij onmogelijk tot de terugbetaling in staat zijnzoo is het nemen van hypotheek voor zoo velen den aanvang en oorzaak van den achter- uitgang in hunne zaken en dikwerf van liunnen onder- gang. Wij willen thans eens zienin lioever eene hypotheekbank aan deze bezwaren te gemoet kan komen. HOLLANDSCIIE MAAT8CHAPPIJ v. LANDBOUW. Afdeeling Haarlemmermeer. Verslag der vergndering, gehouden aan het Kruis- dorp in de school, op Donderdag 2 2 Augustus. Tegenwoordig 31 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1°. De heer J. G. Legel wordt als lid voor- gesteld en aangenomen. 2°. De voorzitter doet mededeeling van een in- gekomen verslag van de heeren afgevaardigden bij den wedstrijd van werktuigen voor den hooibouw. Dit verslag wordt met genoegen aangehoord en den verslaggever, den heer W. A. L. Mock, daar- voor dank gezegd. 3°. De behandeling der punten van beschrijving (voor de algemeene vergadering kan geen plaats heb- benaangezien deze nog niet zijn ingekomen. 4°. Voor dat tot de benoeming van afgevaardig den voor de algemeene vergadering wordt overge- gaan, stelt de voorzitter voor, dat men daartoe leden kieze, welke de algemeene vergadering in ieder geval wenschen bij te wonenten einde zoo doende de reiskosten ad 15 te besparenwelke daarvoor ge woonlijk worden uitgekeerd, doch waarvan een nut- tiger gebruik zou kunnen gemaakt worden. De heer penningmeester en de voorzitter geven hun voorne- men te kennen de vergadering bij te wonenen wor den daarop bij acclamatie tot afgevaardigden benoemd. 5°. De heer J. van der Poel wordt met vol- strekte meerderheid van stemmen tot onder-voorzitter tenoemdde voorzitter zegt, dat de heer van Dor- sten (niet tegenwoordig) hem verzocht heeft aan de vergadering mede te deelen, dat hij bij de benoe ming van een secretaris niet in aanmerking wenscht te komen, aangezien zijne beroepsbezigheden hem de vervulling van deze taak moeijelijk maken. De heer J. G. Schone wordt daarop met vol- strekte meerderheid van stemmen tot secretaris be noemd. De benoeming van genoemde bestuursleden moest plaats hebben, ingevolge het reglement, ten einde te voorzien in de vacatureontstaande door de gewone aftreding volgens den rooster, van de heeren J. PI. D. Koenen en A. C. van Dorsten. 6°. Thans volgt de benoeming van een penning meester, in plaats van den heer Bakker Sehut, die de gemeente verlaat. Als zoodanig wordt gekozen de heer J. C. van de Bloc query Jr. A1 de benoemde heerenter vergadering tegenwoordig zijnde, verklaren zich de benoeming te zullen laten welgevallen. De voorzitter herinnertdat de betrekking van onder-voorzitter en secretaris tot 1 Januarij 1862 door de tegenwoordige titularissen vervuld blijft, doch dat de heer penningmeester verzocht wordt zijne betrekking met 1 October e. k. te aanvaarden. De voorzitter zegt den heer Bakker Schut dank voor de door hem bewezen diensten en voor zijne betoonde belangstelling in den bloei der afdeeling. 7 Als de plaatswaar de volgende vergadering zal gehouden worden wordt aangewezen het Venniperdorp. 8°. Thans is aan de orde de bespreking van de middelen, welke zouden zijn aan te wenden, om de vestiging van een kundigen veearts binnen de ge meente te bevorderen. De voorzitter zegt, dat reeds sedert lang door hemen anderen met hemde behoefte gevoeld wordt, om zich tijdig en tegen billijke vergoeding geschikte veeantsenijkundige hulp te kunnen verschaffen. Thans moet men die zoeken in de steden Haarlem en Leiden, waardoor vooral bij acute gevallen, ver- lossingen en dergelijke reeds meermalen door vele landbouwers aanmerkelijke schade geleden is. Hij acht het zoowel voor inwonende als uitwonende land- eigenaren en landbouwers van groot belangdat in deze leemte ten spoedigste voorzien worde; wanneer men echter deze zaak niet op de eene of andere wijze voorbereid en in de hand werkt, dan is het waar- schijnlijk dat wij nog langen tijd van de gewenschte hulp zullen verstoken blijvenen zulks te meer naar- mate andere gemeenten meerdere belangstelling begin- nen te toonen en aan heeren veeartsen aanzienlijke geldelijke inkomsten verzekerd worden. De voorzitter zegt verder, dat hij onlangs in briefwisseling is ge- weest met den heer Hengeveld, docerend rijks- veearts aan de school te Utrecht, en hij van dien heer vernomen heeftdat van de vier jonge lieden welke laatstelijk tot veearts bevorderd zijn, reeds drie een standplaats gevonden hebbenterwijl aan den vierden jongen veearts van meer dan eene zijde aan merkelijke aanbiedingen geschied zijndat er welligt kans zoude bestaan hetzij dezen of wel iernand van meerder praktijk en ondervinding te doen besluiten zich te Haarlemmermeer te vestigenwanneer slechts op een vast salaris konde gerekend worden ten einde te gemoet te komen aan de eigenaardige bezwaren en moeijelijkhedeuwelke ook aan een veearts in Haar lemmermeer te wachten staan. Hij gelooft dat bij een weinig overeenstemming en zamenwerking de gevor- derde gelden zeer gemakkelijk zouden te vinden zijn, en zonder noemenswaardig bezwaar voor de belang- hebbenden. Verschillende leden der vergadering be- tuigen hunne ingenomenheid met het ter sprake brengen van deze aangelegenheidook zij zij zien alien evenzeer het groote belang van de zaak in, en wenschen dat hoe eerder zoo beter afdoende maatregelen genomen worden. De voorzitter zegt, dat hij zich zeer verheugt dat zijne zienswijze door meerderen gedeeld wordt, en stelt daarom voor dat: 1°. Van wege het bestuur der afdeeling een rekwest worde ingezonden bij het gemeentebestuurmet ver- zoek om op de begrooting voor het jaar 1862 een post te willen uittrekken van 100 als tegemoetkoming aan een rijks-veearts. 2°. Uit de leden der vergadering eene commissie te benoemen, welke zich met deze zaak bepaaldelijk zoude onledig houden. De vergadering vereenigt zich met dit tweeledig voorstel, terwijl als leden dezer commissie worden aangewezen de heeren J. van der Poel, M. Ta- nis, J. C. van de Blocquery Jr., L. van der B e e k en de voorzitter. 9°. Hierna worden zes Amerikaansche hooivorken onder de ledenter vergadering opgekomenverloot. Nog wordt door den voorzitter tnedegedeelddat de voorgenomen harddraverij op Vrijdag 30 Augustus bepaald blijft, en vraagt hij magtiging, om over de som van vijf-en-twintig gulden uit de kas der afdee ling te kunnen beschikken, als bijdrage voor deze harddraverij waarschijnlijk zal uit de gemeente-kas door den raad eene dergelijke bijdrage verstrekt worden. De vergadering verleent hiertoe hare magtiging. Door den heer J. van der Poel wordt nog medegedeelddat een proef met het aanwenden van gaskalk tegen de Emelt met geen goed gevolg be- kroond is gewordenhaver en weiland hebben beide door het aanwenden der kalk blijkbaar geledenterwijl het op de Emelt hoegenaamd geen invloed gehad heeft. De voorzitter zegt den heer van der Poel dank voor zijne mededeeling, en sluit de vergadering. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 22 tot en met 23 Augustus 1861. GEBORENMargarethadochter van F. Snijder en G. Maas. Zeger Johannes, zoon van Z. Bestman en E. Prins. Johan nes, zoon van T. Erkelens en C. Moleman. Willem, zoon van C. Alderhout en M. Elsinga. Jacobus, zoon van E. Tania en E. de Vries. Franeisea Josephina, dochter van W. Olt- mans en F. J. Conisius. Catharina Johanna, dochter van J. Wezeleubnrg en G. Stokman. OVERLEDEN: rieter, oud 11 jaren, zoon van K. Kniep en J. Hameetman. Kornelis, oud 3 maanden, zoon van F. van Etten en J. van Brengel. Kornelis, oud 7 maanden, zoon van J. A. Romers en E. v. d. Woude. Marinus, oud 11 jaren, zoon van A. van Beelc en M. de Rooij. Jan, oud 5 jaren, zoon van M. Splinter en A. Grooteboer. Arend Jan, oud 18 weken, zoon van H. J. KoomanenL. v. d. Broek. Alida, oud 14 dagen, dochter van A. van Bedijk en B. Sui ker. Neeltje, oud 17 dagen, dochter van C. Rus en J. Bood. ONDERTllOUWD Geene. GEHUWDX). Raven met A. Krijger. In een dagblad uit Stettin leest men het volgende: De uitgestrekte weilanden aan de oevers van den Oder gelegendie een overvloed van voedsel voor de ho- nigbij opleveren, hebben vele landbouwers op bet denkbeeld gebragt om bijenkorven te houden. Aan- vankelijk zochteu de bijen hun voedsel op de plan- ten en bloemendoch weldra vonden zij het gemak- kelijker zich dat voedsel op eene andere wijze te verschaffen. In den omtrek aldaar bevinden zich namelijk twee beetwortel-suikerraffinaderijenen met gansche zwermen trokken nu de bijen daarop los om zich aan de suiker te goed te doen. Zij bevonden zich daar zoo wel bijdat in korten tijd hun aan- tal op schrikbarende wijze toenamzoodat vele land bouwers tien a twintigmalen meer korven hielden dan vroeger. Intusschen vor.den de eigenaren der suiker- raffinaderijen daarbij slechte rekeningterwijl de ar- beiders door die gevleugelde indringsters zeer werden gekweld. Men besloot daarop eene geregelde jagt op die diertjes te houdenwaartoe men eerst al de deuren en ramen der fabriek open zette, om de bijen binnen te laten komen, en daarna al de toegangen zorgvuldig sloot, zoodat er geen licht kon binnen dringenuitgezonderd door een venster dat men ge- opend hieldhoewel het raam toch gesloten bleef. Op dien lichtstroom nu vlogen de bijen aan, doch werden aldaar ontvangen door de werklieden, die ze met kokend water begoten. Men berekent, dat op die wijze jaarlijks 11 millioen honigbijen worden gedooddie daarna in de raffineerketels worden ge- worpen en nog voor eene waarde van 1200 fr. aan suiker opleveren. Niettemin blijft de schade, die deze diertjes aan de suikerraffinadeurs veroorzaken, nog zeer aanzienlijkdaar men berekent, dat er door de voormelde jagt slechts een vierde gedeelte van hen wordt verdelgd. Delftsche Courant.) VEE-TENTOONSTELLING TE SASSENHEIM. De afdeeling Oestgeest en omstreken, der Holland- sche Maalschappij van Landbouw, hield den 21sten Augustus te Sassenheim eene vee-tentoonstellingdie door eene ruime inzending van de belangstelling der leden getuigde. Het ingezonden vee bestond uit: 50 runderen, 54 schapen en 30 paarden, die inderdaad alien uitmun- tend en zeer bezienswaardig konden genoemd worden. De eerste prijzen werden toegekend voor melkkoeijen aan P. Scholteu, te Lisse; voor melksehotten aan denzelfdenvoor guste schotten aan G. C. van der Iloef, te Oestgeest; voor melkvaarzen aan A. van S t e e nte Warmond voor guste vaarzen aan J. Koning, te Noordwijkerhoutvoor kuispinken aan G. Vreeburg, te Lissevoor graskalveren aan P.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2