I - 149 - ABVMTMTim A.\\Bi:vi:i.i\G. Marktberigten HAARLEMMERMEER-POLDER. Metmisgeving. VERKIEZING HAARLEMMERMEER. oB\ C. van de Mlocquery 9 den Meer I-9. Mnaap Gtz., Wit de hand te koop: VEE-ARTSEN in NEDERLAND. LANDBOUW-PROEFTUIN Scholten, te Lisse; voor 2jarige stieren aan denzelfden; voor ljarige stieren aan G. Vreeburg, te Lisse; voor lammeren van Engelsch ras aan G. C. vanderHoef, te Oestgeest; voor lammeren van gekrnist ras aan P. Scholten, te Lissevoor vette schapen aan G. C. van der Hoef, te Oestgeest; voor veulen-merrien met veulen aan Jhr. Gevers van Endegeest; voor veulen-merrien met veulen van den hengst Tipo aan denzelfdenvoor veulen-merrien met veulen van den hengst Vlrie aan D. van K o n ij n e nb u rg, te Noordwijk; voor 3jarige paardenbij loting, aan Graal van Limburg Stirum, te Noordwijkvoor 2jarige paarden aan Jhr. Gevers van Endegeest; voor ljarige paarden aan Graaf van Limburg Stirum, te Noordwijk; voor varkens van vreemd ras aan Jhr. Gevers van Endegeest, te Noordwijk. In het verslag van het verhandelde op de elfde en twaalfde algemeene vergadering van bet Neder- landsch vee-artsenijkundig genootschap, vindt men de volgende belangrijke opgave omtrent de vee-artsen, die hunne opleiding aan de vee-artsenijschool te Utrecht liebben ontvangen. Van de oprigting der vee-artsenijschool in 1821 tot in Januarij 1861, dus in 40 jaren hebben aldaar hunne studien volbragt 212 vee-artsen voor Nederland. 212 Door elkander gerekend maakt dit 5 per jaar. Van die 212 vee-artsen zijn overleden52 de plaatsen waar het broeijen het hevigst is. Men vormt op die wijze luchtkokerswaardoor de schelft of berg inwendig bekoelen kan en bet gevaar wordt af- gewend. Aan de boor kan men verlengstukken aan schroevenom daarmede zoo diep te kunnen gaan als noodig is. De prijs wordt opgegeven 27.te bedragen. Zoo ver wij weten is dit werktuig hier nog onbekend. Wenschelijk ware het dat deze of gene landbouwvereeniging het eens ontbood en be proefde. Daar bet voor gemeenscbappelijk gebruik dienen kankunnen de kosten geen bezwaar zijn en zou men er ligt beel wat schade aan graan en hooi mede kunnen voorkomen. TE D event er. Blijven 160 Van deze 160 Hebben hun ontslag gekregen2 Werden er geneeskundigen12 Werden er paarden-artsen21 Leeraren aan de vee-artsenijsebool 3 Docent aan de landbouwscbool te Groningen 1 Beambte aan de vee-artsenijschool 1 Gingen als vee-arts naar Oost-Indie, 6 Werd vee-arts aan de stallen van Z. M. te Apeldoorn1 Stapten verder geheel van het vak af 4 51 Blijven 109 Van deze 109 zijn er nog 17die tevens zijn droogist, gemeente-secretaris, fabriekanthoefsmid, koopman, pikeur, boekverkooper, logementhou- derenz17 Blijven 92 Vee-artsen die tevens landbouwers of vee- houders zijn8 Vee-artsen tevens keurmeesters van vee en vleesch13 21 Blijven 71 Van deze 71 genieten er 41 eenige toelage van provincien of gemeente 41 Blijven vee artsen die enkel in de uitoefening van hun vak een bestaan vinden 30 BROEIJEN1 van GRAAN en HOOI. In jaren van natten hooibouw en regenachtigen oogst- tijd gaat er gewoonlijk heel wat hooi en graan door bet broeijen geheel verloren of wel vermindert veel in waarde, terwijl daardoor tevens menige boerderij in de asch wordt gelegd. Vooral is dit hetgeval, waar men in zulke tijden wat haastig is, want bij sleeht weder is gewoonlijk geduld de beste deugd, daar er meestal meer graan en hooi in bergschuur en schelft dan op het land bederft. Bij bet graan bemerkt men de schade gewoonlijk eerst bij het dorschen, als men verbroeid of wankleurig goed ter markt moet brengen waarvoor men ter naauwernood de halve waarde van goede kwaliteit kan bedingen. Bij het hooi is het ge vaar grooteren broeit het sterkdan blijft er niets anders over dan den berg uit te halen, dat altijd veel kosten en verlies veroorzaakt. Men heeft er in Engeland het volgende op bedacht. Indien er gevaar van broeijen is, onderzoekt men dagelijks de schelft of den berg door het insteken van eenen ijzeren stang, een middel dat ook bij ons niet onbekend iszoo nu de broeihitte zoo groot isdat men daarvan nadeel verwacht, dan neemt men eene daartoe ingerigte boor en boort daarmede door het graan of hooF tot op 1) De Belgische vee-artsen, die v6or en in 1830 de school nebben verlaten niet medegerekend. Wij hebben reeds eenige malen verslag gedaan van de, ten laatste met goeden uitslag, bekroonde pogin- gen tot het tot sland brengen van dezen proeftuin. Het is te hopen dat, nu met de werkzaamheden een aanvang is gemaakt, ook de algemeene belangstelling en geldelijke ondersteuning nog zullen toenemen. De jaarlijksche geldelijke bijdrngen beloopen slechts ruim fl00, en het is te begrijpen, dat men daarmede niet heel veel zal kunnen uitrigten. Den 30sten Julij j.l. heeft men de tweede algemeene vergadering op het terrein zelve gehoudenin een aldaar voor kos ten der vereeniging opgerigt gebouw dat circa/ 2300 gekost heeft. Deels kon dit gedekt worden door de geldelijke geschenken bij de oprigting ontvangen en de contributien van het vorig jaarmaar voor het restant zal men reeds tot eene kleine leening moeten overgaan. Om het geheele terrein ruim 3 bunders grootis eene heg aangelegd van beuken en ligus terswaartoe men de stekken ten geschenke ontving. Van verschillende personen en inrigtingen heeft men eveneens een aantal zaden ten geschenke ontvangen. Men heeft een aantal zaden uitgezaaid en eenige proef- nemingem met verschillende mestsoorten aangevangen. Daar alle aanvang moeijelijk is en vooral de grond nog veel verbetering noodig heeft, zal dit eerste jaar nog wel zulke belangrijke uitkomsfen niet opleveren, maar in vervolg van tijd zal het bij den ijverdie het Bestuur toont, en als de noodige ondersteuning niet achterwege blijftvoorzeker niet aan belangrijke uitkomsten ontbrekenwaarmede de Nederlandsche Landbouw zijn voordeel zal kunnen doen. Hoe men in Engeland de Facliters behandclt. Een viertal jaren geledentoen het ploegen met stoom nog naauwelijks de algemeene aandacht had getrokkenwas een pachter op de goederen van den graaf van Bedford ondernemend genoeg om voor eigen gebruik een werktuig voor de stoomkultunr aan te koopenwaarmede liij sints dien tijd met zeer gunstig gevolg zijne arme en stijve kleigronden be- werkteen daarvoor met ruime oogsten van graan en wortelgewassen beloond werd. De onlangs overleden graaf van Bedford toonde veel belangstelling in deze proefnerning en kwam dikwijls zich van de uit komsten overtuigen. Onlangs werd aan dezen on- dernemenden pachter, wiens naam thans in Engeland als die van een der baanbrekers bij het stoomploegen bekend staat, een fraai zilveren theeservies aangebo- denwaarop het volgende was gegraveerd. Aangeboden aan den Heer William Pike, pachter van Steventon-hoeveals aandenken dat hij de eerste was, die op het landgoed Bedford de mogelijkheid aantoonde om met goed gevolg kleigronden door stoom te ploegen, door zijnen landheer, den achtsten graaf van Bedforddie daarmede den wensch vervult van zijnen vader Francis, zevenden graaf van Bedford." De aanbieding had te Bedford in tegenwoordigheid van een aantal der pachters van den Graaf plaats en werd verzeld van het volgend schrijven MijnJieer Ik heb het genoegen hiermede het voornemen van mijnen geachten vader uit te voeren Ik wensch u geluk met den goeden uitslag, waarmede uwe met zooveel geestkracht volvoerde onderneming bekroond is geworden. Ik hoop een even gelukkige uitkomst uw verder streven moge loonen en dat de aanzienlijke kosten, die gij u liiervoor hebt willen getroostenrijkelijk vergoed mogen worden; dat vooral eene goede gezondheid en een lang leven u ruimschoots de vruchten van uwen arbeid mogen doen genieten. Met vreugde zou ik later rernemen dat mijne goede wenschen vervuld zijn geworden. Geheel de uwe BEDFORD 'IS DIJKGBAAE en 1ILEMRADEN van den Haarlem- mermeer-Polder brengen bij deze ter kennis van de Ingelandendat een Exemplaar der door hen ont- worpene NIEUWE VERORDENING op het kroozen en zuiveren van alle vuilnis en waterplanten der Lengte- togtcn en Slooten in den Haarlemmermeer-Folder van den 31sten dezer, gedurende 14 dagen ter in- zage van de Ingelanden zal worden gelegd, aan de Secretarie van den Polder, in de Groote Houtstraat te Haarlem, aan de stoomtuigen de Cntquiusde Lijn- den en de Leeghwater en aan de Secretarie der Gemeente Haarlemmermeer Bij deze Nieuwe Verordening wordt het kroozen en zuiveren der Lengtetogten voor Tokening van den Polder genomen, hefgeen volgens de te vervallen verordening van 1S57 door de Ingelanden moet gesehieden. Haarlem, 28 Augustus 1861. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL Voonitter. E. W. VAN BREDERODE, Secrelaris. De Vereenigingter Bevordering der Belangen van den Haarlemmermeer-Polder heeft tot baren Candi da at, voor de vervulling der betrekking van Hoold- Ingeland, gekozen den Heer op wien zij mitsdien de Ingelanden uitnoodigt, bij de VERKIEZING op den 3den September aanstaande, HUNNE STEMMEN UIT TE BRENGEN. Heeft zij bij vorige gelegenheid tegenover dien Heer eene andere Candidatuur voorgestaanhet was geen- zins omdat naar haar oordeel zijne benoeming ook niet eene goede keuze zou geweest zijn; en het is haar eene aangename taak thans uit voile overtuiging te kunnen aanbevelen iemanddie gebleken is het verlrouwen van zeer veel Ingelanden te genietenen dit om tal van redenen zonder twijfel verdient. Amsterdam, 24 Augustus 1861. Ilet Bestuur, D. C. MEIJER Gzn. Praes. J. W. II. RUTGERS v. ROZENBURG, Seer. J. J. KORTHALS, Thes. WijGrondeigenaren in den Haarlemmermeer-Polder, bevelen voor de ophanden zijnde verkiezing aan tot Hoofdingelandbij ons bekend, als zijnde vroeger ruim. twintig achtereenvolgende jaren te Raamsdotik als Voorzitter en Bestuurder werkzaam geweest, wonende in de Haarlemmermeer. Boor verplaatsing.- Een onlangs nieuw gebouwde SCHUUR of TAS, lang 2 2 El, breed 22 El, bij- zonder geschikt tot Bouwerijgedekt met 10,000 Pannen; alsmede 500,000 oude Steen. Te bevragen met Franco Brieven bij G. LANGHOUT, Aannemer te Woubrugge. Amsterdam, 26 Augustus. Vee. Rundcren Ie kwal./1G0 a 200; 2e kwal. 140 a 180; 3e kwal. /120 a 1C0. Mclk- cn Kalf-Koeijen /100 a 180. Schapen 20 a 24. Varkens 44 a 48 cents per Ned. fit. Boter per 40 N. fit: Friescho/48 a 50, Kuinder/46 a 48, Hamper 47 a 49, Deventer 39 a 44, Zwolsche/44 a 48. 28 Augustus. Granen en Zadf.n. Tarwe prijshoudend: 127 with. Poolsche/ 374 a 379; 128 fit dilo 373 129 fit dito 372 hij partij127 fit bonte dito 335 bij partij. Rogge met veel bandel hoogor verkocht; 124 fit oude Pruissis. 245 118,119 Petersburger 215, 218 119 fit dito 217. Boekweit schaarsch ter veil en zonder notering. Koolzaad lager; Stettiner Rubs 63; op 9 v. Olie Rubs 72|;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 3