WEEKBL A II van 1861. Vrijdag, 1 November. Uaarlemmermeer. Rijnland. Landbouw. A AN LANDBOUW; GEMEENTE- EN POLDER - BELANGEN GEWIJD. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. GEMEENTE-RA AD. DE YVERKTUIGEN HAARLEMMERMEER, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. A AN BREDERODE,Haarlem, bij den Ileer BRIEVENGA ARDER te Uaarlemmermeer en verdcr bij alle 9olicde BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. 1 .1^1° 1 R*rSn iln 1!et, Jaay; Elke 3 Maa,l3en worcIt over f 1'50 beschikt, Advehtentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts. eia ve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsmg. Alle Toezendingen moeten franco gescliieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Vergadering van Donderdag 19 October 1861. Voorzitter Mr. M. S. P. P a b s t. Tegenwoordig de leden 'tHooft,Knaap,Koot, Verploegh, van Rijn en van Yuuren. De notulen van den 3den October 1861 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Naar aanleiding eener dispositie van heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland waarbij de aanslag van P. E. van Praag in den hoofdelijken omslag dienst 1861 met 2 is verminderd wordt besloten het kohier dienovereenkomstig te wijzigen en op nieuw vast te stelien op een bedrag van/6136. 2°. Worden bij verschillende stemmingen benoemd tot stemopnemers en plaatsvervangers bij de op den 19den November 1861 te houden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noord-Holland in plants van wijlen den heer Mr. M. S. P. d e M o- raaz Imans, als tot stemopnemers, de leden Koot en Knaap, en tot plaatsvervangers, de le den Verploegh en van E ij n. 3°. Naar aanleiding van een bij apostille van den heer Voorzitter van Gedeputeerde Statenom berigt, eonsideratie en advies, in handen van den Gemeen- teraad gesteld adres van den Burgemeester dezer ge- mcentewaarbijten gevolge zijner herbenoeming als burgemeesterop nieuw ontheffing wordt gevraagd van de verpligting tot inwoning in deze gemeente wordt, op voorstel van het lid van Vuuren, met algemeene stemmen besloten, om aan heeren Gede puteerde Staten te adviseren, dat het door den bur gemeester gedaan verzoek, naar het oordeel van den Eaad behoort te worden toegestaan. 4°. De Vergadering besluit, om zich bij adres tot de Tweede Earner der Staten-Generaal te wendeu tot ondersteuning van het in behandeling zijnde wets- ontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Leiden naar Woerden. 5°. Wordt een door Burgemeester en Wethouders voorgesteld ontwerp-raadsbesluittot het betalen uit de onvoorziene uitgaven van eene som van/163.45 wegens buitengewone werkzaamheden aan de school en onderwijzerswoning op sectieDD, kavel 1 waarin niet bij het bestek voor het bouvven dier school was „voorzien goedgekeurd. 6°. Het Staatsblad van 1861, n°. 83, en de Pro vinciate bladen voor 1861, n°. 79 en 80, worden voor kennisgeving aangenomen. 7°. De voorzitter deelt mede, dat de benoemd^ hoofdonderwijzer voor de school E 15 eerst in func- tie kan treden den 28sten October 1861, aangezien bij niet eerder ontslag uit zijne tegenwoordige betrek- king heeft kunnen erlangen. 8°. Het lid Koot roept de tusschenkomst in van den burgemeesterter beeindiging van een verschil nopens het regt om gebruik te maken van een ge- deelte van den Veldweg, in den Vijfhuizerhoek. De voorzitter geeft den raad, om zich in deze tot het polderbestuur te wenden. 9°. Het lid Knaap vraagthoe den stand der zaak is betrekkelijk den grondbenoodigd voor het bouwen van eene school aan den Aalsmeerderweg. De voorzitter zegt, dat hij met den heer van den Berg over dien afstand nog steeds in onder- handeling is en met Burgemeester en Wethouders de zaak zal bespreken. Waarna de Vergadering is gesloten. Den 27sten October hield Ds. Gewin te Heem- stede zijne afscheidspreek. Tot leedwezen zijner ge meente en van vele ingezetenen van Haarlemmermeer had Z. Wel-Eerw. het herhaald beroep naar I.Jsselstein aangenomen. Wat Ds. Gewin en de Commissie voor de Godsdienstige belangen der Protestantsche bewoners van Haarlemmermeer heeft gedaan zullen wij later mededeelen maar wij hebben met genoegen vernomen dat de Kerkeraad en het Collegie van Kerk- voogden Zijn Wel-Eerw. is gaan bedanken voor het vele dat hij heeft verrigt tot vestiging dezer gemeente en tot bevordering van hare geestelijke en stoffelijke belangen. Den 28sten October zijn, in tegenwoordigheid van den -heer Schoolopziener in het vijfde district van Noord-Holland, van Burgemeester en Wethouders en enkele leden van de Plaatselijke Schoolcommissie geopend de beide nieuwe scholenin sectie D Dop kavel 1 en in sectie E, op kavel 15. De pligten van den hoofdonderwijzer en de kinderen werden on- der dankbare erkenning van hetgeen het bestuur dezer gemeente voor het openbaar lager ondenvijs deed door den heer Schoolopziener duidelijk uiteen gezet en tot vervulling daarvan zijne liulp toegezegdop- dat het onderwijs zou strekken, onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundighedentot ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en tot hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappe- lijke deugden. Het hoofd der gemeente erkende de krachtige me- dewerking van de regering, het gewestelijk bestuur en van den Gemeenteraadin het daarstellen der beide scholenmaar gedacht inzonderheid het voor- regt van het bezit eener zoo schoone en doelmatige school en onderwijzerswoning als die in sectie DD, op kavel 1en eene hulde van dankbaarheid werd door hem gebragt aan aliendie daartoe in meerdere en mindere mate hadden medegewerkt; daarbij werd den edelen gever van den grond, de heer Visser van Hazerswoude, en den architect, bouwmees- ter en opzigter der gebouwen niet vergeten. De hoofdondenvijzers gaven hunpe tevredenheid en hunne goede voornemens te kennen over het voorregt dat zij genotenen het veel omvattende werk aan hunne zorg toevertrouwd. De aanzienlijke opkomst van 52 kinderen tot de school in de Vijfhuizen en van 94 tot de school aan de Hoofdvaart waren het beste bewijs dat de scholen goed geplaatst zijn. s* Welwillend wordt ons medegedeeld, dat op Maan- dag 4 November, te Amsterdam ter markt zal wor den gebragt eene vette volbloed Durhamkoe, van den heer van Wickevoort Crommelin, geweid op zijne gronden in Haarlemmermeer, sectie H, n°. 30. Naar wij meenen is deze koe afkomstig uit's Ko- nings stallen op het Loo, en heeft zij reeds tijdens dezen zomer door haren bijzonderen Snellen groei zeer de aandacht getrokken zij wordt thans geacht schoon ongeveer 900 halve Ned. ponden te zullen wegen. Wij kunnen hen, die dit uitnemende Engelsche veeras nog niet kennen of misschien daartegen nog vooroordeel voeden, zeer aanraden gebruik te maken van deze gelegenheidom daarvan een fraai exem- plaar te zien. Men verneemt, dat door de leden van het gemeente- bestuur en inwoners van Hillegom den heer Mr. W. W ij n a e n d t s oud lid der Tweede Kamer en der Provinciale Staten, bij zijn eervol aftreden als burgemeester dier plaatsten blijk van hoogachting en erkentenis voor zijn veeljarig loffelijk beheer cu behartiging der gemeentebelangen een prachtig zil- veren milieu de table is aangeboden. Bij don Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 22 lot en met 29 October 1861. GEBOREN: Jacobus, zoon van A. Suidgeest en C. van Ruiten. Neeltje, dochter van T. Klaare en M. Sepers. Koenraad Adrianus, zoon van A. Elderhorst en G. Stavcnuiter. Cornelia, dochter van T. Link en J. de Graaf. Simon, zoon van Cornelia van Veen. Pietertje, dochter van K. de Jong :n C. den Hartog. OVERLEDEN: Cornelia, dochter van P. Malicpaard en G. Hartmans. Jacobus van Lunpt, oup 49 jaren, gehuwd met Cornelia Verbeelc. Anthonie van Kooten oud 54 jaren, ge huwd met II. Pellekaan. Anthonie Arie, oud 20 dagen, zoon van B. Combee en A. van Kekem. Jan Klaasseu, oud 2 maandenzoon van J. K. van Keuleu en H. Lipsius. ONDERTROUWDM. Verbeek met M. H. Kist. GEHUWDK. Loeve met J. van Wijngaarden. G. J. van Est met P. G. Sneeuw. Op Woensdag 4 November 1861 des voormiddags ten 10 i/i ure zal eene Vereenigde Vergadering van Kijnland worden gehouden ter behandeling van een Voorstel omtrent de bijdrage van het Groot Water- schap Woerden voor de Katwijksche werken. OP 1)E Tcntoonstelling ie Veendam. DE AARDAPPELROOIJER. Bij de groote belangstelling in alles wat den land bouw doet vooruitgaan en vooral in het gebruik van tijd en geld besparende landbouwwerktuigenwerd de algemeene tentoonstelling van de Maatschappij van landbouw te Veendam zeker door velen met verlangen afgewacht. Niemand echter die zoo nieuwsgierig uitzag naar de aankomst en beproeving der werktuigen uit verre landen als de aardappelbouwer uit de Veenkolonien. Immers jnarlijks rijzen de kosten van het aardap- pelrooijen; gedurig gevoelt men gebrek aan genoeg- zame werklieden om op zijn tijd de aardappels uit den grond, en het land ter bebouwing gereed te hebben. Men wenschte zieh in dien drukken tijd van het jaar meer onafhankelijk te maken van de arbei- ders, en had zich daarom vereenigd en 200 uitgeloofd voor eene machinedie in deze den han- denarbeid moest vervangen, en natuurlijk ook goed- kooper werken dan de menschen. En het scheen dat de wensch vervuld zou worden. Immers de heeren Keijzer Swertz, te Amsterdamdie al zoo vele nuttige Engelsche landbouwwerktuigen aan onze Ne- derlandscke landbouwers bezorgdenhadden beloofd met twee werktuigen te Veendam te komen werken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 1