188 Rijnland. s'iil si. gewassen wordt beteeldmoge dan liet buudertal der gewassen die bet meeste geld in den zak brengen wat zijn afgenomende gezamenlijke opbrengst daar- van zal er integendeel op den duur zeker door toe- neraen. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 30 October tot en met 5 November 1861. GEBORENMaria Petronella, dochter van WBijl cn J. Zonneveld. Elizabeth, dochter van K. Hekman en C. Steg- man. Wilhelminfc, dochter van T. Blidderswijk en A. Visser. Gerard, zoon van H. J. Botcrman en G. Ileijiuk. Adriaan, zoon van A. van Son en P. Verheul. OVERLEDEN: Dorothea Verver, oud 36 jaren, gehuwd met P. J. Paenen. Annaatje van Weelden, oud 26 jaren, geh. met Jan Handjes. Catharina, oud jaren, dochter van A. Verduin en G. van Ewijk. Jannetje, oud jaar, dochter van E. Dooijeweert en N. Vierwind. Willemina Verwoert, oud 60 jaren, gehuwd met H. Eelderinck. Joannes Lodewijk, oud circa 2 maanden, zoon van J. Weenink en S. G. van Grasstek. Anthonie Lambregts, oud 39 jaren, gehuwd met A. Kaptijn. ONDERTROUWD: M. Schermer met J. M. Ardan. M. de Laat en P. Dingenouts. C. Korsman met M. Waasdorp. GEHUWD: Geene. In den nacbt van 30 op 31 October 11. heeft een hevige brand in sectie Iiop kavel 11een der groote schurenmet de twee daarnaast staande liooi- bergen en twee schelften in eigendom toebekoorende aan den heer G. C. van der Hoef, te Oegstgeest vernield in de schuur zijn omgekomen elf der beste paardenalsmede de bekende schoone hengst en een stier; behalve het pluimgedierte en een weinig ge- dorscht enongedorsoht graan, zijn nog het meerendeel der gereedscbappentwee boerenwagenseen speelwa- gentje de zaadkleeden en vele andere goederen ten dienste van den landbouw in gebruikverbrand. De eene booiberg was gevuld met de opbrengst van 14 bunders haver, de andere met die van 5 bunders klaver, eerste en tweede snede2 bunders haver, 2 bunders boonen en 20,000 bos kanthooiaan de schelften stonden 2 bunders boonen en klaverhooi. Niets vandal het verbrandde was verzekerd. Daar de zetboer A r i e R u i g h a v e r met den arbeider L. d e G r o o t het eerst bij den brand is gekomen en toen alles te gelijk in den brand zag staankwam hem de oorzaak zeer verdacht voor; het verschil met een daggeldersedert Dingsdag van zijn werk weg- geblevengaf bij hem vermoeden van moedwilmaar uit een dadelijk ingesteld ouderzoek bleek dat ver moeden ongegronddaar die arbeider was weggeble- ven omdat hij zijne vrouwdie hem dien dag had verlatenwas gaan zoeken te Amsterdamen den avond van den brand eerst omstreeks 10 ure in de gemeente was teruggekeerden door de veldwachters in gerusten slaap op zijn bed werd gevonden. Bij het later opruimen van een gebluschten klamp hooi in den bergheeft men het binnenste hooi geheel tot asch verteerd gevondende zetboer gelooft dan nu ook stellig dat het broeijen van de bossen kant hooi als oorzaak van den brand moet worden beschouwd. Twee brandspuiten der gemeente warenmet de spuit van het naburige Bennebroek spoedig bij den brand tegenwoordig, en aan deze laatste komt de eer toe het eerst water te hebben gegevenalle brand- meesters en nagenoeg al de brandspuitlieden van deze spuit waren tegenwoordig. Van de braudspuit geplaatst aan het ontworpen dorp aan de Kruisvaart heeft alleen de brandmeester Knol zich zeer verdienstelijk gemaaktgedurende een-en-dertig uren was hij voortdureud alleen als brand meester van die spuit bij dezen brand tegenwoordig de overige brandmeesters zijn niet verschenen en de opper-brandmeester was ernstig ongesteld; de vier wakkere mannen die van het Kruis de spuit hadden vergezeld cn voortdurend bij dezelve zijn gebleven waren W. Pruit, J. van Bakel, A. Bin new eg en P. van Vuuren. De brandmeesters van de spuit geplaatst in het ontworpen dorp aan de Ven- nepertogt waren inet hunnen opper-brandmeester te genwoordig en verdienen alien lof voor hunne voort- durende en krachtige medewerking. Onder diegenen der ingezetenendie zich bij dezen brand inzonderheid verdienstelijk hebben gemaakt moeten in de eerste plaats de landbouwers A. Pater, J. Hagenaar en D. Noud worden genoemd. De burgemeester een der eersten bij den brand verbleef daarbij nacht en dag. Men heeft bij dezen brand wederom het groote nut van brandspuiten ook voor deze gemeente het- geen wel eens betwist wordtgeziendaar zij de vier onder een dak zijnde arbeiderswoningen, waaruit de bewoners waaronder enkele zieken reeds waren gevlugten die na het stelleu van een der brand spuiten in de nabijheid gerust daarin konden terug- keerenbeschermdenterwijl zij tevens eene in de onmiddellijke nabijheid staande hooischelft behielden en alhoewel er eerst niet aan kon worden gedacht om van de hooibergen te blusschen zoo is men er later toch in geslaagd een gedeelte van het graan in de eene en een klamp hooi in de andere berg te be- houden hetgeenin vergelijking van het verbrandde graan gering moet worden genoemd maar toch ge rust op vier honderd gulden waarde mag gerekend worden. De brandspuiten die, zoo als van algemeene bekendheid is alle door de Firma B e 1 d e r C°. te Amsterdam ziju geleverdhebben zieh uitmuntend gehouden de kracht en de massa waterdie zij bij een ligt en gemakkelijk pompen gaven verwonder- den een ieder. VEREENIGDE VEEGADEEING VAN RIJNLAND gehouden in het Gemeenelandshuis te Leiden op Dingsdag 29 October 1861, des mor- gens ten 1 /2 ure. Tegenwoordig 23 Leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Als kennisgeving worden aangenomen de navol- gende mededeelingen a. Een verslag van den staat der waarborggelden en slikfondsen. b. Een proces-verbaal van de boeken en de kas van den rentmeester. Onder bewaring van dijk- graaf en hoogheemraden was eene som van 41,000, bij den rentmeeeter in kas f 15,566.50 te zamen f 56,566.50. c. Eene missive van Gedeput. Staten van Noord- en Zuid-Hollandmet goedkeuring van aangevraagde af- en overschrijvingen op de dienst van 1861. d. Idemmet goedkeuring der verordening voor het doorschutten van schepen aan den Leidschendam. e. Idemmet goedkeuring voor het uitbetalen van waarborggelden. Ilierna komt aan de orde 1°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om den post voor het geven van premien w*egens bekeu- ringen op nieuw te verhoogen met 500, en alzoo te brengen op f 1500, doch tevens om te besluiten dat van af 1°. October 1861 de premien zullen be- dragen 1 in plaats van /2.50, daar men vermeent dat ook bij dit minder bedrag de premien aan het doelwaartoe zij verstrekt wordenzullen blijven be- antwoorden. Dijkgraaf en hoogheemraden erkennen, dat het cijfer der uitbetaalde premien zeer hoog ge- kloinmen is; vele bekeuringen hebben plaats in de Katwijksche duinendoor het weiden van paarden en vee, daar echter de overtreders steeds voorzien zijn van een bewijs van onvermogen, en eene gevangenis- straf van hoogstens 2 maal 24 uren hen niet schijnt af te schrikkenzoo zullen dijkgraaf en hoogheem raden zich bezig houden met het beramen van meer afdoende maatregelen tegen die overtredingen. De beer Amersfoordt vestigt de aandacht van dijkgraaf en hoogheemraden op het plaatsen van schut- hokkenhet te verkrijgen losgeld zoude de premien kunnen dekkenen waarschijnlijk zoude deze maat- regel meer afdoende zijn. De voorzitter zegt, dat zulks een punt van overweging bij dijkgraaf en hoog heemraden zal kunnen uitmakendoch dat hij thans I slechts het gevoelen der vergadering over het aan- hangige voorstel wenscht te kennen. Ilet voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 2°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om een bedrag van /5000 over te schrijven van de post onvoorziene uitgaven op n°. 46 aanleg van nieuwe werken, daar de daarvoor uitgetrokken som niet toe- reikende blijkt te zijnen men tevens deze gelden wilde doen strekken tot den aankoop van eenige strooken grondswelke voor de verdere werken aan de Warmonder Leede benoodigd zijnzoo als zulks bij de behandeling der begrooting voor het jaar 1861 nader is toegelicht geworden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. 3°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om kwijtschelding te verleenen aan de vorige pachtster van de Zwammerdamsche brug, van een nog door haar verschuldigd bedrag van 4daar deze persoon in staat van onvermogen verkeert. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. 4°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om schadevergoeding toe te kennen aan eenige pachters van grasgewas langs den Spaarndamschen dijk. Dijkgraaf en hoogheemraden vermeenendat hier termen bestaan tot het verleenen van eene billijke korting op de pachtsomdaar het hooge waterwaardoor deze schade veroorzaakt is geworden, bepaaldelijk als eene omstandigheid van buitengewonen aard kan beschouwd worden; ook is zulks raadzaam in het financieel be- lang van het hoogheemraadschapgeeft men geene schadevergoeding in buitengewone gevallende prijs der verpachtingen zal er zeker door gedrukt worden. De heer Amersfoordt is tegen het voorstelder- gelijke overstroomingen hebben op die gronden dikwerf plaats, en het bedingen van hooge pachten wordt illusoirwanneer men zoo gereedelijk tot het toestaan van schadeloosstelling overgaat. De heeren Crommelin en Jonker wederleggen hetgeen door den vorigen spreker was aangevoerd. Volgens den heer Jonker had een dergelijke toe- stand in de laatste 40 jaren geen plaats gehad, en was ook aan die landen gedeeltelijke kwijtschelding van grondlasten voor 1861 toegekend. De aangevraagde schadevergoeding, welke voor twee pachters het een zesde en voor een pachter het een derde der pachtsom zoude bedrageuwordt daarop in stemming gebragt, en met 16 tegen 6 stemmen aangenomen. 5°. De dijkgraaf geeft kennis, dat de bij besluit in de vorige vergadering goedgekeurde belegging van gelden heeft plaats gehad en daartoe zijn aangekocht 2 pets. Nationale Schuldbrieven. 6°. Voorstel van den rentmeester tot het benoemen van een gaarder te Stompwijkin plaats van den heer Veldhuyzen, onlangs overleden; daar aan dezen heer bij uitzondering de garing over twee gemaBn- tenStompwijk en Veur, was opgedragenstelt de rentmeester voor als gaarder voor Stompwijk aan te stellen den heer Oostenrijk, en de garing te Veur aan den heer Treub, gaarder te Voorschoten, tevens gemeente-secretaris te Veur, op te dragen. Na eenige beraadslaging, wordt door de vergade ring bij stemming uitgemaakt, dat: 1°. de garing in de gemeenten Stompwijk en Veur door vcrschillende personen zal geschieden2°. dat als gaarder van Stompwijk de heer Oostenrijk wordt benoemd; 3°. dat voor den gaarder te Veur een nieuwe voor- dragt zal behooren te geschieden. 7°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om gevolg te geven aan een voorstel van den rentmeester betrekkelijk de nalatigen in het betalen van Eijnlands- bundergelden wel om aan alien een waarschuwing te zendendaar men veronderstelt dat de meeste der achterstanden alsdan spoedig zullen zijn aangezuiverd. Evenwel wenschte dijkgraaf en hoogheemraden een uitzondering te maken omtrent de eigenaren van land, gelegen in den Huiszitten- en Meeslouwenpolderen ook omtrent 16 bunders hooggelegen duin onder Zandvoort, toebehoorende aan den graafvan Limburg Stirum, daar het uitgemaakt is dat al deze gronden in het genot van den vollen vrijdom van Rijnlands bundergeld zijnen de aanslag abusievelijk heeft plaats gcliad. Na eenige woordenwisseling wordt met algemeene stemmen conform dit voorstel besloten. 8°. De heer Blusse brengt, als lid der kommissie voor de bezwaarschriften tegen het gaarderboekeen uitvoerig en gemotiveerd rapport uit, betrekkelijk den gedeeltelijken vrijdom welke ook aan de eigena ren van de Droone zoude behooren te worden toe gekend. Daar het genoegzaam zeker is, dat genoemde lan den, ofschoon niet genoemd in het contract van 1827, waarbij de vaste bijdrage van de landen behoorende tot den binnenpolder van Zwammerdani geregeld is geworden, nogtans daarbij bedoeld zijn, zoo vereenigt de vergadering zich met de conclusie van genoemd rapport, waarbij wordt voorgesteld dat het besluit der vergadering van 28 Mei jl. worde verklaard tevens van toepassing te zijn op de landenbekend onder de benaming van de Droone. Nog wordt hierbij door den verslaggever opgemerkt, dat omtrent de vaste bijdrage van den binnenpolder van Zwammerdam een abuis is ingeslopendat die had behooren te zijn 50 cents per morgenterwijl die, bij besluit der vergadering van 28 Mei jl.op 50 cents per bunder is vastgestelddat gezegde misstelling bij de vaststelling van het gaarderboek voor 1862 zal behooren te worden gerectificeerd. 9°. Tot leden van de financiele kommissie voor het onderzoek der eerstvolgende begrooting en rekening worden bij volstrekte meerderheid van stemmen be noemd, de heeren de Clercq, Blusse en Eoeloffs. 10°. De heer Amersfoordt vestigt de aandacht der vergadering op de concessie tot de doorgraving

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 2