K&AA&SBlt 189 - ABVElTOram Landbouw. Twcede Protestantsclic Kerb Laatste Uerkooping' Uit de band te lusiir: Marktberigtcn. TWEE OVERSTROOMINGEN, van Holland op zijn smalst, welke volgens de dag- bladen aan den heer Jager c. s. zoude verleend zijn. Hij wenscht te v'ernemen of dijkgraaf en hoogheem- raden ook reeds met de bijzondere voorwaarden van deze concessie bekend zijn, en acht bet van belang dat het hoogheemraadschap zich ter plaatse waar bet behoort zal doen gelden ten einde de uitloozing van Bijnlands boezem, door bet eventueel te graven kanaal en de aan te leggen sluizen, zoo mogelijk worde bqvorderd. De dijkgraaf antwoordt, dat nocb aan bem, nocb aan bet collegie van dijkgraaf en hoogkeemraden eenige officiele mededeeling dienaangaande gedaau is, doeh dat hij meent de verzekering te kunnen geven, dat ook betrekkelijk deze aangelegenbeid de belangen van het hoogheemraadschap door dijkgraaf en hoogheem- raden niet zullen worden veronachtzaamd. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter sesloten. VEREENIGDB VEEGADEBING van Woensdag 6 November, 's morg. ten 10'/2 ure. De notnlen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel van dijkgraaf en hoog- lieemraden omtrent de bijdrage van Woerden in de Katwijksche werken. Wordt gelezen eene missieve van Gedeput. Staten van Noord-Hollandook namens de Staten van Zuid- Holland en Utrechtwaarbij in overweging wordt gegevendataangezien de regeling der vaste bij drage van het Grootwaterschap van Woerden aan het Hoogheemraadschap van Bijnland voor het genot der uitwatering te Katwijk, nog niet tot stand gekomen isde bestaande toestandvoortvloeijende uit een contract van 1856 waarbij de bijdrage van Woer den op eene vaste som van 2250 per jaar bepaald werdnog voor een jaar te bestendigen en alzoo to verlengen tot ultimo December 1862. De dijkgraaf zegtdat het Bestuur van Woerden met deze voorloopige schikking genoegen heeft geno- menen dat dijkgraaf en hoogheemraden mitsdien voorstellen dat ook door deze vergadering een be- sluit in denzelfden zin genomen worde. Hij stelt verder voor, de discussien over deze zaak met ge- sloten deuren te houden. Na de her-opening der deuren besluit de vergade ring met algemeene stemmen conform het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden. Waarna de vergadering door den voorzitter wordt gesloten. Dijkgraaf en hoogheemraden van Bijnland hebben ter kennis van belanghebbenden gebragt: 1°. dat de begrooting voor het dienstjaar 1862, met de daarbij behoorende memorie van toeliohting van 6 tot 20 November, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, op de secretarie van het hoog heemraadschap ter inzage ligt voor het algemeen en aldaar verkrijgbaar is gesteld tegen belaling van 65 cents voor elk exemplaar; 2°. dat de ingelanden, volgens art. 165 van het reglement van 6 Julij 185 7 (Slaaisblad n°. 90), hunne bezwaren tegen deze begrooting, binnen 8 dagen na dat die ter visie heeft gelegenen dus voor 27 No vember, aan de Vereenigde Vergadering moeten in- zenden en 3°. dat de Vereenigde Vergadering op Donderdag den 28sten November, des morgens ten half elf ure° in eene openbare zittiug zal overgaan tot behandeling van de bovenbedoelde begrooting. De volgende bekendmaking is op verzoek der on- derteekenaars in verschillende bladen opgenomen en wij wenschen die alzoo ook ter kennis van onze le- zers te brengen. De eerste grondslag tot dit tiendeverbond was reeds in 1860 op het Landhuishoudkundig Congres te Amersfoort gelegd; zal er echter iets kunnen worden uitgerigt, dan is de meest algemeene medewerking en deelneming noodig. Het opheffen van het tienderegt is eene nationale zaak; het nog in zwang zijn van dit middeneeuwsch gebruik is eene nationale smet, die den Nederland- schen landbouw onteert. Haarlemmermeer kent dit ijzer juk gelukkig niet, doch wij twijfelen niet of de landbouwers van Haar lemmermeer zullen genoegzame belangstelling koeste- ren voor het welzijn van den Nederlandschen landbouw, dat zij ook niet gaarne daarvan het getuigenis zullen afleggendoor het vormen eener afdeeling van eene vereeniging, gevormd uit al de Nederlandsche land bouwers die de vrijheid en vooruitgang huldigen, en dat zij de eer zullen willen genieten, om, hoewel het niet direct huu eigen belang betrof, bij te hebben gedragen tot het afschaffen van het tienderegt, die groote belemmering tot de vrije en winstgevende be- oefening van den landbouw. De ondervinding der laatste jarenop het gebied der wetgeving, heeft genoegzaam aangetoonddat de vaderlandsche landbouw door geen ander middel van de tienden te verlossen isdan door eenen krachtigen volkswil, die, zich bewegend binnen den kring der wet, maar nimmer sluimerend, tot dat doel onverdro- ten en onverpoosd werkzaam blijft. De ondergeteekenden houden zich gaarne over- tuigddat de tegenwoordige Begering ernstig bedacht is op eene wetsvoordragt tot afschaffing van den tiende- last, maar zijn niet even zeker of hare weldadige bedoelingen wel met eenen gewenschten uitslag bekroond zullen wordenen of zij niet op een magtig eigen- belang, dat voor geene redelijke overtuiging vatbaar is, of wel op staatkundigen partijgeest, die de ver- wezenlijking van nuttige zaken zou willen verijdelen zullen afstuitentenzij de Begering ondersteund worde door de algemeene denkwijze, waaraan eene consti- tutionele regering hare krachten ontleent, en waarvan de vertegenwoordiging de uitdrukking behoort te zijn. Het is daarom ter voldoening aan den wensch van het Nederlandsch landhuishoudkundig congres, dat de ondergeteekenden willen beproevenom een verbond op te rigtenniet tegen de tiendheffers maar tegen de tiendentot welk einde zij den landbouwenden stand, ook in die gewesten, die van tienden bevrijd zijn, uitnoodigen, om zich tot dat doel in afdeelingen te vereenigen en van de formatie dier afdeelingen aan den laatst ondergeteekende kennis te geven. „Het is hun voorgekomen, dat, bij eene groote deelnemingdie zij bij onzen verlichten boerenstand mogen verwachteneene jaarlijksche bijdrage van vijftig cents voor het lidmaatschap van het tiende verbond toereikend zijn zal, om daarmede de voorloo pige kosten te bestrijden; terwijl zij zich voorstellen, om, zoodra een genoegzaam getal afdeelingen in het leven zal zijn getreden, eene algemeene vergadering op eene nader te bepalen _plaats te beleggenten einde het tiende-verbond te constitueren, een defini- tief bestuur te doen kiezenen de verdere maatre- gelen tot het voorgestelde doel met gemeenschappelijk overleg te bcramen. ZwolleNovember 1861. (Get.) Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Oldiixjis. AmersfoortNovember 1861. (Get.) Mr. J. van dee Lejjuw, Advocaat." DE IN DE HAABLEMMERMEEB is nu voor een goed cleel voltooid, en zal in het aan- staand Yoorjaar kunnen worden gebruikt. Iliermede is voorloopig een groot werk volbragt, dat te grooter is omdat het geheel een icerk der Christelijke liefde mag heeten. Toen de Commissiedie de eerste Kerk gebouwd hadeenigen tijd wilde laten verloopeneer zij aan den opbouw eener tweede Kerk en Pastorij begon werd zij verrast door eene Gift van VEERTIEN BUI ZEND GULDEN in eens, die haar wel dringen moest nu ook dit werk met ijver ter hand te nemen, te meer daar welhaast de Koninklijke toezegging, om aan de Gemeente eenen tweeden Predikantgeheel op 's Bijks kosten te schenkenhaar ook van deze zijde op de verblijdendste wijze te gemoet kwam. Zoo is de Commissie moedig en blijmoedig voort- gegaan, gerugsteund door nieuwe Giften, met de uit- komst, dat zij het gelukkig einde van haar werk te gemoet mag zien. Er blijft echter nog den bezwaar over. De ontzaggelijke kostenaan zulk een belangrijken bouw op dat terrain verbondenhebben veroorzaakt dat haar voor de geheele voltooijing van het werk nog eene Som van TIEN BUI ZEND GULDEN ontbreekt. Zal haar die Som niet worden ge- schonken? Zij mag er niet aan twijfelen, na de er- varingen die zij gehad heeft. Moge hare verwaehting niet worden teleurgesteld opdat aan den bijna vol- tooiden bouw de s lu i t s t ee n die het geheel op de sehoonste wijze bekroonen zalniet ontbreke. Bewege de liefde Gods daartoe veler harlen De Ondergeteekenden zijn gereed de voor dit doel bestemde Giften dankbaar te ontvangen. Amsterdam, 10 October 1861. 1. PRINS. 4 G. A. VAN LIMBURG BR0UWER, Prcdikanten J. P. HASEBROEKf (e Amsterdam. Ph. R. HDGENHOLTZJ L. TINHOLT, Predikant te Haarlemmermeer. PABSTBurgem. en Presid. Korkv. te Haarlemmermeer. B. GEWINPredikant te Ileemstede. M. N. MOLTZERPredikant te Haarlem. J. KOOY, Predikant te Lisse. Zaturdag Woensdag 13 Maandag 18 Dingsdag 19 Zaturdag 23 9 Novemb. Najaars-Koemarkt te Velsen. Koe- en Paardenmarkt te Woerden. St. Maartensche Paardenmarkt te Gorinchem. St. Maartensche Beestenmarkt te Gorinchem. Najaars-Koemarkt te Velsm. Bij J. J. VAN BREDEBODE, te Haarlem, kwam dezer dagen van de pers OF door L. TINHOLTPredikant te Haarlemmermeer. Prijs 1,60. Bovenstaand zeer onderhoudend geschreven Boekje is hoofdzakelijk gerigt tegen de bestaande vooroor- deelen omtrent het verleenen van hulp bij den in ons land zoo dikwerf voorkomenden watersnood. De aan- leiding tot het verhaal is historisch en den Schrijver zelf overkomen op eene vorige standplaats. De vorm waarin het verhaal vervat is, de geest van Christendom en liefde waarin het geschreven is en de hoogere bedoelingen die er in doorstralen maken het zeer aanbevelenswaardig om ter kennis van velen gebragt te worden. van eene aanzienlijke Partij VLOEB-, ZOLDEB- en SCHOTDEELENKOLOMMEN en LUST WEEK, KIBIIOUT, 12 VLOTBALKEN a 30 Voet, STEE- NEN, Grove en Eijne PUIN, op Woensdag 13 No vember 1861, des morgens ten 9 ure, in het Oosteinde bij de B. C. Kerk, te Aalsmeer, 15 J/j Bunders best WEILANBmet WONING, BEBG en SCHUUB. Te bevragen op Sectie 0 0, Kavel N°. 2in den Ilaarlemmermeer-Polder. Amsterdam4 November. Vee. Runderen lekwal./iCO a /200; 2e kwal. 140 a 180; 3e kwal. 120 a 160. Melk- en Kalf-Koeijen f 80 a 130. Gras-Kalveren f 18 a 30. Schapen 20 a 24. Varkens 46 a 50 cents per Ned. ffi. Boter per 40 N. ffi: Friesche/55 a 57 Kuinder53 a 55, Kamper 54 a 57Deventer 46 a 52, Zwolsche/51 a 56. 6 November. Granen en Zaden. Tarwe prijshoudend; 130 ffi wilbontc Poolsche 398; 130 fit dito 305; 127 ffi dito f 375; 130 ffi Pommer/ 396. Rogge. Gedroogde iets hoogcr met goeden handel, ongedroogde prijshoudend; 117, 119, 121 ffi Petersburger 240, 245, 251; 123 ffi dito 256 120 ffi dito /248. Garst iets lager; 110 ffi jarige Dcensche 198 van boord. Koolzaad op het Najaar onverandcrd, op het Voorjaar vast, doch zonder handel; op 9 v. Olie in Nov. 76£. I.ijnzaad. 108 ffi Koningsberger in veiling 9£ a 9f. Olie. Raap- en Lijnolie dadelijk en op levering llaauw, sluit iets vas ter. Raapolie op 6/w. 42£; Vliegend 4l£. Lijnolie op 6/vv. 35|; Vliegend 34|. Hennepolie op 6/w./41£; Vliegend /40. Koeken. Raapkoeken per 1040 stuks 85 a/90. Lijnkoeken per 104 stuks 12 a 15. Vee. Kalveren le kwal. 50 a 70 2e kwal. 40 a 60, 3e kwal. /30 a 50; Schapen 20 a 24; Varkens 44 a 50 cts. per Ned. ffi. Alkmaar, 1 November. Granen en Zaden. Tarwe/12,50; Rogge 9; Garst 6,75; Chevalier dito/7,75; 116 ffi Haver 5,40; 90 ffi dito/4,30; Paardenboonen/8; Bruine Boonert /15; Groeno Erwten 17 Graauwo dito/18; Vale dito/16; Witte dito/ 17. Karweizaad 13geel Mosterzaad/12,75 Kanariezaad 11,75. Kaas. Aangevoerd404 stapels of 87,662 Ned. ffi. Kleine /26,50, middelbare/29,50, kommissie/29Iaagsteprijs/16. 4 November. Vee. Reeds gisteren (Zondag) was de najaars Veemarkt aihier ruim bezet en bleek uit de menigte kooplieden welke van heinde en verre hier kvvamen, dat de vraag naar Vee gelijk was met de ruime aanbieding. Aanvankelijk werden er eenige zaken gedaandoch heden, den eigenlijken marktdag, - wilde men de hoog gestemde eischen der verkoopers niet in- willigen en werd er alzoo zeer traag en vveinig Vee vcrkocht. De meesle vraag was naar jong Vee voor de Zuid en pas ge- kalfde en rijpe Koeijen voor Frankrijk. Beverwijk, 2 November. Vee. Heden werden aihier aan gevoerd p. m. COO stuks. Ten gcvolge der hoogc prijzen was de handel niet gcanimeerd. Brook in Watorland, 31 October, Kaas. Heden zijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 3