WEEKBLAD van 1801. Vrijdag, 15 November. Haarlemmermeer-Polder. de kwel. Haarlemmermeer AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN P 0 L D E R - IS E L A N G E N G E W IJ D. Abonnementen Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. GEMEENTE -RA AD. HAAShMllIB, <yjr warden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEA ENGAARDER te Haarlemmermeer en vender bij alle 9oliede BOEKIIANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. lipWIv^^p8 "f i"1 hr\Jaa!'; ^aaD^en wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts. elke reeel meer 10 Cts e" S rCg 'J C' 6 P aatsmg- Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteurte Amsterdam. Dat de kwel in den polder van zeer geringen om- vang en weinig beteekenend is, kan, dunkt ons, thans overtuigend bewezen worden met de staten van den gevallen regen, de verdaraping en den waterstand in den polder, gedurende de week van 26 October tot en met 2 November (Weelcblad n°. 45). J\a den 14den October hebben de stoomtuigen niet gewerkt. De Cruquius had het water toen aan de beide dorpen tot 4.81 V2 el A. P. (het gemid- delde tusschen het Kruis- en Venneperdorp) wegge- haald en in de eerste dagen daarna zakte het water uit de slooten en greppen en uit het land toe tot 4.70 el A. P. op 26 October. Gedurende de week van 26 October tot 2 Novem ber overtrof de hoeveelheid regen de verdamping gemiddeld met bijna 2 streepen. De stoomtuigen stonden de geheele week stil en de waterstand bleef aan het Venneperdorp dezelfde, aan het Kruisdorp rees hij echter 5 duimgemiddeld derhalve 2 J/2 duim. Waar is nu het kwelwater gedurende die week gebleven Inderdaad de hoeveelheid kwelwater moet al zeer gering zijnanders zou bij zoo geringe verdamping, als in dezen tijdde waterspiegel, ondanks den geval len regen niet bijna dezelfde hoogte hebben behouden, bij zoo geringe waterberging in den polder. Immers, indien de waterberging thans /20 bedraagt, en zoo groot is zij zeker nog nietdan zou alleen de regen den waterspiegel met 4 duim hebben moeten verhoogen. Hoewel de plantengroei thans niet leven- dig is en de verdamping van begroeiden grond der? halve niet belangrjjk grooter maakt, blijkt echter dat van den vochtigen grond toch meer verdampt is dan van de watervlakte, want slechts de helft van de hoeveelheid regen, die door de watervlakte niet ver dampt is, is op de waterberging gekomen en boven- dien van het kwelwater niets. Vergadering van Dingsdag 5 November 1861. Voorzitter Mr. M. S. P. Pabst. Tegenwoordig de leden'tHooft, Knaap, van Rijn, Verploegh en Klapwijk. De notulen van 19 October 1861 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de orde is de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1862, en wordt een aanvang ge- maakt met de Uitgaven. Art. 29. Jaarwedde van den gemeente-ontvanger wordt verhoogd met 100. Art. 44. Kosten der verkiezingenwordt verhoogd met 20.— Art. 45. Staats- en provinciaalblad en dagbladen, wordt verminderd met 6. Art. 47. Keis- en verblijfkosten ter bijwoning van de loting voor de Rationale militie, wordt verminderd met 10. Art. 51. Jaarwedde van den gemeente-opzigter wordt verhoogd met 100, Art. 71. Kleeding der veldwachterswordt verhoogd met 100. Ait. 82. Huur van noodscholenwordt verminderd met 100. Art. 94. Kosten der loting voor de nationale mi litie, wordt verminderd met 5. Art. 95. Kosten van begeleiding van militiepligti- gen wordt verminderd met 0. Art. 105. Ouvoorzieue uitgaven, wordt verminderd met 121. Alle overige posten van uitgaaf worden onveranderd aangenomen. Ontvangst en. Art. 7. Belasting op het gedistilleerdwordt ver hoogd met 400. Art. 13. Schoolgeld, wordt verhoogd met/200. Artt. 22 en 23. Bijdragen in de kosten van het onderwijs, worden elk verminderd met 266. Alle overige posten worden onveranderd goedgekeurd. Na deze wijzigingen bedraagt de begrooting in ontvangst en uitgaaf 25,799.86, en wordt dezelve aldus gewijzigdalgemeen vastgesteld. 2°. Door den Voorzitter wordt medegedeehl, dat alle pogingendoor hem en den wethouderden heer 't Ho oft, aangewendom met den heer J. C. van den Berg eene schikking te treffen omtrent den af- stand van grond voor eene school en onderwijzers- woning aan den Aalsmeerderweg bij den Vijfhuizerweg, tot geen goede uitkomst hebben geleidwegens de overdreven eischen van genoemden heer van den Berg. Inmiddels brengt de Voorzitter ter tafel, een bij hem ingekomen schriftelijk voorstel van het raadslid Klap wijk, luidende Aan den Raad der Gemeente Haarlemmermeer Edel-Achtbare Heeren De ondergeteekendelid van den raad der gemeente Haarlemmermeerstelt aan den raad voor om met intrekking van het besluit, genomen den 7 Mei 1861 en waarbij de plaats voor de te bouvven vierde school wordt aangewezen aan den Vijfhuizerweg bij den Aalsmeerderweg, te bepalen, dat ten spoediD ste bij het rijk en de provincie aanvrage zal worden „gedaan, tot het bouwen van eene school en onder- wijzerswoning aan de hoofdvaart, nabij Abenes en het daartoe reeds gereed zijnde bestek en de teeke- „ning op te zenden, en inmiddels voort te gaan tot het zoo mogelijk verkrijgen van eene gereede plaats voor de school aan den Vijfhuizerweg bij den Aals meerderweg om ook wanneer daartoe alles in gereedheid zal zijn, de vereischte subsidie aan te vragen." Haarlemmermeer28 October 1861." (get.) Jakob Klapwijk." Nadat het voorstel door het lid Klapwijk was toegelichtbrengt de Voorzitter in behandeling de vraagof het voorstel in deze of in eene volgende vergadering zal worden behandeld, (ingevolge de be- palingen van het reglement van orde) Nadat daarop eenige discussien waren gevolgd waaraan de leden Knaap, 't Ho oft, Verploegh en de Voorzitter deelnamen, zegt de Voorzitter, dat het hem voorkomt dat de beraadslagingen kunnen gesloten worden; zulks door de leden IC1 a p wij k en Verploegh ondersteund wordende, sluit de Voorzitter, ingevolge art. 29 van het reglement van orde, de beraadslagingen, en wordt bij stemming met 3 tegen 1 stem beslist, dat de zaak in deze vergadering zal worden behandeld. Voor stemdende leden van Rijn, Verploegh en Klapwijk. Tegen: het lid 't Ho oft. Buiten stemminghet lid Knaap. Nadat het lid 't Hooft aanteekening in de notu len verzocht had, dat hij zich met het genomen be sluit niet kan vereenigen, verlaten de leden't Ho o f t en Knaap de vergadering. Aangezien thans slechts nog drie leden ter verga dering aanwezig zijnwordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. De eerst gehouden vee- en paardenmarkt was druk bezocht. Er werden aangevoerd 49 paarden, 318 runderen, 116 schapen, 14 varkens en 3 geiten. De handel was levendig en er werd veel verkocht. De schapen werden grootendeels tegen goede prijzen ter verzending naar Engeland opgekocht. Een koop- man was met ruim een honderdtal runderen versche- nen, die nagenoeg alle door hem werden verkocht. De ijverige pogingen van het gemeentebestuur tot het vestigen eener veemarkt in deze gemeente zijn dus aanvankelijk voor dit jaar met eenen zeer gewensch- ten uitslag bekroond en de ingezetenen hebben ge- loond die op prijs te stellen, en daartoe hunnerzijds krachtig te willen bijdragen. Het laat zich alzoo verwachten dat de volgende markten op den 13 20 en 27 November en 4 December ook aan het doel zullen beantwoorden. Tegen den winter heeft natuurlijk eene aanzienlijke uitbreiding van den vee- stapel in den polder plaats, en de gemeente is groot genoeg om daartoe een eigen markt te hebben. Het vele veedat door de veekoopers om dezen tijd in Noord-Ilolland wordt opgekocht en ten ver- koop zuidwaarts wordt afgevoerd, vindt te Haarlem mermeer eene zeer geschikte eerste plaats van aan- bieding. De ingezetenen hebben alzoo de eerste keus en missen daarbij de kosten en bezwaren van het verre vervoer. Het vetgeweide vee en de vette scha pen uit den polder zullen tevens bij die gelegenheid naarmate de markt drukker wordt bezocht, ongetwij- feld ruimschoots koopers vinden. Door aanvoer en aankoop van vee kunnen de ingezetenen krachtig medewerken tot de vestiging eener marktdie zoozeer in htm eigen belang is en die tevens de opkomst en bloei dezer gemeente veel zal bevorderen. NB. Wij vernemen dat den 13den slechts ter markt geweest zijn: 77 runderen, 16 paarden en 4 biggen. De kooplust was traag. Voor kalfkoeijen besteedde men van 80 tot 120. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeen te IlillegomMr. A. M. Maas Geesteranus. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 6 tot en met 12 November 1861. GEBOREN: Aartje, dochter van J. Camerling en C. H. van Es. Johanna, dochter van M. de Vries en W. Visser. Johannes, zoon van J. van Dijk en J. Roest. OVERLEDENJacobus Blokoud 39 jarengehuwd met C. Vorst. Maartcn oud 2 dagen zoon van H. Westbrock en A. M. Mulder. Johannes Frederikoud ruim 3 jaren, zoon van M. Resting en M. Rip. Hendrik Zijm, oud 45 jarengehuwd met M. de Jen. Geertrui oud 4 dagen dochter van J. Goudriaan en J. van Rooijen. Adrianus, oud 5 maanden zoon van J. Ilopman en M. Klaassen. ONDERTROUWDA. Onkenhout met S. Henrichs. G, Snel met M, van der Horst. J. Groot met W, K. Goester. GEHUWD M. Verbeek met A. H, Kist,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 1