TmmmrnS. HAARLEMMERMEER-POLDER. MEDE-KIEZERS Provinciate Staten van Noord-Holland Jonkheer M. SALVADOR. Veckooping te Haarlemmermeer, vermakelijke M&sisebons. Marktberigten. DE~DLJKGRAAF van den Haarlemmermeer-Polder Met Permissie van het Edel Achtbaar hoofd der gemeente Haarlemmermeer. courant gelezen heb. Wat heeft die man tocli ge- streden om ons die groote weldaad te bezorgenHad- den anderen het zoo geweten als hij, zij zouden den moed gehad hebben over zwarigheden been te stap- pen, en wij zouden niet meer gebukt gaan onder deze hatelijkste aller hatelijke belastingen, de belas- ting op de vlijt van den boer. Yoorts moet mijn jongen zooveel mogen scheuren als hij zelf wilechter zoo dat er nooit minder dan T/,a in weide is, en na verloop van de eerste drie jaren mag hij niet meer scheuren dan 5 bunders ieder jaar. Hij moet jaarlijks 5 bunders mogen vlassen aardappelen, mangelwortelen, koolrapen moet hij mo gen verbouiven zooveel hij wil en zonder dat gij vraagt of er dan niet te weinig stroo aan de werf gereden wordt, ja zelfs, ofschoon het welligt nooit gebeuren zal, hij moet een hoekje mosterd mogen zaaijen. Gij moet hem zelfs toestaan om roggestroo te verkoopenmest koopen moet hij toch en veel ook, anders komt hij er nooiten eindelijk hij moet huur kunnen maken voor 21 jaren." Ik heb tegen al deze voorwaarden minder dan gij gemeend hadt. Ik ken u, en weet, dat gij er geen misbruik van maken zult; aan eene zaak echter is niet te denken, 21 jaren huur! Dit is onmogelijk dat wordt nooit gedaan; dat is volstrekt geene ge- woonte. Verbeeld u, indien mijn zoon die nu 12 jaar is eens zin had iedereen wordt thans wel land- boiuverwaarom hij niet? om de plaats zelf te gebruiken en ik had haar verhuurd voor 21 jaren. J Neentot de andere voorwaarden zult gij mij mis- schien overhalen; maar deze neen! niet voor 21 jaren!" En als uw zoon er op kwam dat was juist het ergste wat er voor den mijnen gebeuren kon. Ik zou tegen opslag van pacht veel te zeggen hebbengeld te moeten betalen voor zijn zwoegen, waarvoor men eigenlijk betaald moest wordendat zou mijn' zoon hard vallen. Maar de vrucht van al zijne zorgen te verlaten en een ander het voile genot daarvan te zien hebben dat zou hem nog veel zwaarder zijn Intus- sohen ik weet er wat op. Mijn zoon huurt de plaats voor 7 jaren; huurprijs 2400,en de reparatie, mits dat, indien de plaats door u aan een ander wordt in gebruik aanvaard, gij mijn zoon zult uitkeeren 1000.voor ieder jaar dat hij er op heeft ge- woond, of wel zooveel meer of minder dan 1000, per jaar als de helft bedraagt van de meerdere waarde der plaats dan of nunaar de getuigenis van des- kundigen, die haar nu kennen en dan zullen kennen. Hit een dezer voorstellen hebt gij slechts te kiezen voor het teekenen van het huurcontract. Het eerste nl. het bepalen eener vaste som, hoewel waarschijn- lijk voor mijn' zoon nadeeliger, is voor het overige voor beide partijen verkieslijker wegens het bezwaar om zaakkundigen te vinden die van zoo verschillend tijdpunt eene juiste verklaring zouden kunnen en willen geven." En indien ik dan in dien tusschentijd kwam te sterven?" want elke dag toch spreekt ons van de zekerheid des doods en van de onzekerheid der ure waarop hij ons treffen zal." ,,'t Is waar, hoe gaarne ik ook uw belang en dat van mijn zoon beide wilde bevorderen, wanneer gij niet aan de lange pacht wilt (en ik erken de ge- groiidheid van uwe bedenkingen) dan kan ik het niet doen zoo als ik wel gewenscht had. Maar laat ons de zaak wijzigen. Toch is zij uitvoerbaar, hoewel er van beide zijden iets zal moeten opgeofferd worden. Mijn zoon ziet van de lange pacht af en gij geeft 5,per bunder, d. i. 300,— per jaar vermin- dering in de voorgestelde pacht. Mijn zoon doet van de jaarlijksche tegemoetkoming voor verbetering ook 300,af; dat wordt dan/700,Gij geeft ons de mondelinge toezegging, dat, zoolang gij eigenaar zijt en er geene bijzondere reden is om anders over de plaats te beschikken, mijn zoon zal kunnen in- hnren van 7 jaar tot 7 jaar, zonder opslag. Uwe renten zijn dan toch ongeveer 5 ten honderd." „Niet alleen geef ik gaarne deze toezegging mon- deling ook schriftelijk kunt gij ze bekomen. Wij achten dan nu de zaak vastgesteld en zullen dien overeenkomstig de voorwaarden op het papier brengen. Uw zoon zal zegenmoed en kraehten noodig hebben voor zijne moeijelijke maar schoone toekomst. Ga gij hem die toewensehen uit mijnen naam." De boer vertrok en bragt zijnen zoon blijde tijding. De heer keerde in opgeruimde stemming in den kring der zijnen terug. De jonge pachter aanvaardde zijne taak met al de ondernemingszucht aan jeugdige, krach- tige gestellen eigen. Hoe het met den jeugdigen pachter afliep en hoe met den eigenaar, want dit is slechts de eerste helft van het verhaal, vindt gij niet in het volgend nom- mer van dit IFeekbladmaar in het boekje zelf. Want het was ons doel niet om den heer Snellen eenige der beste bladzijden uit zijn werkje te ontstelen maar wij deden het in de hoop, dat de belangstel- ling van menigeen genoegzaam zal zijn opgewekt om den afloop te willen weten. Hij koope daartoe het boekje, wij prijzen hem geen slechte waar aan. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, J. J. A. QUANJERgeliefde Echtgenoote van J. BOLKESTEIN. Haarlemmermeer22 November 1861. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haar- lemmermeer-Polder Gelet op Art. 96 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland Brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden van dien Polder, dat het ONTWERP van BEGROOTING voor 1862, met de daarbij behoorende Memorie van Toelichtingenvan Zaturdag den 30sten dezer Maand, gedurende 14 dagen zal worden ter inzage gelegd aan de Secretarie van genoemden Polder, in de Groote Houtstraat te Haarlem,van des mor- gens ten 10 tot des namiddags ten 2 ure, aan de Stoommachines de Cruquiusde Lijnden en de Leegh- wateren aan de Secretarie der Gemeente Haarlem mermeer. Van de verdere tot die Begrooting behoorende Stukken kan tevens ter eerstgemelde Plaatse kennis worden genomen. Haarlem, 27 November 1861. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Voorutter. E. W. VAN BREDERODE, Secretaris. Gelet op de Artt. 19 tot en met 22 der Verorde- ning op het inwendig beheer van dien Polder; Roept bij deze op den onbekenden Eigenaar van een PAARD (zijnde Ruin), licht bruin, geteekend met witte kol en achtervoet, dat op den Spaarnwou- der Dwarsweg tusschen den Slotertogt en den Slo- terweg, den 13den dezer weidende is gevonden en ge- bragt in een Schuthok der Gemeente Haarlemmermeer. Wanneer dit Paard niet binnen veertien dagen is teruggevorderdzal het in het openbaar wor den verkocht. Haarlem, De Dijkgraaf voornoemd, 23 November 1861. J. W. M. VAN DE POLL. VOOR DE In de Haarlemeche Courant van veertien Februarij twaalf October, negen en negentien November jl. gaf ik bescheiden en met aanwijzing van gronden mijn wensch te kennenom even als ik in den Gemeente- raad van Haarlem, ook in de Staten weder gekozen te worden. Om voor de publieke zaak nuttig werk- zaam te blijven vroeg ik den moedigen bijval en de volhardende ondersteuning van vele Mede-burgers. Ik verbond mijUw mandaat aan te nemen en als eerlijk man eene liberate wetgeving te helpen bevorderen. Bij de verkiezing der Staten moet niet alleen aan hunnen provincialen werkkringmaar tevens aan Art. acht en zeventig der Grondwet gedacht worden, waarbij hun de keuze der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is opgedragen, en van die keuze hangt voor den geheelen Staat veel af. Wij hebben alzoo noodig zelfstandige bekwame mannen van erkende po- litieke beginselen en geene Burgemeesters of andere afhankelijke Ambtenarenhoe geschikt of verdienstelijk deze overigens zijn mogen. Mede-kiezers bij de herstemming op Dingsdag drie December 1861 zijt gij geroepen over die beginselen uitspraak te doen. Tracht door vereenigde kraehten daaraan eene degelijke afdoende overwinning te ver- zekeren. Zijt alien op drie December aan de Stembus. Mijn pligtbesef zal des te inniger wordennaar mate ik voor de Publieke zaak, die ons alien aangaat, op de medewerking van velen rekenen mag. ten sterfhuize van JAN LINSSEN, aan den Aalsmeer- dericegnevens den KruiswegSectie HH, N°. 29, om contant geldop Dingsdag den 3den De cember 1861, des morgens ten 9 ure, van eene be- langrijke Partij Best Gewonnen en Ongedorschte HA VER met het Stroo van 5 Bunders en met de TAR1VE en ROOOE als boven, ieder van ongeveer Bun der alles in een Koornberg, en dus te zamen in een Koop, met het regt, om binnen te bepalen tijd ter Boerderij te worden afgedorscht, en daarbij tijdelijk Vee op te stallen; voorts 2 Schelften Rogge en Huivenboonenmet het Strooongeveer 40 Mudden AARDAPPELENwijders PAARDEN, RUNDEREN, 1 Wagen, 1 KarreijePloegEg gen, Tuigen en verdere BouwgereedscJiappen. De opstallen van een ruime Wa- genloods en andere Gebouwen. Eindelijk HUISRAAD MEUBELENINBOEDELwaarbij Bedden met toe- behoorenManskleederenenz. enz. Alles breeder bij Billetten. Inlichtingen te bekomen bij de No- tarissen Dolleman te Heemstede en Boerlage te Uithoorn. Ter gelegenheid van den St. Nicolaasavond 5 December 1861, des namiddags ten 6 ure in de Manege op de Badhoeve zal J. C. RIEDER van Amsterdam Spelen met de Met het openen van het Tooneel ziet men zijn Theater van vermakelijkheden. Koomt van dit jaar met een geheel nieuwe kast. Belooft eene nette en fatsoenlijke bediening. N.B. brengt ook een Muzijkant mede die den Dans dirigeert. Entree Gratis, Amsterdam, 25 November. Vee. Runderen 1e kwal./160 a f 2002e kwal. 140 a 180; 3e kwal. 120 a 160. Melkvee 80 a 140. Scbapen f 20 a 24. Varkens 46 a 50 cents per Ned. ffi. Boter per 40 N. ffiFriesche53 a 55Kuinder51 a 53 Kamper 52 a 55 Deventer 44 a 50, Zwolsche /49 a 54. 27 November. Granen en Zaden. Tarwe stil; 129® bonte Poolsche 388 393. Rogge bij partij ruim prijshoudend; 122 Pruissische /250 van boord; 118 iP Afchangel 244; 118 ffi Petersburger 244. Op levering lager afgegeven. Garst, Haver en Boekweit zonder bandel. Koolzaad da- delijk eri op bet Voorjaar onveranderd, op het Najaar zonder handelEider 74£. Op 9 v. Olie in Nov. X 79Dec. en April X 79i. I.ijnzaad vast; 108, 109 ffi Archangel375. Olie. Raap-olie dadclijk prijshoudend en op levering iets trager op 6/w. 42f, Vlieg. 41£. Lijn-olie dadelijk en op levering willigerop 6/w. 37£; Vliegend 36. Hennepolie op 6/w./4lj; Vliegend 40. Koeken. Raap-koeken per 1040 stuks 85 a 90. Lijnkoeken per 104 stuks/12 a 15. Vee. Kalveren 1e kwal. 60 a 80, 2e kwal./50a 70, 3e kwal. /40 a 60; Schapen 20 a 24; Varkens 46 a 50 cts. per Ned. tP. Alkmaar20 November. De VEE-markt van heden was zeer ruim voorzien prijzen hoog. 22 November. Kaas. Aangevoerd446 stapels of 101,709 Ned. ft?. Kleine 26,50, middelbare/30, kommissie 29; laagste prijs f 17,50. Broek in Waterland, 21 November. Kaas Heden zijn ler markt geweest 21 stapels, 2328 stuks of 4839 Ned. IP prijs f 26,25. Delft, 21 November. Granen waren heden in eene lus- telooze stemming bij goeden aanvoer, puik goed vond alleen eenige vraag. Tarwe van het eiiand Rozenburg 12,80 a 13; Westl. 12,50 a 12,80. Rogge. Eil. 9,30 a 9,40; Westl. /9a 9,10. Garst, Eil. Winter 7 a 7,10Westl. 6,80 a 7 Eil. Zomer 6,20 a 6,60; Westi./6,10 a 6,40. Haver. Korte f 4,20 a 4,40; lange 3,80 a 4. Duivenboonen 9; Paar- denboonen 8,50 a 9; Bruine Boonen 14. Groene Erwten 12 a 14; Wilte dito 8,50. Aardappelen /6a 5,50 naar kwaliteit. Boter flaauw met lager prijzen; lsie kwal. /61 a 62, 2de kwal./54 a 60. Dordrecht, 27 November. Granen en Zaden. Tarwe. Onze markt was heden van Zeeuwsche, Vlaamsciie en Overm. beter voorzien dan de vorige week en is tot 20 cents lager aan gehruikers geplaatst; jarige /11a 11,50, nieuwe 12,20 a 12,60; mindere en blaauwe 10,50 a 11,50; Zomer ook lager afgegeven, 10 a 11. Rogge iets meer uit het Overm. en Vlaanderen aangevoerd, welke tot 20 cents lager door be- noodigden gekocht is: Zeeuwsche, Vlaamsciie en Overm. 1861 /8,30 a 9. Buitenlandscbe soorten als volgt verhandeld146/2 IP oude Archangel tot/248; 142/2 IP nieuwe Petersburger 243. Garst. Zeeuwsche en Overm. bij matigen aanvoer tot vorige prijzen verkocht; Zeeuwsche, Flakkeesche en Overm. Winter 6,20 a 6,90, dito Zomer f 6,20 a 6,80. Spelt. Mooije blanke soorten blijven schaarsch en 4,30 a 4 naar kwal. waardig genoteerd. Haver, lnl. weder weinig ter veil en prijshoudend; Zeeuwsche en lnl. Voer 3 a 3,40; dito Dikke

Weekblad van Haarlemmermeer | 1861 | | pagina 3