WEERBLAD van 1862. Vrijdag, 10 Januarij. Haarlemmermeer-Polder. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BE LANGEN GEWIJD. Derde *Faargang. HoofdredactcurC. E. DE CLERCQ. •v.. HAAKLKMMBBMEKB, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschcstraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,llaarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Pelts is J 6, in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt. Advektentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteurte Amsterdam. VEEGADEEING van HOOFD-INGELANDEN gehouden op Vrijdag 27 December. i.'t Tegenwoordig 17 Leden. Vervolg en Slot.) Hoofdstuk VI.Buitengewone Uitgaven. Art. 1. Aanleg van nieuwe werken. Aangaande het onderdeel van dit artikel Beplantingenmerkt de commissie aandat zij het hiervoor uitgetrokken cij- ier van 1500 gulden gaarne hooger zoude hebben zien uitgetrokken, daar het haar voorkomt dat de beplan tingen in het algemeen belang van den polder, zeer t wenscheiijk zijn. -r» De dijkgraaf zegt, dat het dage- lijksch bestuur van raeening geweest is, dat de be plantingen welke van wege den polder tot nog toe hebben plaats gehad, nog weinig aan het doel hebben beantwoord. Van de aanplanting langs den Kruisweg is o. a. weinig overgebleven; men beproeft die thans op eene andere wijze langs den Venneper dwarsweg mogt deze gelukken dan zullen dijkgraaf en heemra- den zeer bereid gevonden worden aan het verlangen der commissie te dien opzigte te voldoen. Bij het onderdeel, Begrinding vanwegen, wordt de vraag geopperdof door het verharden van 1800 el van den IJweg, van af het begrinde gedeelte tot den Spaarnwouder dwarsweg, de kwestie van het al of niet begrinden der lengtewegen niet geprejudicieerd wordt De dijkgraaf zegt dat het dagelijksch bestuur de kwestie van het verharden der lengtewegen thans niet wenscht te behandelen maar dat het zich voorbehoudt, binnen korten tijd, voorstellen dienaangaande ter tafel te brengen bij de vergadering van hoofd-ingelanden. Dijkgraaf en heemraden wenschen het hier bedoelde einde weg, als een uitweg te zien beschouwen ook de Sloterweg is tot den Spaarnwoudenveg hard ge- maakt; men heeft alzoo aan beide wegen gelijk regt laten wedervaren. De heer Wisboom zegt, dat de Sloterweg tusschen den Lisser dwarsweg en het jaagpad alsdan evenzeer als uitweg dient te worden beschouwd en evenzeer in aanmerking behoort te worden genomen. De heer t II o o f t is van hetzelfde ge- voelen; bij meent te bespeuren dat het noordelijk ge deelte van den Polder in vele opzigten wordt bevoor- deeld, en zal zich daartegen verzetten. De dijk graaf zegtdat deze uitwegen met betrekking- tot het algemeen verkeer geenszins gelijk kunnen worden ge- stelden dat, wat hem aangaat, geene voorliefde hoegenaamd voor eenig gedeelte van den Polder bestaat, maar het algemeen belang zoo veel immer mogelijk op den voorgrond gesteld wordt. Dit onderdeel wordt daarop met 16 tegen 1 stem aangenomen. Omtrent het onderdeel, de verbetering van den Lijnden, door het aanbrengen van 4 keiels ad f 57,000treedt de commissie in eene uitvoerige beschouwing. Zij acht het geenszins bewezen dat er door de vermeerdering der ketels aan den Cruquius eene werkelijke besparing van brandstoffen verkregen is, terwijl de bewering van het nut van tien ketels te hebben, ten einde steeds te kunnen doorwerken, zonder door het verpligte schoonmaken tot stilstand te worden gedwongen even- min opgaat, daar na eene afmattende dienst van p. m. 1000 uren het voor deze zoo kunstige zamengestelde werktuigen hoogst nuttig en zelfs noodzakelijk is eenige dagen rust te hebben, ten einde de werkende deelen te kunnen nazien schoonmaken verpakken enz Bovendien de ondervinding heeft bewezen dat de pol der met de thans bestaande bemalingsmiddelen kan droog gehouden worden, er. de som is naar hare overtuiging te aanzienlijk om die zonder dringende noodzakelijkheid aan de voorgestelde werken te be- steden. Zij wenscht daarom dai. de vergadering besluite de uitvoering te verdagent it ^at omtrent de hier aangevoerde feiten meerder zdcerheid zal zijn verkre gen; mogt evenwel de vergadering hiertoe niet willen overgaandan stelt zij voor het plaatsen van slechts 2 ketels, daar deze naar ha?oordeel in ieder geval voldoende zullen bevonden w< rden tot het verkrijgen der meerdere stoomruimte, velke door dijkgraaf en heemraden verlangd wordt; n en behoort toch in aan merking te nemen dat twee der oude ketels van den Leeghwaterwelke naar den Lijnden zullen worden overgebragt, in verwarmings-'-psrvlakte gelijk staan met drie ketels, zoo als die »;!'-■ aan den Cruquius bestaanen alzoo door het aanbrengen van 2 ketels het ketelverraogen aan den Lijnden nagenoeg gelijk zal zijn aan dat van den Cruquius en men p. m. 30,000 gulden zal besparenwelke tot nuttiger doeleinden zullen kunnen worden aangewend. De dijkgraaf antwoordt dat reeds drie malen proeven zijn genomen omtrent het kolenverbruik aan den Cru quiussedert dit stoomtuig van meerder ketels is voorzien gewordenen de uitslag van deze proeven steeds gunstig geweest is. Dat het doorwerken der machines in sommige gevallen hoogst wenscheiijk is en men reeds de ondervinding heeft dat die vverking gedurende p. m. 2000 uren is volgehouden, zonder eenig nadeel voor de werkende deelen van het stoom tuig. Dat de waterstand wel is waar gedurende de verloopen maanden zeer gunstig geweest is, doch dat men niettemin gedurende enkele dagen met alle krach- ten tegen het water heeft moeten strijden, en het geval zich gemaklcelijk denken laatdat door het breken van een der stoomtuigen die toestandzij het dan ook slechts gedurende enkele dagencwgunstig had kunnen zijn. Het vertrouwen in onze stoomgemalen is thans hersteldhet zou naar z. i. hoogst nadeelig zijn, wanneer dit vertrouwen op nieuw begon te wankelen. Wat aangaat de gedeeltelijke uitvoering der voorge stelde werkenhij kan zich daar evenmin mede ver- eenigen. Het voorgestelde doel zal daardoor slechts gedeeltelijk bereikt worden; er zullen tijden komen dat door het gemis van het vereischte ketelvermogen de machine hare voile kracht niet zal kunnen uitoe- fenen; men zal met een minder aantal porapen moeten werken, of het aantal slagen beperken. Ook de voor gestelde besparing zal niet zoo groot zijn als de com missie zulks voorstelt, en welligt niet meer dan 20,000 gulden bedragen, want onder de 57,000 gulden zijn werken begrepen welke toch zullen moeten worden uitgevoerd, al besloot de vergadering ook tot het aan brengen van slechts twee ketels. Hij wenscht dat door de vergadering in de eerste plaats zal worden uitge- maakt, of de voorgestelde verbetering zal worden ver- daagdwaarna zij omtrent het aantal ketels beslissen zal. De heer van Stralen ondersteunt hetgeen door den dijkgraaf gezegd isen zegt dat de thans aangevraagde verbetering van den Lijnden reeds een jaar geleden door hoofd-ingelanden is goedgekeurd alleen men besloot het stelsel volgens hetwelk de ketels zouden worden vervaardigd aan eene nadere beslissing te onderwerpen. Toen dit besluit genomen werd tastten dijkgraaf en heemraden nog eenigzins in het duister, men had nog niet de overtuiging welke men thans heeft, dat de voorgestelde vermeerdering van ketelver mogen krachtig zal medewerken om den Polder van overlast van water te vrijwaren. Dijkgraaf en heem raden hebben dan ook geen oogenblik geaarzeld om die verbeteringenwelke nOg voor de hand liggen te doen uitvoeren, en de voorstellen dienaangaande aan de goedkeuring der vergadering te onderwerpen. Bovendien, de benoodigde gelden zijn aanwezig. Waarlijk het zoude onverantwoordelijk zijn Wanneer het bestuur van den Polder weigerde van de middelen gebruik te makenwelke het tot bestrijding van den algemeenen vijand de magt heeft aan te wenden. De heer Amersfoordt spreekt in gelijken zin, en zegt dat hij voor zich alle verantwoording in deze van zich schuift en overbrengt op hoofd-ingelanden. De heer 't Ho oft zegt dat hij deze aansprakelijkheid gerust op zich„neemt, en bestrijdt het geheele voorstel. Met 16 tegen 1 stem (die van den heer't H o o f t) wordt daarop besloten dat de verbetering niet zal worden verdaagd. Daarna hebben nog discussien plants omtrent het aanbrengen van 2 of 4 ketels. De heeren Beijerinck en Eutgers verdedigen nader het voorstel der commissie. In stemming gebragt wordt tot het aanbrengen van 4 ketels met 11 tegen 6 stemmen besloten. Het geheele eerste artikel wordt daarop aangenomen. Hoofdstuk VII. Onvoorziene Uitgaven. Uithoofde van de verhooging der postenbedoeld bij de artikelen 7 en 12, wordt de hiervoor uitge trokken som met 135 gulden verminderd. De uit gaven komen thans in stemming en worden met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. Ontvangsten. De hoofdstukken IIIIII en IV worden onver- anderd aangenomen, Bij de behandeling van artikel 47, hoofdstuk IV, Opbrengst van verkrijgbaar gestelde stukken, wordt, op voorstel van den heer 't Hooft, bepaald, dat de notulen der vergaderingen van hoofd-ingelanden voor 10 cents per vel zullen verkrijgbaar gesteld worden, thans wordt daarvoor 20 cents betaaldop die wijze vermeent men de verspreiding te zullen bevorderen. Hoofdstuk V.Buitengewone Ontvangsten. Art. 49. Verkoop van Onroerende goederen. Daar het hier geldt de vermoedelijke verkoop van veenspecie, waarbij ten vorige jare bepaald is gewor den dat de koopers van veen voor elken bunder aan het Eijk zullen moeten voldoen een bedrag van 100 guldenals bijdrage in de kosten van bemaling en drooghoudingzoo geeft de heer Eutgers als zijne meening te kennendat het rijk geene titels hoege naamd heeft tot het heffen van deze belasting, aller- miust van gronden aan den Haarlemmermeer-Polder behoorende; naar zijn inzien zou het bestuur tegen deze onwettige hefting in verzet moeten komen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De dijkgraaf zegt dat de veilconditien voor gezegd veen door deze vergadering zullen moeten worden goedgekeurd en vastgestelden de heer Eutgers alsdan gelegenheid zal hebben op deze zaak terug te komen. De heer Beijerinck wenscht de heer Eutgers op zijne rede te antwoorden, doch uit-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1