- 50 - Landbouw. een lepel gewoon keukenzout, als voorbchoedmiddel tegen het aanloopen der beenen. Driemaal daags drenken is voldoende'a morgens s middags en 's avondsmeer te geyeu maakt slappe paarden en is nergens dienstig yoor. De stal moet matig van temperatuur zijnte groote warmte werkt nadeelig op de longen; men zorge vooial dat er geen togt zij en er geene te groote afwisseling van warmte en koude plaats hebbe. De stal moet ook niet duister worden gehoudenwant donkere stallen maken het paard scbichtig en vrees- achtig en dua later minder geschikt voor het gebruik terwijl licht en lucht voor de gezondheid van het dier even noodzakelijk zijn als voedsel. Ter bevordering van het loslaten van het haar en tot verhooging van zijn glans, houdt men de paar den gewoonlijk de laatste vier weken onder kap en dekwaarbij vooral moet worden gezorgd het paard, daar het meer gevoelig van liuid is gevvorden niet op het schoft met den singel te drukkenvermits dan dikten ontstaan die open gaan en witte plekken ver- •oorzaken men kan zulks voorkomendoor goede sin- gelkussens, of door toppen gedraaid stroo bij het schoft aan te brengen, om het schoftbeen vrij te houden. De tijddie gemiddeld gevorderd wordt om het paard in gewenschten toestand te brengen, is vier maandendock zulks hangt veel af van de meer of mindere groeikracht die het dier bezit. W anneer het paard bij den aanvang der voedering geen graan gewend is beginne men langzaam, om trapsgewijze op te klimmen tot bovengezegde hoe- veelheid. Zoo ook wanneer het paard buitengewonen aanleg heeft om te groeijen kan men het rantsoen verminderen. Bij sommige boeren bestaat de praktijk om op eene goedkoope wijze en in weinig tijd paarden vet te mesten met gekookte boonen gekookte aardappe- len die niet meer deugenof het langzaam aan ver- meerderd toedienen van zoete rnelkenz. maar de koopers worden met zoodanig paard bedrogen en komen zelden ten tweede male terug. Wanneer men het paard nu op de boven omschre- vene wijze in schoonen toestand heeft gebragt, blijft er nog een zeer aangelegen punt over, om dat'paard voor de liefhebbers prijswaardig te makenhet is mamelijk het monsterenwant van de wijze hoe zulks gesehiedthangt meermalen veel af. Het paard moet ook daartoe voorbereid en als het ware gedresseerd worden, en daartoe is het noodio- dat men iemand heeft die het dier goed kan laten zieneen zeer kraehtigen arm heeften vlug ter been, in staat is de kop steeds hoog en regt voor het lijf te houden, en met het paard juist in denzelfden draf te loopen. Yoorts neme men het paard 's morgens bij zacht weder van stal en leere het, met behulp der zweep en teugels, eenen schoonen stand aannemende man, die het buiten brengtplaatse zich vlak voor het paard; met de beide handen aan elke kant der stang, trekke hij het paard, zijn hoofd opheffende, eenig- zins naar zich toezoodat het paard met verheven hoofd eenigzins strekkende vertoond wordende, daar- door bij verhooging der schoft, de kroep eenigzins verlaagt hetgeen de meeste paarden zeer verfraait en een edel voorkomen geeft. Men leere tevens het paard los en sierlijk met opgeheven hoofd stappen en draven die dit doetmoetzoo als wij zeiden een kraehtigen arm hebbendaar bij het buigen van den arm het paard veelal eene verkeerde houding en beweging aanneemt. Hoezeer welligt deze regelen aan velen bekend zijn, hebben wij het hier willen herhalen, omdat het in het welbegrepen belang is ook der paardenfokkers in de Meer, om hunne paarden goed en krachti°- te voederen en ze fraai en sierlijk ter markt te brengen daar zulks de eenigste wijze is om geld te maken. -®February 1862. v. W. C. weg. Deze vrouw, genaamd Teuntje Walraven huisvrouw van Ilendrik de Weers, is dan ook gevankelijk overgebragt naar Haarlem. KEURING VAN JONGE PAARDEN. Het bestuur der afdeeling Ilaarlemmermeer der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw van oordeel zijnde dat het aanfokken van deugdelijke paarden van de landbouvvers in den Haarlemmermeer-Polder, een bron van welvaart Worden kan en alzoo aanmoedi- ging veidient, geeft het voornemen te kennen, op Donderdag den 27sten Maart 1862, aan het Kruis- dorp, eene keuring van jonge paarden te houden. Het bestuur is door de welwillende bijdragen van eenige belangstellende grondeigenaren in staat gesteld de navolgende premien uit te loven. Art. 1. Voor het schoonste paard geboren in 1858 eene premie van 75 idem geb. in 1859 50 idem I860 50 Art. 2. Het is een bepaald vereischte dat de paar den die ter mededinging worden aangebodengeboren en gefokt zijn binnen de gemeente Haarlemmermeer en het eigendom zijn van eigenaren of bruikers van land in dien polder. Art. 3. Zij die verlangen mede te dingen moelen daarvan schriftelijk en franco aangifte doen bij den heer J. G. S c h o n eseeretaris der afdeelingSectie EE, N°. 8, voor of op den lOden Maart, of wel mondeling op den 12den Maart, des morgens van 11 tot 12 ure, ten huize van den kastelein J. G. Legel, aan het Kruisdorpalwaar alsdan door het bestuur zitting zal worden gehouden. Bij deze aangifte moet gevoegd worden eene volle- dige beschrijving van het paarden eene opgave der herkomst. Art. 4. Mededingers die geen lid zijn der afdeeling Haarlemmermeer betalen bij de aangifte en inschrijving voor elk paard een gulden. Zijdie lid zijn van eene andere afdeeling der maatschappijzullen slechts vijflig cents behoeven te storten. Deze gelden komen ten bate van dc kas der af deeling. Art. 5. Onjuiste opgaven sluiten het paard van de mededinging uit. Mogt het later blijken dat door een winner van een der premien onjuiste opgaven geschied zijn, zoo zal de premie worden teruggevor- derd en aan de kas der afdeeling vervallen.Deze bepaling blijft gedurende een vol jaar van kracht. Art. 6. De ingeschreven paarden moeten op den 27sten Maart, des morgens ten 9 ure, op de plaats der keuring aanwezig zijn. Art. 7. Tot keurmeesters worden uitgenoodigd drie deskundige personenbuiten de gemeente woonachtig. Art. 8. Als beginsel voor de beoordeeling wordt gestelddat die paarden zullen bekroond worden welkevolgens het oordeel der keurmeestersop openbare markten het meest geldswaardig zouden zijn. Alt. 9. De mededingers zijn gehouden zich aan de bepalingen van dit Programma te onderwerpen. Aldus vastgesleld door het Bestuur der Af deeling Haarlemmermeer van de lloll. Maatschappij van Landbomo. February S. de Clekcq Wz. Voorzitter. 1862. J. G. Schone, Seeretaris. In den morgen van den 17den February is de planken keet of woning van Hendrik de Weers, staande in sectie Jop kavel 19, met een gedeelte der zich daarin bevindende meubelendoor brand vernield. Deze geringe woning, met de onbeduiden- de meubelen, was in de Ilaarlemsche Brandverzeke- ring-Maatschappijbij den agent van K am pen, te Spaarndam, verzekerd voor 1400. Bij het uitbreken van den brand was niemand in -huis eenige oogenblikken te voren had de man met zijnen oudsten zoon de woning verlaten, en korten tijd daarna ook de vrouw met hare twee jeuo-dio-e kinderen en eenige goederen. Toeu zijdoor iemand die haar ontmoette, gewaarschuwd werd dat hare vvoning in brand stond, vcrvolgdc zij echter haren De besteding van het aanvoeren van grond en het ophoogen van het terrein bij de tweede kerk der Herv. gemeente is aangenomen door den heer Rut gers, van Aarlanderveen voor 687. De Iaag- ste inschrijverop hem volgendewas J. Kamer- ling, voor 950. De overige acht inschrijvers verschilden meestal slechts 10, zoodat de laagste hunner was de heer W. Schram, voor 1350 en de hoogste Z. Bestman, voor 1415. Bij don Burgerljjken Stand zijn aangogeven: van 11 tot 18 February 18G2. GEBOREN: lleiltje, dochter van E. Schooneveld en P. van Dijk. Cornelia dochter van C. Moolenaar en N. Robijn. Wilhelmus Gerardnszoon van J. W. de Heij en A. Oudejans. Marrita Lamberta, dochter van L. Tinholt en M. Dros. Anna, dochter van P. Bakker en N. Buitelaar. Hermanus Karelzoon van W, P. Links en A. Kool. Helena, doch ter van J. Zandbergen en A. Heemskerk. Nicolaaszoon van K. Meijer en A. Outhuis. Petronella Elisabethdoch ter van E. de Ruig en E. Parlevelt. OVERLEDENAudries, oud 9 jaren, zoon van A. Verbate en A. v. Bregt. Gerrit Weijers oud 27 jarenongeh. Adrianusoud 5 maandenzoon van L. Meelissen en M. van Brugge. Jakobusoud 7 dagen zoon van P. Groenewegen en C. W. Hoogenboom. Hendrik oud 9 dagenzoon van C. Braak en C. van Tol, Bercndoud 4 jarenzoon van W. Oltinans en F.J, Cauisins, M. van Gestelond 53 ja ren .ongehuwd. -- J. Spaansoud 24 jarenongehnwd. Trijntje, oud 0 weken, dochter van W. Schclling en T. Mo- lendyk. Matje, oud 3 maanden, dochter van Neeltje Offer- 'm-~ Aneoud 7 jaren, zoon van J. Goudriaan en J. Brand. ONDERTROUWD: J. W. van Nieuwaal met J. de Groot. "fl/'ji™1"1, T, Wrhoeve met N. Witkamp. GEHUWD i Geene. met A' V" °rsta11- DE TENTOONSTELLINGEN DER Hollandsehe Maatschappij van Landbouw. Iu het 5e en 6e nommer van dit blad werd met een kort woord vermeld, dat zich onlangs eenige afdeelingen der Ilollandsche Maatschappij van Land bouw bij wijze van commissien, hebben vereenmd, om te beraadslagen welke middelen zouden kunnen worden aangewend, om de algemeene tentoonstellin- gen der maatschappij in belangrijkheid te doen toe- nernenen alzoo beter te doen beantwoorden aan het doelwaartoe zij worden gehouden. II ij zijn thans in dc gelegenheid gesteld hierom- trent nog het een en ander mede te deelen. Door de afdeeling Alphen en omstreken werd in de maand October van het verloopen jaar eene uit- noodiging gerigt aan de afdeelingen AalsmeerGouda, HaarlemmermeerLeiden, NieuwkoopSoetermeer, Wad- dinxveen en Woerden, om zich op nader te bepalen tijd en plaats te vereenigen tot het bespreken der hierboven vermelde vraagpuntcn. Op eene daartoe belegde vergadering te Aarlanderveen op den 28 Jan. jl. werden zes dezer afdeelingen door afgevaardigden vertegenwoordigd. De afdeeling Aalsmeer had niets van zich doen hoorenOudewater had zich tegen het vooistel verklaardterwijl het niet vertegenwoordigd zijn der afdeelingen Gouda en Woerden aan misver- stand moet worden toegeschrevenen deze afdeelingen later hunne medewerking hebben toegezegd. Eenstemmig werd liier het niet verblijdend oordeel uitgesprokendat de laatst gehouden tentoonstellingen vooral arm waren aan vee, en in het algemeen niet belangrijk mogten genoerad worden. Zelfs de laatste tentoonstelling gehouden te Alkmaar, in het hart der zoo veerijke provincie Noord-Hollandhad, zoowel wat betrof de inzendingen van zuivelprodukten als ook die van uitmuntend vee, de verwachting van velen te leur gesteld. Uit Zuid-IIolland werd niet een enkel stuk vee ter mededinging aangeboden. Aan bezoe- kers ontbrak het zoowel daar als elders niet, maar zulks mogt geenszins als een bewijs van welslagen worden aangemerkt; zoo lang toch het houden dier tentoonstellingen gepaard gaat met het geven van volksfeestenzal in de belangstelling van het publiek geene noemenswaardige verandering bespeurd worden. En nu werd de vraag gesteld Van waar toch die weinige belangstelling bij dc inzendersen hoe kan die op nieuw worden opge- wekt? Het antwoord was: Wanneer de Maatschappij hooge prijzen uitlooft, prijzen in verhouding tot de waarde der voorwerpen, die verlangd worden, en daarbij zorg draagt, dat die voorwerpen met juistheid beoordeeld kunnen worden door daartoe te kiezen be paald deskundige personenhun hiervoor den noodigen tijd gunt en de vereischte middelen verschaft, en daarbij de algemeene inzenders vroegtijdig bekend maakt met uitlovingen en voorwaardendan zal zij zich in hare verwachtingen minder te leur gesteld zien; of met andere woorden, het gebrek aan belangrijke inzen dingen mag niet aan de landbouwers geweten wor den het moet ook niet gezocht worden in het gemis aan belangrijke of voortreffelijke voorwerpenmaar de fout moet gezocht worden in 1°. de prijsuitlovingen 2°. de beoordeeling, 3°. in het programma. Toen werden de middelen tot herstel besproken en overvvogen. Eenige lagen voor de handanderen waren minder gemakkelijk zoo aanstonds aau te wijzen maar dat herstel mogelijk isdit bleek uit de discussien ten duidelijkste. Uit deze waarlijk belangrijke wisse- ling van gedachten bleek verder, dat men geenszins van oordeel wasdat voor alle voorwerpen en voor ieder vak van landbouw hooge prijzen behoorden te worden uitgeloofd. Neenmen wenschte die uitslui- tend te zien uitgeloofd voor de voortreffelijkste fok- dieren van alle vee-soortenen dan beurtelingszoodat niet ieder jaar elke veesoort zou bekroond worden hetgeen trouwens door de geldelijke middelen der Maatschappij zou verboden worden. Een der oudsle afgevaardigdeneen man van onder- vinding in zaken van landbouw, ook op het gebied der tentoonstellingendeed daarop het navolgende voorstel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2