IB linii ABYMIIITOE, Ia de bruine iiengst S5M 31 - m aschrift. IIAARLEMMERMEER-POLDER Aanbestedingen. IIAARLEMMERMEER-POLDER. Openbare Verkooping. Bruin, eclit Vlaamsch, zwaar Werkpaard, Het dekgeld is 5. DE HENGST Het hoofdliestuur uit te noodigen jaarlijks voor de verschillende vakkcn van landbouw eenige groote prijzen uit te loven tot het vijf- a tienvoudig bedrag der tegenwoordige uitlovingen en voor de aanstaande tentoonstelling te 's Gravenhageals begin van uit- voering, een prijs van vierhonderd gulden uit te loven voor de drie beste kalfdragende schotvaarzen (2|- jarige)dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een ander lid der vergadering wenschte aan dit voorstel kracht bij te zetten en stelde daarom voor, dat de thans vereenigde afdeelingen elk een kleine som zouden disponibel stellen, om als prijs te worden uitgeloofd voor een 2 tot 3jarigen inland - schen stier, onder voorwaarde eehter dat op de uit- loving van 400 gulden door het hoofdbestuur gunstig mogt worden beschikt. Yerder werd voorgesteld om hetgeen hier besproken werd te doen resumeren door eene sub-commissie, ten einde een eenigzins geregeld plan te vormenhetwelk als leiddraad voor de toekomst dienen kon, en aanleiding zou kunnen geven tot het doen van een voorstel in dien geest op de eerstvolgende algemeene vergadering. Beide voorstellen werden gunstig opgenomen, en aan beide is gevolg gegeven. De door de gezamenlijke af deelingen uitgeloofde prijs of premie bedraagt 150. Van de sub-commissie wordt thans een gemotiveerd voorstel ingewacht, hetwelk alsdan spoedig aan het oordeel van al de afgevaardigden zal worden onder- worpen, en verder gehandeld als op eene nadere bijeenkomst zal worden besloten. De afdeeling 's Gravenhage en omstreken der IIol- landsche Maatschappij van Landbouwhield Vrijdag den 14den Februarij, in het lokaal Diligentia eene algemeene vergaderingonder voorzitterschap van den heer W. K. van Gennep. De voorzitter deelde in de eerste plants mededat het aantal leden der afdeeling thans bedraagt p. m. 640. Yolgens de verder overgelegde rekening en verant- woording, is de toestand van de finantien der afdee ling zeer gunstig, zoodat er een batig saldo aanwe- zig is van 7 84.6 7 5. Op voorstel van den Penning- meester is bij die gelegenheid besloten de som die jaarlijks voor de bloemen-tentoonstelling wordt ge- schonkentot 400.te verminderenen daaren- tegen het bedragwaarvoor in de vergadering ver- lotingen van voorwerpen »om niets plants hebbente verhoogen tot 40.speciaal ter vermeerdering van prijzen met bloemen. Omtrent de in September aanstaande in de resi dence te houden algemeene tentoonstelling van de maatschappij werd door den voorzitter medegedeeld 1°. dat ten behoeve dier tentoonstelling zijn ge- schonken 2 gouden medaillester waarde van 5 8 25 zilveren, ter waarde van 10; 4 bronzen ter waarde van 5terwijl staande de vergadering nog een lid heeft ingeschreven voor eene zilveren medaiile 2°. dat aan die tentoonstelling van wege het Be- stuur den meest mogelijken luister zou worden bij- gezet 3°. dat onder de groote prijzen die uitgeloofd wa- ren, o. a. behoorden prijzen van/300,/ 250 en/50 voor hengsten, stieren, koeijen, schapen en varkens, doch alleen voor fokvee 4°. dat vooral de bloemisterij op deze tentoonstel ling beter vertegenwoordigd zal worden dan vroeger, zoodat ook in dit opzigt eene keurige tentoonstelling zal geleverd worden; 5°...dat aan het Hoofdbestuur dan ook verzocht is de prijzen vooral over bloemen meer te verdeelen. Nog werd medegedeeld dat het Bestuur dezer af deeling op verzoekzich heeft belast met het ver- strekken aan het Gemeentebestuur van een overzigt van den landbouw in deze gemeente over het jaar 1861. Te dien einde werden de deskundigen, ter verga dering tegenwoordigdoor den voorzitter over ver schillende onderwerpen geraadpleegd. Wij stippen als de resultaten hunner mededeelingen aan 1°. dat de ma'is-cultuur in 1861 ongunstiger is ge- weest dan vroeger 2°. dat onder de aardappelen, de zoogenaamde jammen het minst aan ziekte onderhevig zijn, en de zoogenaamde Pruissische aardappelen, hoezeer niet direct door de ziekte aangetast wordende, spoedi°- aan rotting onderhevig zijn 3°. dat de longziekte onder het rundvee niet zoo uitgebreid was als vroeger; doch dat men in deze afdeeling eerst dan tot de inenting ovcrging, wanneer de dieren door de ziekte waren aangetast.(Te re^t merkte de voorzitter op, dat het hier ook geldt: den put dempen als het kalf verdronken is). Yoorts dat van de pokken en de hot- of leverziekte onder de schapen in deze afdeeling slechts enkelo gevallen in het afgeloopen jaar zijn voorgekomen. Uit de daar- over gedane mededeelingen bleekdat die ziekte bij de schapen zich door alle ingewanden verspreidt 4°. dat de bloemisterijen vooral de handel in bloemen, te 's Hage bij uitstek gunstig is. De vergadering kreeg voorts inzage van monsters van beetwortel-suikerop de fabriek onder de ge meente Rijswijk vervaardigd. Eindelijk stippen wij hier als eene bijzonderheid aan door den voorzitter medegedeelddat eene aard- bezienplantin Mei van het vorige jaar gekochttot nu toe elke maand rijpe vruchten droegzoodat hij daarvan veertien dagen geleden nog rijpe aardbezien had gegeten. De vergadering werd besloten met de verloting van eenige voorwerpen waaronder schoone bloemen om niets onder de aanwezige leden. N. B. v. G. Onlangs heeft men bij de lieeren Burgess Key (bij ons genoegzaam bekend als overwinnaars in den wedstrijd van grasmaai-werktuigen te Haarlemmermeer) ingebroken en al hunne prijs-medailles gestolenzee gouden en Hen zilveren, en dit juist zoo korten tijd voor de groote Tentoonstelling te Londenwan neer zij voorzeker gaarne met dit wapenbord van verdienste der negentiende eeuw hadden geschitterd. Het uitloven eener belooning van 120,voor het terugbrengen der medailles, had tot nu toe het ge- wenschte gevolg niet. Naar aanleiding van een in de jongste algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij ter levordering van Nijverheid behandeld voorstelstrekkende om eene poging aan te wenden tot aanmoediging der hand- werksliedenom, behalve hun gewoon bedrijf, een handwerk uit te oefenen, waarmede zij zich te huis met voordeel kunnen bezig houdenop het voorbeeld van Duitschland en Belgie, waar de handwerkslieden in hunne vrije uren voorwerpen uit hout, stroo, ijzer enz. vervaardigendie hun eene niet onbelangrijke winst opleveren, heeft het departement Haarlem van genoemde maatschappij de volgende prijsvraag uitge- schreven Welke wijze is de doelmatigste, om zonder be- paalde werk- of verkoopinrigtingende handwerks lieden tot zelfstandigen huisarbeid aan te moedigen, en welke industrieen zijn voor het beoogde doel het geschikste en kunnen tevens het meeste voordeel aan- brengen?" Voor de beantwoording dezer vraag looft het de partement eene zilveren medaiile uit geslagen op den stempel der maatschappij. Wij achten dit berigt ook zeer de aandacht waard in de plattelandsgemeenten waar het de arbeidende klasse zoo dikwerf aan geschikten winter-arbeid ontbreekt. In de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder is met algemeene stemmen aangenomen het volgende voorstel 1°. Om bij het Rijk en de Provincie Noord-ITol- land aanvraag te doendat elk hunner een vierde bijdrage in de kosten van het hardmaken van al de lengte-wegen. 2°. Omwanneer deze subsidien worden toege- staantot het hard maken van al de lengtewegen voor rekening van den polder over te gaanter breedte van twee ellenwaarvan de kosten op ongeveer 125,000 worden begroot. Volgens gedane opneming bedraagt de waterberging een zevende meer dan die volgens de verordening aanwezig moet zijn. Heden beviel voorspoedig van eene welgescha- pene BOCHTER, M. DROSgeliefde Echtgenoote van L. T1NHOLT HaarlemmermeerPredikant. 11 Eebruarij 1862. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 56 ja- ren, onze hartelijk geliefde Moeder, Mejufvrouw ALEIDA SCHEPERS, Wed. den Heer J. H. Schone. AmsterdamJ. G. SCHONE. 17 Februarij 1862. uit alter naam. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haar- lemmermeer-P'olderzullen op Dingsdag den 4den Maart 1862, des namiddags ten 1 ure, in het Logement be Kkoon te Haarlemin het OPEN- BAAR AANBESTEDEN 1°. Het maken en stellen van vier Stoomketels met bijbehoorende werken, voor het Stoomtuig de Lijnden, en 2°. Het 1 e v e r e n van veerlig gegoten ijzeren Leggers met toebehooren, over de waterloopen van dat Stoomtuig. Op Dingsdag den 25sten Februarij en Zaturdag den lsten Maart 1862, telkens van des voormiddags 11 tot des namiddags 3 ure, zullen de noodige aan- wijzingen aan de Lijnden worden gedaan door den Hoofd-Opzigterbij wien tevens aan zijne woonplaats te Ileemstede de noodige inlichtingen te verkrijgen zijn. De Bestekken en Teekeningen zijn op franco aan- vrage en tegen betaling van 5 voor eerstgemeld en van 2,50 voor laatstgenoemd werk, te verkrijgen aan de Secretarie van den Haarlemmermeer-Polder in de Groote Houtstraat te Ilaarlem. Haarlem, 15 Februarij 1862. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN" DE POLL Voorzitter. E. W. VAN BREDEEODE, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haar lemmermeer-Polder Verwittigen de belanghebbendendat het door Hoofd-Ingelanden in hunne Vergadering van heden vastgestelde KOHIER VAN OMSLAG, dienst 1862, voor de Ingelanden ter visie zal liggen aan de Secretarie van den Polder, in de Groote Houtstraat, te Ilaarlem, van den 21 Februarij tot en met den 6 Maart 1862. De Termijnen van Betaling zijn bij dat Kohier be- paald voor of op den 2 Junijden 4 Augustus, den 6 October en den 1 December 1862. Haarlem, 19 Februarij 1862. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Voorzitter. E. "W". VAN BBEDERODE, Secretaris, Op Woensdag den 26 Eebruarij 1862, des middags ten 12 ure, zal men, in de Herberg: De Gouden Leeuw", aan het Venneperdorpin de Haarlemmer meer ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, publiek veilen en verkoopen: Een HUISgeteekend N°. 551, met de daarbij behoorende SCHUUR en ERF, benevens een Perceel BOUWLAND, groot 3 Bunders 20 Roeden, alles staande en gelegen in de Haarlemmermeeraan de Hoofdvaart, bij het Venneperdorp, Kadastraal bekend in Seetie F, met NTs. 322 en 362. De Gebouwen zijn te aanvaarden met 1°. Mei 1862, het Land dadelijk na de betaling der Koop- penningen. ZEGT HET FOORT. ENGELSCH KOETSPAARDENSLAGstaat wedcr beschikbaar bij DIR K E Nachter den Cruquius. Door bezigtiging zijner Voortbrengselenkan men zich aldaar van de hooge waarde van dezen Dek- Hengst overtuigen. in Flaanderen met den Eersten Prijs bekroond en voor de Springdienst goedgekeurd staat ter beschikking bij A. BOK, in den Haarlem mermeer-Polder, hoek Spaarnwouderdwarsweg en Spie- ringweg, op Sectie E, N°. 1. Deze gelden moeten betaald zijn voor dat de HENGST mag worden voorgebragt. Met Mei is er dagelijks gelegenheid, om de MERRIEN, die van elders komen, aldaar te doen verblijven tegen 50 Cents daags.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3