WEEKBLAD s f mvf t van 1862. Vrijdag, 21 Maart. Haar 1 e in in erir eer-Pokier Haarlemmermeer. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Jferde Jaar gang. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. HAARLEMMERMEER Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BRED ERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Maarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Puns is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. VERKIEZIAGEN VOOR DEN HAARLEMMERMEER-POLDER. Op Yrijdag 28 Maart zal te Amsterdam de verkiezing plaats hebben van drie hoofdingelanden ter voorziening in de vacaturen te ontstaan door de gewone aftreding van twee hoofdingelandendit- maal de heeren G. A. van Houweninge Gzn. en J. C. van de Blocquery, die weder verkies- baar zijn, en ter aanvulling van eene bestaande vacature, ten gevolge der benoeming van den heer H. van Wickevoort Crommelin tot heemraad. Aan de herkiezing der beide eerstgenoemde hee ren mag niet worden getwijfeld. De heer J. C. van de Blocquery, eerst voor eenige maanden met bijna alle uitgebragte stemmen tot hoofdingeland ter vervanging van den tot heemraad benoemden heer A. van Stralen gekozen, heeft zeker door zijne handelingen geene aanleiding gegeven om het oor- deel der kiezers thans minder gunstig voor hem te stemmen. Met genoegen vernemen wijdat de heer G. A. van Houweninge Gzn. bereid is op nieuw het mandaat van hoofdingeland aan te nemenen zijne herkiezing mag zeker worden geacht. Van den overdragt des polders tot heden heeft hij de belangen der ingelanden met ijverige belang- stelling ter harte genomen. Zijne trouwe opkomst ter vergadering en zijne aldaar uitgebragte ad- viezen strekken daarvan niet alleen ten bewijze, maar de laatste tevens van zijn grondig onderzoek der polderaangelegenheden. Zijne kennis ook van hetgeen eldersonder anderen in den Zuidplaspolder, nuttig werkt, maakt dat zijne beoordeelingen en adviezen, zoowel door het bestuur als door zijne mede-hoofdingelanden gaarne worden vernomen en ingewonnen. Ter voorziening in de derde vacature moet de keuze op een ander worden gevestigd, op iemand die den tegenwoordig goedeti gang van zaken in den polder waardeerten in dit opzigt is de keuze zeker moeijelijk, want alle ingelanden zullen even gaarne het tegenwoordige bestuur in zijne loffelijke pogingen, om den polder in staat van bloei te brengen, ijverig ondersteunen, als zij voorstanders zullen zijn van nog wenschelijke verbeteringen en maatregelen, die tot vermindering van het steen- kolen-verbruik en tot verlaging der polderlasten zullen of Tcunnen worden genomen. Bij de ruimte der keuze vereenigen wij ons echter zeer gaarne met de aanbevelingendie tot ons komen voor den heer P. W. Oewel van wien ook ons bekend ishoezeer hij de pogingenom den polder in staat van onderhoud te brengen, in alien weet te waarderendie hiertoe het Jmnne hebben bijgedragenhij heeft de geschiedenis des polders in de laatste jaren met zeer groote be- langstelling gevolgden zoowel zijn aanzienlijk grondbezit in den polder als zijn helder oordeel en de bescheidene wijze, waarop hij dit ingang weet te doen verschaffen, zullen hem zeker bij alien die hem kennen, zeer tot aanbeveling strekken. Wij noodigen derhalve namens vele ingelanden, die ons hunne wenschen hebben te kennen gege ven de Kiezers uithunne stemmen op den 28 Maart uit te brengen als volgt G. A. VAN HOUWENINGE Gzn. en J. C. VAN DE BLOCQUERIJ Wit Stembriefje. E. W. OEWEL, Blaauw Stembriefje. Aan het rapport des hoofdopzigters over de maand February ontleenen wij A. 011TRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN a. dat de Leeghicater 87 uren in werking is geweest, namelijk 71 uren met 9 pompen en 5 ketels makende in dien tijd 24,230 slagen of 5.687 per minuut en 16 uren met 8 pompen en 5 ketels makende in dien tijd 5509 slagen of 5.650 per minuut. Er is dus met 9 pompen een vermogen uitgeoefend van 307 en met 8 pompen een vermogen van 271 paardenkrachten. Hierbij zijn verbruikt 629 mudden Engelsche en 459 mudden Belgische kolen48 Ned. ponden talk, 4 kannen gallipoli- en 20 kannen patentolie. b. dat de Cruquius in 42 uren met 7 pompen en 8 ketels 15.850 slagen heeft gemaakt of 6.252 per minuut, en derhalve een vermogen van 350 paar denkrachten heeft uitgeoefend. Verbruikt zijn 266 mudden Engelsche en 266 mudd. Belgische kolen, 24 Ned. ponden talk, 5 kannen gallipoli- en 13% kannen patentolie. c. dat de Lijnden in 332 uren met 7 pompen en 6 ketels 116,044 slagen heeft gemaakt of 5.810 per minuut en derhalve een vermogen van 325 paar- denkracht ontwikkeld heeft. Verbruikt zijn 1665 mudden Engelsche en 1662 mudden Belgische kolen, 166 Ned. ponden talk, 26 kannen gallipoli- en 64kannen patentolie. B. OMTBENT HETGEEN AAN DE WERKTUIGEN VERRIGT IS a. Gedurende den stilstand van den Leeghicater zijn in twee balansen nieuwe rollen met metalen ge- stoken. Voorts heeft men de oogen der ijzeren hef- boomenwaarin de spillen van de watervlotters in de sloomketels zich bewegen, veranderd en daaraan open vorkjes gemaakt, zoodat de beweging der vlot- ters nu vrijer kan plaats hebben en hiermede aan het verzoek van den rijks-ingenieur van het stoom- wezen is voldaan. Bij het schoonmaken der kettingen van de pomp- balansen werd ontdekt dat eene schalm gebroken was en eene der pennen ter verbinding der kettingen aan de stangenin welke gebreken door het personeel onmiddelijk is voorzien door het inbrengen van eene nieuwe schalm en pen. Eindelijk zijn door het personeel nog gemaakt haken en oogen aan twee nieuwe weegschalen en acht stuks gesmeed ijzeren banden gebragt om de stempels onder den gewigtbak. b. Gedurende den stilstand van den Cruquius zijn door het personeel de beide luchtpompen geheel ver- pakteene nieuwe koperen kraan gemaakt in eene der stoomleipijpen van de pakkingbossen boven den cylinder, twee ketels sckoongemaakt, de verschillende magazijnen opgeruimd en schoongemaakt, en overigens alle gladde machinedeelen in het machine- en ketel- gebouw gepoetst. Van de maatschappij de Atlas en van de heeren D. A. S chretlen C°. zijn de modellen ontvangen die den polder toebehooren. c. Gedurende den stilstand van den Lijnden zijn in een der balkleppenkasten nieuwe en vernieuwde bouten ingezet, de beide injectie-kleppen losgemaakt van nieuwe bouten voorzien en ingeschuurd, de pak kingbossen van de stangen des ringvormigen stoom- zuigers en de beide hydraulique polen verpakt, de pakkingen van de beide stoomzuigers aangezet en van nieuwe pakkingranden voorzien, eindelijk is de pak- kingbos van de overgaande stoomklep met ringen van caoutchouc verpakt. In de laatste week der maand zijn door losse werk- lieden de ketels van den Lijnden schoongemaakt. In de maand February is niets geleverd. Met het einde der maand bedroeg de voorraad: Leeghwater. Cruquius. Lijnden. te zamen. mud. Eng. kolen 4628 13153 4904 22685 Beig. 2868 6354 6940 16162 Cokes 301 JJ 301 pond. Talk 256 198 288 742 kann. Gallip.-olie 112 95% 110 317% Patent- 186 217% 403% Naar wij vernemen zullen door dijkgraaf en heem- raden op 8 April aanstaande de volgende vverken worden aanbesteeda. de vergrooting van het ketel- gebouw aan den Lyndenb. de stuwdammen aan den Cruquius en den Leeghwaterc. de verdiepingen der togten; d. het hard maken van het gedeelte Tweg tusschen den Spaarnwouder dwarsweg en het jaagpade. aanlegplaatsen. Op 9 April zal waar- schijnlijk eene vergadering van hoofdingelanden wor den gehouden ter benoeming onder anderen van een heemraadden dijkgraaf en den secretarisdie in dit jaar volgens de bestaande reglementaire bepalingen moe ten aftreden, doch herkiesbaar zijn; terwijl op 10, 11 en 15 April veenverkoopingen zullen worden ge houden te Hillegom, Heemstede en Sloten. Burgemeester en Wethouders hebben ter kennisse der belanghebbenden gebragt, dat de lijsten der kies- geregtigden van Jeden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad van 15 tot 28 Maart, des voormiddags van 10 tot des namiddags 2 ureop het Raadhuis ter inzage zullen liggenbinnen welken tijd degenen die daartegen eenige reclamen mogten hebbendie bij ongezegeld verzoeksehrift door de vereisehte bewijs- stukken gestaafdaan den Raad zullen behooren in te dienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden geslagen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1