Rijnland. Verschillende Polders. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven ALGEMEENE BEGROOTING van het Hoogheemraadschap van Delfland, van 11 tot 18 Maart 1802. GEBOREN: Barend, zoon van E. Asjes en G. Ten-el. Tetrus, zoon van A. v. d. linden en H. Westenhoven! Teuniszoon van C. de Waart en J. Ham. Aallje, dochter VaD Wlt en f!(: Graauw. Teuntje, dochter van J. van Wijk en P. den Hartog. Tennlje, dochter van A. Griek- spoor en J. G. de Groot. OVERLEDEN Alettha Wilhelmina oud 4 maanden, dochter van H. van der Beek en W. Noorloos, Cornelia, oud 2 ia- len, dochter van J. v. d. Holder en F. M. Colle. Gerdina oud 6 dagen, dochter van M. Brenkelaar en C. W. Henrichs Marritje, ond 1 jaar, dochter van D. C. Bakker en J Ran ONDERTRODWD: Geene. GEHUWDGeene. VERGADEEING VAN HOOED-INGELANDEN gehouden in het Gemeen-landshuis te Leiden op Donderdag 6 Maart 1862 des morgens ten 11 ure. Tegenwoordig 24 Leden. De vergadering wordt geopend door den tijdelijken voorzitter, den heer M. Oo s t h o e k zijnde de oud- ste in jaren, en gaat terstond over tot het benoemen van eeuen voorzitter in plaats van den heer Jhr. Mr. H. Hoeufft van Ye 1 sen, die in het afgeloopen jaar zijn ontslag als hoofd-ingeland genomen heeft. Met volstrekte raeerderheid van stemmen wordt daar- toe gekozen de heer T. P. Viruly. Vervolgens wordt overgegaan tot'het opraaken van eene lijst van drie kandidaten voor de betrekking van dijkgraaf, welke door de periodieke aftreding van den heer Hoog openvalt. Met 22 stemmen wordt daarop als ]ste kandidaat gesteld de heer H. C. J. Hoog, als 2de kandidaat de heer S. Piek, en als 33e kandidaat de heer J. van der Breg- gen Fzn. Na de verkiezing van deze drie kandida ten, ivaaruit de benoeming door den Koning moet geschieden wordt de vergadering door den voorzit ter gesloten. UITTREKSEL Per Transport. 22383.— A oaten van gewone werken. a. Zeeweringen en strandenwerken voor overkruijen, enz. 4000stroobeplantingen 4000; lielrnbcplaii- lingen 2000; onderhoud van 43 stuks His- en steenenhoofden op het strand 25800 onder houd der grindwegen naar het slrand 200- te zainen 36000. b. Sluizen cri spuijen, gevvoon onderhoud 503866. c. Wateren, kroozen en reinigen/4538.16/ d. Bruggen: voor de Zoute- veersche brug le Schipluiden /4000, voor de draaibrug achtor do gewezen buitenplaats Lange- veld f 300; onderhoud van 36 bruggen1615 te zamen/5915. e Maasdijk en I.andscheiding 1850. Wierikkerdijk 150. g. Wegen en voetpaden 381.66f h. Werken in hetge- meen met anderen onderhouden 1075.50 54948.99 Kosten van nieuwe en luilengewone werken. Yolgens besluit der gecombineerde vergadering d.d. 22 Januarij 1852, jaarlijks tot het verwijden der bruggen, enz. in het belang der \ftteruitloo- zing van Delflands boezem /6000; voor den aan- Icg van een korter en lager nieuw sleenen hoofd op het strand achler Loosduinen 10000. 16000.— Onvoorziene uilgaven747241L Renten en aflossingen van geldleeningen. Renten van een genegotieerd kapitaal, pro resto groot 125000 a 4£ pCt. 5625; aflossing van 10 aaudeelen in voornoemde negotiatie/10000 onopgekomen coupons/607.50 nog niet betaald uitgeloot aandeel 1000; teruggave van genego tieerd kapitaal, overeenkomstig de begrooting 1861/62/ 9000; halfjaar rente van dit kapitaal f 26457.50 Alle andere uitgaven in het belang van het hoogheemraadschap. Grondlasten, molcn-en sluis- gelden 1150; verschotten van den fabriek-land- meter, boden en opzigter /400; sein- en peii- rriiddelen 600; premien voor bokeuringen/200; beiooning der gemagiigden van den socretaris- rentmeoster voor de invordcring van sluisgcld 1400; kosten tot de bijhouding van de kadas- trale gaarderboeken 1000; regtsgeleerde advie- zen en proceskosten 400; diversen 348.57 5498 57 Gezamenlijke uitgaven. /132760.47£ Aldus opgemaakl door Dijkgraaf en Hoogheem raden van Deljland te Delft den zesden Maart 1862. DER voor het Dienstjaar 1862/63. Ontvangsten. Vermoedelijk batig saldo van 1861/62 2500 Opbrengst van Delflands eigendommenland- huur, en regt van jagt en visscherij5173 Erfpachlen, recognition en roedegelden van huizen op den Maasdijk binnen Maassluis 1 137474 Gelden van derden tot beslrijding van uitga ven, volgens overeenlcomslenvan de provincie voor bijdragen in de stroo- en helmbeplanting 1000; bijdragen in de kosten der zeeoever- verdediging van het Noorland 1100, het Nieuw- land /2200, de Haak en Bonnelanden /400; bijdragen van diversen voor diversen 787.75 Omslag over de Gehoefslaagden, naar den staat der getaxeerde dijkvakken Omslag van Delflands sluisgeldwaaronder tevens wordt opgenomcn die voor den Wierik kerdijk: gewone omslag van 3 per bunder over 33191 bunders, sluisgcldpligtig volgons de ka- dastrale gaarderboeken, 99,573; builengewone omslag k 50 cents per bunder over helzelfde aantal bunders 16,595.50 Toevallige baten. Boeten wegens overtredingcn van verordeningen 600; schutgeld der sluis te Vlaardingen 300; idem te Maassluis /125- diversen 60 Gezamenlijke ontvangst/132760.47£ Den 2den April 1862 zal eene verkiezing van hoofd-ingelanden van Delfland en hunne plaatsvervan- gers plaats hebben in de districten Maasland en 's Gravenhagein de raadhuizen aldaar. Het stem- bureau zal van 's voormiddags 9 tot 's namidda°-s 2 ure geopend zijn. De heer Jhr. Mr. A.van der Goes van Naters heeft Zaturdag 8 Maart, ten zijnen huize, een dine aangeboden aan heeren hoogheemraden en hoofd-in°-e- landen van Delfland, ter gelegenheid van het onlan^s door hem gevierd 25jarig jubile als lid van het col- legie van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland. 5487.75 966.48J 116168.50 1085.— Uitgaven. Dezoldigingen. Dijkgraaf/1500; 4 hoogheem raden 3200; vacatien van hoofd-ingelanden 800; secretaris-rentmeester 2000; regtsge leerde consulenten/48fabriek-landmeter/1800- beeedigde klerk 1000; klerk ter secretarie 300; opzigler der zeewering 800; 3 Boden 2100; 6 sluiswachters 2200; 8 scinmole- naars/ 260; verschillende bcamblen /175. Schadeloosslellingen. Reiskosten van bet be- stuur 1000; kosten van do vereenigde verga- deringcn en die van hoofd-ingelanden 200 vergoedingen aan een bode en twee sluiswachters voor gemis van inkomslen 220 Lichtbrand en bureaubehoeften voor de se cretarie Drukwerkf K'00. Schrijfloonen 500. Onderhoud Gemeenelandshuis te Delft Kosten der verkiezingen Onderhoud van Delflands eigendommen f 16183.- 1420.— 550. 1500 900 300.— 1530.— Den 18den Maart ha^l te 's Gravenhage van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw de openbare aanbesteding plaats van het maken en plaatsen van tenten, bestemd voor de vee-tentoonstelling, die bij gelegenheid der algemeene tentoonstelling°d'ier maat schappij in de Koekamp aldaar zal worden gehouden. De minste inschrijvers voor dat werk waren de heeren Ellinkhuizen Zoon, fe 's Gravenhage, voor de som van f 19,020. Transporteere 22383. LANDBOUW-SCHEIKUNDE. De planten kunnen op tweederlei wijze voedings- stoffen in zich opnemendoor de bladeren en door de wortels. Door de bladeren kunnen natuurlijk niet anders dan gas of dampvormige stoffen worden op- gezogen. Doch het werd reeds gezegddat de grootste hoeveelheid der plantenmassa stoffen zijndie den gasvorm kunnen aannemen, namelijk de zuurstof, de waterstof, de slikstof en het koolzuur. Het is een vreemd verschijnsel voor hen, die nog weinig met de scheikunde vertrouwd zijn, dat hetgeen wij jaarlijks of na tussclienruimte van eenige jaren als oogst van het land afhalen voor het grootste deel stoffen zijn, die door de planten aan den dampkring zijn ontno- mcnen toch is dit zoo. Indien men op dorren heidegrond, waar slechts enkele schrale heideplanten groeijen, dennen zaait, dan zal na twintig of dertig daar een digt en zwaar dennenbosch aanwezig zijn. De. groote massa houtdie men bij het vellen ver- ^"jgi j bestaat bijna geheel uit water, koolstof en een weinig asch. Het water is afkomstig van den regen die jaarlijks den grond bevochtigde, de asch zijn zouten, die uit den grond door de wortels werden opgezogen de koolstof, die minstens viervijfden van het geheele gewigt bedraagt, is door de blade ren uit den dampkring opgenomen. Uit den grond kon deze koolstof niet zijn voortgekomende schrale zandgrond bevatte daarvan nagenoeg niets, terwijl men daarentegen na Let rooijen van het boscli eene vrij dikke zwarte aardlaag vindt, die door de jaarlijks afvallende naaldcn gevormd is en eveneens voor het grootste gedeelte uit koolstof bestaat. Indien men het hout verbrandt, dan neemt die koolstof weder den gasvorm aan, door dat zij zich met de zuurstof van den dampkring vereenigt en daarmede een gas, het koolzuur vomit. In dea dampkring is steeds koolzuur voorhandenhoewel in geringe hoeveelheid, want op tien duizend deelen lucht zijn er slechts vier deelen koolzuur. De bladeren nemen dit koolzuur uit de lucht op, de koolstof wordt in de plant vast- gelegd en het andere bestanddeel van het koolzuur de zuurstof, ontwijkt weder in de lucht. Op die wijze wordt dus steeds koolznur aan den dampkring ont- nomcn; daarentegen wordt door de verbranding, ge- lijk wij zagen, dit weder aangevuld. Dit geschiedt eveneens bij de ademhaling van menseben en dieren. llierbij heeft juist het tegenovergestelde plaats van hetgeen bij den plantengroei geschiedter wordt zuurstof uit den dampkring opgenomen en daarente gen koolzuur uitgeademd. Het koolzuur wordt in de derde plaats aan den dampkring teruggegeven door het verrotten of vergaan van plantaardige en dierlijke stoffen. llierbij geschiedt hetzelfde op zeer langzame vvijs wat bij de verbranding op eenmaal plaats grijpt. Veen is, gelijk men weet, half vergane plantenstof- fenhoofdzakelijk alzoo koolstofverbrandt men de turf, dan wordt die koolstof in eens tot koolzuur door het opnemen van zuurstof; bij de bebouwing van veenachtige gronden bemerkt men echter dat deze veenachtige grond langzaam verteert en verdwijnt; dit is eigenlijk eveneens eene zeer langzame verbrand'ing; de zuurstof van de lucht verbindt zieli daarbij even eens met de koolstof en vormt koolzuur, dat in den dampkring ontwijkt. De mestdie men op het land brengtbestaat 00k voor een groot deel uit koolstof, maar 00k deze teert langzamerhand wegwijl op de- zelfde wijs deze tot koolzuur wordt en voor een deel door de planten wordt opgenomen en verder in de lucht ontwijkt. Zoo snel als de planten het koolzuur aan de lucht ontnemen wordt dit daaraan op deze verschillende wijzen teruggegeven. Voor uitputting bestaat bier alzoo geen vrees. Men heeft dus voor het doen groeijen van planten voor geen toevoer van koolstof te zorgen, wijl de planten daarvoor in den damp kring eenen onuitputbaren bron vinden. Twee andere gasvormige bestanddeelen der plant zijn de zuurstof en de waterstof; beiden te zamen vereenigd vormen het water. Het water is steeds in den grond^en als damp in de lucht aanwezig; waar het nagenoeg geheel ontbreektzoo als bij stuifzand en bij zeer droog wederis 00k geen plantengroei denkbaar; maar in de gewone omstandigheden ont breekt het nimmeren kunnen alzoo 00k de planten aan deze beide stoffen geen gebrek lijden. De vierde gasvormige stof, die men in de planten aantreftis de stikstof. De lucht, die wij inademen, bestaat in de hoofdzaak slechts uit twee stoffen, voor vier-vijfden nit stikstof, voor een-vijfde uit zuurstof. Oogenschijnlijk zou men dus zeggen dat het de plan- ten 00k nimmer aan stikstof beboeft te ontbreken wijl deze stof in zoo ruime mate voorhanden is in de lucht, die ze omgeeft. Dit is echter bet geval niet, wijl deze stikstof niet door de planten kan worden opgenomen. De stikstof in onverbonden toe- stand zoo als die in den dampkring aanwezig is vormt uiterst moeijelijk verbinding met andere stof fen en alleen door eene dergelijke verbinding aan te gaan met stoffen die in de planten aanwezig zijn kan zij door deze worden opgenomen. Men kan dit eenigzins vergelijken met het nuttelooze van vleesch tot voeding eener koe. Het vleesch is voor andere dieren een goed voedsel en in het vleesch zijn de- zelfde stoffen aanwezig als in het grasdie de koe voor zijne voeding noodig heeft, en niettemin is vleesch geen voedsel voor de koe wijl deze dit niet verteren kan, dat is zich de bestanddeelen van het vleesch niet kan toeeigenen. Er bestaat echter eene verbinding van stikstof met waterstof, de ammoniak, en deze kan door de plant worden opgenomen en op die wijze de noodige stikstof voor zijnen groei leve- ren. De ammoniak is eveneens gasvormig en steeds in den dampkring voorhandenmaar in nog veel geringer hoeveelheid dan het koolzuur. Het water

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2