WGEKBLAD van Vrijdag, 28 Maart. Haarlemmermeer. Rijnland. Versehillende Polders. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Jferde J aar gang HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. HAARLEMMERMBER, worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Ileer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermetr en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. HOOFD-INHOUD VAN IIET BEREDENEERD VERSLAG VAN DEN TOESTAND VAN IIET ONDERWIJS IN DE GEMEENTE HAAR LEMMERMEER, OVER 1861, door de Plaatselijke Schoolcommissie aan den Ge- meenteraad den 27sten Februarij 1862 ingediend. Het onderwijs in de gemeente bepaalt zich alleen tot het gewone lagere. In de wintermaanden wordt eene avondschool gebouden voor oudere personen, die de dagschool niet meer kunnen bezoekenook daarbij wordt alleen gewoon lager onderwijs gegeven. Door den heer D. II. Los, onderwijzer te Nieuwe-Wete- ring wordt bij enkele ingezetenendie de naast bij gelegene school te ver verwijderd achten, privaat-on- derwijs verstrekt. Op twee scholen wordt door den predikant der hervormde gemeente godsdienstig onder wijs gegeven. Behalve de drie goede, ruime en doelmatige school- gebouwen is er gegronde reden zich over de twee der drie overige noodseholen te beklagen. Zij zijn scbadelijk voor de gezondheid en van onvoldoende ruimte. Op vier der scholen is des zomers en voor een gedeelte des winters het getal der leerlingen meer dan zeventig. Kweekelingen zouden veel nut doen, maar het middel om ze te verkrijgen zou zeer kostbaar zijn. De op den 13den September 1860 aanbesteedde school en onderwijzerswoning in sectie D D kavel I door het rijk en de provincie zonder bijdrage der gemeente gebouwdwerd den 28sten October 1.1. in tegenwoordigheid van de heeren schoolopziener, bur- gemeesterwethouders en enkele leden der plaatse lijke schoolcommissie geopend. Er waren toen 94 kinderen tegenwoordig. Op dienzelfden dag werd de zesde school in een hulplokaal in tegenwoordigheid van dezelfde heeren geopend, waarbij de voor deze school benoemde hoofdonderwijzer C. Visser zijne betrekkingaanvaardde. Er waren 54 kinderen bij de opening aanwezig. Bij den aanvang van het jaar werd in vijf, sedert 28 October in zes scholen onderwijs gegeven. Het blijkt meer en meer dat dit getal onvoldoende is en het wordt van het grootste belang geacht dat dit getal ten spoedigste met een worde vermeerderdwelke men aan den Bennebroekerweg, nabij den Aalsmeer- derweg wenscht geplaatst te zien. {Hiertoe is in de vergaderwg van den Gemeenteraad van 27 Februarij j. I. besloten.) De scholen zijn toegankelijk voor alle kinderenzonder onderscheid van godsdienstige ge- zindheid, die er dan ook zonder onderscheid gebruik van maken. Het personeel der onderwijzers bestaat uit de heeren K. F. Roosdorp, P. Balkenende, W. C. Sprui- tenburg, P. Boekel, D. Rijnenburg en C. Visser. -Hunne jaarwedde is bepaald op/ 700, zij genieten daarenboven eene toelage van 20 pCt. der ontvangen schoolgelden, na aftrek der kosten van schoolbehoef- ten. De onderwijzers, die het genot eener vrije wo- ning missen, ontvangen eene vergoeding van 100 voor huishuur en tuin. De heer Roosdorp bekleedt de betrekking van voorlezer en kerkelijk ontvanger bij de hervormde gemeente; als voorlezer ontvangt hij een vast tracte- ment van 100 en als ontvanger 5 pCt. der gewone inkomsten. Het blijvend waarnemen dezer laatste betrekking wordt niet wenschelijk geachtdaar dit sedert de invoering van eenen kerkelijk hoofdelijken omslag, hem belet zich geheel en al aan zijne betrek king te wijden. Den 4den Julij 1861 zijn door den raad tot hulp- onderwijzers benoemd de heeren D. van der Berg en J. Noordraven, op eene jaarwedde van/ 400 aan den heer Noordraven is echter met 1°. De cember 1861 op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens verbetering van betrekking, en aan den heer van den Berg in dit jaar evenzoo, wegens aan- houdende koorts. Deze bijstand in het onderwijs is echter gebleken op twee scholen noodzakelijk te zijn terwijl het zich laat aanzien dat dit ook op twee andere scholen spoedig het geval zal zijn. Aan den hoofdonderwijzer der tweede school is sedert October 1861 eene zeer goede woning en tuin verschaft. De hoofdonderwijzer der vierde school heeft slechts eene zeer bek-.opte woning op te verren afstand der plaatsalwaar school gehouden wordt gelegen. De hoofdonderwijzer der vijfde school moet zich behelpen in een paar zeer onvoldoende vertrek- kenterwijl die der zesde school bij anderen in huis woont. Het wordt meer dan tijd geacht, dat in deze zoo groote ongeriefelijkheid voor hen worde voorzien. Den 20sten September 1861 heeft een vergelijkend examen tot eene voordragt voor een zesden hoofdon derwijzer plaats gehad, (zie Weekblad 1861, pag. 169) ten gevolge waarvan den 3den October de heer C. Visser door den gemeenteraad daartoe is benoemd. Behalve de bijdragen die door het rijk en de pro vincie, te zamen 5700, en door de gemeente voor het onderwijs worden verstrekt, dragen de ouders en voogden in de kosten bijdoor het betalen van school- geld, dat, sints 1 Januarij 1862, voor de leerlingen in alle klassen tien cents per week bedraagt. Dit heeft zeer goed gewerkt, zoowel wat de opkomst als de betaling betreft. Het wordt ten voile gehevenal woont de leerling ook slechts eenmaal in de week het onderwijs bij. Het heeft in 1861 1367,55 op- gebragt. Voor bedeelden en onvermogenden is het onderwijs geheel vrijdoch hun getal is betrekkelijk klein. De plaatselijke schoolcommissie bestaat uit de heeren Pabstvoorzitter'tHooft, Verploegh, Buijs en Beers. Men acht om de uitgebreidheid der ge meente eene vermeerdering van twee leden zeer wen schelijk. Hieraan is door de benoeming der heeren Eg gink en Klapwijk, in de vergadering van den gemeenteraad van 27 Februarij j. I., gevolg gegeven.) Gezamenlijk zijn de scholen tweemaal bezocht, eene daartoe benoemde commissie heeft dit echter voor eenige scholen meermalen gedaan. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben ter kennis van de ingelanden gebragt, dat de verkiezing van vijf hoofdingelanden en drie hoofdingelanden-plaatsvervan- gerster voorziening in de vacaturesonstaande door de gewone aftredingen van de heeren L. Jonker, jhr. L. Rutgers van Rozenburg, G. Spruyt Azn., J. Hooftmann, O. A. Kempenaar en P. Boonekamp, en het bedanken van de heeren jhr. mr. H. Hoeufft van Velsen en P. de R a a d tzal plaats hebben op Donderdag den 3 April op de volgende plaatsen en uren 24a district, hoofdplaats Iloutrijk en Polanena. op het Raadhuis te Houtrijk en Polanen voor ingelanden in de gemeenten Houtrijk en Polanen, Zuid-Schalkwijk en Spaarnwoude van des voormiddags elf tot des namiddags drie ure; b. op het Raadhuis te Sloten voor de ingelanden in die gemeentevan des voor middags tien tot des namiddags een ure; 34e district, hoofdplaats de Cruquiusin de lokalen van het stoomgemaalwerktuig de Cruquius, voor al de ingelanden van dat districtvan des voormiddags elf tot des namiddags drie ure; llde districthoofdplaats Reeuwijk, a. op het Raad huis te Reeuwijkvoor ingelanden in de gemeenten Reeuwijkvan des voormiddags elf tot des namiddags drie ure; b. op het Raadhuis te Bodegravenvoor ingelanden in de gemeenten Bodegraven en Lange Ruige Weide, van des voormiddags tien tot des namiddags een ure; c. in de vergaderkamer van het waterschap Sluipwijkten huize van W. d e Knikker te Sluipwijk, voor ingelanden in de ge meenten Oukoop en Sluipwijkvan des voormiddags tien tot des namiddags een ured. in het stations- koffijhuis te Gouda, voor ingelanden in de gemeenten Gouda, Broek en Stein, van des voormiddags tien tot des namiddags den ure; 15de district, hoofdplaats Wassenaar, a. op het Ambachtshuis te Wassenaar, voor ingelanden in die gemeente, van des voormiddags elf tot des namiddags drie ureb. in het logement de Roskarn te Kat- wijk, voor ingelanden in de gemeenten Katwijk en Yalkenburgvan des voormiddags tien tot des namid dags ddn urec. op het Raadhuis te Yoorschoten voor ingelanden in die gemeente, van des voormid dags tien tot des namiddags edn ure; 16de district, hoofdplaats Soetermeer, a. op het Raadhuis te Soetermeer, voor ingelanden in de ge meenten Soetermeer en Zegwaardvan des voormid dags elf tot des namiddags drie ure; b. in het logement de Zwaanaan den Leidschendamvoor ingelanden in de gemeenten Stompwijk en Veur, van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. De meeningen der ingelanden voor de vervulling der vacature in het collegie van hoofd-ingelanden in het 3de district, de Cruquius, ontstaan door het af- treden van Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen, loopen zeer uiteen. Yele ingelanden zullen hunne stemmen uitbrengen op den heer Mr. J. P. Amers- foordt, thans plaatsvervanger. De Vereeniging ter bevordering der belangen van den Haarlemmermeerpolder heeft echter den heer A. W. M u ij s k e n tot haren kandidaat gesteld terwijl in andere kringen de hee ren G. G. Snellen, J. L. van der Burch en Mr. A. A. Delcourt van Krimpen worden ge- noemd. GESCHIEDENIS DER inpoldering en bebouwing van Waard en Groet in Noord-Holland. Het ontginnen van woeste grondenhet droogma-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1