Bijvoegsel tot het Weekblad van Haarlemmernieer van Vrijdag 25 April 1862. van GECOMMITTEEKDEN uit EENIGE AFDEELINGEN dee HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW tot overweging van de zaak der TENTOONSTELLINGEN. De Ondergeteekendenalien leden der Holland- sche Maatschappij van Landisoow door de Afdee- lingen der Maatschappijwaartoe zij behooren Alphen en omstrekenGouda en omstrelcenHaarlemmermeer Leijden en omstrekenWaddingsveenZevenhuizen en omstreken; Nieuwkoopsche en Zevenhovensche polders en ringdorpenen SoeiermeerZegwaart en omstrekenop voorstel van de Afdeeling Alphen en omstreken be- lioemdom de oorzakssn van de weinige belangrijk- heid der tegenwoordige Tentoonstellingen op te sporen en de middelen te overwegenwelke tot verbetering daarvan zouden kunnen worden aangewendgeven zich de Eer U te rapporteren dat zij eenstemmig van oordeel zijndat de Ten toonstellingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zoo als die tegenwoordig wor den gehoudenvan lieverlede in belangrijkheid afnemen en niet aan het doel beantwoorden. Bij de inzendingen bestaat slechts zelden de vereischte mededingingen slechts bij uitzonde- ring worden werkelijk voortretfelijke voorwerpen ten toon gesteld. Als OOEZAKEN van dit gemis aan belang- stelling van de zijde der Inzenders, meenen zij te moeten wijzen op a. De Peijsuitloving. De waarde der uitgeloofde prijzen is tegering; zij staat niet in de gewenschte verhouding tot de kosten van voortbrenging of tot de waarde van werkelijk voortreffelijke voorwerpen. Door geringe prijzen wordt evenmin de ambitie opgewekt als de geldelijke belan- gen der eigenaren worden gebaat. Tegen over de kosten van vervoer enz. en het gevaar van waardever- mindering staat alzoo geene vergoeding of schadeloos- stellingvan welken aard ook. b. De Beooedeeling. De vrees voor eene niet juiste beoordeeling, ge- grond op de dikwerf niet gelukkige keuze der keur- meestersen het te korte tijdsbestekwaarin de beoordeeling moet plaats hebben. c. Het Peogramma. De vaststelling van het Programma geschiedt te laat, en de wijze van zamenstelling is niet altijd in overeenstemming met de eischen van het vakvan de wetensehapen van onzen tijd. Als MIDDELEN TOT HEESTEL dier zoo gewenschte belangstelling wordt het navolgende ter overweging aanbevolen a. De Peijsditloving. De uitloving van hooge of aanzienlijke prijzen in geld, bij voorbeeld tot een bedrag, gelijk aan het vijf- tot tienvoud van die, welke tot dus verre wer- den uitgeloofd, doch uitsluitend voor Tokdieren der verschillende veesoorten, en wel met dien verstande, dat om het andere jaar aan dezelfde veesoorten de kapitale prijzen worden uitgeloofd en wel het eene jaar aan Paarden en Schapen het andere jaar aan Hoornvee en Varkens zooveel mogelijk met in acht- neming van de eigenaardige voortbrenging der streek, waar de Tentoonstelling wordt gehouden. Deze prijzen moeten altoos drie jaar van te voren zijn vastgesteld. Uitloving van betere prijzendan tot nog toe wer- den toegewezenvoor datgenewat zich op het gebied der verschillende Afdeelingen van den Landbouwals ZuivelbereidingAkker- en TuinbouwHoutteelt en Bloemkweekerij door nieuwheid en deugdzaamheid gunstig van het bestaande of bekende onderscheidt. Bij deze bekrooningen zou dan een drie- of vijfjarige omloop kunnen worden in acht genomen, terwijl van het uitloven van vele geringe prijzen, voor voorwer pen van minder belang, voortaan efen spaarzamer ge- bruik zou kunnen gemaakt worden. De Werktuigen behooren slechts bekroond te wor den met bronzen Medailles, met vermelding daarop van den eersten, tweeden of derden prijs doch aan de inzenders, mits fabriekanten of invoerdersmoet een billijke vergoeding voor gemaakte onkosten ver- strekt wordenin evenredigheid tot de voorwerpen welke door het Bestuur ter inzending geschikt geacht en tot de Tentoonstelling toegelaten worden. b. De Beooedeeling. Tot beoordeelaars te kiezen desknndige personen en te letten op hunne speciale kennisin verband met het vak, dat zij moeten beoordeelen. Hen altoos te nemen buiten de inzenders. Hun toe te kennen een billijk defroyement voor reis- en verblijfkosten vol- gens een vast Tarief. Aan ieder vak van beoordee ling niet meer, maar ook niet minder dan drie keur- meesters toe te voegen. De voorwerpen ter beoordeelinguitgenomen de werktuigenten minste vierentwintig uren voor de opening der Tentoonstelling voor de beoordeelaars beschikbaar te stellen. De werktuigen ten minste drie dagen voor de ope ning der Tentoonstelling aan eene beoordeeling te onderwerpen die door naauwgezette proefneming moet worden gestaafden geene bekrooning te" doen plaats hebbentenzij aan deze bepaling zij voldaan. Zorg te dragenvoor rekening der Maatschappijvoor al wat noodig is, om dit onderzoek, naar den eisch van het werk, te kunnen volbrengen. Mogt deze wijze van proefnemingen aan te veel bezwaren van localen aard zijn onderworpenmen zou dan gevoegelijk voor werktuigen, die dit vereischen, aan wedstrijden de voorkeur geven, voor zoo ver de staat der kas zulks toelaat. De op de wedstrijden bekroonde werktuigen zouden dan altoos op de eerstvolgende Tentoonstelling ter bezigtiging dienen gesteld te worden. c. Het Pkogeamma. De zamenstelling van het jaarlijksch Programma voor de Tentoonstelling op te dragen aan eene Com- missie van vijf leden, door vijf Afdeelingen, volgens een vast te stellen rooster, uit de leden der Maat schappij, onverschillig van welke Afdeelingen ook, te kiezen. Het Programma zal door de Commissie worden vastgesteld, nadat het zal zijn goedgekeurd door het Hoofdbestuur, aan 't welk de zorg wordt opgedra- gende toezending van hetzelve aan de Afdeelingen voor 1 Januarij van het jaar, waarin de Tentoon stelling zal gehouden worden, te doen plaats hebben. De leden van de Commissie tot de zamenstelling van het Programma voor de Tentoonstelling van de mededinging naar de uitgeloofde prijzen uit te sluiten. Als TOELICHTING en tot verdediging der hierboven gestelde punten wenschen wij een en ander in het midden te brengen. Op de laatstgehouden Tentoonstelling te Alkmaar werden ongeveer 300 prijzen uitgeloofd, eene totale waarde hebbende van ongeveer 3250, of ruim 10 voor elken prijs. In het Programma dier Tentoonstelling werden begeerd 131 verschillende inzendingen, waaronder 63 voor veeteelt en 20 voor zuivelbereiding. Op 17 nommers, de veeteelt, en op 9 nommers, de zuivelbereiding betreffendewerd niet of niet-voldoende ingezonden. Yoor de overige 11 nommers der zui velbereiding werd voor verscheidene door slechts een persoon ingezonden, door elkander ongeveer twee inzen dingen per nommer. Uit de provincie Zuid-Rolland werd niets, betrekkelijk de veeteelt, ingezonden. Met het oog op vroegere Tentoonstellingen, zoo als die, gehouden te Gouda en Zaandam, was de Veeteelt, te Alkmaarruim vertegenwoordigden toch beantwoordden de inzendingen geenszins aan de verwachting, welke van eene Landbouw-Tentoonstel- ling, in het hart van het zoo veerijke Noord-Holland gekoesterd werd. Deze min gunstige uitslag wordt ook erkend door het Hoofdbestuur (zie Med. en Bee. 1861, bl. 229), doch wordt daar toegeschreven aan het inkrimpen der prijsuitlovingen. Wij vermeenendat die hoofd- zakelijk, zoo niet uitsluitend, moet worden toegeschre ven aan de oorzaken, hierboven vermeld; want niet alleen op de Alkmaarsche Tentoonstelling, die, om bijzondere redenenmisschien niet als voorbeeld moest genoemd wordenmaar op de meeste der vorige zag men dezelfde en andere leemtendie algemeen ook zijn erkend. De aanstaande Tentoonstelling te 'sILage zal, zegt menzeer luisterrijk zijnen aldaar zullen aanzien lijke prijzen worden toegekend. Wij verheugen ons in dit vooruitzigt en twijfelen geenszinsof eene Landbouw-Tentoonstellingop eenigzins uitgebreide schaal en met eenige weelde ingerigt, heeft in onze schoone Residentiemet hare grooten en vreemdelin- gen, alle kans van opgang te maken, en zal zeker voordeelig zijn voor de geldelijke belangen der Maat schappij. Maar zal zij beter aan het eigenlijk doel: de bevordering der belangen van den Landbouw", beant woorden? Wij vreezen van neenzoo lang toch de Tentoonstellingen in grondslag en tcezen niet worden gewijzigd, zullen zij niet die gunstige uitkomsten op- leverenwaartoe zij bestemd en vatbaar zijn. De krachtige aanmoediging van het aankweeken van voortreffelijke veesoortenziedaar het grootsche en schoone doel, dat men, bij het houden van Landbouw-Tentoonstellingen, in de eerste plaats be- lioort te beoogen. Het overige kan goed en nuttig zijn, het behoort bij onze Landbouw-Tentoonstellin gen niet op den voorgrond te staan. Engeland en Frankrijk hebben ons den weg gewezen. Alleen voor treffelijke fokdieren zullen uitmuntende geslachten kunnen voortbrengenen alleen van uitmuntende ge slachten (niet van enkele schoone exemplaren) is werkelijk voordeel voor den Landbouw te wachten. Wierden die voordeelen algemeen verkregende ge- volgen zouden zeker heilzaam zijnniet alleen voor den Landbouw er, maar voor het geheele Volk. Kan toch de veeteelt met voordeel en winst gedre- ven worden, dan zullen aan den Akkerbouw te goed koraen die ruime hoeveelheden kostbare en alsdan weinig kostende meststoffen. Wordt daarbij de paar- denarbeid een minder drukkende last voor den Ak kerbouw, wie zal niet met ons erkennen dat meer overvloedige oogstenmet minder kosten voortge- bragt, het zekere gevolg zullen zijn van dien ge- wenschten toestanden alzoo komen wij tot de slot- som dezer beschouwingendat hoofdzakelijk in het aanfokken van voortreffelijke dierenhet geheim van den bloei en van den vooruitgang van den Landbouw ligt opgesloten. Die bloei op krachtige wijze te ondersteunen moet het streven onzer Maatschappij zijnen hare algemeene Tentoonstellingen zullenindien zij wel zijn ingerigt dit doel op de beste wijze bevorderen. De hervorming van het Programma voor de Ten toonstellingen en de zamenstelling er van door man- nen van het vak, zal kunnen medewerken om vele bestaande bezwaren uit den weg te ruimen, en alzoo van gunstigen invloed kunnen zijn op de algemeene belangstelling en medewerkingwelke voor het wel- slagen dier ondernemingen mede een eerste vereisch te zijn. Groote financiele bezwaren kunnen, onzes inziens, ons voorstel niet in den weg staan; immers het totaal-bedrag der uitgeloofde prijzen is reeds groot alleen, men versnippere zijne kracht niet, en voorts, verhoogde belangstelling zal toenemend bezoek der Tentoonstellingen vermeerdering van ledentalen dus geldelijk voordeel voor de Maatschappij ten gevolge hebben. Op grond van deze onze beschouwingen, geven wij ons de eer voor te stellendat door de Afdeeling Alphen en omstreken het navolgende voorstel bij het Hoofdbestuur worde ingezonden, ten einde het worde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 5