WEEKBLAD van 1862. Vrijdag, 25 Mei. Verschillende Polders. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Derde J aar gang HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. DE VOORUITGANG HAARUMRMEER, worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Ilaarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Pelts is f 6,in het J aar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam, OP SCHIEBMONNIKOOG, DOOR A. H. VAN DER BOON MESCH. De raeeste lezers zullen Schiermonnikoog wel nim- mer bezocht en alleen den naam op eene kaart van ons vaderland gezien hebben. Intusschen is het een onzer belangrijkste eilanden, waarvan de waarde in- zonderheid is verhoogd door hetgeen daarop in de beide laatste jaren lieeft plaats gehaden dat in alle opzigten verdient vermeld te worden. Dit eiland, in de Noordzee gelegen, tusschen de eilanden Ameland en Bottum, op eenen afstand van 1 J/2 uur van de Friesche kust, en van 3 uren van de Groningsche kust, is eene der grietenijen van de provincie Frieslanden maakt een deel uit van het arrondissement Leeuwarden en van hetkanton Dokkum. Het wordt begrensd ten noorden door de Noordzee ten oosten door de Lauwerzeeten zuiden door de Wadden en ten westen door het Groningerdiepdat door het Friesche Gattusschen Frieslauds kust en Schiermonnikoog, zijn water in de Noordzee uitgiet. Wij zullen ons hier niet verdiepen in den oor- sprong van den naam Schiermonnikoog, en alzoo niet beslissen, of het eiland dien naam verschuldigd is aan eene orde van monnikken, die het onder zijne bezitters telde, dan of het vroeger naar Monicoga Monnikoog, (het oog of eiland der monnikken), het toevoegsel Schier of Scheer ontvangen heeft naar de kleeding der bezitters, of naar de twisten tusschen de Schieringers en Yetkoopers. Het eiland heeft eene oppervlakte van bijna 1088 bunders, volgens som- migen eene lengte van 3 en eene breedte van 1 uur. Het was vroeger grooter, daar door stormen en hooge vloeden, zoo als die van Kersnacht 1717 en van 1 January 1720, een gedeelte grond door het zee- water werd verzwolgenzoodat eenige duinen werden bedolven, de zuidelijk gelegen haven, de Wiel, ver- dween, en de huizen afgebroken en meer oostwaarts geplaatst moesten wordenen van de 4 bestaande buurtschappen, Dompen en een gedeelte van Ooster- buren verdwenen. Inzonderheid aan den Zuid-Weste- lijken kant van het eiland nam de grond telkens af. De storm en watervloed van November 1824 en van B February 182 5 teisterden het eiland geweldig, zoodat de dijken het zeewater niet langer konden keeren, een gedeelte der duinen weggeslagen werd, de landen door duinzand bedolven en vele woningen verwoest werden. Door deze vroegere en latere verwoestingen, door het door storm opgezette zeewater aangerigt, werd de vrees geregtvaardigddat Schiermonnikoog weldra onbewoonbaar en van lieverlede een buit der zee worden zou. Doch boven gedachten en zonder eenige menschelijke hulp bragt de zee, als ter vergoeding van de door haar aangerigte schade, hulp en zeker- heid aan, en maakte de regtmatige vrees ijdel. Aan het westelijk gedeelte van het eiland toch is eene zandbank gevormd van eene zeer aanmerkelijke uit- gestrektheiddie zich tot in het Friesche Gat uit- strekt en de Noorman genoemd wordt. Deze bank breekt de kracht van den stroom en verdedigt het eiland tegen den vernielenden invloed van het zee- water, en door deze opmerkelijke natuurlijke voorzie- ning is deze plek gronds voor Nederland bewaard. Voor 1720 was er op Schiermonnikoog geen regel- matig dorp, maar waren de huizen onregelmatig ge plaatst, terwijl er thans vijf buurten bestaan, bewoond door nagenoeg 1000 inwoners. Inzonderheid is Oos- terburen uitgebreid; het bestaat uit twee rijen huizen en de Westerstraat bezit de aanzienlijkste. Schiermonnikoog bezit eene uitmuntend ingerigte en ruime kerk voor de Hervormde godsdienstin 1762 gebouwd, daar de kerk in 1600 gestieht eene eeuw later, om de verstuiving der duinen is afge broken, en de tweede kerk in 1715 in gebruik ge- nomenin 1760 door het zeewater werd gesloopt. In de kerk heeft men onder anderen den grafkelder en de wapenborden van het adellijk geslacht Stac- houwer, waarvan sommige leden de heeren waren van het eiland. Het buitengoed Duinenburg, dat thans de pastorie iseen gebouw van de Noord- en Zuid- Ilollandsche Reddingmaatschappij, de Burg, een aan- zienlijk heerenhuis, een gebouw voor de verpleging der armen, een werkhuis, waarin inzonderheid hen- nipgaren gesponnen wordt, een schoolgebouwhet landspakhuishet regthuiseen logementtwee vuurtorens met lichten van de 2de klasse en een koornmolenbehooren onder de voornaamste gebou- wen van het eiland. De huizendie men tot twee soorten zou kunnen brengen, van meer en van min der vermogenden, zijn elk in zijne soort, van den- zelfden bouvvtrant en bezitten deugdelijk zoet water in hunne niet zeer diepe putten. Onder de ingezetenen van Schiermonnikoog, waar van een groot gedeelte zich aan de scheepvaart toewijdt, zijn zeer veel koopvaardijkapiteins en stuur- lieden, zoowel voor de zoogenaamde kleine vaart op Engeland, Frankrijk, Hamburg, de Oostzee, als de groote vaarteen ander deel der ingezetenen zijn landbouwersdoch inzonderheid om daardoor in eigen behoeften en in die hunner medeingezetenen te voor- zien. Van velen is de kleeding de gewone Friesche, en worden de Schiermonnikoogers door velen geprezen om onderscheidene deugden, het gedurig reizen van velen en het in aanraking komen met vele vreemde- lingen hebben op de beschaving van dit gedeelte der inwoners eenen gunstigen invloed geoefend. De taal is eigenaardig en komt, volgens sommigen, meer overeen met het Deenschdan met het Boerenfriesch doch met een' Nederlandschen vreemdeling spreken zij verstaanbaar Nederduitsch. Het brood is er uitste- kend, en in de overige benoodigdheden en weelde van het leven wordt er ruim en gemakkelijk voorzien. Schiermonnikoog is in 1638 tot eene vrije heerlijk- heid verheven, en door de staten van Friesland, met deszelfs landen, civiele criminele jurisdictie, imposi tion en zeeregten, voor/ 18,151 in vollen eigendom overgedragen aan Johan Stachouwer, heer van Kijsbergen, St. Anna en Isselieten; doch in 1761 was de waarde dezer bezitting reeds tot/ 89,000 gestegenwaarvoor het aan een erfgenaam werd toe- bedeeld. (1) (1) Men kan over dit eiland raadplegen Tegenwoordige Staat van Friesland, Vaderlandsch Woordenboek van J. Kok, dl. 26, biz. 267 en Het eiland Schiermonnikoog en zijn bewoners, geschetst door F. Allan. Met eene kaart. Amsterdam, Wey- lingh en van der Haart 1856; in dit laatste boekje vindt men drie Scbiermonnikoogsche dichtstukjes. worn tab Op den 18 Augustus 1858 i3, bij eene openbgre verkooping, Schiermonnikoog gekocht door den heer mr. J. C. Banck te Amsterdam, voor ruim100,00(). Genoemde heer bevond den toestand van het eiland, voor wat den landbouw betreftzeer verwaarloosd en evenwel bedroeg de opbrengst ongeveer 4 pet. Het eiland wordt thans, behalve zijne aanzienlijke aanwassenop 1000 bunders berekend, waarvan ongeveer 600 bunders duingrond en 400 bunders groenland; en de grootste geldelijke opbrengst be- stond dan ook uit de weidegelden der algemeene weide. Ongeveer 200 bunders toch van het beste land aan de oostzijde van het eiland werden tot eene algemeene weide gebruikt; de opbrengst hiervan be droeg/ 1800, en hierop graasden ongeveer 180 stuks vee, koeijen, kalveren en eenige paarden. Het bleek den nieuwen heer spoedig, dat in deze algemeene weide eene der voornaamste oorzaken te zoeken was van den achteruitgang van den landbouw; het houden toch van vee voor eigen behoeften was enkel sleur, en daaraan werd de noodige zorg niet besteed en het kon op die wijze geen voordeel op- leveren. Ofschoon het eiland door deskundigen voor de schapenfokkerij zeer geschikt gerekend werd, hield men er slechts enkele schapen, van Friesch ras, om die te melken, doch zij werden stiefmoederlijk behan- delden moesten in de nabijheid van het huisaan eeu touw gebondende kost zoekenterwijl aan de jonge lammeren geene waarde gehecht werden deze werden na de geboorte terstond geslagt of voor spot- prijzen verkocht. De heer Banck kwam dan ook spoedig tot het besluit, die gemeene weide op te heffendoch in de eerste plaats achtte hij eene be- dijking noodzakelijk, en als den eenigen deugdelijken grondslag van zijne verdere verbeteringen in den landbouw. Ofschoon deze bedijking van algemeen en van ge- westelijk belang mogt gerekend worden heeft evenwel noch het rijk, noch het gewest, daarvoor eenige gel delijke bijdrage verstrekt, en zijn de kosten daarvan alleen gedragen door den heer Banck. Bij de open- bare aanbesteding werd het leggen van den dijk aan genomen door den heer A. Yisser Az.te Sliedrecht, voor eene som van ruim 81,000. Deze dijk is ruim 5000 Ned. ellen lang. Dit belangrijk werk werd in het voorjaar van 1860 begonnen en was in het najaar voltooid. Op den 19 September werd het feest der inwijding gevierd, dat door den commissaris des Koningseene c'ommissie uit Gedeputeerde Staten den hoofdingenieur van den waterstaat en andere genoodigden werd bijgewoonden volgens het verslag in de dagbladen werden ook aan de ingezetenen van Schiermonnikoog twee dagen van algemeene en daar onbekende feestviering geschonken. Zagen de goede eilanders reeds vreemd op bij de ongehoorde verschij- ning van militaire magt, van een corps muziekanten, en van zoo veel groote heerenzij zouden later nog meer en langer verbaasd staan bij het aanschouwen van den vooruitgang en de verbeteringen in het land- bouwkundig bedrijf. De waarde van dezen dijk, bestemd om het bouw- en weiland bij hooge vloeden voor de instorting van het zeewater te beveiligen, is nog vermeerderd, door daarin eene uitwateringssluis te brengenten einde het overtollig boezemwater te kunnen lozenen het binnendringen van het buitenwater te beletten. Een ander middel ter verbetering van den land-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1