Rijnland. - 102 - Landbouw. Jngczotibctt. VEREENIGDE VERGADERING gehouden in liet Geraeen-landshuis te Leiden op Yrijdag 23 Mei 1862, des morgens ten 10J ure. Tegen woordig 23 Leden. De notulen der vorige vergadering vvorden gelezen en goedgekeurd. l)e voorzitter deelt mededat bij de opname van de kaa van den rentmeester gebleken is voorhanden te zijn 16870 Aan de orde is 1°. De vaststelling van bet gaarderboek voor 1862. De commissie voor bet onderzoek der bezwaar- schriften tegen bet gaarderboek brengt daarover haar rapport uit. Na het aanhooren van dit rapport besluit de vergadering in gevolge het voorstel der commissie niet toe te geven aan de reclame van den heer H. G. Barn a art, daar men de zekerheid meent le hebben, dat de aanslag van dien heer niet overtreft de door hem bebouwd wordende duingronden; en te kennen (e geven aan den heer R. Barnaart, dat zijn aanslag zal worden gerectificeerddaar hier een nbuis in de optelling heeft plaats gebad, en aan mevrouw Diemont-Kemper, dat ten haren aan- zien gecne termen tot vrijstelliug kunnen gevonden worden. Toe te geven aan de aanvragen van de heeren Leembruggen, Steengracbt van Duiven- voorde en de ingelanden van den Schinkel-polder, om den omslag tot de helft terug te brengen voor die grondenwaarvan de bewijzen kunnen geleverd worden dat zij overeenkomstig de wettijdelijke vrij- stelling van grondbelasting verkregen bebbeu. c. Dijkgraaf en hoogheemraden uit te noodigen, een nader onderzoek in te stellen naar de omslag- pligtigheid van boezemwater onder Aalsmeer, waar van de bewijzen ontbreken dat zij verwaarborgd zijn, en tegen welken aanslag door het bestuur van Aal smeer wordt opgekomen. En eindelijk dat ten opzigte van de vrijstellingen i en c, deze van terugwerkende kracht zullen wor den verklaard voor den reeds geheven omslag over 1861. 2°. Wordt goedgekeurd de afkoop van eene recog- nitie onder Spaarudam. S°. Wordt in behandeling genomen eene missive vnu dijkgraaf en hoogheemraden, aan gedeputeerde etaten van Noord-Hollandbehelzende berigt en raad omtrent het plan voor de doorgraving van Holland op zijn smalsttot dat einde in banden van genoemd collegie gestcld. Na breedvoerige discussien welke tot bet inlasscben vnn enkele zinsneden leiden, vereenigt de vergaderino- rich met de strekking van het advies, hetwelk ten grondslag heeft de algeheele afkeuring van het daar- etellen van een besloten kanaal, daar zulks voor de geiegelde ontlasting van Rijnlands boezem van zeer nadeelig gevolg zoude kunnen zijn. Men zie verder het gewijzigd ndres aan gedepu teerde staten, zooals dit is opgenomen in het vorig nummer van dit Weekblad. De voorzitter zegtdat bij hem is ingekomen een Schriftelijk voorstel aan de vergadering, onderteekend door drie ledenwaarbij de vergadering wordt uit- genoodigd aan dijkgraaf en hoogheemraden de vraag voor te stellen, hoe ver men gevorderd is met het herzien van Rijnlands keurendaar de thans bestaande ingevolge art. 191 van het algemeen reglement, met Julij dezes jaars zullen vervallen zijn. Nadat de vergadering verklaard heeft deze vraag te willen doen wordt door den dijkgraaf gezegd dat sedeit lang aan de herzieniug der keuren en veror- deningen gearbeid wordt, doch dat, uithoofde van den grooten omvang van dit werk, en de vele andere werkzaamheden waarmede dijkgraaf en hoogheemraden steeds belast zijn geweest, deze herziening nog niet geheel rijp is om aan de goedkeuring der vergade ring te worden onderworpen. Ten einde evenwel niet geheel zonder keuren of verordeningen te zijn, zoo wordt door dijkgraaf en hoogheemraden een algemeene inte'rimaire keur ont- worpen, waarbij al de hoofdzaken der keuren welke hernieuwd moeten wordenzullen worden ojjgenomen, De voorzitter deelt nog mede, dat insgelijks door hem ontvangen is eene missive van den heer mr. J. T. Buijs, waarbij hij te kennen geeft door den Raad der stad Amsterdam tot hoogleeraar te zijn benoemden zich alzoo genoodzaakt ziet tegen den lsten October dezes jaars zijn ontslag als secre- taris van het hoogheemraadschap aan te vragen. De voorzitter zegtdat het hem en zeker al de leden dezer vergadering leed doetden heer B u ij s te zien vertrekkendoch dat het hem zeer aangenaam is aan de vergadering te mogen voorstellen het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze aan den tegen- woordigen titularis te verstrekken. Met grooten bijval wordt dit voorstel door de ver gadering aangenomenen door den voorzitter aan den heer B u ij s bij zijne terugkomst in de vergadering medegedeelddie daarvoor met eenige gepaste woor- den zijne erkentelijkheid betuigt. De vergadering wordt daarna door den voorzitter gesloten. KONINKLIJKE LANDBOUW-VESEENIQING. De zevende algemeene vergadering der Algemeene Koninklijke Landbouw-Vereenigingden 22sten Mei 11. te s Gravenhage in de Gothische zaal gehoudenwas schaarsch slechts door 20 personen, waaronder de vertegenwoordigers der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en der GelderscheHollandsche en Frie- sclie Maatschappijen van Landbouw bezocht. De voorzittersstoel bekleedde de heer W. K. van Gen- nep; de voorzitter en de onder-voorzitter, de heeren Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest en I. G. J. van den Bosch, toch hadden beiden hun ontslag gevraagd en waren nog niet vervangen. Het bleek uit het verslag van de werkzaamheden, gedurende het jaar 1S61/62, dat het aantal leden eenigzins achteruitgegaan waseene maatschappij van landbouw was wegens wanbetaling geschrapt. Al wederom was de prijs voor het droogleggen der landerijen van f 300 door eenen vreerndeling behaald, t. w. den heer H. Lensen, te Rijssel, voor zijne gronden in den Broeder- en Zusterpolder, gemeente Wolfaartsdijk. Twee mededingers hadden zich op- gedaanvoor de stalvoedering een, doch het bestuur had geene termen gevonden om hrervoor een prijs toe te kennen. De weinige belangstelling en mededinging, die deze prijsvragen opwekkenregtvaardigen wederom het in het vorige jaar genomen besluit, om ze voorloopig te schorsen. Het schijnt echter in het voornemen van het bestuur te leggen om, als het weder voltallig is, daarmede, zij het dan ook op eenigzins andere wijze, voort te gaan. Op de vergadering van het vorige jaar was beslo tenom iemand van wege de vereeniging te verzoe- kenom van de tentoonstelling te Leeds, wat de werktuigen van de stoomcultuur betrof, eene beschrij- ving te geven, voornamelijk ook met het doel om te onderzoekenin hoeverre de stoom op den Ne- derlandschen landbouw kon toegepast worden. De heer G. J. van den Bosch heeft zich op eene uitmuntende wijze, getuige zijn uitgebragt verslag, en zeer belangeloo3 van deze taak gekweten. Met algemeene stemmen werd besloten dien heer een ge- schenkter waarde van ongeveer y200, te vereeren. Nadat in 1861 een voorstel van het bestuur, om in het noordelijk of oostelijk deel dcs rijks eenen wedstrijd van werktuigen te houdenverworpen was had het den last gekregen om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn, om eene nationale tentoonstelling van fokvee te doen plaats hebben. De noodige fondsen daartoe onlbraken ten eenen- male; evenwel iets willende doen had het bestuur, onder goedkeuring van den koning-beschermheer, eene bijdrage van f 2000, als prijzen voor fokvee, gelijk den lezer der Land6ouw-Courant reeds bekend is, aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor hare in dit jaar te's Gravenhage te houden tentoonstellingtoe- gezegd en voorgesteld om in volgende jarennaarmate de geldmiddelen zulks toelietenaan andere toegetredene maatschappijenonder bepaalde voorwaarden, toelagen te verleenenzich daarbij regelende naar de bijdra- gen door haar in de kas der vereeniging gestort, het aantal der leden der maatschappijdie tevens leden der vereeniging zijn, en de belangrijkheid van haren werkkring. Dit werd aangenomen. Eene voorge- stelde wijziging ora de bijdrage in 1863 te verleenen aan de maatschappij, die de stoomcultuur praktisch beproefde werd bestredenomdat men meende dat zoo doende de meeste maatschappijen facto van de ondersteuning zouden uitgesloten zijn. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur zich tot den minister van finantien had gewend, met ver- zoekom de ruiling der grondenniet te veel in onderlinge waarde verschillendeaan een vast regt te onderwerpen, zulks met het doel om de zamenleg- ging del verschillende landerijen van denzelfden eige- naar te bevorderen. Van den uitslag was no"- niets bekend. Hoewel de vergadering van hare hooge belangstel ling in L)r. A\ t tew a all's beschrijving derinsekten, deed blijken, was zij toch van oordeel, dat, na het gebeuide in het laatst van het vorige jaar en de waarschijnlijk weinige gezindheid der regering om eenige gelden daarvoor beschikbaar te stellen, men°raaar geene vergeefsche moeite moest doen. Het denk- beeld werd geopperd, dat de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen waarschijnlijk niet ongenegen zou zijn om, door eene te verleenen toelage, in de druk- kosten te hulp te komen. l)at de aardappelsoort, jammen genaamdin het vorige jaar van de bekende ziekte was bevrijd geble- venwerd van vele kanten verzekerd. Mededeelingen daaromtrent zullen welkom zijn. De berigten van verschillende maatschappijen had den bevestigd, dat het aantal geexamineerde veeart- sen in alle provincien zeer gering en niet overeen komstig met de behoefte was. De longziekte heerscht steeds in eenige steden des rijks en de tongblaar, die zoo ligt het klaauwzeer ten gevolge heeft, ver- toont zich hier en daar op onrustbarende wijze. Daarom werd besloten om, zonder in bijzonderheden te treden, bij den minister van binnenlandsche zaken aan te dringen op het spoedig indienen van eene wet op de uitoefening der veeartsenijkunde. Een voorstel van de Ocerijsselsche Maatschappij van Landbouwbetrekkelijk de jagt, werd, zonder beraad- slagingter zijde gelegd. llet sterk, misschien te sterk, toenemende aantal* van beetwortelsuiker-fabrieken had de aandacht van let bestuur getrokken. Thans worden of door land- bouwers beetwortels voor de fabriekanten geteeld, of wel de fabriekanten pachten grond om dien te betee- len, maar beide wijzen gaan met moeijelijkheden ge- paard en op den duur zal wel, even als in Frankrijk en eldersde fabriekant gronden moeten bezitten om zelf zijne beetwortelen te verbouwen. Eene handlei- ding daarvoor werd wenschelijk geacht en besloten eene prijsvraag van 300 daarvoor uit te schrijven. Nog werd, op voorstel van een der leden, beslo ten om Dr. W. C. H. Staring te verzoekenvan wege de vereeniging de Londensche landbouw- tentoonstelling te bezoeken en verslag uit te brengen over het fokvee en de werktuigen aldaar voorhanden, voornamelijk voor zooverre het hier te lande belang kan inboezemen. De berigten der verschillende maatschappijen of bijzondere personen, omtrent den toestand der wa- terleidingenzullen achter de Handelingen worden gedrukt. De leden der vergadering zijnvan wege Z. M. den Koning, op eene waarlijk vorstelijke wijze ont- haald. Vrijdag.. 13 Junij, Paardenmarkt te Medemblik. Maandag 23 idem te Vlaardingen. 23 idem te Sehagen. De Zaanstroom is Vrijdag nacht ten twee ure aan- gekomen aan den Leeghwater. Het schip heeft geen oponthoud gevonden dan bij de Overtoomsche sluis alwaar men bezig was met modder te baggeren en waar het schip een voet is geligt. Het is uit deze reis geblekendat zelfs bij zeer lagen waterstand een zeeschip gemakkelijk den Leegh water bereiken kanwanneer slechts de modder in de Overtoomsche sluis zal zijn opgeruimdin dat geval zelfs met ongebroken lading, bij eenen diep- gang van zeven en een half voet, Ned. El 2.20. De smak was breed Ned. El 5.12 van roer tot achtersteven lang 1) 20.90 roer l» ll 1.— boegspriet II 7.40 Voile lengte Ned. El 29.30 De Eenhoornsluis en de Overtoomsche sluis laten schepen door van nog twee el meer breedte. Al de bruggen zijn daartoe eveneens in staat. Er bestaat dus geene reden waarom in de kolen- dienst voor Haarlemmermeer niet zoude kunnen wor-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2