Ilollandsche Maatschappij van Landbouw. Landbouw. NAMEN der WERKTUIGEN. Ondergrondsploeg Dito Aanaardploeg van van Drakell Holienhcimer Ploegen Schoffelploeg Tweevorenploeg Rijenegge Groningsche Zaaitrommels Grootere Zaaitrommel Zaaiwerktuig van Hornsbij Dito gewijzigd door Schaap Extirpator met dubbelen Hefboom Gierwagen, met aan beide zijden opslaanden goot met gaten Zaaiwerktuig Handhark voor Klaverhooi of Koornlczer. Maaiwerktuig voor Granenvan Mac Cormick. Grasmaaiwerktuig van Burgess en lieij Dorschwerktuig naar Bansomes Groningscb Dorschblok Groote Betuwsche Dorschrol Dorschwerktuig van Barrett met de Slrooschudder van Moffit Hekel-Dorschwerktuig (Amerikaansch model) met dito Slrooschudder Engelsche Wanmolen met zeven Amerikaansche dito Groningsche dito Amerikaansche Karn Wortelsnijder Hakselsnijder Graanbreker Zakophouder Bascule DOOR VV1EN VERVAARDIGD OF VERKREGEN. Smitin 't Haringvliet. Bruno Tidemante Apeldoorn. Als Pi ijs der Tentoonstelling van de Bolt. Maatsch. van Landbouw. J. Barendrechtte Barendrgcht. Gewijzigd door Jb. Verrij. Keijser en Sxverti, te Amsterdam. Wissekerkente Colhorn. Ripliagente Haltem. te Colhorn. Enlclaar en Biphagen, te Ilattom. Lazarumte Loosduinen. Chicagoin Noord-Amerika. Keijser en Swerlz. W. Jenkente Utrecht. Keijser en Swerlz. Enklaar en Biphagen. Dezelfden. Dezelfden. Garrett, in Engcland. te Warfum nagemaakt. W. Jenken. Enklaar en Biphagen. Richmond en Chandler. Peignat, te Amsterdam. Keijser en Swerlz. Peignat, te Amsterdam. WANNEER. DIJ WIEN INGEVOERD. 1851. 1855. 1856. 1856. 1860. 1862. 1860. 1849. 1800. 1860. 1856. 1861. 1851. 1850. 1851. 1856. 1859. 1858. 1858. 1853. 1859. 1854. 1855. 1857. 1856. 1854, 1857. A. Schaap. Jb. Verrij. Dezelfde. F. Sieuwerls. Dezelfde. A. Schaap en Jb. Verrij. F. Sieuwerls. Dezelfde. Jb. Verrij. N. Ceertsema. A. Schaap. A. Schaap en Jb. Verrij. Dezelfden. K. Breebaart. A. Schaap en Jb. Verrij. Dezelfden. Dezelfden. Dezelfden. Dezelfden. F. Sieuwerls. Jb. Verrij. Dezelfde. A. Schaap. Dezelfde. Dezelfde. Jb. Verrij. F. Sieuiuerts. A. Schaap. Jb. Verrij. Kistcmaker. A. Schaap. Dezelfde. Dezelfde. Van den aanvang af aan werden er met allerlei gewasscn proeven genomenzooals met koolzaad het- welk echter zoo menigmalen mislukte dat men het thans weinig meer teelt; wanneer het slaagde bragt het 20 a 25 mud per bunder op. Ook heeft men opgehouden rogge te teelen als min der voor deze gronden geschikt. Eeeds in 1849 had men 20 mud van 't bunder kanariezaad. De roode en geele mosterd werden soms met vrij goed gevolg geteeld, tot 20 mudden per bunder. Aardappelen zijn vrij goed van smaak. Erwten gaven 18 mud en paar- denboouen 24 mud per bunder. Het vlas is reeds sedert 1851 goed gelukt en bragt 200 voor vaste huur en 250 a/260 met St. Jans beraad op. De Groningsche dikke haver wordt er met zeer goed gevolg uitgezaaid en wordt dan iets fijner van bast en geeft van 30 tot 40 mud en soms meer van't bun der, van boven de 50 kilo. De wintergarst Maart- sche chevalier en zomergarst brengen goed op doch veelal geeft men de voorkeur aan winter en zomer- tarwe die uitmuntend in dezen polder slagen. De ge- wone Zeeuwsche tarwe de zoogenaamde Chidum en eene soort van Engelsche roode zomertarweAustra- lische en Canada tarwe, voldoen steeds goed. Een last van 't bunder is geen ongewone opbrengstden- maal zelfs heeft men 44 mud verkregen. Het karweizaad begint men met voordeel te teelen. Als voedergewas wordt vooral de roode klaver met zeer goed gevolg geteeldvoorts de witte klaver daaronder vermengd wikken snijrogge mangelwor- telen, geele wortelen en pastinaken, terwijl er in 1861 ook beetwortelen geteeld en naar de suikerfabriek te Zevenbergen verzonden werden. Men draagt veel zorg voor het wieden der gewassenen voert ook al meer en meer (jerl rijenbouw in. Het is dan ook wel noodig alle krachten in te spannen otn, na het be- talen van/ 50 per bunder lasten nog jaarlijks genoeg- zaain over te houden. Sedert 1851 begonnen de oogsten redelijk goed te worden, doch na 1853 en 1854 kon men boven de lasten overhouden. Vroeger werd veelal als vruchtopvolging aangenomen klaver, klaver, koolzaad, tarwe of garstvlas, haver erwten paardenboonen met klaverof ook wel eerst haver en dan vlas. Door de meekrapteelt is deze vruchtopvolging thans gewijzigd: klaver, haver, vlas, jneekrap, meekrap, tarwe, klaver, klaver. In deu Groet zijn 200 bunders thans aldus verdeeld 20 Bund, roode en witto Klaver. id. i id. id. id. n id. id., in Julij om- geploegd tot Koolzaad Koolzaad. Wintor-Tarwe, waarop Vlas. Winter-GarstMeekrap. Iste Jaar 2dc i 20 3de 20 4-de 20 5de 10 10 6de Jaar 10 Bund. Vlas. 10 a ljarige Meekrap. 7de 10 a ljarige dito. 10 a 2jarige dito. 8ste 10 a 2jarige ditowaarop Tarwe. 10 a Vlaswaarop Haver. 9do 10 a Winter- of Zomer-Tarwe 1 waaronder 10 a Dikke Haver Klaver. 20 a blijven buitcn den geregelden vrucht- ornloop, als te ligte gronden, waar- van J beweid en met verschillende voedergewassen verbouwd worden. 200 Bunders. Sedert eenige jaren is de Meekrap de hoofdteelt ge- worden. Reeds in 1852 werden de eerste Meekrap- planten met goed gevolg door A. S c h a a p ingevoerd uit de Lage Zvvaluwe (in Noord-Braband) en in 1854 werden de eerste 1085 kilo verkoeht a/16%. De soort van meekrapwelke de beste opbrengst geeft, wordt de geele brokkige genoemd, voorts heeft meD de groene taaije. In 1858 en 1859 bragt ze ruim 4000 kilo per bunder tweejarige op, in 1860 ruira 3000 kilo, doch in 1861 nog geen 1500 kilo. De behoefte aan eene meestoof deed zich van den aanvang af gevoelen en om zich nog niet met stampen of malen op te houden werd er in 1856 besloten alleen eene droogtoreu te doen oprigten op kavel 52, van den beer L. K. Bischoffsheim, waartoe de beer de Lanne de Betrancourt, stads-architect uit Goes, de teekeningen verstrekte. In 1859 van ijzeren buizen voorzien zijnde, brandde dezelve kort daarna geheel uit; doch werd weder opgebouwd en vergrootonder toezigt van J. K a p t ij n opzigter van de waterstaat te Diemerbrug. Thans zijn er reeds vijf zulke droogtorens in den polder en is men bezig voor gemeenschappelijke rekeuing een maal- fabriek voor meekrap te Colhorn op te rigtenhet- geen op de toekomstige welvaart van dezen polder voorzeker van gunstigen invloed zal zijn. Is alzoo de polder, wat de bebouwing en opbrengst der gewassen betreft, aanmerkelijk vooruitgegaan ook de finantieele toestand is eveneens belangrijk verbeterd. Steeds heeft men 50 's jaars per bunder opge- bragt en zal zulks nog vele jaren moeten doen om de renten te betalen de polderwerken te onderhou- den en de scliuld welke op den polder rust te ver- minderen. Men heeft echter daarmede reeds vele verbeteringen aan den dijk betaald en losse schulden afgelost, zoo- dat dezelve reeds met eene halve ton zijn verminderd, bedragende thans nog p.m. 14% ton. Binnen wei- nige jaren zalindien men voor groote rampen be- waard mag blijveneen aanzienlijker bedrag voor schulddelging kunnen aangewend worden. Was vroe ger de schuld grooter dan de waarde van het land te achten thans zijn er verscheidene kavels met/400 a /500 per bunder boven de schuldenlasten verkoeht. Afdeeling Haarlemmermeer. De voorgenomen ploegwedstrijd had plaals den 12den Junij j.l., op kavel 9, sectie HH, aan den Sloterweg. Het veld voor den wedstrijd bestemd was zomer- braak en reeds meermalen geploegd; elke ploeger kreeg een' lialven akker van ongeveer een kwart bun der ter bearbeidingen moest beginnen met het schieten van een zoogenaamde blinden rug, en verder zijnen akker op eene diepte van 20 Ned. duimen om- ploegen. Ofschoon er onder de ploegers, welke zich hadden aangemeld verschillende personen waren die bekend stonden hun vak goed te verstaanzoo liet over het geheel genomenhet opgeleverde werk bij velen heel wat te wenschen over. Het best voldeden J. van Kooten, G. Speijers en P. Schone. Aan beiden eersten werd door den voorzitter der af deeling een zilveren tabaksdoos en aan den laatsten een zilveren horologieketting uitgereiktterwijl aan de overigen die of minder behendig of minder geluk- kig geweest waren, als schadeloosstelling, een bedrag van 1,50 werd ter hand gesteld. Ook werden alien onthaald op brood en bier. Slechts negen ploegers dongen mede naar de uit- geloofde prijzen welligt had de bepaling van drie paar- den voor elken ploeg eenigen afgeschrikt, en toch' bleek liet niet ondienstig met het diep ploegen(zoo nut- tig voor de meeste grondeu in den polder) eens een proef te hebben genomen. Van de negen ploegen welke te veld gebragt werdenwaren zeven Zuid- liollandsch model, 66n Eockanjeploeg en een Gel- dersche radploeg. Ofschoon over de werking der ploegen gedurende den korten tijd dat zij liepen, geen grondig oordeel kon worden uitgesprokenzoo kunnen wij op grond van ondervindingde Eockanjeploeg voor de kleiach- tige grondenvooral wanneer men gebruik rnaakt van den daaraan verbonden grondwoelder, aan onze mede-laudbouwers gereedelijk aanbevelen. De keu- ring van het opgeleverde werk, werd met naauwge- zetheid door de heeren J. Eodenburg, O. Kroon en J. van der P o e 1 waargenomen. De toeschon- wers waren niet zeer talrijk, het toevallige zamentref- fen met de Wolmarkt te Sloten, was daarvan welligt mede oorzaak. Door de welwillende medewerking van den eige- naar der bouwhoeve, waar de wedstrijd gehouden werd, en van die van den beer burgemeester der gemeente, was het bestuur in staat gesteld de beide eerste prijzen uit te reiken. Het bestuur en de heeren keurmeesters werden ten slotte op guile wijze onthaald door den beer Klar e. Wij vertrouwen dat dit eenvoudig landbouwfeest bij alien die hetzelve hebben bijgewoondeene aan- gennme herinnering zal hebben achtergelatenen het tevens tot aanmoediging zal hebben gestrekt voor den arbeider, die niet alleen voor loon werkt, maar ook zijne eer lief heeft, want aan zulke arbeiders bestaat behoefte. Den 12den Junij 1.1. had te Sloten de aangekon- digde eerste wolmarkt plaats. Circa zestien honderd vacliten waren ter markt gebragt, zoo uit de naburige gemeente Hanrlemmermeer als van Sloten zelve en elders. De handel op deze eerste wolmarkt was bui- tengewoon levendig, zoodat bijna alles werd verkoeht; de prijzen liepen van 90 cents tot 1,15 per Ned. pond. De eerste handel op deze markt is gedaan tusschen de heeren Gebr. de Jong te Amsterdam en N. van L e e u w e n te Sloten. De grootste partij wol was aangevoerd door den lieer Baron van Ver se h u e r te Bennebroeken de grootste partij werd aangekocht door den heer E. Middelhof te Pur- merende terwijl de grootste partij is verkoeht door Mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer. De Afdeeling Sloten der Roll. Maatsch. van Land bouw door wier bemoeijing, op voorstel van haar geacht lid Mr. J. P. Amersfoordt, deze markt is lot stand gekomen, brengt gaarne haar dank toe aan alien die door aanvoer of uankoop hebben bijgedragen tot het zoo welslagen dezer eerste wolmarkt te Sloten die voorzeker bij eene zoo krachtdadige medewerking, als zij aanvankelijk uit de naburige gemeente Haar-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2