©1 &MM1M Ill - Haarlemmermeer-Polder. Aan II. II. Kiezers te Ifaarlcmmermecr. Mr. ©roen van Frlaistcrer. Opeabare Verkoopiag, leinmermeer en van elders lieeft mogen ondervinden meer en meer zal toeneraen en aan liet gewensclite doel beantwoorden. liet bestuuv van genoemde Afdeeling, met de re- geling der markt belastmag niet onvermeld laten dat de goede en welvvillende gezindheid door de han- delaars op deze markt aan den dag gelegdveel lieeft bijgedragen tot de goede orde en den aange- namen indrukwaarmede deze eerste wolmarkt afliep. Op de paardenmarkt, den lTden Junij te Rijnsburg gebouden, waren omstreeks 200 paarden aangevoerd. Hoewel de hoedanigheid van de meeste boven het middelmatige wasbleek er echter weinig handel te zijn. Maandag 30 Junij. Paardenmarkt te Hoogwoud. B E Z O E K VAN Dr. HARTSTEIN en ZIJNE LEERLINGEN unn den Haarlemmermeerpolder. "Voorleden Donderdag, 12 Junij, is de Haarlemmer- meerpolder door een merkwaardig gezelschap bezocht geworden. Dr. Hartstein, directeur van de Land- bouw-akademie te Poppelsdorf bij Bonnhad reeds vroeger, in 1852, tijdens bet droogmaken en tenvijl de bekende wilde andijvie bier nog de alles overheer- scbende plant wasden polder bezocht, en wensclite thans aan zijne leerlingen te toonenboe de Neder- landers dezen grooten waterplas in bebouwden grond berscbapen badden. Na in de Nieuwe Stads-Herberg te Amsterdam overnacht te bebbeneen logement dat om zijne eigenaardige ligging voor de vreemdelingen opzette- lijk uitgekozen was, is de togt vau Haarlem uit be- gonnen. De directeur Hartstein, vergezeld van den inspecteur der akkerbouwschool te Annaberg bij Bonn en van vijf-en-twintig studenten, stelden zich daar onder het geleide van Dr. Staring en bezoch- ten eerst de tuinen en de bloembolvelden van den beer Krelage, die bet gezelschap in persoon alle bijzonderheden aantoonde en mededeelde van de zoo merkwaardige Haarlemsebe bloembollenteelt, Hier, gelijk overal, werden door de studenten ijverig aan- teekeningen gemaakt en onvermoeid inlichtingen gevraagdzoodat men verzekerd zijn kan dat zij een juist begrip bebben opgedaan, van alles wat zij bier gezien bebben. Yervolgens werd de groote boerderij van IP. Yer- degaal op 's Gravenweg bij den Vogelenzang be zocht, om een begrip te geven der inrigting eener Zuid-Hollandsche kaas- en botermakerij. De boerin zelve loonde en verklaarde hier aan de vreemdelin gen, boe de Leidsche kaas vervaardigd werd, en hoe men den koestal voor den zomer in een zin- delijk en frisch kaasmngazijn vervormde. Bij den baron van Verschuer leerde bet ge zelschap het maken van de Noord-Hollaudsche kaas uit de vette, niet afgeroomde melk kennen en zag daar den grasmaaijer, met den hooischudder en paardenbark in voile werkiug, vvaarna de guile gastheer een har- telijk onbijt aan zijne bezoekers aanbood. Even on vermoeid als de vreemdelingen waren in bet doen van vragen en het maken van aanleekeningenwas ook bier de baron van "Verschuer in het beantwoor den en opgeven van feitendie zoo ruimschoots te verzamelen zijn uit de naauwkeurige boekhouding van de hier voorhanden groote melkerijHaarlemmermeer ontginning en paardenfokkerij. Nu begon de eigenlijke togt door den polder. Eerst werd de Cruquius bezocht en alle bijzonderhe den van dat vervaarlijk groote werktuig opgenomen en bewonderd, waartoe bet stilstaan en de omstan- digheid dat eenige der kleppen juist los genomen en hersteld werden eene uitmuntende gelegenbeid aan bood. Gedurende den rid naar het Middendorp en van daar naar de Noord-Hollandsche tas-woning van P. Bier, op kav. 2, afdeeling DD, was er over- vloedig gelegenheid om de geheele inrigting van den polder, de geschiedenis der ontginning en de zamen- stelling van den bodem te verklaren en te bespreken en door bet uitleggen der medegebragte geologiscbe en andere kaarten op te helderen. Bij Bier, even als op de andere boerderijen, waren de duitschers door niets meer getroffen dan door de overo-roote zindelijkbeiddie ben in 't begin zelfs noch koe stal, nocb woonkamer als zoodanig deed herkennen. De dag werd geeindigd op de Badhoeve bij den beer Amersfoordt, die gezorgd bad dat door een ecnvoudig maal de goede indrukwelke de grootsche onderneming op de vreemdelingen gemaakt bad, niet door eene rammelende maag werd weg- genomen. Maar die goede indruk werd bier niet weinig vermeerderd, toen men de voortreffelijk inge- rigte boerderij in alle bare bijzonderheden onder- zocht, en Dr. Hartstein betuigde dat bij, zelfs na bet bezoeken van meer dan twee bonderd Engel- sche boerderijendeze bovenaan moest plaatsen om de goede, wetensebappelijke inrigting der gebauwen, de uitmuntende keus der vele, maar geenszins te vele, werk.tuigende schoone veestapel en den on- verbeterlijken stand der alien op rijen geteelde ge- wassen. De jonge lieden wisten niet wat zij het meest zouden bewonderende 40 Hollandsche melkkoeijen of bet jonge volbloed kort-boorn vee, de kudde van 300 Engelscbe schapen of de varkens, de groote kaas- en botermakerij of de teelt van meekrap en karwei; bet een en ander was bun even nieuw en dan weder die overgroote zindelijkbeid. Hebben de vreemdelingen eenen goeden dunk ge- kregen van onze groote droogmakerijenvan onze melkerijen en van de bloembollenteelt, geen minder goeden indruk gaven zij op alien, welke in de gele genheid waren van bunne inlichtingen te kunnen me- dedeelen en zaken te kunnen verklaren, De bekwaam- heidzoo theoretische als praktische, en de weetgie- rigbeid waarvan de jonge lieden in alle hunne vra gen en opmerkingen blijkeu gavenmaakte bet een ieder tot een waar genoegerr om hen te onderrigten. De voortreffelijkheid van bet onderwijsdat aan de Poppelsdorfer school gegeven wordt, kan niet dui- delijker aan den dag komen dan door den omgang gedurende dezen dag in de Haarlemmermeermet deze kweekelingen. De missive, waarbij aanvrage om subsidie tot ver- betering der lengtewegen is gedaanluidt als volgt AAN IIEEREN GEDEPOTEERDE STATEN DER PROVINCIE NOORD-HOELAND, Haarlem5 April. Het kan U niet onbekend zijn, dat de lengtewegen in den Haarlemmermeer-polder gedurende een groot gedeelte van bet jaar in zoodanigen slechten toestand verkeeren, dat zij onbegaanbaar en onberijdbaar zijn. Veelvuldig zijn de klagten, die daarover tot ons komen en ons geleid hebben om de verbetering der lengtewegen tot een bepaald punt van overweging te maken bij hoofdingelanden van onzen polder. Die lengtewegen zijn de navolgende: de Yweg, lang 15,000 elleu. Sloterweg, 17,000 Spieringweg12,200 Westelijke lloofdweg20,500 Aalsmeerderweg, 12,000 het wegje langs den Nieu- werkerkertogt, 700 Te zamen 77,400 ellen. De kosten van begrinding dezer wegen moeten volgens de opgave van onzen boofdopzigter, gesteld worden minstens op/1.75 per strekkende el, of in bet geheel op 125,450. Hoewel innig overtuigd van het noojizakclijke der begrinding van de lengtewegen, waren wij huiverig om de aanzienlijke kosten daarvan geheel voor reke- ning van den polder te nemen omdat op de grond- eigenaren in dien polder uit den aard der zaak reeds zoo vele lasten drukken. In de hoop echter, dat en het Rijk en de provincie Noord-Holland ons weder zouden willen tegemoet komen in de daarstelling van iets, waarvan voor het algemeen belang zooveel af- hangt, bebben wij aan hoofdingelanden in hunne op den 19 Eebruarij jl. geboudene vergadering voorgesteld 1°. Aan het Rijk en de provincie Noord-Holland aanvrage te doendat elk hunner 1/4 bijdrage in de kostenwelke het hard maken van al de lengtewegen zal vorderen en 2°. Om, wanneer deze subsidien mogten worden toegestaanalsdan tot het hard maken van al de lengtewegen voor rekening van den polder over te gaanter breedte van twee ellenwaarvan de kosten, gelijk hiervoren reeds is gezegd, op ongeveer 125,000 zijn begroot. Hoofdingelanden hebben zich met dit voorstel ver- eenigden het is naar aanleiding daarvandat wij vrijheid vinden ons te dezer zake tot Uw collegie te wenden. Wij zijn ten voile overtuigd, dat de bloei en de ontwikkeling van den polder in naauw verband staan met de verbetering der werken aan ons beheer toe- vertrouwd, en daarom hebben wij niet geaarzeld be- langrijke offers van onze ingelauden te vorderenom de werken in behoorlijken staat te brengen. De herstellingen aan de stoommachines hebben groote uitgaven gevorderdde verdiepingen der vaar- ten en togten waren hoogst noodzakelijk en zijn slechts gedeeltelijk uitgevoerd, doch daarvoor zijn vele gelden benoodigd geweest. Uit de opvolgende begrootingen en rekeniugen welke aan u zijn toegezondenis geblekenwelke buitengewone uitgaven wij ons hebben moeten ge- troostenom de gronden van den polder voor eene algemeene waardevermindering te behoeden. In een tijdvak van 6 jaren is aan buitengewone werken besteed eene som van 750,000 tervvijl dit bedrag gedeeltelijk door de heffing van hooge lasten, gedeeltelijk door het aangaan van eene geldleening is gevonden. Op den polder rust eene schuld van 200,000. Hoogst belangrijke werken wachten op uitvoering; niet minder dan 50,000 ellen togt moeten worden verdiept; de dijken onder profit gebragt; de bruggen vorderen berstelling; er is behoefte aan eene schut- sluis en niet het miust komen de lengtewegen is aanmerking. Aan eene vermindering van lasten is in den eer- sten tijd niet te denken, en bet opnemen van meer- dere gelden wordt bezwarendomdat voor renten en aflossing weder lasten moeten worden opgebragt. Uwe vergadering zal het ons toestemmendat het eenige middel om dezen belangrijkeu polder te bren gen tot die ontwikkeling, waarvoor bij vatbaar is, daarin bestaat, dat de werken ten spoedigste worden uitgevoerd. Daardoor wordt niet alleen bet belang der ingelandenmaar ook dat van het Rijk en der provincie Noord-Holland bevorderd. Het is op die grondendat boofd-ingelanden ons in hunne vergadering van 19 Eebruarij jl. hebben gemagtigdde hulp van het Rijk en de provincie in te roepenten einde eene subsidie te erlangen tot het begrinden der lengtewegen en wel van elk tot het bedrag van der benoodigde som van 125.000, des noods verdeeld over 4 a 5 jaren. Op deze wijze zoude voor rekening der ingelanden blijven eene som van 62,500 waarin wij dan zou den trachten te voorzien. Men zie het vervolg op het JBijvoegsel.) Vele Kiezers in Haarlemmermeer zijn, zoo als ons berigt isvan meeningdat hunne Gemeente behoort tot het Kiesdistrikt Haarlemdat is echter alleen het geval voor de verkiezing der Provinciate Staten bij de verkiezing voor de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL behoort Haarlemmermeer tot het Kiesdistrikt LEIJDEN. In dat distrikt moet eene herstemming plaats heb ben op Dingsdag den 24sten dezer; bij die herstem ming wordt dringend aanbevolen: De Kiesvereeniging Nederland en Oranje. A. TIELEMANVoorzitter. J. T. BODEL NIJENHUIS, Tijdelijk Secretaris. van ongeveer 15 Bunders GRAS en KLAVEU, was- sende in de Gemeente Haarlemmermeerop Sectie M M, N°. 13, bij het Yenneperdorpom eenmaal te hooijen, in zes perceelen en daarna in massaen voor de naweide in twee Perceelen. Deze Verkooping geschiedt tegen gereede letaling en zal worden gebouden door den Notaris VAN DER MQER, op Woensdag den 25sten Junij 1862, 's voormiddags ten 10 ure, in de Herberg de God- den Leeuw", in bet Yenneperdorp, Gemeente Haar lemmermeer. De steeds meer en meer gebruikt wordende uit de Eabriek van de Ondergeteekenden door de Hollandsche Maatschappi.j van Landbouw in 1859 belcroond met de Zilvercn Medailleis thans weder verkrijgbaar a 3,50 per 100 Nederl. Ponden. Emballage vrij. Zaandam7 Junij 1862. W. en J. POBL,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3