116 Yacatien commiesen 12.70 Op Hemelvaartsdag verliet de scliipper de molen de Kat ten 8 ure 's morgens en kwam ten 1 /2 nre aan de sluis aan den Overtoomen kon overal varen tot aan de sluis aan den Overtoom. Bij de schuitenmakerswerf en de sluis bleek eene ondiepte te zijn, waarover niet geheven kon worden, in de sluis eenmaal zijnde, moest het rinket worden opengezet, en alstoen drong bet spuiwater het schip vooruit tot even buiten de sluis voor het Logement: Het Wapen van Aalsmeer. Alstoen bleek verdere voortgang onmogelijk, het schip zat vast in den modder en vverd men verpli°d te ligten. Hiermede werd begonnen Yrijdag den 30sten Mei ten 10 ure, de ligterschipper Brink ligtte het schip tot op zes voet min twee duitnwaarmede men be- zig was tot 's avonds zes ure. Het peil was aldus Amstelland. Rijnland. 28 Mei 8 ure 0,38 A. P. 0,70 A. P. ,i 8 0,22 0,68 29 12 0,18 0,72 29 4 0,18 0,74 30 8 0,18 0,74 30 12 0,16 0,76 30 4 0,16 0,74 Ten zes ure verliet het schip den Overtoom, ge- trokken door twee jagers en onder een bezaan zeil, kluiver en jager met Z. O. wind. Het kwam zonder eenigen tegenspoed tot aan den leeghwaterdes nachts twee ure en bleef daar om te lossen. Aan den scliipper werd door den dijkgraaf bij de aankomst overhandigd eene Nederlandsche vlag, in wier wit veld geplaatst was het wapen van den Haar- lemmermeerpoldertot aandenken aan de eerste reis die ooit eenig zeeschip met kolen direct van New- Castle naar Haarlemmermeer heeft gedaan. Br hebben dus in deze gekeele- reis zich geene andere beletselen opgedaandan eenige ondiepten in den Buitensingel te Amsterdam en aan de Overtoom- sche sluis, welke zelfs niet zouden hebben verhinderd om de vaart te doen met geheel ongebroken lading indien Rijnlands peil in plaats van op de gewone hoogte 0,50 -5- A. P. niet ware geweest op de bui- tengewone laagte van 0,76 A. P., doch beide kleine moeijelijkheden kunnen ligtelijk worden ver- holpenals de stad Amsterdam en Bijnland de ver- diepingswerken uitvoeren, waartoe zij wettig zijn gehouden. Wenschelijk ware het intusschen dat het trekpad van de Overtoomsche sluis naar de brug aan de mo len de Kat, en langs den Buitensingel tot de Wil- lemspoortalsook aan het huis de Kraag, door de stad Amsterdam werden doorgetrokkenen de due d'alven in den Singel werden vermeerderd, ook aan de zijde van den Buitensingel. Na de aankomst aan den Leeghwatermoest een begin worden gemaakt met de lossing. Alstoen ontstond een verschil van meening tus- schen de rijksambtenaren en ons omtrent de forma- liteitcndie hierbij moesten plaats hebben. De ambtenaren beweerden dat de volgbrief aan den ontvanger van Haarlemmermeer had moeten wor den verzondendie alsdan dien volgbrief voor gezien zoude teekenen en hen ambtenaren committeren om de lossing te surveilleren. Wij merkten hen op, dat wij in dat geval eene lading steenkolen vervoerden, ongedekt door behoor- lijke stukken. Alstoen werd besloten, dat de ambtenaren de ze- gels zouden surveillerenterwijl een bode naar den ontvanger werd gezonden, om de vereischte teeke- ning op de akte te doen stellen. Toen werd hierbij opgemerkt, dat het ligtersehip wel gedekt wasdoor de akte van verzegeling van het groote schip, waarop van het ligten door de bevoegde ambtenaren was melding gemaakt, doch dat het wenschelijk ware dat de ligterschipper een afzonderlijk bewijs van verzegeling van de administra te verkreegten einde hij ook gedekt zoude zijn, ingeval hij door weer, wind of andere omstandighe- den, van het groote schip werd verwijderd. De lossing geschiedde met pertinente meting on der toezigt van een ambtenaar en een opzigter van den polderdoor drie gewone kolenkruijers en drie wegwerkers in dienst van den polder. De meting geschiedde met een ijzeren half mud het lossen met manden en door dragers. Er werd niet gewogen. De kolen werden bevonden te zijn zeer droog, glinsterendvan goede hoedanigheidglad van breuk, zonder zand of ander inmengsel. De kolen zijn neergelegd in een afzonderlijk vak, afgesloten door de oude deuren van het ketelhuis van andere kolenvroeger ontvangen. Eene vergelijking met deze deed ziendat de oude kolen wel veel door verwering hadden geledenmaar toch aanmerkelijk meer zand en ander inmengsel be- vattenzij waren veel bruiner van kleur^minder glinsterend en veel fijner. De tegenwoordige kolen zullen door rieten matten zoo veel mogelijk worden beveiligd tegen den invloed van het weder, ten einde daarmede eene behoorlijke proefstoking kunne worden gedaan. Aan den ligterschipper zal door den opzigter van Riessen een bewijs van het tijdstip, waarop zijne lading zal zijn gelost, worden afgegeven en van de door hem gemaakte onkosten van sluisgeld en jaagloon, ten einde hij daarop bij de cargadoors B 1 i k m a n Com p. de hem toekomende vracht kunne ontvan°"en, Na finale lossing zal door den opzigter van Ries sen aan den kapitein op het cognossement eene ver- klaring worden geteekend, hoeveel mudden steenkolen uit het schip zijn gelost, ten einde hij daarop kunne doen ontvangen de hem toekomende vrachtpenningen 10 Junij 1862. Deze werkelijke uitgeloste hoeveelheid heeft nu bedragen 1147 mudden. De werkelijk betaalde kosten zijn Cargadoorsrekening, waarop de ligter- Selden73.16 Accijnsen2 6.12 3 Onkosten losserivan Riessen. 81, Assurantie7.50 Arbeidsloon, ligteru 12. Aan den OvertoomS c h 0 u t e nver- schot bode Papo, voor reiskosten Dijk graaf, naar het schip, ontvanger, enz. 9.16 Kolen, Lange Brothers432.60 Vracht, kapitein Visser528. 1132.245 De prijs van 1147 mudden was dus 1132.243 of per mud 983 cents. Als men hierbij opraerkt, dat eenige uitgaven als buitengewone onkosten zijn te beschouwendie bij eene volgende reis kunnen worden verraedenzoo verkrijgt men als onvermijdelijke onkosten: Cargadoorsrekeningy Accijnsen Lossingskosten (te doen door eigen amb tenaren) Commiesen (niet meer als bewakers noodig) Polis Kolen, Lange Brothers (eene kwaliteit iets minder dan deze, doch toch nog veel beter dan wat vroeger gebruikt werd) Vracht 25.19 26.123 11.— 3 7.50 384.— 528. Zoo verkrijgt men 984.815 of 1147 mud a 984.81s, is per mud 0.85, of /0.05 boven den prijs waarvoor thans de kolen des polders zijn aangenomen. Alsdan zal de polder ongeveer hetzelfde geld uit- geven en beter kolen hebben. Het schip de Zaanstroom isvolgens bekomen in- lichtingen, gedeeltelijk weder uitbevracht naar Yar mouth met koolzaad en zal eene tweede lading kolen brengen naar den Leeghwaterbij wijze van proefneming. Hierbij is een chaldron besteld van 8 sh. 6 d. (de goedkoopste)om te dienen ter vergelijking met de beste thans verkregen. Daar nu de verkregen ondervinding had geleerd, dat een zeilend zeeschip kon komen aan den Leegh water, zoo hebben wij ondergeteekenden het van be- lang geacht te onderzoeken in hoeverre eene stoom- boot, geschikt voor binnenwateren en de Noordzee, ook onze stoomwerktuigen kan aandoen. Door de goedgunstige medewerking van de heeren van der Maaden Cie.te Amsterdamis daar- van eene proeve genomen op den tweeden Pinkster- dag, 9 Junij 1862. De stoomboot Amicitia Lgewoonlijk varende in het beurtveer van Amsterdam naar Antwerpenkwam op dien dag van daar over Gouda en Alphen naar de Oude-Wetering. Ten 12 ure waren aldaar aan boord de dijkgraaf, de heemraad Amersfoordt, de secretaris van Brederode en de heer Barnaart, bij wie zich later aan den Cruquius nog voegde de hoofdopzigter van Egmond. Lengte der boot 100 Amsterd. voeten. Breedte 16 voet. Diepgang 5 8 duim.""' Zij was heden beladen met 80,000 Ned. pond. 40 last 4 kiel of juist zooveel last als de Smak de Zaanstroom had aangevoerd. De boot heeft 12 paardenkrachten een locomotief (pijp) ketel, dubbele cilinderdirecte werking, 7 duim diameter, 12 duim slag, 3 atmospheren, pompstelsels werken onmiddelijlc op de krukasdeze pompen die nen tot vulling der ketels en reiniging van het schipen kunnen desverkiezende ook met de hand bewerkt worden. Het zeiltuig bestaat uit een schoenermasthet groot- zeil heeft 100 el doek, het fokzeil 60 el, de breefok 120 el. Een kraan staat in het midden voor 20)0 Ned. ponden en drie man. Voorop is een ankerspil als lier. Het schip is geheel van ijzermet houten dek het laadiuim 54 Amsterd. voeten, breed 15,5 voeten tusschen buitenstelling en dek 7 Amst. voeten. Het bevat ook nog een kajuit voor den kapitein en voor- onder voor het volkcompastoestelstuurrad met stop- pen bij de hand van den stuurman die voor de bewe- gingen van het schip niemand behoeft te waarschuwen. Het volk bestaat uit drie man op het dek, twee man bij het werktuig, de gage bedraagt te zamen 51 s weeks j het schip is gebouwd te Delfshaven bij Everdingen en Everard; het werktuig bij Paul van V lis sin gen; het schip koste corapleet 20.000. Wij voeren af van de Oudeweterins; ten 12 ure, Leeghwater 1 ure, Cruquius 2/2 ure, Lijnden 4% ure Overtoomschesluis 5 l/2 ure; wij waren in de Wester- doksluis ten 8 /2 ure en schutten nog dien avond voor boomsluiten in het IJ. Hiervan was nog 1 y.2 ure oponthoud aan de Willemspoort voor de visitatie. Dit schip raakte nergens grond en voer dus zonder eenigen tegenspoed van de Oudewetering voorbij alle de werktuigen naar zee. Deze goede uitkomst moedigde den heer van der Maaden aan, om den polder het aanbod te doen, met eene nieuwe stoomboot Holland onmiddelijk van de mijn Holland aan de Ruhr, in ongebroken la ding aan te brengen 2000 mud Ruhrkolenbijna evengoed als Engelsche, a 57j/2 Ct per mud, gelost buiten accijns. Dit aanbod werd aangenomen, en zal bij wijze van proefneming geschieden, waarvan later verslag zal wor den gedaan. Uit al het bovenstaande blijkt 1°. Dat een zeeschip (hetzij door windhetzij door stoom gedreven) al onze werktuigen bereiken kanzoo over Amsterdam als over Gouda. 2°. Dat het ligten voor schepen zelfs van 7 voet diepgang zal onnoodig worden, zoodra de stad Am sterdam haren buitensingel en Overtoomschesluis op wettige diepte zal hebben gebragt 3°. Dat schepen van de Ruhr of uit Belgie, al mede den polder kunnen bereiken in ongebroken last 4°. Dat het niet onmogelijk is eene boot te bou-- wen in staat om direct in beurt te varen van Haar- lemmermeerpolder op New-Castle of andere Engelsche havens Voor zulk eene boot heeft zelfs de heer van der Maaden eene schetsteekening gemaakt. Wat de verdiepingen betreft, door de stad Amster dam te makenzulks is door een onzer bereids onder- 's hands aan den stedelijken opzigter beleefdelijk ver- zocht, en wij hebben met genoegen vernomen, dat daarmede reeds een begin is gemaakt. Wat de andere verbeteringen betreft in de vaart tusschen Amsterdam, Overtoom en het huis de vraag hieromtrent zal aan dijkgraaf en heemraden worden voorgesteld zich bij eerbiedig adres te wenden aan de regering der stad Amsterdam. Wat het peil in Kijojand betreft, waarvan de bui- tengemeene laagte (hoewel voor de stoomboot ook niet gewenscht) voor de smak bijzonder hinderlijk was, hieromtrent is een adres tot regeling ingediend aan dijkgraaf en hoogheemraden van Rijuland, door twee hoofdingelanden van dat waterschap, tevens leden van ons dagelijksch bestuur. Wij vertrouwen dus dat de uitslag van deze onze pogingen zullen leiden 1°. tot verbetering van de hoedanigheid onzer steen kolen 2°. tot vermindering van hunnen prijs; 3°. tot aanwakkering van de vaart op onzen polder, welke niet anders dan voordeelig kan werken op den afvoer onzer voortbrengselen en den bloei der landen aan onze zorg toevertrouwd. Dit zij zoo (get.) J. W. M. van de Poll. Mr. J. P. Amersfoobdt. Drukkerij van Bonga Si C°. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 8