W EE 14 BLAB van 1862. Vrijdag, 27 Junij. lierde Jfaargang. Haarlemmermeer-Polder. Ha arlemmer meer Lanclbouw. WS^lP V«A <4 A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL A NGEN GEWIJD. HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Iloogheemraadschap van Rijnland. HAARLEMMERMEER, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6, in het Jaar. EIke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advebtentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., bekalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Mei 1862. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden A fci) Boezemstanden ■2.3 jVerval in de Sluizen I> O van l°z*n£ r-i f Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind Gewerkt gedurende ^Opbrengst J Uitgemalen Gestopt v. hoog water id. voor Slui9gang WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,021 A P. 0,341 A.P. 0,718A P. 0,71 A.P. 0,040. 53—30. 7,829495. West. Halfweg. 0,014 A.P. 0,338 A.P. 0,717 A.P. Zuid-West. Gouda. 0,912 A.P. 0,547 A.P. 0,655 A.P. 0,706 A.P. 0,02. 6—30. 96,431. Zuid-West. AANTEEKENINGEN. Katwijk. 0,829 A.P. 0,75 A.P. 0,74 A.P. Leidschendam. I' Rijnland. 0,77 A.P. Delfland. 0,37—A.P. West. Bodegraven. Rijnland 0,7436 A.P. Woerden 0,4946 A.P. De water-inlating te Gonda bedroeg door de boezemsluis v. t stoomgemaal 8,288,355. Bij de waterlozing zijn de ge- wone belemmeriDgen (de wach- ters of boeijen) gebruikt. De tijdruimte nitgedrukt in uren en minuten. Lengte-afmeting in Ned. Ellen. Inhouds-afmeting in Kubieke Ellen. Aan het rapport des hoofdopzigters over de maand April ontleenen wij A. Omtbent de weeking dee Stoomtuigen Dat de Leeghwater en de Cruquius niet in werking zijn geweest en dat de Lijnden in 241% uur met 7 pompen en 6 ketels 87372 slagen keeft gemaakt, of 6.023 per minuut, en derhalve een vermogen van 337 paardenkrachten heeft uitgeoefend. Verbruikt zijn: 1997 mud. Engelsche, 633 mud. Belgiscbe kolen, 116 pond talk, 18 kan gallipoli- en 39% ^an patent-olie. B. Omtbent hetgeen aan de Weektuigen VEEEIGT IS. a. Door het personeel aan den Leeghwater zijn in eene der pompkettingen nieuwe schalmen gemaakt een oude zuiger, die nog hersteld moest worden, is gesloopt, en het middenrif daarvan naar de fabriek van D. A. Schretlen C°. gezondendoor de stokers zijn twee stoomketels gebikt en de rookgan- gen schoongemaakt. b. Aan den Cruquius zijn de balkleppen van bet hydraulique ingesehuurd, bet nieuwe deksel voor de westelijke balkleppenkast is passende gemaakt en op zijne plaats bevestigd. Het kleine stoomtuigje ter ontle- diging der funderingsput is geheel in maalvaardigen toestand gebragt. A1 de deeleu der ketels, daarvoor vatbaar, zijn met ijzerlak geverwd. Eindelijk zijn de kleine gereedschappen behoorende tot de smederij en eene dommekracbt hersteld en 20 stuks zuigerbouten cn moerendie gereed waren, van draad voorzien. c. Aan den Lijnden zijn gedurende den stilstand drie pistonstangen van den ringvormigen stoomzuiger verpakteenige bouten voor in dezen zomer te her- stellen zuigers zijn in voorraad gemaakt en eindelijk is de stoomketeldie herstelling behoeft, zoodanig ontkleeddat de binnentube er uit kan genomen worden. Gedurende de maand April is geleverd: 200 pond talk aan den Leeghwater. Met bet einde der maand bedroeg de voorraad Leeghwater. mud. Eng. kolen 2871 Belg. 1927 Cokes 301 pond. Talk 343 kann. Gallip.-olie 102 Patent- 148 Cruquius. Lijnden. 13153 2453 6354 6874 te zamen. 18477 15155 301 657 266% 524 198 116 88% 76 208% 67% Omtrent de werken ter vergrooting van het ketel- vermogen aan den Lijnden vernemen wij dat met bet leggen van den dam in de ringvaart op 5 Mei is begonnen, en men bezig is met het uitbreken van het metselwerk achter de oude ketels en met bet afbreken van den schoorsteen. Door de Eirma van Galen en Boest waren bij de afzending van het rapport (27 Mei) 30 leggers gegoten en 22 stuks aan den Lijnden aangevoerd. Van de verschillende werken waren aan de fabriek gereed al de binnen- pijpen voor de ketels, de voeding-afsluiters en de spuikranen, terwijl van de overige stukken de meeste in bewerking waren. Den 2den Junij 1.1. werd in deze gemeente een bruin stekelharig paard verkochtde geringe prijs en de .wijze waarop de koop was gesloten bleef niet onopgemerkt door den veldwachter der gemeente P. Elipsen, en toen eenige dagen later dat paard als gestolen in het Policieblad werd opgegevenwas de verkooper spoedig opgespoord en aangehouden. Uit bet verhoor bleek echter dat bij niet den dief was een verstandig overleg en naauwlettend toezigt gaf eene voor de justitie en de veehouders zeer gunstige uitkomst. Willem Verlee, die ruim veertien da gen na den diefstal rustig te Weesperearspel was ver- bleven (in welke gemeente bet paard uit de weide was gestolen)werd eenige uren na zijne komst in Haarlemmermeer door den gemeente-veldwachter H. G. Danens aangehouden en voor den burgemeester gebragtaan wien hij zijne misdaad volmondig beleed. In deze zaak moet de verstandige daad van de landbouwers vanBeijnum en Breure, om het paard wegens den geringen prijs niet te koopen worden geroemd. Dezer dagen is aan den Venneperweg overleden Willem Vermeer. Het gerucht wildat zijn dood het gevolg zou zijn van angst en schrik voor een onteerend vonnis; weder anderen zeggen, dat hij door het gebruik van vitriool een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Wij kunnen met zekerheid mededee- lendat hij in zake het vervoeren van schotwallen van door hem gehuurd land tot heden niet is ver- oordeeld veel minder een onteerend vonnis heeft ontvangenen de genees-heel- en verloskundige van Dorsten, die Vermeer gedurende zijne laat- ste ziekte heeft behandeldheeft aan bij ons zeer geloofwaardige personen verklaard dat alleen hevige koortsen de oorzaak van zijnen dood zijn geweest en aan vergiftiging niet in de verte kan of mag gedacbt worden. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 17 tot 23 Junij 1862. GEBORENAriezoon van H. van der Werf en T. van der Wacht. Huibert, zoon van J. van der Wie en J. Broek- huizen. Pieter Doris, zoon van A.vanEgmond en K. Hoo- geveeu. Margaretha, dochter van A. de Geus en J. Ver- woerd. Johanneszoon van C. Timraers en K. v. d. Wilk. OVERLEDEN: Theodora, oud 1£ maand, dochter van C. van der Linden en L. G. van den Bosch. Willem Vermeer, oud 30 jarengehuwd met J. van der Heiden. Hendrik oud circa 2 maaudeuzoon van N. W. Wamsteker en J. Geld- hof. Neeltje, oud 5 maanden, dochter van D. Ruiter en N. Tulp. Jaantjeoud 2 jaren dochter van J. Uitdeubo- gaart en E. Koenekoop. ONDERTROUWDH. Groenenberg met A. Verknijl. GEHUWD: A. Kaptein met T. Visch. H. Blanksma met W. Baartman. DE BRAND DER TARWE. Ieder landbouwer is bekend met de vele zooge- naamde ziekten, waaraan verschillende van de land- bouwgewassen lijden. Boest, moederkorenbrand, aardappelziekteenz. komen bijna elk jaar in meer- dere of mindere mate voor en benadeelen de opbrengst dikwerf in hooge mate. Van de meesten dezer ziek ten weet men dat zij zeer oud zijn; in bet Oude Testament wordt b, v. reeds van roest en brand mel ding gemaakt; bun eigenlijke aard is echter nog eerst sints korten tijd bekend, en zelfs die kennis is ten deele nog zeer onvolledig. Men heeft vroeger ook veel over de oorzaken van dergelijke ziekten gesproken en gescbrevenmaar het was meer gissen en raden, dan grondig wetenschap- pelijk onderzoek. Eerst door het gebruik van het mikroskoop heeft men ontdekt, dat die ziekten niet anders zijn dan het leven van kleine voor het bloote oog onzigtbare schimmelplantjes ten koste van de plant, waarop zij groeijen, waardoor deze dan geheel of ten deele te gronde gaat. Maar na dez-e ontdekking ontstond er tusschen de plantkundigen groot verschil van gevoelen daarover of die schimmelplantjes gevolg of oorzaak waren. De een beweerde, dat de plant reeds vooraf in een ziekelijken toestand moest verkeereneer deze schim melplantjes daarop konden woekerenzoodat ze wel een verscbijnsel en gevolg der ziekte waren, maar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1