ABYlEtTllTOm - 127 - Haarlemmermeer. Verschillende Polders. Landbouw. Eenige Kiezers voor Leden van den Raad MAATSCHAPPIJ CONCORDIA PROEFTUIN te DEVENTER. Jngcsmifcctn F. E. VAN PRAAG en C. KONIJN, ten nutte der bewonersmaar evenzeer ten algemeenen nutte der provincie daargesteld wordteene (zij het ons veroorloofd te zeggen) uiterst geringe ondersteu- ning aangeboden wordt. Te zeer toch was en bet Eijk en de provincie in 1857 overtuigd van de dringende behoefte der be- grinding, om nu in vollen ernst te kunnen bedoelen eene zoo karige bulp te verleenen aan eene gemeente, die voorzeker in den loop des tijds niet achterblijven zal in hare opbrengsten aan de provincie. Het is dus met het eerbiedig maar dringend verzoekdat wij ons tot U wenden om de voorgedragen som van tien duizend gulden te vermeerderen tot de aange- vraagde subsidie van een kwart in honderd vijf en twintig duizend gulden, overtuigd dat de uitkomst zal leeren dat het de provincie nuttig geweest zijn zal, hare billijke ondersteuning in dezen niet terug- gehouden te hebben. 't Welk doende, enz. (Volgen de onderteekeningen.) Haarlemmermeer5 Julij 1862. Bij den BurgerHjken Stand zijn aangegeven: van 1 tot 8 Julij 1862. GEBORENCornelia, zoon van A. Haster en L. Kuilman. Anwel, zoon van C. Freek en A. Prins. Aartje Wilhel- inina, dochter van G. D. de Wilde en M. Schaap. Jan, zoon van M. Pellekaan en C. van Krimpen. Gerhardina Johanna, dochter van A. H. van Zeijst en J. van Dnuren. Hendrika, dochter van W. Bledderwijk en T. van 't Hof. Harmina, dochter van M. Korringa cn G. Feikema. Ilen- drik, zoon van M. van der Wresten en J. van Dongen. Cornelia, dochter van J. van den Polder en F. M. Kolle. Jan, zoon van H. M. Schouten en M. van der Horst. Antonia, dochter van P. de Jong en K. van Kooten. -Tho mas, zoon van A. Dijksman en H. van Reeuwijk. OVERLEDENGrieljeoud 1 jaardochter van J. H. Scheffer en K. Hoogland. Johan Julius Philip Loks, oud 50 jaren, gehuwd met M. Freeke. Catharina Wilhelmina Burger, oud 37 jaren, gehuwd met II. Bakker. Arie Pie- tcr, oud 1 maand, zoon van H. M. van Buijten en N. van Driel. ONDERTROUWD Pieter Knibbe met Cornelia Bakker. GEHUWD H. Groenenberg met A. Verkuijl. Het verzoek der Yereenigde Vergadering van Delf- land om de subsidie voor de kosten tot daarstelling eener verbetering van Delflandsboezem, is afgewezen. He beetwortelsuikerfabriek Kraaijenburg onder Bijs- wijk, nabij 's Hage, door den heer Coup erus ge- sticht, is overgegaan aan eene naamlooze vennootschap tot welker oprigting de Koninklijke goedkeuring is verleend. BEETWOBTELTEELT. De fabriek van beetwortelsuikerdie men te Half- weg denkt op te rigtenzal de derde in de provin- cien Noord-en Zuid-Holland zijn. Twee zijn, ge- lijk bekendreeds in geregelde werking. Het laat zich dus voorzien dat ook het verbouw van beetwor- tels jaarlijks zal toenemen. Wij achten het daarom belangrijk enkele bijzonderheden mede te deelen om- trent de voorwaarden, waarop door deze beide fabrie- ken kontrakten met landbouwers tot het verbouwen van beetwortels worden gesloten. Bij de Dordvechtsche maatschappij van beetwortel suiker wordt het zaad en eene machine tot gebruik voor het zaaijen door deze geleverd. De beetwortels mogen niet op bemest land worden geteeldmet het rooijen mag niet voor den 20sten September worden aangevangende wortels moeten voor de levering ontdaan worden van alle aard en de groene koppen geheel afgesneden worden. Zij moeten vrij aan de losplaats der fabriek gele verd worden, tegen eenen prijs van 7.25 voor de 1000 Ned. pondente betalen bij de levering. Zoodra de bezaaijing heeft plaats gehad, kan men tegen borgstelling een voorschot van 100.per bunder verkrijgen. De voorwaarden van de fabriek op Kraaijenburg, gemeente Bijswijkzijn de volgende De landbouwer moet de gronden behoorlijk bewer- ken en in April in den vereischten toestand ter be zaaijing opleveren. Hij moet het zaad, dat hij kos- teloos van den fabriekant ontvangt op den door dezen te bepalen afstand uitpooten, het staat hem echter ook vrij daartoe een zaaiwerktuig te gebruiken. Bij mislukken van het gewas is hij verpligt het land op nieuw kosteloos te ploegen, te eggen en te rollen. De gronden moeten tijdens den groei behoorlijk zuiver van onkruid worden gehoudenvan de planten, welke in het zaad mogten schietenmoeten de kop pen worden uitgesneden. De fabriekant of zijn gemagtigde heeft ten alien tijde het regt om het gewas in oogenschouw te ne- men; op de eerste aanzegging daartoe moet met het rooijen een aanvang worden gemaakt, het loof bene- vens de groene koppen moeten geheel worden afge sneden, de wortels goed van aarde en haarwortels worden gezuiverd en daarna terstond naar de fabriek worden vervoerd. A1 deze werkzaamheden zullen, des verkiezendein tegenwoordigheid van den fabriekant of zijn gemagtigde moeten geschieden. Yoor de in goeden toestand en vorstvrij aan de fabriek geleverde beetwortels, wordt /8,50 per 1000 kilo betaald. De landbouwer kanzoo hij dit ver- langt, na de bezaaijing een voorschot van 100. per bunder verkrijgen. Dit jaar zijn echter de meeste gronden nog voor een vaste huur en niet naar gelang van de opbrengst van de landbouwers in gebruik genomen. Er is een kontrakt gesloten, waarbij de prijs voor de beet wortels zich regelt naar hun suikergehaltevolgens de graden Beaume, welke het sap aanwijst. Indien de suikerfabrieken met voordeel blijken te werken, kan de teelt van beetwortels voor de land bouwers van den omtrek op den duur een voordeelig verbouw worden. Yeertig tot vijftig duizend Ne- derlandsche ponden is bij vruchtbaren grond eene goede gemiddelde opbrengst en bij 8 voor de dui zend kilo, de gewone middenprijs in andere streken kan dus een bunder 320 tot 400 afwerpen. Waar het vervoer naar de fabriek te water kan ge schiedenis dit een gewigtig voordeel, daar deze werkzaamheid juist in den druksten tijd van het jaar valt en dit dan nog al een belangrijk bezwaar kan opleveren. De kosten van het schoonhouden en het zaaijen zullen in den regel wel niet meer dan veertig tot vijftig gulden van het bunder bedragen. Waar alzoo het vervoer niet te kostbaar is, zal de zuivere opbrengst voor een best tarwegewas niet onderdoen. De landbouwers die op den duur beetwortels willen verbouwenzullen echter goed doen om zich tot regel te stellen, jaarlijks eene goede hoeveelheid uit- geperste beetwortels of zoogenaamde pulpe van de fabriek terug te koopen om als veevoeder te dienenj zij behoeven dan geen vrees voor de uitputting van hunnen grond te hebbenhetwelk anders bij een herhaald teelen van beetwortels op denzelfden grond, spoedig het geval zou zijn. Mogten er onder onze lezers zijn, die reeds in vorige jaren beetwortels voor suikerbereiding geteeld hebbendan zouden zij ons en ook hunne medeland- bouwers voorzeker veel dienst bewijzen door den uit- slag daarvan bekend te maken. Omtrent het gebruik der pulpe als veevoeder, uit de fabriek onder Bijs wijk, vindt men reeds eene mededeeling van den heer Godf. Boelen, in de Boeren-Goudmijn van dit jaar, pag. 64. gevestigd to Baarn. Besluit der Algemeene Vergadering van Deel- iiebbers, gehouden te Utrecht, den 26 April 1862. Met algemeene stemmen is bepaald 1. Dat de Inentingen voor rekening der Maat schappij uitsluitend en alleen zullen geschieden in de maanden November, December en Januarij van elk jaar. 2. Dat ieder deelhebber verpligt zal zijn al het vee, hetwelk hij gedurende die drie maanden in be- zit heeft of krijgt, bij de Maatschappij in te schrijven en door haar te laten inenten. 3. Dat al het vee gedurende de overige maanden van het jaar door een deelhebber aangeschaft tot de eerstvolgende November-maand buiten verzekering zal blijven, en hij dus verpligt zal zijn, gedurende dien tijd het vee voor eigene risiko te houden. 4. Dat de bijschrijving of indeplaatsstelling op de polis, waarvan in art. 17 van het Beglement sprake is, alleen gedurende de maanden November, Decem ber en Januarij, zal kunnen plaats hebben. 5. Dat ieder deelhebber verpligt zal zijn van den verkoop of afvoer van verzekerd vee, met opgaaf van signalement en brandnummer aan den directeur ken- nis te geven, doch van nieuwe aankoopen niet voor de maand October van elk jaar; en 6. Dat de schade wegens verlies van de pluim wordt berekend op6.25. Yan den halven staart op - 12.50. Yan den geheelen staart op - 18.75. Onverschillig welke waarde het vee, tijdens de in- entingmogt hebben gehad; echter met bepaling, dat de schade door deze verliezen aan hokkelingen of pinken veroorzaakt slechls op 6en derde van ge- noemde cijfers zal worden gesteldgeschiedende de vergoeding dezer schaden met gedeelten. BaarnDe Direkteur der Maatschappij Concordia, 26 April 1862. Babends. Puntcn van BSeschrijving voor de Alge meene Vergadering van L.eden enz., te houden op Donderdag 31 Julij 1862, des namid- dags ten 1 ure, in het gebouw op het terrein, buiten de Brinkpoort. Be Beden, enz. worden uilgenoodigd om, voor het openen der Vergaderingden Tuin in oogenschouw te nemen. a. Verslag van den toestand van den tuin, en de sedert de Algemeene Vergadering van 1861 verrigte werkzaamheden. b. Vaststelling van de rekening cn verantwoording over het jaar 1861, door de voorleden jaar benoemde Commissie na- ge/.ien. c. Beraadslaging over werkzaamheden, die in den tuin zou den kunnen gcdaan worden. d. Kiezen van twee leden in het Iloofdbesluur voor de in dit jaar aflredende (art. 11), zijnde de Heeren Mr. A. F. V os do Wa el en Mr. J. P G. Mo o rr ee sbeide te Deventer. e. Kiezen van vijf leden in den Raad van Toezigt l.art. 24), voor de aftredende, zijnde de Heeren Jhr. Mr. C. Backer te Zwolle, Ds. H. M. Berns te Spankeren, M. E. Have taar te Ellecom, Mr. T. W. van Marie te Deventer en Mr A. J. Duijmacr van Twist te Diepenveen. Het Hoofdbesluur van den Proeftuin te Deventer: Deventer, Mr. G. DUMBAR, Voorzitter. 30 Junij 1862. Dr. L. MULDER, Secr.-Thes. In het laatst uitgekomen nommer van het Weekblad is een berigt opgenomendat in verschillende cou- ranten is vermeld, en betreft het arrest van het Prov. Geregtshof van Noord-Hollandin zake de procedure der gemeente Haarlemmermeer contra A. A. Z ij 1- mans c. s. Op dat berigt volgt eene mededeeling, die den schijn heeft van te zijn eene naauwkeuriger opgaaf van den waren stand der zaakdaar die op gaaf onvolledig is, wil ik nader doen Viitkomen, dat door het Hof het voornaamste puntin het belang der Gemeente is beslistdaar zij heeft aangenomen dat de eigendom van den grond onvoldoende is om tot den eigendom of het bezit der daarop aanwezige onroerende goederen te besluiten. De zetboeren kun nen dus in den hoofd-omslag worden aangeslagen hunne goederen zijn daarvoor aansprakelijk. Eene tweede onvolledigheid in die mededeeling is het niet mededeelen der uitspraak, wie de kosten der proce dures moet betalendaar het Hof heeft beslist dat 66a vierde der tot hiertoe gemaakte kosten voor re kening van A. A. Zij 1 mans komen, en dat over de overige drie-vierden later zal worden beslist. Zoo de inzender van de mededeeling, het verslag van het verhandelde in de Baadsvergadering van den 30 Januarij 1862, voorkomende in n°. 6 van dit Weekblad, had gelezenzou hij zeker het slot heb ben weggelaten, om den schijn te vermijden als wilde hij Gedeputeerde Staten en het Gemeentebestuur in een ongunstig daglicht plaatsendaar uit dat verhan delde blijkt, dat de Baad den 30sten Januarij 1.1. heeft beslotenom het ingestelde hooger beroep (appel) goed te keuren in zake C. Z ij 1 m a n s c. s. cum suis dat zijn alle anderenJungerins en Knaap),ten bewijze waarvan het raadslid Knaap zich van de medestemming heeft moeten onthouden, omdat het eene zaak was die hem persoonlijk betrof. Heemstede7 Julij 1862. Pabst. der Gemeente HAARLEMMERMEER besloten hebbende hunne STEMMEN uit te brengen op de Heeren noodigen ook daartoe hunne Mede-Kiezers uit, naardien beide Heeren, door hunne onafhankelijkheid en veelzijdige kennis van de belangen der Bewoners van Haarlemmermeer kunnen geacht worden z e er goede Vertegenwoordigers ter behartiging van die belangen te zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3