- 135 ABffMHIIIio HER-IJR. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Landbouw. Uit de band te koop: •Scftccjjsttjbittg- ub nemenniet alleen veel water dat moet worden uiige- dreven, maar ook veel arbeid, die nog verrigt wor den, veel tijd die nog verloopen moetgij herinnert u daarbij bet woord, dat bijkans op iedere plek van den Hollandschen bodem te lezen staat en dat ook hier bij vernieuwing in het welbegrepen belang dezer provincie bevestigd moge worden: Wie aanhoudticint. De commissie bestaat uit de heeren P. F. Hu- brecbt, A. H. van Tienhoven, A. C. Coenen, J. van Stolk.Cz. en Metelerkamp. In de zitting van 16 Julij is deze conclusie met 48 tegen 11 stemmen aangenomen. Twee amendementen zijn verworpen, het eerste van den heer van Zegwaard, om te beproeven deze droogmaking door de particuliere nijverheid te laten geschieden, met 53 tegen 6 stemmen; en dat van den heer Leon, om de te benoemen commissie nog een nader verslag te doen uitbrengen, voor dat de Staten eene definitieve beslissing nementen einde vooral de bezwaren nopens de afkoopkassen zooveel mogelijk op te heffen, met 37 tegen 22 stemmen. (N. Rott. Courant.) Afdeeling Gouda en Omstreken. Den 16den Julij werd eene vergadering gehouden aan het Poslhuis te Moordrecbt. Op voorstel van het Bestuur werd besloten het Hoofdbestuur te ver- zoeken zich tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te wenden met verzoek de wet op het middel- baar onderwijs niet aan te nementenzij aan het daarin omschreven landbouw-onderwijs eene meer prak- tische rigting werd gegeven. Het voorstel tot het jaarlijks binnen Gouda houden van tentoonstellingen werdom de geringe opkomst der leden aangehouden. Tot lid des Bestuurs werd gekozen de heer A. Kluit, notaris te Gouda. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Punten van behandeling voor de Vergadering van Dingsdag 29 Julij 1862, des avonds ten 7 ure in het logement van G. Rijaierse, te Overveen. 1. Benoeming van beoordeelaars voor de Algemeene Tentoonstelling van 1862 te 's Gravenhage (art. 17 der wet). 2. Benoeming van afgevaardigden ter Algemeene Vergadering te 's Gravenhage. 3. Mededeelingen. 4. Verloting om niet van Voorwerpenwaarbij voor- ■komt een kompleet exempl. van „De Boeren Goudmijn." In de zitting van de Provinciale Staten van Fries- land dd. 17 Julij, is besloten eene som van 500, beschikbaar te stellen voor het bestuur van het in Junij 1863 te Leeuwarden te houden XVIIIde Land- huishoudkundig Congres, ter bestrijding der kosten. SCHAPENTEELT in ENGELAND. Het aantal schapen in het Vereenigd Koningrijk (EngelandSehotland enlerland), wordt op vijftig raillioen stuks geschat. Men berekent de gemiddelde jaarlijksche wol-opbrengst op 2% Ned. pond, het geen, tegen den prijs van 1,50 het Nederl. pond, eene waarde van twee honderd zes en een kwart millioen gulden uitmaakt. Men neemt aandat jaar lijks een derde deel der schapen geslagt wordten stelt de waarde daarvan op 384 millioen gulden. De gezamenlijke opbrengst aan wol en vleesch van de Engelsehe schapen zou alzoo bijna 600 millioen gul den bedragen. Een dergelijk getal toont het gewigt aan van al hetgeen tot juiste kennis en verbetering van de schapenteelt kan bijdragen. Tot nog voor eenige jaren was het een hoofdstreven van de Engel sehe schapenfokkers, om eene geslotene en fijne wol voort te brengen. Men kan zeggen dat Jonas Webb deze soort wol nagenoeg tot volmaaktheid had ge- bragt. In den laatsten tijd is men echter op de Engelsehe markten de voorkeur aan de lange wol- s^orten gaan geven. Voor 50 jaren was de korte wol (Cheviot) twee en een half maal zooveel waard als de lange Lincolnwolthans is deze laatste inte- gendeel de duurste; buitendien geeft het klimaat van Australia de kolonisten de gelegenheid om korte wol voort te brengen van eene iijnheid, waarmede de Engelsehe landbouwer3 niet kunnen wedijveren. Deze beide feiten te zamen hebben er vele schapenfokkers toe gebragt om bij voorkeur langwollige schapen te gaan fokken, en welligt kan de verkoop der Braba- ham kudde van Jonas Webb in het vorige jaar als het teeken worden aangeziendat de tijd der Zuiderduin schapen, niettegenstaande de uitstekende kwaliteit van hun vleesch over is. Een zwaarder vacht en grooter slagtersgewigt zijn thans hetgeen, waarop de fokkers die het meeste geldelijk voordeel van hunne schapen wenschen te verkrijgeninzonderheid hunne aandacht vestigen. Als zoodanig komen thans de Hampshire Downs en Shropshire Downs tegenwoordig zeer in aanmerking. Aan hunne veredeling is in den laatsten tijd zeer veel zorg besteed. Zij zijn breed gebouwd, de wol is lang van stapel en zij zijn geschikt tot het houden op boerderijen met bouwland. Zoover ons bekend is, zijn schapen van deze En gelsehe rassen nog niet in Nederland ingevoerdwaar men, ter veredeling, uitsluitend van Leicester ram- men en vooral in. den laatsten tijdvan Lincoln shire rammen gebruik heeft gemaakt. SNEL VETMESTEN VAN VEE. In Saksen werd in het jaar 1856 door het Minis- terie van Binnenlandsche Zaken een algemeene proef- neming-wedstrijd ingesteldom eens te zien hoever men het in het snelle vetmesten brengen kon. Er moesten daartoe kalveren en lammeren van twee da- gen oud en varkens van veertien dagen oud gebruikt worden. Aan dengenendie in den jaar tijds het zwaarste kalf, schaap of varken fokte, werd een prijs vereerd. De wijze van verzorging en voedering werd geheel aan de keus der mededingers overgelateneen ieder kon voeren wat en zooveel als hem goeddacht. De waarlijk buitengewone uitkomsten, daarbij ver- kregenzullen voorzeker elken veehouder belangstel- ling inboezemen. Levend Gewigt op den 2den dag den 365s!en dag Ras. n^ de Geboorle. f Walzthaler Bulkalf 48 Ned.©. 506 Ned.©. Allgauer id. 51 id, 40 Vaarskalf 424 Ru.nde- ren. Schapen. Oost-Friesch -V 422 415 3284 974 89 85 83^ 73 denlldendag den 365sten dag na de Geboorte. Yorkshire-Essex. 3£ Ned. ffi. 2534 Ned. 4 249- Varkens. 235 245 177. 178 Yorkshire34 b Landvarken 54 Engelsch-Chineesch 3§ n n 34 Neemt men het gemiddelde van deze uitkomsten dan was de dagelijksche toename in levend gewigt bij Kalveren1.026 Ned. ffi. Schapen0.222 Varkens0.635 In den loop der maand Junij jl. zijn in Friesland aan de longziekte gestorven 31 runderen en 15 te dier zake afgemaakt, te zamen 46 gevallen. Over de- zelfde maand 1861 was het cijfer der gestorvene run deren 77 en dat der gedooden 39 te zamen 116 stuks; alzoo over de jongst verloopen maand 70 gevallen minder dan in Junij 1861. Gedurende het le half jaar 1862 was het geheele getal der aan de longziek te gestorvene en afgemaakte runderen 499, tegen 1086 over hetzelfde tijdvak in 1861, gevende aldus eene vermindering van 587 gevallen. Het geheele getal der aangetaste beslagen was 99 in de eerste 6 maanden van 1862, tegen 218 in dat tijdperk van 1861, en alzoo ook eene vermindering van 119 gevallen. Door den landbouwer J. A. Anema is in de om streken van Kimswerdhet eerst eene proef genomen om meekrap te bouwen, en het verheugt ons er te kunnen bijvoegen, dat het gewas zeer goed staat. De heer Anema verpligt dus wedergelijk vroeger op andere wijzen, den landbouw aan zich, door ook te beproeven, wat anderen aldaar tot dus verre niet in praktijk bragten. Maandag 28 Julij: Stierenmarkt in de Beemster. 28 Paardenmarkt te Voorschoten. Dingsdag 29 idem in de Beemster. Woensdag 30 Rundveemarkt id. 13 Aug. Paardenmarkt te Hoorn. Texel 21 Julij. Binnengek.: de Zaanstroom, kapt. T. Visser, v. Newcastle naar den Haarlemmermeerpolder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haar- lemmermeer brengen ter kennis van het algemeen dat de GEWONE JAARLIJKSCHE HER-IJK der Maten en Gewigten in deze Gemeente zal plaats hebben In het ontworpen Dorp aan de Kruisvaart, ten Huize van J. G. LEGEL, op Dingsdag den 2 'dsten Julij 1862 en In het ontworpen Dorp aan de Vennepertogt, ten Huize van L. JACOBI, op Woensdag den 3 Osten Julij 1862 beide dagen van 's morgens 9 tot des namiddags 4 ure. Haarlemmermeer19 Julij 1862. Burgemeester en Wethouders voorn. PABST. De Secretaris D. EGGINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haar lemmermeer, doen te weten, Dat door den Raad dier Gemeente in zijne Verga dering van den 26 Junij 1862 is vastgesteld de vol- gende Verordening VERORDENING op hot Hummer en der Huizenen het doen van Aan- gifte van Verhuizingen, binnen de Gemeente Haarlemmermeer. Art. 1. De Huizen en alle andere Gebouwen worden geteekend met een doorloopend nummer. Het nummer wordt gesteld aan de hoofdingang van elk Gebouw, op een zwart geschilderd zinken plaatje, in witte olieverw, ter grootte van 5 Nederlandsche duimen, volgens het model ter Secretarie aanwezig. Art. 2. Ingeval tot eene algemeene nieuwe num- mering der Gebouwen wordt beslotengeschiedt zulks ten koste der Gemeente. Elk eigenaar van een Gebouw is verpligt het num mer, op de wijze in Art. 1 bepaald, ten zijnen koste te onderhouden. De eigenaar die een nieuw Gebouw daarstelt, of een bestaand Gebouw in meerdere afzonderlijke wo- ningen splitst, is verpligt binnen veertien dagen, na de in gebruik stelling der Gebouwen, daarvan aan- gifte te doen ter Secretarie. Bij het doen dier aan- gifte ontvangt hij eene opgave van het te stellen nummer, en is verpligt dat nummer, binnen veer tien dagen op de in Art. 1 bepaalde wijze op het Gebouw te stellen. Art. 3. Ingeval van verhuizing binnen de Ge meente, zal daarvan binnen eene meaand behooren te worden kennis gegeven ter Secretaries ifler Gemeente, op den voet als hierna is bepaaldte weten Voor een geheel huisgezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrependoor het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zelven. Voor de geheele bevolking van Gestiehten of an dere Inrigtingen waar personen onder eenig Bestuur te zamen wonendoor de Bestuurders dier Inrigtingen. Art. 4. Overtredingen van Art. 2 en 3 worden gestraft met eene boete van Drie Gulden. Art. 5. De Verorderingen betrekkelijk dit onder- werpvastgesteld den 30 Mei 1856/27 Junij 1856 en den 7 Februarij 1860, zijn bij het in werking tredeu der Verordening ingetrokken. Vastgesteld in de openiare Vergadering van den Raad der Gemeente Haarlemmer meer den 26 Junij 1862. (Gel.) PABST, Voorzitter. (Get.) D. EGGINK, Secretaris. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Noord-Hollandvolgens hun berigt van den 3 Julij 1862 N°. 28, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 16den Julij 1862. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer PABSTVoorzitter. D. EGGINK, Secretaris. een nieuwe BOERENWAGEN en twee STORT- KARRENbij W. van den BERGWagenmaker Sectie MM, N°. 11, bij het Venneperdorpte Haarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3