WEEKBLAD van 1 i 1862. Yrijdag, 22 Augustus. No.: 34. Derde *Faargang. Haarlemmermeer-Polder. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. De Pkijs is 6,in Ret Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beseliikt. Advebtentien van 1—5 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen mo-ten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en Bodegraven. HAAMMMERIMR, worden aangenomen by de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij den Heer BRIEVENGAARDER te Raarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. Jvlij 1862. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden i &b Boezemstanden *2.5 Nerval in de Sluizen t> o van l°ziD£ r-i f Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind Gewerkt 'gedurende S Opbrengst ho >v Uitgemalen r/2 Gestopt v. hoog water, id. voor Sluisgang WAARGENOMEN TE Spaarndam. Halfweg. Gouda. Katwijk. 0,1115 -j-A.P. 0,099 A.P. 1,212 A.P. 0,901 A.P. 0,278 A.P. 0,257 A.P. 0,195 A.P. 0,547 A.P. 0,553 A P. 0,5786 A.P. 0,519 A.P. 0,615 A.P. 0,007 A.P. 0,6227 A.P. 0,572 A.P. 0,067. 0,0618. 0,03. 52. 3845. 47—45. 10.4S2171. 4,610587. 3,494537. West. Zuid-West. Zuid-West. West. 299—35. 134—43. 0,57044. 1,08. 14,810384. 4,281197. 2—20. 10,- 21—10. AANTEEKENINGEN. Leidschendam. Rijnland 0,514A.P. Delfland 0,322 A.P. Rijnland. 0,554A.P. "Woerden. 0,47 A.P. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. Lengte-afmeting in Ned. Ellen. Inhouds-afmeting in Kubieke Ellen. VEEGADERING van HOOFD-INGELANDEN, geliouden Woensdag 13 Augustus 1862. Tegenwoordig 16 Leden. De Nolulen der Vergadering van 1 Augustus worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mode dat van het Hoogheemraadschap van Rijnland het besluit onlvangen is tot aankoop van de strook gronds, onder Houtrijk en Polanen. Verder dat de aanbesteding van de verdieping der wegslooten en het hardmaken van 20,000 ellen lengteweg heeft plaals gehad, en dat van eerslgenoemd wcrk is aannemer gevvorden de heer G. de Jong Cz.voor den prijs van 13 cents per strek- kende el; uitgenoraen eon perceel hetwclk voor 12 cents per strekkende el is aangenomen, en dat waarschijnlijk ongeveer 20,000 ellen zullen behooren te worden verdiept, ten einde de aangrenzende wegen voldoende te kunnen ophoogen. Dat de aanbesteding der wegen geloopen is boven de daarvan ge- maakte raniing, zoodat Dijkgraaf en Heemraden gemeend hebben dit wefk niet te moeton gunnenalvorens hierover de Vergadering te raadplegen. Na eenige discussie besluit de Vergadering met 15 tegen 1 stem, op voorstel van den heer Beijerinck, Dijkgraaf en Heemraden te magtigen met den laagsten ■inschrijverden heer L. Kalis Czn.over de uitvoering van dit werk, in nader overleg to treden. a. Komt ter tafel een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om aan den heer H. J. C. Lammers eenen uitweg op den ringdijk te verstrekken, waartoe eene strook gronds van het land, toebehoorende aau den heer Rutgers, moet worden aan- gekocht. Hiertoe wordt beslolen. b. Een adres van den beer Feikema, betreffende de op te leveren waterberging in zijne perceelenbehelzende het ver- zoek dat de opmeting der slooten geschiede overeenkomstig de afmetingen waarop zijne slooten geschoten zijn daar het hem niet wel mogelijk is, de slooten telken jare tot hunnen primi- tieven inhoud terug te brengen. Dit verzoek wordt gesteld in handen van Dijkgraaf en Heem raden om nader advies. c. Verzoek van A. Fiedeler, tot aankoop van de veenspe- cie van een stukje dijkgrondwaarop hem regt van opstal ge- geven is. Op voorstel van Dijkgraaf en Heemraden wordt besloten aan den adressant de veenspecie te verkoopen tegen een bedrag van 900 gulden per bunder. Dit stukje grond ieeft een oppervlakte van p. m. 500 vierkanle ellen. d. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot het verleenen -j'SJi jnagtiging tot het doen van eenige rectification, van wei- nig aanbelang in de toegestane af- en overschrijvingen in de rekening over 1861. Deze wijzigingen worden goedgekeurd. e. Verzoek van J. van der Poel om een gedeelte wegsloot tusschen den Kruisweg en de dorpsgronden te mogen dempen, voor halve rekening met den Polder. Algemeen acht men het wenschelijk dat al deze slooten wor den gedemptten einde daardoor het uiterlijk aanzien en de zindelijkheid te bevorderen, en worden Dijkgraaf en Heemraden gemagtigd om op alle aanvragen van dien aardeven als op die van den adressant gunstig te beschikken, mils de koslen door beide partijen gedragen worden. Thans is aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over bet Bijzonder Reglement, en wel omtrent het amendement van den beer Rutgers op art. 10, regelende de onderwerpen waarover Dijkgraaf en Heemraden in de Vergadering van Hoofd- ingelanden al of niet zullen medestemmen. Do beer van Stralen wil aan bet verlangen omtrent het niet medestemmen van Dijkgraaf en Heemraden omtrent al de voorgestelde punten toegevendoch ziet bezwaar dit toe te passen op de begrooting. Hij acht het van groot bezwaardat zij die de begrooting ontwerpenen die geacht kunnen wor den het meest van nabij met de verschillende werken bekend te zijn, zich van stemming zouden moeten onthouden. De heer Amersfoordt spreekt in gelijken zin; wanneer Dijk graaf en Heemraden geen invloed meer kunnen uitoefenen op de besluiten welke door de Vergadering moeten genomen wor den dan kunnen zij even good te huis blijven. Hij is er ten sterkste tegen dat aan Iloofd-ingelandcn een magt worde gc- geven welke, wanneer zij misbruikt word, voor den polder de allernoodlottigsle gevolgen zoude kunnen bebben. De beer Oewel spreekt voor bet amendementhet komt hem voor dat Dijkgraaf en Heemraden nimmer bevoegde beoor- deelaren van bun eigen werk zijn kunnen; hij wil zelfs verder gaan dan de heer Rutgers, en wenscht bij dit artikel bepaald tc zien dat alleen bij het maken van keuren en policie-veror- deningen Dijkgraaf en Heemraden gelijke stem als Hoofd-Iuge- landen zullen hebben. De heer van Houweninge is tegen bet amendement; ook wenscht hij van den voorsteller te vernemen hoe het zal gaan wanneer de stemmen stakenwanneer de Voorzitter niet mede- stemt, kan tocli zijn stem bezwaarlijk beslisscnd zijn. De heer Rutgers erkent dit bezwaar, waarin op eene of an- dere wijze zal behooren te worden voorzienmaar dit kan geen invloed hebben op zijn amendement, want het bestaat nu reeds ten opzigle van de onderwerpen, waarbij ook bij het oude Reglement de bevoegdheid tot medestemmen aan Dijkgraaf en Heemraden ontzegd is. De heer Beijebinck zegt dat ook bij voor het amendement zal stemmen; bleef het Collegie van Dijkgraaf en Hoogheemra- den zamengesteld zooals het thans is en steeds met dienzelfden goeden geest bezield, bij zou bet regt van medestemmen vaarne aan Dijkgraaf en Heemraden laien, maar hclgeen thans i' —j-g is, zou later noodzakelijk kunnen worden; hij acht bet alzoo wenschelijk dat het amendement van den heer Rut gers in het Reglement worde opgenomen. De beer de Clercq kan zich zeer goed vereenigen met hel- geen door den vorigen spreker gezegd isook bij gelooft niet dat hef verleden aanleiding gegeven heeft om hot amendement in bet leven te roepenmaar dat de directe invloed van bet Dagelijksr.li Bestuur beperkt wordeacht bij wenschelijkde zedelijke invloed van Dijkgraaf en Heemraden zal er zcker door winnenen van deze mag men toch op den duur beter en gunstiger gevolgen verwachten dan van den stemmenden invloed. De beer van de Poll wil zich ook voor het amendement verklaren al is zulks ook scbijnbaar in strijd met bet gevoe- len van de meerderheid der commissie waartoe bij behoord heeft. Als Dijkgraaf en als Voorzitter dezer Vergadering kan en mag hij niet verlangen een invloed te blijven uitoefenen welke hem zij bet ook slechts door eene minderheidzoude kunnen betwist worden. Ilet amendement wordt thans in rondvraag gebragt en met 11 tegen 4- stemmen aangenomen. Na eenige discussie worden door den heer Rutgers aan Art. 10 nog de twee navolgcnde alineas toegevoegd, welke met al gemeene stemmen worden aangenomen. Alle besluiten, waarbij Dijkgraaf en Heemraden geen stem hebben, moeten met volstrekte meerderheid van stecmen ge- nomen worden." Bij bet nemen van dergelijke besluiten moeten minslens 11 Hoofd-ingelanden tegenwoordig zijn." De heer Kits Nieuwenkamp zegt dat, nu die groote invloed van Dijkgraaf en Heemraden in de vergadering van Hoofd-inge landen niet meer te vreezen is, bet getal Hoofd-ingelanden niet zou behoeven vermeerderd te worden; hij stelt daarom voor, dat men terugkome op Artikel 3 en dit getal op nieuw op 12 vaslstelle. Dit amendement wordt ondersteund, doch verworpen met 11 stemmen. Art. II. Blijft. Art. 12. Omtrent de openbaarheid der Vergaderingcn is men algemeen gunstig gestemd. Dc redactie van de eerste zinsnede van dit artikel wordt echter eenigzins gewijzigd, en wel als volgt: De Vergaderingen van Hoofd-Ingelande.il zijn toegan- kelijk voor alle lngelanden of hunne gemagtigden." Bij de redactie van dit artikel worden ndg opgenomen een aantal onderwerpen, welke nimmer-in gesloten Vergadering kunnen behandeld worden, en vervolgens: De Vergadering kan omtrent onderwerpen in gesloten Ver gadering behandeld, geheimhouding opleggen." Art. 13. Met algemeene stemmen aangenomen. Art. 14. Blijft. Art. 15. De heer Beijerinck merkt op, dat bier alleen sprake is van de vereischte toestemming der Vergadering tot het leggen van hevels, maar dat er ook andere middelen be- staan om water in te laten, waarom bet hem wenscbelijk voorkomt, dat deze verbodsbepaling een wijdere strekking erlange. Het artikel wordt daarop aldus gewijzigd: Tot daarstellen van afzonderlijk bemalingen, afsluiting van Ianden builen gemecnschap met het Polderwater, en het plaatson of gebruiken van middelen lot inlating van buitenwa- ter wordt de toestemming der Vergadering van Hoofd-ingelan den vereiseht; behoudens de regten, voortspruitende uit de algemeene koopvoorwaarden. Bij de bebandeling der slotbepaling stelt de heer Amers foordt voor, dat de termijn binnen welken bet Reglement moet worden herzien, in plaats van 5 jaren op 10 jaren worde ge steld, en tevens elke 10 jaren verpligtend worde verklaard. De heer Rutgers merkt op, dat deze verpligting weinig baten zou, daar bij de herziening ook de slotbepaling kan worden gewijzigd, doch dat hij zich met het verlengen van den termijn van herziening overigens wel vereenigen kon. In rondvraag gebragt, wordt deze wijziging met 11 tegen 5 stemmen goed- gekefird. Daarop wordt het geheele Reglement in omvraag gebragt en met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer Rutgers zegt uit naam der Vergadering, den Dijk graaf dank, voor de wclwiilende wijze, waarop deze belangrijke beraadslagingen door hem zijn geleid geworden. De beer van Houweninge vraagt hoever de werken aan den Lijnden gevorderd zijn. De Dijkgraaf zegt, dat deze steeds krachtig worden doorge- zet en spoedig zullen gerecd zijn. Het maken der ketels heeft eenige vertraging ondervonden doch dit kan den fabriekant niet ten laste worden gclegddaar de oorzaak van bijzonderen - V KSgSSBSSHBBSSS

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1