150 - Haarlemm erm eer Hollamlsclie Maatschappij van Lamlbouw. Landbouw. a.ird was. Overigens kan liij mededeelen, dal do kctels dozer dagen beproefd zijn geworden door persing cn de uitslag van deze beproeving geheel voldoende geweest is. Wat de overige nieuwe werken aangaat, zoo verkceren zij alien in een goeden staat van vooruitgang. De beer van Houweninge stclt ten slotte nog voor, dat zoodra de Lijnden in gereedheid zal zijn, de Hoofd-Ingelanden zullen worden uitgenoodigd, om, in gezelschap van bet Dage- lijksch Bestuur, die werken te bezigtigen, zoo ook hetgeen verdor in den Polder verbeterd en vernieuwd is. Even als zulks nu twee jaren gcleden plaats had, verlangt bij dat die inspeclie zal plaats hebben zonder bezwaar voor de Polder-kas. t)it voorstel vindt algemeenen bijval, en in dien zin wordt besloten. Do Vergadering gaat daarop uiteen. Wij vernemen dat de aanbesteding der grindwegen voor 33,000 aan den laagsten inschrijver, den heer L. Kalis Czn.is gesehied. Wij vernemen dat in deze weektot en met Zon- dag, twee adressen ter teekening liggen aan het Kruis- dorp (bij den heer J. G. Legel en bij den heer J. van der Poel) tot ondersteuning van het geno- men raadsbesluit tot het houden van eene wolmarkt te Haarleramermeer, op den tweeden Woensdag in de maand Junij van elk jaar, welk besluit aan Gedep. Staten ter goedkeuring is opgezonden. l)e afdeeling Sloten vreest dat dit ongunstig op de te houden wolmarkt aldaar zal werken de bepa- ling van den dag geeft daar wel aanleiding toeen komt ons ook minder geschikt voormaar voor het vestigen van eene wolmarkt in deze streek is het houden van twee marktdagen met eene zekere tus- schenruimte op eenigzins nabij gelegen plaatsen, o. i. eer een voordeel dan een nadeel te achtenwijl daarvoor een enkele marktdagwelke koopers of ver- koopers dtvingen kan dikwerf ongenoegzaam is. Heeft toch met veemarkten ook niet hetzelfde plaats? Ilet zou echter te betreuren zijn als de wolmarkt een twistappel tusschen de beide geraeenten werddaar bij onderling overleg zeker beider belangen daarbij in acht zouden kunnen genomen wordenen de ver- eende pogingen meer dan die van eene alleen tot het vestigen der wolmarkt zullen kunnen strekken. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 12 tot 19 Augustus 1862. GEBORENWilhelmina Cornelia, dochter van M. A. Ro- raers en C. Brienen. Wilhelmina Cornelia, dochter van F. Berghauser en C. C. Pereboom. Willem, zoon van J. de Wolf en E. Schipper. Cornelis, zoon van L. Compeer en D. van der Pluim. Jacobus eu Anthoniuszoons van J. Wessels en M. Terlie. Maartje, dochter van P. Rijlaarsdam en II. C. Boer. Hendrikuszoon van J. W. Verhoeve en G. de Bruin. OVERLEDEN: Hendrikoud 1 maand, zoon van M. van der Westen en J. van Dongen. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van C. Stolk en J. van Leeuwen. ONDERTROUWD G. Knipers met P. van Andel. Corn. Wubbenhorst met G. van Ililten. GEIiUWD J. Jauszen met J. Malefijt. C. Lodder met M. II. de Booij. HEEINNEEING. Ieder inzender voor de tentoonstelling te's Graven- hage van 2 630 September, wordt verzocht daarvan voor 1 September opgaaf te doen aan den Secretaris der afdeeling, waartoe hij behoort of waar hij woont, met overlegging der vereischte getuigschriftende in zender buiten Noord- en Zuid-llolland regtstreeks en vrachtvrij aan den algemeenen Secretaris Jhr. Mr. D. R. Gevers Deijnoot, te Kotterdam. Voorwerpen, vee of werktuigen, waarvan de opgaven later dan 1 September of niet naar behooren gedaan zijn worden niet tot de mededinging toegelaten. Afdeeling Sloten. In de j. 1. gehouden vergadering werd kermis ge nomen van het raadsbesluit van Haarlemmermeer, waarbij, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer Proviociewordt vastgesteld het oprig- ten van eene wolmarkt, jaarlijks in die gemeente te houden in de tweede week der maand Junij. De vergadering daarop ernstig overwogen hebbende van welken invloed eene tweede wolmarkt, bijna tege- lijktijdig en in de zoo onmiddelijke nabijheid van Sloten te houden, op de aldaar bereids gevestigde markt zoude kunnen zijnis tot de overtuiging ge- komendat naar alle waarschijnlijkheiddeze nieuw op te rigten markt te Haarlemmermeer moet leiden tot groot nadeel van de reeds bestaande markt te Sloten, zonder nog dat daardoor de bloei der eerst- genoemde zoude verzekerd zijn. De vergadering verder overwegende de moeite en opofferingendie de afdeeling en de gemeente zich getroost hebben om in deze streken in de behoefte aan eene jaarlijksche wolmarkt te voorzien, en het gunstig gevolg waarmede die vereenigde pogingen aan- vankelijk zijn bekroond geworden in aanmerking ne- mende, kon onmogelijk vrede hebben met een raads besluit als het onderwerpelijke van Haarlemmermeer waardoor bijna met vernietiging wordt bedreigd wat met zoo goeden uitslagin het belang van den wol- handel in deze streken in bet algemeen en in dat der gemeente Sloten in bet bijzonder is tot stand gekomen. De afdeeling Sloten heeft de voldoening mogen on- dervinden dat het rapport harer vergadering weerklank heeft gevoudenniet alleen in den boezem dezer ge meente, maar ook bij voorname belanghebbende inge- zetenen van Haarlemmermeer, welke laatsten met den uitspraak van genoemde vergadering volkomen instem- men, en eene wolmarkt te Haarlemmermeer bij de reeds bestaande te Sloten niet noodzakelijk noch doel- treffend achten. Op grond van bet boven aangevoerde verklaart de afdeeling Sloten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zich met nadruk tegen het oprigten van eene jaarlijksche wolmarkt in de onmiddelijke nabij heid van Sloten en wenscht in het belang van den wolhandel en in dat van de gemeente Slotendat de Hooge Eegering het raadsbesluit van Haarlemmermeer, strekkende bet aldaar oprigten van eene wolmarkt, die gemeente in nadere overweging zal geventen elude, zoo wenschelijk, worde voorgekomen, dat de pas op- gerigte en zoo welgeslaagde wolmarkt te Sloten we- der te niet gaathetgeen dan ook de bedoeling van Haarlemmermeer niet kan zijn. Sloten, 19 Augustus 1862. Namens het bestuur der Afdeeling voorn., L. Camerling Secretaris. Op de paardenmarkt, den 19den Augustus te Slo ten gehouden, werden ruim 250, meerendeels goede werkpaardenzoo uit de omstreken als uit de gemeen te Sloten zelve aangevoerd. De handel, in den beginne lusteloos, werd later op den dag zeer levendig, zoo- dat veel verkocht werd voor middelmatig hooge prij- zen; voor buitenlandsche rekening werd weinig gekocbt. De afdeeling Sloten deir HoUapdsche maatschappij van landbouvi hield bij deze gelegenheid bare jaarlijksche veulenkeuring. De veulenswelke werden aangeboden, waren deels uit de gemeente Haarlemmermeer, deels uit de gemeente Sloten. De eerste prijseen zilveren medaille, uitgeloofd door den heer mr. J. P. Amers- foordt, te Haarlemmermeer, werd behaald door het veulen van den beer G. S eh el tens, te Sloten; de tweede prijs, een getuigschriftdoor het bestuur van genoemde afdeeling, werd toegewezen aan het veulen van J. Kaarls, te Sloten, terwijl een dcrde prijs, tnede een getuigschriftop voorstel der commissie van keurmeesters, nog werd toegekend aan het veulen van J. Bruidegom, te Sloten. Dank zij de commissie van keurmeesters toegebragt voor de goede orde en welgekozen maatregelenwaarmede zij de keuring zoo naar aller genoegen deden vergezeld gaan. Het schoo- ne weder begunstigde deze marktwaardoor ook ee ne aanzienlijke menigte belanghebbenden en toescbou- wers was uitgelokt, dat veel bijdroeg tot opluistering van de feestviering die de markt opvolgde en tot laat in den avond gepaste vreugde verspreidde, waarmede deze feestdag in de beste orde eindigde en bij velen eene aangename herinnering zal hebben achtergelaten. VEREDELDE TARWE. In den aanvang van dit jaar (Weekblad van 14 Februarij pag. 27) hebben wij de aandaeht gevestigd op de nieuwe tarwesoort van den heer Hallett te Brighton in Engeland. Wij deelden mede, dat deze door een zorgvuldig uitkiezen van het zaaizaad ge- durende verscheidene jaren ontstaan was, en dat daar bij aren van 22 ned. duimen lengte, die tot 123 korrels bevatten, waren verkregen, hetwelk de dub- bele lengte en het drievoudig aantal korrels van de oorspronkelijke aar was. De heer Hallett heeft die tarwesoort algemeen aangekondigd met afbeeldingen in natuurlijke grootte van de schoonste aren en dit heeft de algemeene be- langstelling zeer opgewekt. Yolgens eene proef in bet klein heeft hij toch van deze tarwe eene opbrengst verkregen, welke, per bunder berekendzeven en negentig ned. mudden bedraagt. Ruim veertig mud isgelijk men weet, onze hoog- ste opbrengst op zeer vruchtbaar land, en veel meer kan men van onze tegenwoordige tarwesoorten ook niet verwachtenwant zwaarder gewassen gaan leg- gen en worden onvolkomen rijp of groeijen te veel in het stroo. Maar het laat zich best hooren, dat men met eene tarwesoort met zooveel langer aren en grooter aantal korrels ook tot veel hooger opbrengsten komen kan, en dat deze een veel rijker grond of zwaar der bemesting zal kunnen verdragen. Want men denke niet, dat de hooge opbrengst alleen door de soort van het zaaizaad verkregen wordt; goede soorten kun nen meer gevenmaar onder voorwaarde dat het bun ook niet aan genoegzaam plantenvoedsel ontbreekt, alzoo slechts bij rijken grond, zorgvuldige kultuur en zware bemesting. Tusschen planten en dieren is in dit opzigt geen onderscheid. Eene slechte melkkoe of eene koe van een weinig melkrijk ras zal, hoe goed en rijkelijk ook gevoederd, weinig melk gevenmaar daarentegen zal eene beste melkgeefsterof eene koe van een zeer melkgevend ras ook alleen dan veel melk geven, als zij volop goed voedsel ontvangt. De land- bouwer dus, die gewoon is niet meer dan een twin- tig mud tarwe te oogsteu, behoeft geen zaaizaad van veredelde tarwe te koopenwant zijne opbrengst zou er naar alle gedaehten weinig door toenemen en binnen een paar jaar zou die tarwe weder geheel verbasterd en gelijk aan eene zeer gewone soort tarwe zijn geworden. Waar men daarentegengelijk in onze best bebouwde streken gewoonlijk dertig tot veertig mud oogsten dikwijls over het strijken van het te zwaar gewas klaagt, waar men zooals in de zoo vrucht- bare Dollard- en Zeeuwsche kleipolders al den mest verkoopt, omdat men niet durft te mestenwijl het land dan te geil wordt en men stroo in plaats van graan krijgt, daar moet men eens beproeven of men door zulk eene veredelde tarwesoort niet nog veel hoo ger opbrengsten kan verkrijgendan die welke men tegenwoordig het hoogste rekent,waartoe men kan komen. De heeren E. H. Krelage en Zoon, die zich steeds beijveren niet alleen de bloemkweekers maar ook de landbouwers bekend te maken met nieuwe gewassen of met nieuwe varieteiten van de reeds bekende, bad- den reeds voorleden jaar zaaizaad van deze tarwe laten komenwaarmede dan ook in ons land eenige proeven zijn genomen. Ook thans is die blijkens de aankon- diging in dit nommer weder bij hen voorhanden. Dat de zaak ook in Engeland veel opgang maakt, blijkt daaruit, dat bij den heer Hallett, hoewel hij zijn zaaizaad op zeer hoogen prijs stelt, van het gewas van 1862 reeds ruim 50 muddeu waren besteld. De redacteur van de Marklane Express was het tarwegewas van den heer Hallett gaan zien en hij verklaarde dat dit het beste was, dat hij dit jaar aan- schouwd had, en het er naar uitzag om 50 tot 60 mud van het bunder te geven; voorts dat de aren pragtig waren, en werkelijk zoo als zij bij de adver- tentie van den heer Hallett in zijn blad waren af- gebeeld. Wij kunnen dus zeer aanraden om met die tarwe eens proeven te nemen, maar men zij indachtig dat, wil men dezelfde uitkomsten verkrijgen men niet alleen het zaaizaad van den beer Hallett moet koopen, maar tevens ook zijne handelwijze moet navolgen, en telkens van het geoogste de beste korrels van de volmaaktste planten moet uitzoeken om op nieuw als zaaizaad te dienenwijl anders deze speelsoort na- tuurlijk weder zeer spoedig zou zijn verbasterd. Yoor de wijze van kultuur beveelt de heer Hal lett het volgeude aan. Vroeg zaaijenzes of zeven weken voor den tijd, welke men in de streek waar men isden besten zaaitijd voor de wintertarwe acht. Het graan uit te pooten en nimmer meer dan ddn korrel in een gaatje te doen, en de gaatjes 3% ned. duim diep te maken. De afstand te bepalen als volgt in Augustus 22/2 ned. duim in beide rigtingen, waarbij men 12 '/2 kop zaaizaad per bunder noodig heeft; in September 22duim afstand der rijen en 15 duim afstand der korrels in de rijen; zaaizaad 20 kop per bunder; in October 22/2 duim afstand der rijen, en 11 duim, vermiuderende op het einde der maand tot 7 /2 duim afstand der korrels in de rijen zaaizaad 2540 kop per bunder. Na October moet men op rijen zaaijen tegen een mud en vijftien kop per bunder; omdat planten op ruimen afstand gepoot veel tijd noodig hebben om uit te stoelen, en dit uitstoelen moet in het najaar geschieden, zoodat de grond voor den winter bedekt isen de aren in het voorjaar gelijk om hoog gaan en later gelijk rijp wordenhetgeen met het uitstoe len iu bet voorjaar het geval niet is. Het vroeg zaaijen bcveiligt het graan ook tegen de ritnaald, w(jl de plantjes dan spoedig te krachtig worden om daar van te lijden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2