WEEKBLAD van 1862. f$ww Vrijdag, 26 September. Rijnland. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BE LAN GEN GEWIJD. Abonnementen IPerde Jaargang HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. De Puns is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advebtentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten franco geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. aagsa&ppgigsawsosprj i___ ts&^v&JttnstTJ^^ttnrrrvrrrrrr} HAARLEMMER1MEER, worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermttr en verder bij alle aoliede BOEKHANDELAREN en POSTDIREGTEUREN in het Rijk. VEREENIGDE VERGADERING gehouden in het Gemeen-landshuis te Leiden op Zaturdag 13 September 1862 des morgens ten 10/2 ure. Tegenwoordig 21 Leden, De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed- gekeurd. De vergadering neemt de voigende mededeelingen als kennis- geving aan: o. Goedkcuring door Gedcputeerde Slaten van het besluit der vergadering om in regten te ageren tegen Wilnis. b Goedkcuring door Gcdeputcerde Staten van het besluit der vergadering voor af- en oversohrijvingen. c. Goedkeuring van het besluit der vergadering op de aflos- sing van waarborggelden. d. Koninklijk besluit, behelzende de goedkeuring der bij- drage van Woeiden voor het onderhoud der Katwijksehe sluizen. In behandeling worden genomen de punten op de Agenda vermeld 1°. Bemerking van Gedeputeerde Staten op de verordening op de dijken, kaden enz. Ten gevolge van de vele aanmerkingen op Art. 11 dezer verordening, slellen Gedeputeerde Staten voor dat het verleenen van dispensatie door dijkgraaf en hoogheemraden ook van toe- passing zij op dit artikel, waarbij het maal-peil bezuiden den Rijn wordt vastgesteld. Verder verlangen Gedeputeerde Staten dat aan bet slot-arlikel worde toegevoegd, dat door deze ver ordening gecn inbreuk gemaakt wordt op de bcpalingen bij provinciate verordeningcn vastgesteld. De voorgestelde wijzi- gingen worden aangenomen. 2°. Voorstel tot adossing van waarborg-kapitalen; dit voor- stcl heeft botrekking op landen onder KoudekerkSoeterwoude en Valkenhurg, tot een bedrag van/12,000 2£ pCt Inschrij- ving op het Groolboek. Dit voorstel wordt aangenomen. 3°. Aanvraag van dijkgraaf en hoogheemraden tot magtrging om zich in regten te vcrweren tegen Montijn c. s.wegens de niet betaling van den emslag. Deze magtiging wordt verleend. 4°. Adres van den baron van Pallandt betreffende de ver- stuiving der duinen onder Wassenaar. Dijkgraaf en hoogheemraden deelen mede, dat het uit een plaatselijk onderzoek gebleken is, dat de toestand der duinen onder Wassenaar wel wat te wensehen overlaat, doch dat de verstuivingen aldaar evenwel niet van dien aard zijndat daar- van schade voor de aanliggende landen het onmidilellijk gevolg zou zijn; met bet oog op de gevallen beslissing op bet adres van den beer Bobski, achten dijkgraaf en hoogheemraden zich verpligt ook iu deze te adviseren tot eene afwijzende beschikking. Daartoe wordt besloten. 5°. Nader voorstel omtrent de doorgraving van Holland op zijn smalst. Dijkgraaf en hoogheemraden verklaren dat, volgens bun oor- deelde belangen van Rijnland zeer zouden worden benadeeld wanneer tot de doorgraving door de Wetgevende Magt concessie werd verleend volgens het lhans gewijzigde plan. Zij achten bet onmogelijk, dat het peil van het te graven Kanaal op 50 duim A. P. worde gehouden, zelfs niet wanneer daartoe een stoomgemaal van groot vermogen werd dienstbaar gemaakt. Zij wensehen alzoo hunne bezwaren ter kennis te brengen van den minister, en wanneer dit niet mogt baten deze aan het oor- deel der Wetgevende Magt te onderwerpen. De heer Amersfoordt kan zich zeer goed met het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden vereenigen; ook bij heeft zich reeds vroeger dienaangaande aan de Tweede Kamer geadres- seerd. Hij neemt deze gelegenheid waar om in korte trekken zijn proeftogt per stoomboot van Amsterdam naar de Katwijk sehe sluizen mede te deelen, ten einde dit in de notulen kan worden opgenomen, en het alzoo later zal kunnen blijken dat de mogelijkbeid, om met zeeschepen van mindere afmetingen zoo als koffen, smakschepen en andere, tot voor de zeesluizen te Katwijk te komen, proefondervindelijk gebleken is. De heer Crommelin verlangt dat het stilzwijgen der vergade ring gcenszins worde aangemerkt als zoude zij hare adhaesie schenken aan hetgeen door den vorigen spreker is in het mid den gebragt. Meerdere leden ondersteunen dit gevoelen. De heer Blusse acht het wenschelijk, dat aan het adres jOmtrent de doorgraving eenige puhliciteit worde gegeven; hij wil gaarne de wijze hoe aan dijkgraaf en hoogheemraden over- laten. De heer AjiERsroonDT wijst op het Weekblad van Haarlem- mermeer, hetwelk ook in zijne kolommen de verslagen der vereenigde vergaderingen opneemt. Wordt het adres in dit blad geplaatst, dan zullen welligt andere hladen de hoofdpunten overnemen. De Dijkgraaf zegt dat hij geen bezwaar zict, om het adres nadat het aan den minister zal zijn opgezonden, aan de redactie van gemeld blad ter plaatsing aan te hieden. Aldus wordt besloten. 6°. Benoeming van een gemagtigde voor Bemhuizen. Als zoodanig wordt aangesteld, op voordragt van den rent- meester, de heer A. Huurman. 7°. Voorstel instructie van den secretaris. De Dijkgraaf zegt dat deze instructie reeds in het vorigjaar had behooren herzien te wordendat het echter aan dijkgraaf en hoogheemraden onnoodig is voorgekomen daarin verande- ringen te brengen, en zij alzoo aan de vergadering voorstellen deze instructie op nieuw van kracht te verklaren. Hiertoe wordt besloten. 8°. Rapport der commissie omtrent de herziening van hot reglement van het hoogheemraadschap van Rijnland. De commissie zegt dat zij, na rijp onderzoek, gemeend heeft zich te moeten bepaleu tot het voorstellen van wijzigin- gen van enkele hepalingen, welke den gewenschten gang van zaken belemmeren. Zij vreesde dat de Staten terug zouden deinzen voor de ge- heele herziening van een reglement, dat met zooveel moeite is tot stand gebragt. Bovendien heeft het nog te korten tijd ge- werkt, om reeds nu met juistheid te kunnen beslissen, welke hepalingen goed- of afkeuring verdienenen zou eene meer volledige herziening in elk geval aanleiding geven tot veel moeite, onkosten en verwarring. Zij bepaalt zich daarom tot het navolgende, om dit aan het oordeel der Vergadering te onderwerpen Artt. 5 en 60. In deze artt. wenscht men de data's te ver- anderen voor de altreding van Hoofd-Ingelanden en van Dijk graaf en Heemraden, welke thans voor beide Collegien op I Mei bepaald zijn. Men acht het wenschelijk, dat Dijkgraaf en Hoog heemraden altijd zooveel mogelijk door eene volledige Verga dering van Hoofd-Ingelanden worden benoemd. De datum van aftrcding voor Hoofd-Ingelanden wordt voor- gesteld op I Jur.ijdie voor Dijkgraaf en Hoogheemraden op t Augustus. Art. 10. De onverdeelde hezitlingen zoo als er in Rijnland velen voorkomengeven gecn regt tot vertegenwoordiging in het bestuur; men wenscht daarom aan het slot van het artikel de voigende zinsueden te laten volgen die eener onverdeelde bezitting voor een der deolgenooten." die eener vennootschap voor een der hesturende vennooten." Art. 13. Aan een der Heemraden is volgens dit Art. de ver- pligting opgelegd in Leiden te wonen. Deze hepaling beperkt de keuze van Hoogheemraden en kan in den tegenwoordigen tijd niet geacht worden van groot be- lang te zijn. Heeft de Dijkgraaf hnlp of raad noodig, de spoorwegen en telegraafdraden zijn hij de hand. Men wenscht deze bepaling alzoo te doen vcrvallen, en als daaruit voortvloeijende bij Art. 17 de navolgende bepaling op te nemen: bij afwezlgheid wordt de dijkgraaf vervangen door een der Hoogheemraden, door hun coilegie daartoe aangewezen." Art. 25. Het is noodig voorgekomen eenige districten met sommige gedeelten van gemeenten welke tot Rijnland behooren aan te vullen, en wel 2de district met Amsterdam (gedeelte). 9de Bodegraven 11de Hekendorp 12de Moerkapelle en Bleiswijk 16de Voorburg s Art. 29. Thans worden in alle hoofd- en in alle onder-kiesdis- tricten de kiezerslijsten van al de 16 districten ter visie gele- gen. Zulks is niet alleen zeer omslagtig, maar ook zeer kostbaar. Men acht te kunnen volstaan met het ter visie leggen van de lijsten van elk district in elke hoofdplaats en onder-district. Art. 42. Bij de stemming in de onder-kiesdistricten heeft het overbrengen van de stembus naar de hoofdplaats van het dis trict eenige malen vertraging ondervonden; men wenscht daarom de hepaling op te nemen, dat de bus vdor 3 ure aan het hoofd- district moet zijn aangekomen. Art. 46. Wordt voorgesteld, om dit artikel, waarbij bepaald wordt hoe men te handelen heeft bij gelijktijdige benoeming van Hoofdingeland en Hoofdingeland-plaatsvervanger, geheel te doen vervallen. Daar do belrekking van Hoofdingeland eene andere is dan die van Hoofdingeland-plaatsvervanger, zoo volgt hieruit van zelf, dat voor iedere vacature afzonderlijk moet gestemd worden, en kunnen deze afzonderlijke stemmingen, welke gelijktijdig moeten plaats hebbengercgeld wordenzoo als dit aan Dijkgraaf en Hoogheemraden het meest voegzaam zal voorkomen. Art. 55. Bij bet onderzoeken der geloofsbrieven is meermalen de vraag gerezen of het proces-verbaal der stemming daartoe behoortmen wenscht (lit daarom bij de stukkenwelke onder- zocht moeten wordenvermeld te zien. Art 83. Daar sommige leden der vergadering van oordeel zijn dat aan den Hoofdopzigter geene vergoeding van reiskosten kan worden verstrekt, daar deze niet in het reglement ver meld staan, zoo wordt voorgesteld dit bij de bepaling zijner jaarwedde op te nemen en alzoo te lezen: »Aan den Hoofd opzigter, behalve vergoeding van reiskosteneene jaarwedde enz." Art. 154. Uithoofde van onvruchtbaarheid worden alleen de onbebouwde duingronden van den omslag vrijgesteld; het is echter gebleken dat er nog andere gronden zijn, welke, wat hunne onvruchtbaarheid betreft, die vrijstelling behoorden te genieten; men stelt daarom voor aan het slot van hot artikel te stelien: »Die landen, welke volgens het oordeel der ver eenigde vergadering, voor elke opbrengst ongeschikt worden geacht." Art. 155. Daar de sluiting van bet kadaster op 20 October plaats heeft, en van dien dag af tot aan het einde des jaars geene uittrekseis gegeven worden, zoo komt het wenschelijk voor, ter voorkoming van reclames, dat de sluiting van het gaarderboek, hetwelk conform aan het kadaster wordt opge- maakt, ook op dien datum plaats hebbe, in plaats van op 1 Januarij. Bij de artikulate behandeling van het voorstel der commissie, wordt de wijziging van de Artt. 5 en 60 aangenomen. Art. 10. Geeft aanleiding tot discussiede heer Piek zegt, dat ofschoon lid der commissie hij zich niet met de overige leden heeft kunnen vereenigen in het door hun geuit gevoelen. Het reglement wil dat ieder lid van het bestuur 25 en 20 bunders land in Rijnland gelegen bezitte, ten minste dat hij als zoodanig op het gaarderboek bekend sta en daarvan den omslag hetale. Naar zijn inzien kan niet het bezit van een deelgenoot of vennoot, dat welligt slechts uit een zeer klein gedeelte grond bestaan zou, geacht worden gelijk te staan met het voorgeschreven bezithet belang van zulk een eigenaar strekt niet verder dan zijn grondbezit. Hij acht de voorgestelde bepaling in strijd met den geest van het reglement en zal daartegen stemmen. De heer Blusse is van het tegenovergestelde gevoelen het reglement kent aan den man de bezitting zijner vrouw toe, aan den vader die zijner kinderen, aan den schoonzoon die zijner schoonmoederevenzoo kan het ook aan den eenen deelge noot het bezit van den anderen toekennenwant hun belang is eenhij die belang heeft bij een gedeelte moet ook belang hebben bij het geheel, want zij zijn niet af te scheiden Bo vendien er hebben zich nu en dan bij het onderzoek der ge loofsbrieven der verkozenen, omtrent het grondbezit in gemecn- schap moeijelijkheden voorgedaan welke de vergadering heeft moeten beslissen, de commissie wenscht dergelijke moeijelijk heden door de aanvulling van het artikel te voorkomen. De heer J. van der Breggen Az. heeft een amendement op het voorstel der commissie; hij wil daaraan toevocgen de voigende woorden, mils de bewijzen worden geleverddat, wanneer het ngrondbezit werd verdeeld, aan ieder deelgenoot of vennoot »het vereischte grondbezit zou worden toegewezen.'' In stem ming gebragt, wordt het amendement met 13 tegen 8 stemmen verworpen. Daarop komt het voorstel in stemming, en wordt met 12 tegen 9 stemmen verworpen. De overige voorgestelde wijzigingen worden alien met algemeene stemmen aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden nog eenige verandcring in het reglement wenscht, verlangt de heer Jonker dat Sloten c. a.thans onder-kiesdistrict, tot hoofdplaats worde bevorderden wel uit hoofde het getal kiezers daar veel grooter is dan te Houtrijk en Polanen, thans hoofdplaats; hij acht het ondoenlijk dat bij voorkomende verkiezingen binnen den tijd van 2 uren de stemlijsten worden afgesloten en de stembus overgebragt. Hierover heeft eene wisseling van gedachten plaats, waaraan verscheidene leden deelnemen. De vergadering is van oordeel dat eene dergelijke wijziging welligt minder wenschelijk zou zijn voor de overige gemeenten in het district gelegenen vermeent

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 1