- 180 Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Verschillende Polders. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Landbouw. 5874 121 65/4 189/2 14153 301 116 580 74 237 69 /2 407 REKENING en VERANTWOORDING Oat in ieder geval belangliebbendcn daarover zouden moeten gcboord worden. Ilet voorstel van den beer .Ionkep. wordt niet ondersleund. De beer van Lennep heeft met verwondering gezien, dat de commissie niet gedacht heeft aan de wijziging van het artikel waarbij de beplanting der duincn bevolen wordthet komt hem voor dat deze zaak van veel meer gcvvigt is, dan verschillende der thans voorgesteldc en goedgekeurde wijzigingen Hij wenscht art. 113 te lezen als volgtDijkgraaf en hoogheemraden dragen zorg dat de zeeduinen door afstuivingen niet veracbteren", cnz. De dijkgraaf antwoordt den heer van Lennep, dat dit artikel wel degolijk een punt van kwestie bij de commissie heeft uit- gemaakt; doch dat bet haar voorgekomen is dat na het beslnit der vergadering, omtrent den zin en de strekking van bet ar tikel, door haar geene wijziging kan verlangd worden, tenzij Gedeput. Statcn eene andere verklaring aan het artikel vermee- nen te moeten geven. Het voorstel van den beer van Lennep wordt in stemming gebragt en met 18 tegen 3 stemmen verworpen. De beer Gevers maakt de vergadering atteut, dat bij hotweg- vallen van art. 46, de nommering van al de volgende artikelen zou moeten verspringen bet komt hem wenschelijk voor dat daarom het volgnommer behouden blijve, met bijvoegingdit artikel is vervallen". Aldus wordt besloten. De vergadering wordt daarop door den voorzitter gesloten. Met het hardmaken der laatst aanbesteedde wegen is men thans ijverig bezig. Het zou ook zeer te betreuren zijn, indien bij het thans hiertoe zoo gun- stige weder niet den meest mogelijken voortgang werd gemaakt. Hoevvel het ondernemen van dien arbeid in het najaar bij te verwachten nat weder eenigzins gevvaagd mogt genoemd worden, is de vrees voor gedeeltelijke mislukking thans grootendeels geweken indien er met het werk slechts niet wordt gedraald in do volgende week zullen wij den staatwaarin die werken verkeerenmededeelenin de hoop dat alsdan de eerste laag grind overal zal gespreid zijn. Aan het rapport des lioofdopzigters over de maand Junij ontleenen wij A. DAT DE STOOMTUIGEN, WEGENS DEN GUNSTIGEN WATERSTAND, niet IN WERKING ZIJN GEWEEST. B. OMTRENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VEU- RIGT IS: a. Door het personeel aan den Leeghwater is een zuiger, die als model bij het aanmaken van nieuwe zuiger-armen bij de heeren D. A. Schretlen C°. geweest is, geheel in elkander gemaakt en van nieuwe metalen geleidingstukken voorzien. Wijders zijn twee nieuwe gesmeed ijzeren stoeltjes gemaakt voor de beweging der cataracten. De deuren in het ijzeren hek langs de bruggen over de waterloopen en in den jaagweg, die buitenwaarts opendraaidenzijn veran- derd en naar binnen draaijende gemaakt, waarna de hekken geverwd zijn met koolteer, vermengd met '/lg terpentijn. De laatste pompzuiger, die door de heeren D. A. Schretlen C°. volgens aanneming moest hersteld wordenis door die fabriekanten onvoldoende opge- leverd en teruggezonden, om verbeterd te worden. b. Aan den Cruquius is het personeel voortgegaan met het herstellen der pompzuigers en harten, dat hoofdzakelijk bestaan heeft in het aanbrengen van schroefboutenter verbinding der zuiger-armen aan de middenriffenen het op nieuw klinken der schar- nieren; in een der zuigers zijn twee nieuwe geleidings- metalen aangebragt. Op een der harten zijn twee nieuwe gesmeed ijzeren kleppen geplaatst. De lei- stangen der pompzuigers zijn thans mede weggenomen. Bij de herstelling der zuigers en harten is een tim- inerman werkzaam geweest met het in orde brengen der houten beddingen en randen, terwijl een der har ten van geheel nieuwe houten beddingen is voorzien. Op 24 Junij waren de herstelde harten en zuigers in de pompen teruggebragt. Het overige der maand is het personeel werkzaam geweest met het aanbrengen van een nieuw boven- metaal in een der pompzuigerstangen en het in orde maken der gescheurde balkleppenkast, door het daarin plaatsen van een gesmeed ijzeren verbindingsstuk. De deelen van den westelijken luchtpomp, die voorziening vereischen zijn 13 Junij naar de Utrecht- sche ijzergieterij verzonden, welke stukken 31 Julij geheel gereed moeten worden opgeleverd. Van de Wed. A. Sterkman&Zoon, te'sHage zijn zes nieuwe bovenmetalen ter bevestiging der pomp- balansen aan hunne stangen, alsmede twee roodkope- ren oliepijpen ontvangen. c. Aan den Lynden zijn door het personeel drie pompzuigers hersteld, de condensorklep geschuurd, de pijp van de injectieklep verlengd ter bevordering der condensatie; verder zijn geschuurd de stoomklep en de overgaande stoomkleppenwelke tevens van stalen spillen zijn voorzien. Het personeel is verder nog werkzaam geweest met het wegbreken der pomp van het donkey en met het afnemen der veiligheids- kleppen en zittingen van de bestaande ketels, die ten gevolge van de vergrooting van het ketelvermogen door nieuwe veiligheidskleppen worden vervangen. Bij de herstelling der pompzuigers is een timmer- man noodig geweest, Aan den Leeghwater zijn in deze maand aangevoerd 1147 mudden Engelsche kolen per Zaanstroomkapt. Visser. De cokes voor de werking der kleine pompmachine aan den Cruquius ingeslagen tot een bedrag van 525mud, zijn verbruikt. Overigens is in deze maand niets geleverd. Met het einde der maand bedroeg de voorraad Leeghwater. Cruquius. Lijnden. te zamcn. mud. Eng. kolen 4018 13153 2453 20124 6354 Belg. 1925 Cokes 301 pond. Talk 343 kann. Gallip.-olie 98 Patent- 148 Voor de betrekking van zevende hoofd-onderwijzer alhier hadden zieh 23 sollicitanten aangegeven19 daarvan werden toegelaten en 10 zijn heden tot het houden van een vergelijkend examen opgekomen. De heer School-opziener van het 5de district in Noord-Holland, Dr. G a r t m a n heeft dat vergelijkend examen, in de school aan het ontworpen dorp aan de Kruisvaart, afgenomenten overstaan van Burge- meester en Wethouders en van de Plaatselijke School- commissie; bijna al de leden van den Eaad woonden dit bij. Na het examen werd door Burgemeester en Wethoudersin overleg met den heer School-opziener, eene voordrngt van 3 personen opgemaakt en werden daarop geplaatst zij die de meeste punten hadden verkregen zijnde de heeren: B. de Wal, hulp-on- derwijzer aan de Bildt, met 23 punten; W. J. El- ling, hoofd-onderwijzer te Aalsmeer, met 20J/j pun ten, en C. A. Iloogschagen, hoofd-onderwijzer te Haringhuizen met 19 punten. omtrent het gehouden beheer over de Pont aan den Schlnkelpolder van Junij 1861 tot Augustus 1862. ONTVANGST. 1 Junij 1861. Aan kas saldo vorige reke- ning21.71 24 Bijdrage de heeren N u- wendam Nuijen. 10. 10 Nov. Bijdrage Haarlemmermeer- polder24.79 8 Aug. 1862. Bijdrage Haarlemmermeer- polder25. Aan balans41.72 123.22 U I T G A A F. 21 Dec. 1861. Per rekening Bernhard, scheepmaker65.47 13 Julij 1862. Per rekening J. Zimmer Zonen, ijzergieters. 21.75 4 Aug. Per rekening Bernhard, scheepmaker45.79 8 Zegelkwijting0.21 123.22 8 Aug. 1862. Nadeelig saldo: Een en veertig gul den twee en zeventig cents. Afgelegd door mij, (get.) Mr. J. P. Ameuseoordt. Gezien, H. A. Hanedoes. J. A. Pol. De post van 21 December 1861 f 55.47 is ver- oorzaakt door het aanvaren derpont, door een schip- per op wien het der justitie niet is mogeu gelukken eenig verhaal te verschaffen. De post van 13 Julij 1862 is voor ijzeren rollen met kappen in de plaats van houten rollen, die bleken niet te voldoen. De post van 4 Augustus 1862 is voor hellinggeld en reparatie. Uit de rekening blijkt, dat er een tekort is over 1861/2 van 41.72. Dit tekort is sedert nog ver- groot, doordien de pont al weder aangevaren is in September 1862, waarvoor wel eene som van/50 is ontvangen als schadevergoedingwelke echter moeije- lijk zal toereiken, om de noodige herstellingen te doen. In het gegeven geval is het noodig, dat belang- hebbenden te zamen beraadslagen, wat te doen om te voorzien in het tegenwoordige tekorten het rigtig beheer voor het vervolg; mogt hieraan niet genoeg worden voldaau, zoude de dienst der pont eerlang moeten worden gestaakt. Om deze redenen worden belanghebbenden opgeroepen, om te verschijnen Maan- dag den zesden October 1862, 's namiddags twee ure, ten huize van den heer Korendijk, Leid- sche Bosch, Amsterdam. Afdeeling Haarlemmermeer. De harddraverijop Woensdag den 24sten dezer gehouden aan het Kruisdorp, is in de beste orde af- geloopen. Achttien paarden dongen mede naar de uitgeloofde prijzen. De eerste prijs, eene vergulde pendule en 10 voor den berijder, werd behaald door den bruin-bles ruin van den heer E. K nib be; de eerste premieeen paar fraaije hoofdstellen en 5 voor den berijderdoor de bruine merrie van den heer A. van San ten; do derde premie, een fraaije zweep en 5 voor den berijderdoor den zwarten ruin van W. Pruit. Onder deze paarden waren verscheidene fraaije jonge welke aanleg toonden goede harddravers te zullen worden. Er waren vele belangstellende toeschouwers bij dit feest tegenwoordig. Afdeeling Sloten en Omstreken. Den 23sten September werd de door de afdeeling aangekondigde harddraverij gehouden. Tien paarden dongen naar de uitgeloofde prijzen. De eerste prijs, een fraai bewerkt tilburry-tuigwerd behaald door het zwart ruin-paard de Nor, van den heer J. Roele te Diemen bereden door Arie de Graaf; terwijl de tweede prijs, mede een tilburry-tuig, ten deel viel aan het bruin merrie-paard Mietjevan II. Verbeek te Sloten, bereden door W. Hoogland. Het schoone weder, dat eene zeer aanzienlijke me- nigte toeschouwers, zoo van elders als uit de gemeente had uitgelokt droeg veel bij tot verhooging van het genoegen dat dit nationaal volksfeest zoo in ruime mate aanbooden hetwelk in de beste orde eindigde. Vooral roemt men zeer het vriendschappelijk zamen- zijn van leden en genoodigden aan den avond van den dag, waar guile en ongekunstelde feestvreugde getuigden van algemeene tevredenheid en hartelijke belangstelling voor het welzijn der afdeeling en den landbouw. Ook menig toast werd ingesteld op het welzijn van den geeerden beschermheer van de Maat- ij van Landbouwonzen geeerbiedigden Koning. PRIJSLIJST van de meest noodige Engel sche Werktuigen voor den Landbouw en de Veehouderijop de minst kostbare wijze verkrijgbaar door de tusschenkomst van Jb. Boeke, onder-directeur der Land- huishoudkundige School te Groningen. Den ondergeteekenden is dikwijls om raad gevraagd door personen, die, wetende dat Engelsche fferklui- gen de beste en voordeeligste zijnverlegen waren welke te kiezen, en die niet wisten wat in acht ge- nomen moet worden bij de ontbieding en verzeuding. Ten einde beter in staat te zijn, aan zoodanige verzoeken te voldoenheeft hij tijdens de groote land- bouwtentoonstelling te Londenaldaar en op de boer- derijen zich door eigen onderzoek verzekerdwelke werktuigen bij gelijken prijs het doelmatigst zijn en dien ten gevolge het meest door de landbouwers ge- bruikt worden. Met de fabrikanten van die werktuigen (Ransomea, Ilornsby, Burgess en Keij en vele anderen) heeft hij zich persoonlijk in betrekking gesteld, ten einde goede voorwaarden te bedingen. Hij is daar door in staat gesteld, bij deze zijne tuschenkomst aan te bieden voor de bestelling, en meent de op hier achter volgende lijst voorkomenden als de meest noo dige werktuigen te moeten aanraden. De onder I voorkomende werktuigen zijn noodig op elke boerderij of veestal. Daarop volgen onder II de werktuigen, die eerst het voile voordeel gevenwanneer zij op groote boers

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2