ABTOffifMOTI. - 181 - lervormde Gemeente van Haarlemmermeer. OOGST-DANKDAG Landbouw. Aan den Landbouw. Uit de hand te koop: HAARLEMMERMEER-POLDER. Marktberigten. ^ttgczonbcn. clerijen (boven de 100 bunders, zoo als de meesten in nieuwe polders) ingevoerd worden. Het aanschaffen van de laatsten geschied in Enge- land in strekenwaar de boerderijen niet grooter dan de onze zijn, door vereenigingen van landbouwers even als bij ons de koolzaadkleeden enz. Daarenboven heeft men op ieder groot dorp een persoondie met vervoerbare Stoom- en Dorschma- chines het graan der kleine landbouwers komt afdor- schen, tegen vaste prijzen per mud, ongeveer een derde van het dorschloon met den vlegel bedragende. Ongetwijfeld zou dit aan een persoon met een ka- pitaaltje van 5,000die het hier te lande wiide ondernemeneen aangenaam beroep en een ruim be- staan kunnen opleveren. Zulk een persoon zou door een halfjarig verblijf op eene der grootste boerderijen in den Haarlemmer meer- of Wilhelmina-polder zich grondig met de be- handeling van deze werktuigen bekend kunnen maken. Een paar soorten van de werktuigen die in En- geland op geene goed ingerigte buitenplaats ontbre- kenvolgen onder III. De lijst wordt besloten door een paar werktuigen, die op iedere plaats, waar men een paard moet houdeneene koe voederen of een varken mesten, eene zeer groote besparing van voe- der of maalloon zullen schenken. Achter ieder werktuig- is opgegeven de prijs te Londen of Hull geleverd. Wordt het artikel in ver- schillende grootten afgeleverddan is de prijs die van het kleinste merk en het werktuig is dan inge- rigt om door een man of jongen in beweging gebragt te worden, behalve waar dit anders opgegeven is. De verdere voorwaarden zijn aan het slot dezer lijst op gegeven, In de groote kolom achter de prijzen zijn eenige nnmen opgegeven van personen, bij wie deze werktui gen reeds in gebruik zijn. {Be Lijst dezer Werktuigen deelen wij in ons volgend nommer mede). Uit Yollenhoven schrijft men van den 7den dezer: Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat wij ons vleijen met de hoopin de nabijheid onzer stad eene stoomfabriek te zullen zien oprigten. Een onzer stadgenoten, die gedurende een tienlal jaren in Indie eene suikerfabriek heeft gedreven en ten voile bekend is met het technische gedeelte der beetwor- tel-suikerfabrikatieheeft het voornemen opgevatom niet ver van onze stad eene beetwortel-suikerfabriek op te zetten. Proeven, gedurende dit jaar genomen met de teelt van de witte Silesische beetwortel, hebben zoo men verzekert bewezen, dat die plant op onze bouwgronden uitmuntend voortkomt en in suikerge- halte rijker is dan in Erankrijk en Belgie. Indien dit reeds moet leiden tot de overtuiging dat de oprigting van dusdanige fabriek even gunstige uit- komsten zal opleveren als soortgelijke ondernemingen te Zevenbergen, Delft, Dordrecht, enz., dan zal men betere geldelijke voordeelen kunnen verwachten van de onderneming waarvan hier sprake is, omdat wij ver- nomen hebbendat de oprigter het plan heeft om de stoomwerktuigen te bestemmenna afloop van den oogsttijd der beetwortelentot het uitmalen van het water uit bet lste dijks-district van Overijssel, eene oppervlakte van 32000 bunders beslaande. Wij twij- felen dan ook niet, of de oprigter zal in zijne pogingen om het benoodigd kapitaal, verdeeld in 4-50 aandeelen a/500, bijeen te brengen, alom ondersteuning ont- raoeten. Wij wenschen den ondernemer 't welslagen zijner onderneming toeen hopendat hij bij alle weldenkenden vereischte medewerking moge ondervinden. (N. B. v. 's Grav.) In het Weekblad van Haarlemmermeer van 12 dezer komt voor, dat door Gedeputeerde Staten is goed- gekeurd het houden van eene jaarlijksche wolmarkt te Haarlemmermeer op den tweeden Woensdag in Junij. Dit berigt zal voorzeker door ieder, die in den toenemenden bloei van Haarlemmermeer eenig belang stelt met veel genoegen zijn vernomenvooral door hen die van deze belangstelling door hun inwonen het beste getuigen. Ook wij zouden ons met de blijden kunnen verblijdendaar het ons altijd aange naam is als het eene gemeente welgaat, en niet minder waar het de gemeente betreft, die wij hebben zien verrijzen uit het meer, waaraan wij zijn opge- voed en als kind hebben gedartelden op welks verbolgen wateren wij later ons zoo vaak aan het ranke vaartuig toevertrouwden. Thans nu wij weder in de nabijheid der plaatswaar wij onze eerste le- vensjareu sleten, woonachtig zijn, en de gemeente Haarlemmermeer zoo snel in bloei zien toenemen en bij hare vele andere markten ook eene wolmarkt zien verkrijgenmoesten wij ons in dien zigtbaren vooruitgang wel verheugen en voorzekerwij behooren ook niet tot die enkele onverschilligendie alleen oogen en ooren hebben voor zaken die hen onmiddelijk aangaan of welke zij gehouden zijn te behartigen neen, wij zien ook gaarne dat het anderen gelukt goede instel- lingen tot stand te brengen; maar ten aanzien der wolmarkt drukt ons iets op het hart en kunnen wij een grief tegen Haarlemmermeer niet verbergenwant wij huldigen de nooit genoeg beoefende leu3 onzer vaderen niet alleen het doel maar ook de middelen moeten regtvaardig zijn"; en daarom blijven wij het betreurendat de onderwerpelijke wolmarkt te Haar lemmermeer haar ontstaan verschuldigd schijnt te zijn aan eene poging tot vernietiging van die te Sloten met zooveel moeite en opoiferingen tot stand gebragt. Wij zullen hier niet in bijzonderheden treden nocb herhalenwat reeds vroeger in het Wsekblad van Haarlemmermeer door de hier gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op over- tuigende wijze is aangetoond welk nadeel voor de markt te Sloten eene tweede markt in hare nabijheid veroorzaken moeteen nadeel dat zieh niet laat op- heifen door zekere redeneringen, die sleehts van we- zentlijke of voorgewende onbekendheid getuigen. Ook wijten wij het besluit van den gemeenteraadwaarbij het invoeren van eene wolmarkt te Haarlemmermeer wordt vastgesteld niet aan alle zijne leden want zoowel het op nieuw aandringen bij Gedeput. Staten niettegenstaande de ingekomen bezwaren van Sloten als de eerste aanvrage, zijn geschied toevallig voor dat de laatst benoemde leden hadden zitting genomen. Vraagt men ons eindelijk af moet Sloten geheel berusten in de beschikking van Gedeput. Staten in dezen genomenof moet zij in navolging van Haar lemmermeer petitioneren en elk middel aangrijpen om te trachten het gedane te vernietigenof moet zij lijdelijk afwachten de dingen die komen zullen, en zich demoedig neder vleijen opdat hare pas ontlui- kende znster haar des te gemakkelijker vernederen kan? neen dan antwoorden wij zonder voorbehoud, noch het een noch het ander verdient naar onze bescheiden meening eenige aanprijzing; maar wij aarzelen ook niet aan te bevelen dat met nadruk en op open wijze pogingen worden aangewendom de meest na- deelige gevolgen van de markt te Haarlemmermeer voor die te Sloten voor te komendoor deze laatste te vervroegen; daardoor zou naar onze meening het best de schadelijke invloed der nieuwe markt worden verminderd. Deze pogingen zullen ongetwijfeld bij Gedeput. Staten weerklank vinden, en voorzeker wor den gebillijkt door ieder die regtvaardigheid lief heeft. Daardoor zal het ook mogelijk zijn de goede gezindheid tusschen beide gemeenten te bevestigen die toch altijd aan beider belang bevorderlijk moet zijn. Welligt zal bij enkele lezers de gedachte rijzen wat de sckrijver toch wel beweegt zich de zaak der wolmarkt zoo aan te trekkenwij antwoorden hen dat wij de eer hebben genoemde afdeeling Sloten sedert twaalf jaren als secretaris te dienen en tot hare mede-oprigters te behooren. Ook mogen wij ons vleijen niet zelden hare goedkeuring over onze be- moeijingen te hebben ontvangen. Ook bij de invoering der wolmarkt te dezer plaatse mogten wij onze diensten verleenen, hoewel de eer van het eerste denkbeeld van het vestigen eener zoodanige markt te Sloten niet aan ons, maar aan een geaeht lid der afdeelingte Haar lemmermeer woonachtigtoekomtaan wien deze af deeling bovendien haren toenemenden bloei voor een groot °deel heeft te danken. Met die afdeeling hebben wij gedurende die twaalf jaren lief en leed doorwor- stelcT; kan het dus iemand bevreemdendat wij geen vrede kunnen hebben met eene poging, die al onze moeite en opoiferingen voor het belang der plaats onzer inwoning dreigt te vernietigen? neennogmaals neen dat kunnen dat mogen wij niet. Wij eindi- gen hier met den wenschdat ook genoemde afdeeling Haarlemmermeer niet zal teruggehouden worden het bewijs te leveren, dat ook zij de regtvaardigheid lief heeft. Sloten, 17 September 1862. L. Camerling. Secret, der Afd. Sloten van de H. M. v. Landb. landen en alien wie het verdfr mogt kunnen aangaan te herinneren, dat alle aan hen of aan het Collegie van Iioofd-ingelanden gerigte VERZOEKSCHRIPTEN moe ten gesteld zijn minstens op een zegel van 15 cents in lwofdsom. Haarlem, 23 September 1862. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Voorziller. E. W. VAN BREDERODE, Secretaris. Het bij ervaring goed bevonden MIDDEL tot wering van BRAND of POP in TAR WE is weder verkrijgbaar bij de ondergeteekendenalsmede bij J. G. LEGEL, Kruisdorpte Haarlemmermeer, in verzegelde pakjes 35 Cents. Ley denWed. IV. C. BOCK FISCHER, 11 Sept. 1862. Apotlieker en Broogist. Zondag 5 October, e. k. {aanvang des voorm. ten 10 uur.) De ondergeteekende maakt bij deze aan zijne ge- eerde Begunstigers bekend, dat hij weder ruim voor- zien is van het ZAAIGROEN, of bij proef onder- vinding een goed middel voor het ZWART of zoogenaamde POP in de TARWE. Hetzelve is te bekomen bij J. VERKUYL, Sectie NN, N°. 15, aan den Venneperweg, te Haarlemmermeer. De Ondergeteekende heeft onder de rubriek Afdee ling Haarlemmermeer naar de Tentoonstelling te 's Gravenhage ingezonden Witte Engelsche TARWE, wegende 160 lb. Bruine Schotsche Idem, 156 Daar deze Tarwesoorten niet alleen uitmuntend van kwaliteit zijn maar bovendien een ruim beschot belo- venen gedurende dezen winter niet geleden hebben zoo zijn zij zeer aan te bevelen. Beide Soorten zijn bij hem verkrijgbaar, mits 8 dagen vooruit te bestel- len, tegen den Prijs van 12 en 11,50 per mud. Haarlemmermeer. S. de CLERCQ Wz. Een in 1842 nieuw gebouwde WIPWATERMOLENvan 18,50 el vlugtstaande op den Bingdijk van den Haarlemmermeer-Polder achter Lisse. De wijdte van het vierkant van den Molen op het ondertaflement is 5.00 el, de middellijn van het Schep- rad 4.15 el en de breedte van dat Rad 0.28 el. Ter bezigtiging van den Molen vervoege men zich bij den Heer A. VAN RIESSEN, Opzigter van den Haarlemmermeer-Polder, aan den Leeglmater, terwijl nadere inlichtingen te verkrijgen zijn bij Bijkgraaf en Heemraden van gezegden Polder te Haarlem, en bij den Hoofdopzigter van dien Polder te Heemstede. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlem mermeer-Polder achten het niet ondienstig de Inge- Amsterdam, 22 September. Boter. Friesche /48 a 51 Kuinder 46 a 49, Kamper 48 a 50Devcnter 39 a 43, Zwolsche 45 a 49. 24 September. Granen en Zaden. Tarwe als voren; 130 ffi bonte Poolsche /345, 347. Rogge prijshoudendmet rede- lijk vertier; 124 ffi Pruissische 231 bij partij; 124 ID dito 232118, 120 ffi Petersb./212, 218; 119 ffi Taganrog 209120 ffi Berdianski /213 bij partij. Op levering per 2100 kilo onveranderd. Haver onveranderd; 100/2 ffi Fijne/3.75 Koolzaad op het Najaar onveranderd. Voorjaar hooger; op 9 v. Olie in Oktober 83; April 85fc. Lijnzaad in een doen110, 111 ffi Archangel /390. Olie. Raap- dadelijk en op levering williger; op 6/w./49£; Vliegend f 48£. Lijn- dadelijk en op levering wel zoo aan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3