Haarlemmermeer. j Op voorstel van den voorzitter wordt ihans bij ac- clamatie besloten een ad res in dien zin van de Maat- schappij te doen uitgaan en dit namens haar aan de Staten-Generaal in te dienen, indien het bedoelde wetsontwerp weder onveranderd in de nieuw aange- vangen zitting wordt ingediend. Met afwijking van de volgorde der punten van be- liandeling, wordt thans, als met het onderwijs in verband staande, op voorstel van den voorzitterbe sloten eerst in behandeling te nemen het voorstel van de afdeeling Hoorn en omstreken tot het uitschrijven van prijsvragen, of op andere wijze pogingen aan- wenden tot het bekomen van de.i of meer leerboekjes over de landbouwkunde. Het hoofdbestuur geeft een gunstig praeadvies over dit voorstel en stelt voor de gouden medaille uit te loven voor een stel leerboeken ten deze aan alle eiscben voldoende, de beslissing over het ingekomene te nemen in de algemeene ver- gadering van 1864 na het advies te hebben gehoord eener commissie van vijf leden. De heer Amers- foordt vestigt de aandacht op de landbouwboekjes van Ponse; zij zijn wel wat verouderddoch zoolang er niets beters is, toch zeer bruikbaar, gelijk hem bij het onderrigt, dat hij aan de kinderen zijner ar- beiders geeft, is gebleken. De heer SI niter acht de moeite tot het verkrijgen van goede leerboeken on- tijdig, zoolang er geen zorg wordt gedragendat de onderwijzers op de lagere scholen de noodige kunde bezitten om onderrigt in den landbouw te geven. De heer B o e k e wijst op een schema van een leerboek van den landbouw door Dr. Staring in het Week- Had voor het Onderwijs geplaatst; dit kon welligt voor dit doel ten leiddraad strekken. De heer Sta ring deelt nog mede, dat, zoover hembekend, sleehts drie onderwijzers onderwijs in den landbouw geven. De heer J. B. Snellen zou aan eene opdragt aan deze of gene persoon de voorkeur geven boven het uitschrijven eener prijsvraag, waarop toch zoo zelden voldoende antwoorden van kundige personen inkomen hij acht de belooning daarbij te gering, de medaille en 100, of /150 ware z. i. niet te veel. De heer B o d i s c o is het met den vorigen spreker oneens hij let minder op de waarde der medaille, dan op de eer door de Maatschappij bekroond te worden en hij acht dat deze genoegzaam zal blijkeu om me- dedingers uit te lokken. Nadat de voorzitter de ge- maakte bedenkingen beantwoord heeft, wordt het praeadvies van het Hoofdbestuur met 98 tegen 80 stemmen aangenomende daarbij gestelde commissie zal bestaan uit leden door de afdeelingen Gouda Hoorn, Leiden en Yelsen aan te wijzen, en een lid van het Hoofdbestuur. V. Bij behandeling van dit onderwerp berigten der afdeelingen omtrent de longziekte, de tongblaar en het klaauwzeer en de varkensziektewelke berigten echter nagenoeg geheel ontbreken, komt in behande ling het voorstel van den heer Ilalder te Bever- wijk om eene prijsvraag uit te schrijven tot het opsporcn der oorzaak en de aanwijzing der middelen tot gene- zing en voorkoming van de tongblaar en het klaauw zeer. Het praeadvies van het Hoofdbestuur luidt gunstig en het stelt voor de uitloving der gouden medaille en 100. De heer Zeeger Veeckens wenschte dat hierbij niet de premisse gesteld werd, dat de melk van aan tongblaar lijdende runderen na- deelig voor den mensch is, waarmede de heer Hai der zich vereenigt. De heer J. B. Snellen acht het raadzamer en stelt daarom voordat de Maat schappij zich wende tot de onlangs geconstitueerde Algemeene Nederlandsche Maatschappij van Veeartsenij- kunde met het verzoek het uitschrijven eener dergelijke prijsvraag op zich te nemen of om te trachten op andere wijze het beoogde doel te bereiken, terwijl de kosten ter bestrijding der hiervoor te verrigten uitgaven op 50 worden gesteld. Met algemeene stemmen op vijf na, wordt dit voorstel aangenomen en vervalt alzoo daardoor dat van het Hoofdbestuur. YI. Thans zijn aan de orde de voorstellen der af deelingen en wel in de eerste plaats dat van de afdee ling Alphen met meerdere barer zuster-afdeelingen, strek- kende 1°. om voortaan voor fokdieren hoofdprijzen van het vijf tot tienvoudig bedrag der vroegere uit te loven en ze steeds drie jaren te voren uit te schrijven, en deze prijzen bij beurten aan de verschillende vee- soorten toe te kennen; 2°. om het programma door eene commissie van vijf leden door de afdeelingen te kiezen, te doen vaststellen, en te zorgen dat het steeds voor 1°. Januarij worde uitgegeven. Het hoofdbestuur verklaarde zich tegen het voor stel. Met het hoofddenkbeeldhet uitloven van hooge prijzen voor fokvee, kon het zich wel vereenigen en wenschte daaraan ook uitvoering te geven. Het vol- gende jaar was men van voornemen even als dit jaar weder groote prijzen te stellen; als b. v. 2 prijzen te zamen/400 voor hengsten3 prijzen te zamen /600 voor stieren; 100 als eerste prijs voor koeijen, 50 voor rammen 30 voor ooijen, 50 voor beeren, 25 voor zeugen, enz. Ilet wilde er echter geene verpligtendc bepaling van maken, wijl op die wijze de finantien van volgende jaren verbonden zou- den worden; ook wenschte het elk jaar voor iedere veesoort prijzen te blijven uitloven; het voorstel van Alphen had daarbij het bezwaar, dat, werd het let- terlijk uitgevoerd, men in Noord-Holland steeds eenige dezelfde veesoorten en in Zuid-Holland de andere zou bekroonen. Het vaststellen van het programma door eene commissie zou verwarring geven; dit behoorde tot de eigenaardige taak van het hoofdbestuur. Door de voorstellers wordt eene wijziging ingediend en wel om de prijsuitloving voor de verschillende veesoorten over drie jaren te verdeelenwaardoor het bezwaar door het hoofdbestuur geopperd zou vervallen. De heer II. D. Sluiter keurt het vaststellen van het programma door eene commissie af. Ook de heer Koekelis is van hetzelfde gevoelen daarbij zich echter zeer vereenigt met het uitloven van hooge prijzenwenscht hij afzonderlijke stemming over de beide deelen van het voorstel. De heer Bredius verklaart zich tegen het geheele voorstelhij ziet daarin een votum van wantrouwen jegens het hoofd bestuur, hetwelk hij geheel onverdiend acht, waarom hij wel zou willen het bij acclamatie te verwerpen. De heer B e g r a m verwerpt de zienswijze van den heer Bredius; hij verklaart dat bij het hoofdbe stuur niet de minste gevoeligheid over de indiening van dit voorstel bestaat, noch dat het als een bewijs van wantrouwen omtrent huti bestuur is aangemerkt. Integendeel, waar het bestuur zich zoo dikwerf be- klaagde over gemis aan belangstelling bij de afdee lingen stelt het juist zeer op prijs dat zich meer leven vertoontzij het ook in den vorm van kritiek van zijne handelingen. Hij wenscht daarom hulde te brengen aan die afdeelingen, welke toonen vooruit- gang en verbetering te wensehenen wauneer nu het hoofdbestuur in dit geval verklaren moet zich niet met die zienswijze te kunnen vereenigen dan wenscht het vooral dat dit niet worde opgevat als eene af- keuring van het doen van dergelijke voorstellen. In tegendeel hoopt hijdat de afdeelingen bij voortduring zulien blijven toonen het algemeen belang der maat schappij te beharligen. Het praeadvies van het hoofdbestuur wordt daarop in stemming gebragt en met 159 tegen 13 stemmen aangenomen. Daarop komt in behandeling het voorstel van de afd. de Beijerlanden en Strijen om een kundig veearts te benoemendoor de maatschappij gesalarieerdom bij onbekende of snel uitbrekende veeziektenop aan- vrage van het bestuur eener afdeeling, zich derwaarts te begeven en met den aldaar aanwezigen veearts te consul teren. Het hoofdbestuur stelt voor de verwerping van het voorstel; voorcerst wijl juist de ziekten, waarvoor men deze hulp zou willen inroepen, veelal die zijn, waarvoor ook tot nu toe de veeartsenijkunde weinig raad weet, en de maatregel alzoo gering nut zou hebben ten anderen wijl het aanleiding tot misbruik zou kunnen gevenom op die wijze kosteloos veeartsenij- kundige hulp te verkrijgen. Het zou voor de maat schappij eene kostbare zaak zijn, die eigenlijk buiten hare bevoegdheid ligt, en bij het bestaan eener vee- artsenijkundige school met bevoegde veeartsenijkundi- genzou het indie gevallen beter zijn om zich tot dezeu om hulp en raadgeving te wenden. Door de afdeeling Gouda is een ander voorstel gedaan, daartoe strekkende, dat de maatschappij de regering verzoeke aan het tegengaan der verspreiding van besmettelijke veeziekten beter de hand te doen houden, overeenkomstig de bepalingen, daaromtrent in het Wetboek van Strafregt voorkomende. De heer Amersfoordt stelde voor, om ter voorkoming van misvatting over de bedoelde bepalingen, het onder- zoek nopens die toepasselijkheid daarvandoor eene commissie te doen geschieden. De afdeeling Gouda trok echter haar voorstel in, omdat het thans niet kon worden behandeld. Het voorstel der afdeeling de Beijerlanden en Strijen werd daarop bij acclamatie verworpen, Het voorstel van de afdeeling Sloten om bij de plaatsbepaling van de volgende algemeene vergade- ring de voorkeur te geven aan plattelands-gemeenten, bijaldien uitnoodigingen van dezen mogten ontvangen zijn, wordt ingetrokkennadat het Hoofdbestuur de verwerping daarvan had voorgesteld, op grond dat daardoor de keus te zeer zou worden beperkt VII. Eindelijk komt ter tafel het voorstel van het hoofdbestuur: dat de afdeelingen, met het oog op de bij de Staten-Generaal aanhangige wet tot af- koopbaarstelling der tiendenzullen worden uitgenoo- digd.om, hetzij door eigen bemoeijenis regtstreeks hetzij door het uitlokken van de vorming van com- missien en belangstellenden in iedere gemeente, te weeg te brengendat tusschen de verschillende land- eigenaars de noodige overeenstemming tot stand kome, ten einde van de gelegenheid tot het afkoopen der tienpligtigheidzoodra zij zich voordoetalgemeeu gebruik worde gemaakt. Dit voorstel wordt zonder discussie bij acclamatie aangenomen. VIII. De vergadering vereenigt zich daarop met het voorstel van het hoofdbestuur, om tot leden van verdiensten aan te nemen de heeren W. d e W e s c h- niakoff, opper-directeur van het departement van landbouw in Buslanden Georges Grove, secre- taris der vereeniging voor tentoonstellingen in het Crystal-palace bij Londen. IX. De berigten omtrent de boekerij zullen in de Mededeelingen worden opgenomen. X. Tot het houden van de 17de Algemeene Ver gadering en Tentoonstelling in 1864 zijn verzoeken ingekomen van Haarlem en Haarlemmermeer. Het hoofdbestuur verklaart zich voor de eerste plaats; de stad heeft eene bijdrage van 2000.en de noo dige lokalen aangebodenhet houden der vergadering en tentoonstelling in eene plattelands-gemeente zou te veel bezwaren opleveren. De heer van Wicke- voort Crommelin ondersteunt het aanzoek van Haarlem. De heeren van Amersfoordt en S. de Clercq Wz. spreken beiden over het aanbod van Haarlemmermeer; het was voornamelijk den wensch van deze afdeeling, dat dit had mogen leiden tot een nog beter bekend worden van dezeu belangrijken polder, terwijl het haar voorkwam dat deze ook veel hulpmiddelen zou aanbieden om het nut en de be- langrijkheid van deze bijeenkomst te verhoogen. Nu Haarlem mede de aanvraag had gedaan, kwam het hun ook voor dat daaraan de voorkeur moest wor den gegevenmaar zij wenschten dat het hoofdbe stuur, zooveel hun goeddacht, gebruik zou maken van de hulpmiddelen en bijzondere geschiktheid tot sommige doeleindenwelke de Haarlemmermeerpolder oplevert. Dienovereenkomstig wordt besloten. XI. Ten slotte worden benoemd de navolgende le den van het Hoofdbestuurtot Voorzitter uit Noord- Holland, de heer jhr. mr. C. van Poreest, op den huize Nijenburg, te Ileilo, met 79 van de 157 uitgebragte stemmen; voor een lid uit Noord-Holland de heer mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmer meer, met 99 van de 162 uitgebragte stemmen; tot secretaris de heer Jhr. Mr. D. It. Gevers Deij- noot, die als zoodanig aftreedt; tot penningmeester de heer H. A. Crommelin, die als zoodanig mede aftreedtbeiden met acclamatie. Aan het einde dezer vergadering werd door den heer Zeegers Veeckens eene hartelijke dankbe- tuiging aan den afgefreden Voorzitter gerigtvoor diens uitstekende leidiug der vergadering, waarna die ten vier ure door dezen wordt gesloteu. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 23 September tot 7 October 1862. GEBORENJohanneszoon van A. Monster en B. W. da Jong. Dirkzoon van C. Lodder en M. H de Booij. Maartje, dochter van J. Troost en M. Kok. Willem Abra ham zoon van K. F. Roosdorp en J. E. de Pecker. Jan Baptist, zoon van J. B. d'Hane en S. de Ruijter. Trijntje, dochter van J. de Vries en VV. Dil. Wilhelmina dochter van A. de Groot en J. Spierings. Johannes, zoon van S. Krauwer en C. Booze. Magdalena Mariadochter van J. Vreeken en L. Vinke. Barendzoon van C. de Jong en J. Asjes. Anna dochter van R. Oudejans en G. Klein. Johannadochter van J. Rogge en C. Koenekoop. OVERLEDENAdrianus, oud 16maanden, zoon van J. van Keasel en M. C. Splinter. Roelofoud 14 dagenzoon J. Verburg en J. van der Kloot. Izaak, oud 8 jaren, zoon van Aarlje de Rade. Elizabeth van den Berg, oud 31 ja ren gehuwd met D. E. van Meerbeek. Elzelinaoud 7 maanden dochter van H. E. Brinkman en A. van den Dik- kenberg. Jan Barteleoud bijna 5 jaren zoon van P. A. Timmers en J. Reitsma. ONDERTROtJVVDJ. Goverts met J. Asjes. J. van Worcom met M. Verstegen. J. J. Veerman met C. van der Moore. GEHUWDG. Kuipers met P. van Andel. N. Maaskant met J. van der Burg. Drukkerij van Bonga C°. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 6