211 Marktberigten. Jngczmtbctn STOOMPLOEG. en bezocht LeadenhallNewgate, Hungerford en an- dere markten. Ik bezocht ook een voornaam han- ■delshuis aan het einde van Ludgate Hill, kwam bij den chef en overhandigde hem mijn kaartje en zeide dat ik gelegenheid zocht om hier boter van Carmar then te verkoopen. Hij keerde zich om en zeide die boter is niet gesehikt voor de Londensche markt. Waarom vroeg ik, en hij antwoordde, zij is te goed voor onze markt. Daar wij niet dikwijls de betuiging ontvangen dat een onzer artikelen te goed is,, zoo dacht ik dat hij mij voor den gek hield en daar ik zoo kers versch van het land kwam, hij mij misschien voor wat groen aanzag, en hoewel ik een aardigheid kan velenzoo houd ik er toch niet van bij het behandelen van zaken. Maar hij zeide, ik spreek in ernst. Ik herhaal het dat uw boter te goed is. De bewoners van Londen hebben eene bijzondere smaak voor boter; zij houden niet van gezondezui- vere boter maar willen iets dat snijdt als klei, iets dat taai is in het smeren over brood en dat niet in het brood of gebak intrekt, en daarom wordt ze op eene bijzondere wijze voor de Londensche markt bereid. Men vervalscht ze met olieachtige bestanddeelen en maakt ze dik en hard. Het is dus eene zeer geringe kwaliteit van boter, want terwijl op de markt voor 84 s. verkocht wordt, geldt de boter van Pembroke 100 tot 105 s. Wij kunnen daarom met verbeteren voortgaan en behoeven de mededinging van Dorset, Carlow en Cork niet te vreezen. Door eene commissie uit het XYIIde Ned. Land- huishounkundige Congresdat in de maand Junij dezes jaars te Middelburg gehouden werd, is aan den heer J. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp aan- geboden een album voorzien van de photografische portretten van ruim 60 Congresledendie bij die ge legenheid door genoemden heer in den beroemden Wilhelminapolder werden ontvangen. VAN WAAR ONZE LANDBOUW-GEWASSEN EN BOOMVBUCHTEN GEKOMEN ZIJN. De Meekrap is nit het Oosten gekomen. De Kastanjeboom stamt uit Italie af. De Ui is afkomstig uit Egijpte. De Tabaksplant heeft zijn geboorteland in Yirginie (Amerika). De Citroen is uit Griekenland tot ons gekomen. Haver stamt uit Noord-Afrika. Eogge kwam oorspronkelijk van Siberie. De Peer en Appel waren wildplanten in Europa. Spinazie werd het eerst in Arabie geteeld. De Zonnebloem werd het eerst uit Perzie tot ons gebragt. De Moerbezieboom is oorspronkelijk van Perzie. De Kalabas is waarschijnlijk eene Oostersche plant. De Notenboom en Perzik kwamen uit Perzie. De Paardenkastanje hoort in Thibet te huis. De Komkommer hebben wij uit de Oost-Indien gekregen. De Kwets kwam van het eiland Kreta. De Eadijs groeit in het wild in China en Japan. De Erwten worden geacht van Egijptischen oor- sprong te zijn. De Tuinboonen hebben wij uit de Oost-Indien. Het Nieuw-Zeelandsch vlas toont zijne afkomst door zijn naam. De Jeruzalemsche artisjok is eene Braziliaansche plant. Hennep stamt af uit Perzie en Oost-Indie. De Aardappel stamt oorspronkelijk uit Mexico en Peru. Koolzaad en kool groeijen in het wild in Sicilie en Napels. Boekweit is uit Siberie en Tartarije tot ons geko men. Garst is voor het eerst in het Himalaija gebergte in het wild gevonden. Gierst was het eerst in Indie en Abyssinie bekend. Schrijversdie het volste vertrouwen verdienen, ver- klaren dat onze gewone graansoorten in het wild groei jen in het gedeelte van Tartarije, dat ten Oosten van Bela en ten Noorden van het Himalaija gebergte ligt. HOE MEN PABIJS VAN MELK VOOEZIET. Het grootste gedeelte der melk, welke men in Parijs gebruikt, wordt met den spoorwagen aangevoerd, gedeelteljjk van zeer verre afstanden. Deze melkhandel' is voornamelijk in handen van drie maatschappijen waarvan de grootste de Maalschappij van Parijs" dagelijks drie maal honderd duizend kannen aanvoert Deze maatschappijen hebben een aantal agenten op het plalte landdie in de nabijheid der spoorweg- stations hun verblijf houden. Deze koopen de melk bij de boeren opwelke die 's morgens en tot's na- middags drie uren bij den agent kunnen afleveren, waar ze gekeurd en in groote vaten te zamen wordt gestort. Door mid del van stoom wordt zij dan een oogenblik gekookt en daarna door een zeef gegoten en in koelbakken met ijs afgekoeld. Nu wordt zij in bijzondere daarvoor ingerigte vaten gestort en deze in daartoe bestemde wagens geladendie op het sta tion gereed staan en met den eerst voorbijgaanden trein naar Parijs worden medegevoerdwaar de melk gewoonlijk in den vroegen morgenom twee of drie urenaankomten na eenige uren aan huis wordt rondgebragt. De gewone prijs in Parijs is tien cents per kan j de boeren ontvangen van de maatschappij meestal niet meer dan drie of drie en een halve cent. Men rekent dat de melk met de kosten van berei- ding en vervoer te Parijs op zeven cents per kan te staan komtzoodat er nog eene zeer belangrijke winst voor de maatschappij zou overschieten. 28 October. Geploegd 2'/^ bunder; zakte edns in eene sloot. 29 October. Geploegd 2 bunder; een nieuwe ma chinist daar de eerste ziek is. 30 October. Geploegd 2% bunder; dito. 31 2 /i dito. 1 November. 3 zonk eens in eene sloot. Het was een zeer mistige dagzoodat men de vlag niet zien kon de teekens werden ge- geven met de petten derjongens, die de touwdragers oppassendit ging goed. Vele bezoekers, 3 November. Geploegd 2 bunder. Beproefd om vier scharen aan den ploeg te zetten dit ging min der goed, daar wij nu minder diep ploegden en de ploeg niet zoo goed wendde. 4 November. Het veld BB, n°. 10 en 9 was afgeploegdwij moesten verhuizen naar BB, n°. 7. Dit hield nog al op daar de drijftoestel gebroken was en alles met winden moest geschieden waar- voor telkens ankers moesten worden ingegraven. 5 November. Wij ontvingen het gebroken knijp- wiel en eene as uit Leedsde gebroken stukken moes ten worden afgenomen en de nieuwe ingezet. 6 November. Schroefdraad in de nieuwe as ge- snedeneen van de keggen van het knijpwiel paste nieten moest in de as worden ingehakt, Zeer re- genachtig weder. 7 November. Verder alles opgenomen en verhuisd. 8 November. Cotsgreave's tweediep ploeg be proefd in bijzijn der heeren Heynsius en Mul- 1 e r aanvankelijk goed gelukt. 2 Bunders geploegd. 10 November. Cotsgreave's ploeg op nieuw beproefd wij ploegen nu geregeld vijflig Ned. duim diepde bonk (turf- en ijzeroer) komt boven in groote stukken. Daar deze ploeg zoo diep gaat, zijn de slooten nog gevaarlijker, en wij geraken tweemaal in het ongereede. Het werk is verder volmaakt goed. Een bunder geploegd. Eens geraken wij zoo diep met de ploeg in de slootdat wijin plaats van de ploeghet anker uit den grond trekken dit alles ligt duidelijk aan onze ongeoefendheiden doordien de oude slooten der droogmakerij nog niet behoorlijk zijn toegemoldbij meerdere oefening en kennis on zer grondenzullen deze zwarigheden hoogstwaar- schijnlijk spoedig verdwijnen. Met geduld komt de ploeg alle zwarigheden te boven. Mr. J. P. Amersfoordt. Leeuwarden, November 1862. Het Bestuur van het XVIllde Nederlandsch Landhuishoudkun- dig Congres heeft de eer, door deze aan U kennis te geven, dat, ingevolge besluit van de Vergadering van het XVIIe Con- grasd.d. 21 Junij 18C2, te Middelburg gehoudende opening van het Congres met handhaving van het dienaangaande te Nijmegen in Junij 1858 genomen besluit is bepaald op den vddrlaatsten Dingsdag in Junij 1863, zijnde den 23sten en dat die Vergaderingen op eenige daarop volgende dagen zullen worden voortgezet. Hoezeer de onderwerpcn, die in den regel in de afdcelingen en op de vergaderingen van de bereids gehoudene Nederland- sche Landhuishoudkundige Congressen zijn behandeld, genoegzaam bekend zijn vermeent het Bestuur toch de opgave daarvan hier te moeten laten volgen. Zij hcstaan in: 1. Akkerbouw, Veetcelt en Zuivelbereiding; 2. Tuinbouw, Houtteelt en Bijenteelt; 3. Laud- en Staatshuishoudkunde, Statistiek, Volkenkunde en Naluurwetenschappen in verband tot den Landbouw; 4. Kolonialen Landbouw. V66r en aleer echter over te gaan tot het opmakon van een Programma, dat ten grondslag moet strekken van de tc houden vergaderingen, en dat de punten moet hevatlen die aan bet oordeel der leden zullen onderworpen wordenneemt het Be stuur de vrijheid zich ook tot U te wendenmet uitnoodiging, om het Bestuur met raad en daad hij te staanin deze voor hem zoo hoogst gewigtige en moeijelijke arbeid. Het Bestuur verzoekt U derhalve, om ten behoeve van het Programma eenige voorstellen of vraagpunten in te zenden, die betrekking op bovengemelde hoofdondcrwerpen hebben, naar uw oordeel de belangslelling van de leden verdienen en diens- tig kunnen zijn tot bevordering van de Landhuishoudkunde het groote doel van de Congressen. Bij de Circulairedoor de beide vorige Besturen uilgegeven was de wensch geuitdat U deze uitnoodiging niet zult be- schouwen als een gewoon beleefdheidsverzoekmaar bepaal- delijk als eene opwekkingom zooveel in uw vermogen is, mede te werken lot de daarstelling van een doelmatig pro gramma. Ook dit Bestuur vereenigt zich met dien wenschen ver- trouwt derhalve, overtuigd als het is van uwe groote belang- stelling in alles wat den Landbouw in't algemeen aangaat, dat zijne uitnoodiging niet te vergeefs zal zijn, en dat U zich be reid zal verklarenmede te werken tot het daarstellen van het door hetzelve bedoelde Programma. Ten einde in de gelegenheid gesleld te worden het Program ma in de maand Maart 1863, aan de belanghebbenden te kun nen aanbieden, verzoekt het Bestuur U, om voor 1 Januarij 1863 uwe voorstellen of vraagpunten in te zenden, onder adres van den Secretaris van het XVIllde Congres, en noodigt U te- vens dringend uitom de vergadering van het Congres met uwe tegenvvoordigheid te vereeren, om alsdan zoowei in de afdee- lingen als in do algemeene vergadering uwe voorstellen, des noodig, nader toe te lichten. Het Bestuur van het XVIllde Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, Mr. J. H. BEUCKER ANDREAS, 1e Voonitter. Jhr Mr. P. B. J. VEG1LIN van CLAERBEBGEN, te Joure, 2e Voonitter. Mr. S. van WELDEREN Baron RENGERS, Penningm. R. J. van df.r LEU, te Hallum. Mr. J. H. ALBARDA. Jhr. E. D. van BE1JMA, te Weidum. Mr. E. JONGSMA. J. J. BRU1NSMA, Secretaris. PEIJSVEAAG. Men hoort nog wel eens bewerenDe boer doet even als vader en grootvader gedaan hebbenomdat die het zoo deden." Dit moge vroeger het geval ge- weest zijn, thans niet meer. Onze landman wil welt navolgenwat hij als beproefd goed heeft leeren kennenen is hij niet overtuigd dat het nieuwe beter is, dan handelt hij verstandig het niet na te volgen alleen omdat het nieuw is. Yeel is reeds verbeterd, maar ook veel is er nog te verbeteren. Nu is de vraag: Wat doet de landman (pachter of eigenaar) nog, dat elders beter gedaan wordt? Wat is er in zijne wijze van handelen dat niet goed isen waarom is dat niet goed? Hoe doet men het elders en waarom is dat beter? De Gewesielijke Vereeniging Overijssel van het Ne derlandsch Onderwijzers-GenootscJiap vraagt een Ieesboek voor de hoogste klasse eener Lagere School, waarin ten aanzien van veeteeltakkerbouwtuinbouwhout teelt en de daarbij gebezigde werktuigen en gereed- schappen, deze vragen worden beantwoord in korte, kernachtige schetsendie wel niet een aaneengeschakeld verhaal vormen, maar toch in bevattelijkenboeijen- den stijl zijn voorgedragenzoodat zij niet boven de bevatting van de schoolleerlingcn loopen en ook de ouders ze met genoegen lezen. Antwoordenop gebruikelijke wijze gewaarmerkt worden ingewacht bij den Secretaris der Vereeniging voor 1 November 1863. De Vereeniging bezit geen fonds om daaruit eene genoegzame belooning te kun nen toekennen maar ook beoogt zij voor zich zelven geen geldelijk voordeel, en zal aan het beste, door bevoegde beoordeelaars voldoend bevonden antwoord volgaarne het voile honorarium afstaanvan eenen Uitgever daarvoor te bedingen. DevenierNaniens de Vereeniging voornoemd: October 1862. J. A. Hansen, Voonitter J. D. E. Moll Secretaris. Amsterdam, 10 November. Boter. Friesche 53 a 50; Kuinder 50 a 54Kamper 53 a 55Deventcr 44 a 48 Zwolsche /50 a 54. 12 November. Granen en Zaden. Tarwe onveranderd; 130, 132 ffi Poolsche/ 355, 365. Rogge. Taganrog en Amerik. iets lager, overige soorten onveranderd; per 2100 kilo Amerik. 210213; 119, 120 ffi Taganrog 200, 206; 120® Odessa/ 202, 205; 122 Pruissische 217; 125 ffi Peters- burger 231; 120 ffi dito 216, 218. Op levering per 2100 kilo iets hooger. Koolzaad dadelijk en op het Voor- jaar traag in een doen, op het volgende Najaar J hooger; op 9 v. Olie in Nov. 81$; April 84; Oclober 75. Lijnzaad in een doen; 109, 110 ffi Calcutta 415. Olie. Raap- en Lijn- dadelijk en op levering flaauw; Raap- op 6/w. 47$; Vliegend 46$. Lijn- op 6/w. 43$; Vlieg. 42$. Hennep- op 6/w. 47$; Vlieg. 46. Koeken. Raap- per 1040 stuks 88 a 92Lijn- per 104 stuks 11$ a 14$.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3