APTOKTMHim 219 Haarlemmermeer. Landbouw. Jugczottbctt. Kennisgeving. HAARLEMMERMEER-POLDER. Openbare Verkooping. Mtoutverkooping ontbrcckt, cn cr onder deze zelfs onderscheidene voorkomen, wier onderhoud door bet Ambacht sleclits van korte dagteeke- ning is evenvvel de Ingelanden bij den koop hunner landen op voortdurende betaling van Binnenlandsche kosten hebben gerekenden bet achlerwegen blijven van zulke tegemoetkoming ten aanzien van den onderhoud der wegen bij mingunstigen finantielen toestand van vele gemeenten, aan wier zorg, bij opheffing der Ambachten, deze volgens bet voorstel der Com- niissie zouden zijn overgelateneene hoogst nadeelige verach- tering der communicatie-middelen te vreezen zou zijn, hetgeen aller belang vorderde dat verhoed word. De Commissie stelde teveirs voor die tegemoetkoming te be- palen op^ den kapitaliseerden onderhoud tegen den penning 10, daar, al mag men aannemen, dat de Ingelanden bij den koop hunner landen op voortdurende betaling van Binnenlandsche kosten gerekcnd hebben het toch onbillijk scheen bun eene volledige vergoeding ten eeuwigen dage op te leggen van een onderhouddat erkend wordt uit den aard der zake bij anderen te behoorenen waartoeofschoon het sints langeren of kor- teren tijd door hen bekostigd werd, evenwel voor hen geene wettelijke verpligting hoegenaamd bestaat. De ondergeteekenden laten evenwel in het midden, of, zoo wcrkelijk niets dan de getaxeerde onderhoudskosten kapitali- scerd worden, de penning 10, waartegen volgens het voorstel der Commissie die kapitalisatie zou geschiedeneenige verhoo- ging zou kunnen cn behooren te ondergaan. Zij verklaren zelfs dat eene matige verhooging dier penning voor hen geene reden zou zijn geweest, om zich tegen het aangenomen voorstel te verzcttencn hadde daardoor eensgezindheid kunnen zijn ycrkregenzij tot zulke zouden hebben medegewerkt. Doch in het opdrijven van dien penning tot het cijfer van 25 zien zij de onredelijkheid zelve. Eene kapitalisatie tegen den pen ning 20 zou reeds van de Ingelanden der Ambachten de bijeen- brenging vorderen van een kapitaal, met welks renten berekend tegen 5 pCt. de onderhoudskosten volledig kunnen worden be- streden. De penning 25 vermeerdert dit kapitaal nog met En waarom? Zeker niet omdat de Ingelanden, ten wier behoeve men voorwendt den maatregel te nementer bekostiging van dien onderhoud zulk kapitaal zouden hebben aan te wenden. Treurig toch zou het met de nijverheid in Rijnland staan, in- dien zij nipt meer dan 4. percent, ja zelfs niet meer dan 5 percent afwierp. De penning 25 wordt dan ook voorgesteld, omdat men, zoo Rijnland dien onderhoud op zich zal nemen, wil dat Rijnland daarvoor een afzonderlijk fonds scheppe, hoe- danig, bij de noodzakelijke belegging van zulke Inschrijvingen op het Nederlandsche grootboek en bij den tegenwoordigen stand der effekten, slechts 4 pCt. afwerpen kan! Hieruit blijkt weder hoezeer de maatregel uitsluitend en alleen uit het oog- punt van Rijnland's kas is bekeken, en het belang der Ingelan den in de Ambachten geheel is voorbijgczien. De ondergeteekenden zouden mitsdien in de 2de plaals ver- langen, dat de verordening, welke door uwe vergadering in overeenstemming met de Staten van Zuid-(Noord)Holland zal worden vastgesteld, bij den overgang der tegenwoordige Ambachtswer- ken aan vyie dan ook, aan Ingelanden eene tegemoetkoming aan den nieuwen onderhoudspligtige opleggedie op andere billijker grondslagen ruste, dan het voorstel der Vereenigde Vergadering aanwijst. Uwe vergadering gelicve ten slolte van de ondergeteekenden de verzekering hunner hoogachting en onderscheiding aan te nemen. October 1862. T. P. Vibulij. J. VAN DER BrEGGEN, Az. G. Spruyt Az. C. A Kempenaar. P. L. F. Blusse. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 18 tot 25 November 1862. GEBORENJacobzoon van P. v. d. Bent en P. Vis. Sijtje, dochter van L. de Groot en C. We?!rnaas, Petro- nella dochter van H. Essel en M. A. Vervloed. Johannes Franciscus, zoon van C. Vink en M. van den Akker. Ali- da Sophia, dochter van J. Trouwen en A. Handgraaf Trijntje, dochter van C. Leeflang en C. Terpstra. OVERLEDEN: Maria, oud ruim 1 maand, dochter van A. Speelmans en H. van Bavel. Jan, oud 4 maanden, zoon van M. Pellekaan en C. van Krimpen. Maria Johanna oud 16 maanden, dochter van J. C. Terwoert en E. Domna. Emerentiana, oud 1| jaar, dochter van G. Strijk en H. Kroon. Hendrik Wassenberg oud 29 jarengehnwd geweest met M. Blom. Gysbertns de Jongoud 82 jarenongehnwd. ONDERTROUWD T. Bakker met T. Tnrnhout. R M Jerommus met N. Tanis. - W. den Haan met W. A. van Wageningen. GEHUWD L. van den Bogaard met J. de Bruijn. N. Veerman met G. Barsingerhorn. Het Hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat de jaarlijksehe algemeene tentoonstelling van wege de Maatschappij bij gelegenheid van het te Leeuwarden in Junij 1863 te houden landhuishoudkundig Congres zal plaats hebben. Door eene bijdrage van de KoninJclijke Landbouio-Ver- eeniging en eene verhoogde subsidie van de Provinciale btaten, is men reeds gedeeltelijk in staat gesteld, buitengevvoon hooge prijzen uit te loven. STOOMPLOEG. De heer Jonas Webb, de beroemde fokker van het Southdown-schapenras, is den lOden No»ember il. in den ouderdom van 66 jaren overleden. Zijne echt- genoote was vijf dagen te voren gestorven, 11 November 1862. Twee diepenwij hadden last van stoppelen en veel vuilnis (muur) op den akker, waardoor de ploeg nu en dan verstopte; een jongen met een ploegstoker werd daartegen vereischt. 12 Nov. Een ondergrondploeg bevestigd onder de tweevoorploegdaartoe eenigzins veranderd het uit Engeland gezonden ijzer, dat te krom stonddaaraan bevestigd eene schaar van Lord Ducies grubber (woel- der)goed werk, zeat'uj Ned. duim (2 Eng. voet) diep. 13 Nov. Drie ploegijzers veranderd voor onder- grondsploegtwee aan elk einde ligten het anker op, vooral daar nu het wiel in de voor te diep zakte in het omgeploegde land. (Dit wiel moet worden ver- hoogd en verbreed). Wij hadden nu wel voort kun nen gaan en het anker meer bezwarenom het te doen staan doch het bleek mij dat de ondergronds- ploeg de droogduikers raakte en stuk brak, die oor- spronkelijk 1.10 el diep gelegd warenmaar nu reeds door het inklinken van den grond aan de einden der akkers slechts 60 duim diep lagen. Ik liet dus de ondergrondsploegen afnemen en bleef twee-vorendoch heb de overtuiging gekregendat ik 60 duim diep ploegen kanals ik wil. 14 Nov. Goed werkde ploeg zonk eeDS in eene slappe plaats van het veld; verder alles wel. Ilet veld BB vn is af. 15 Nov. Kegen. Ploegtuig naar een ander veld brengen. Wij kwamen tweemalen in gaten die nog al ophielden en waar men winden moest. Het stoomwerk- tuig loopt zonder eenige moeite waar zoden liggen deze alleen schijnen genoegzaam om den grond te houden. 16 Nov. Zondag. 17 Nov. Het sloomwerktuig verder gebract, over 111 O O slap veldeerst met windentoen door er planken dwars onder te leggen. De ploeg (ondergronds-) en anker met kettingen enz. verhuisd naar B B 2. 18 Nov. Wederom twee voren beproefd; dit veld heeft eenen zeer kleiachtigen ondergrond, die nog zeer week is, in tegenoverstelling van BB vii, waar de ondergrond veen was en drooger. De ploeg zinkt mij te diep en brengt niets dan klei boven nog ge heel onbewerkt. Ik laat dus dit werktuig staan en begin met den gewonen ploeg's middags, op 3 5 dm. diepte te ploegen. Dit geheele veld is breed191 Ned. el. laDg 1 404 Het is dus groot Ned. Bund. 8,71 r. 64 19 Nov. Dit veld heeft in 1862 mangelwortelen gebragtwaarvan bladen en doorgeschoten steelen overig zijn die bij het onderploegen hinderlijk zijn ZU l'gnen te veel op elkander en doen de ploeg nu en dan verstoppen. Er is geen tijd geweest om die eerst weg te halen of te spreiden; dit geeft thans eenig oponthoud. In een volgend jaar moet ik die te huis laten halen per spoorwegtegelijk met den oogst. Dit zoude beter zijnzoo als het thans is geeft het oponthoud en ongelijke bemesting. 20 Nov. Alles goed; eene sloot over te gaan houdt twee uren op even als den vorigen dag. 21 Nov. Het gedeelte van het veld waar wij nu op zijn, is hetzelfde waarop wij het eerst geploegd hebben, wij hebben er toen drie dagen over geploegd en doen hetzelfde nu in een dagwij hebben dus aangeleerd. Trouwens de slooten zijn er nu uitgemold en deze akker is schoonwij doen in zes werkuren B. 2,82,60 dat is dus B. 0,47 R. in het uur. Het veld van Bund. 8,71,64, begonnen Dingsdag middag, is af Vrijdag middag, te zamen 18 uren; dus in het uurB. 0,47 R. 87 E. Dit komt neder in ronde cijfers op een halven bunder in het uur, 35 Ned. duim diephiertoe zijn noodig een machinisteen pompereen ploegervolwassen mannen, twee jongens voor de touweneen voor het anker. Kolen 4 mud daags; olie een kan daags. Thans staat het stoomploegwerktuig gereed om te dorsehen. Het besluit van alles is: dat in 1862 al het land op de Badhoeve is omgeploegdgeene stoppelen zijn meer overhet is op vele plaatsen 60 dm. diep geploegd, waar ik vroeger met 30 duim tevreden moest zijn; de paarden hebben kunnen slooten mollenkoorn- schoffelen, droogduikers rijden, wegen maken enz.; waartoe anders nieuwe paarden hadden moeten worden gekocht; de moeijelijkheden van slechte wegenslap pe plaatsen en slooten heb ik leeren kennenzij zijn gedeeltelijk reeds verliolpen, of zullen opgeruimd zijn eer de lente nieuw ploegwerk brengt. Mijn voornemen is tegen dien tijd nu ook den Cul tivator (stoomhak) aan te schaffen, en het diep ge- ploegde land, dan nog eens goed op te hakken cn te mengen. Nu zal de winter voor mij het land be- werken, met zijn sneeuw, ijs en rijp; reeds zie ik aan de roode kleur van het slootwater dat het diep ge- ploegde land zijn giftig ijzerzuur beter loslaatdan het ongeploegde; de ondervinding van de meekrapplant, wijst op diep ploegen; voor deze ga ik dus eene goede toekomst te gemoet. Ik geloof dit mijn laatste verslag te kunnen eindigenmet het besluitde stoom- ploeg is beproefd goed voor Nederland. Het stoomploegen is dus nu opgehouden tot de lente weder hare eerstelingen zal brengen. Bezoeker3 die het werk mogten willen zien, zullen dus moeten wachten tot de sneeuwklokjes geluid hebben en de primula veris het tooneel weder zal openen. Dem dunklen Schooszder Heilgen Erde Vertrauten wir der Hande That; Vertraut der Samann seine Saat Und hofftdasz es entkeimen werde Zur Segennach des Himmels Rath I Mr. J. P. Amersfoordt. De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer Gelet op Art. 3 der Verordening omtrent het sluiten der Tapperijen enz. Brengt ter kennis van de belanghebbendendat zij in den nacht van den 5den op den 6den December aanstaande hunne Huizen niet behoeven GESLOTEN TE HOUDEN en Drank mogen verkoopen; dat de onderhandsehe LOTERIJEN VAN VOOR- WERPEN beneden de waarde van Honderd Gulden, met inachtneming der voorschriften bij de wet gege- ven, gedurende dien tijd zonder schriftelijke toestem- ming van het Plaatselijk Bestuur GEHOUDEN MOGEN WORDEN. Haarlemmermeer, De Burgemeester voornoemd, 25 November 1862. PABST DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haar- lemmermeer-Polder Gelet op art. 96 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland Brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden van dien polder, dat het ONTWERP VAN BEGROOTING voor 1863, met de daarbij behoorende Memokie van Toelichtingen, van Maandag den lsten December aanstaande, gedurende 14 dagen zal worden ter inzage gelegd aan de Secretarie van genoemden polder, in de Groote Houtstraat te Haarlem, van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 2 ure, aan de Stoomma- chines de Cruquiusde Lijnden en de Leeghwateren aan de Secretarie der Gemeente Haarlemmermeer. Van de verdere tot die Begrooting behoorende stuk- ken kan tevens ter eerstgemelde plaatse kennis worden genomen. Haarlem, 27 November 1862. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. MT. M. VAN DE POLL, Voonitter. E. WVAN BRED ERODE, Secretaris. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlem- mermeer-Polder zullen op Dingsdag den 9den De cember aanstaande, des namiddags ten 1 ure, aan den Leeghwater, overgaan tot de OPENBARE VER- KOOPLNG van BOOMSTAMMEN, HAKHOUT, BRANDHOUT, BALKEN, KRUIWAGENS, TON- MOLENS, enz. Het ter verkooping aangebodene is aan den Leegh water te bezigtigen. Haarlem, 27 November 1862. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Voonitter. E. W. VAN BREDERODESecretaris. op de Hofstede 't Huis te Bennebroek, Zaturdag 6 December 1862 's morgens 10 ure, van eene groote partij extra zwaar EIKENESSCHENELZEN en WILLIGEN HAKHOUT; eenige POPULEN BOOMEN en eene partij AEBRAAK.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 3