222 Haarlemmermeer. Landbouw. Sngcsmtbcn. uitgediepte geileelte afgelafenen met de bloot ko- mende gronden de kade verzwaard. Naauwelijks is men binnen dit vak aan het graven in den harde- ren onderbodem, of een nieuvv vak wordt wederom vooruit aangelegden spoedig wederom een ander, en zoo komt men van vak tot vakuren ver van den walimmer voorwaarts. Achteruit is men al gravende spoedig onder de oppervlakte van den modderigen wa- terspiegel gedaald en is gaandeweg eene diepe groef gedolven die tevens tot gemeenscbap met de immer vooruitgaande voorwerkers dient. Waar ter weder- zijde van verre alles effen en kalm schijnt en niets bespeurd wordt dan de hoofden der eerste ploegen, als eenden op bet water, vindt men van nabij eens- klaps het gejoel en gewemel van bonderden menschen, die bespat en beslijkt, spitten, laden, kruijen en zwoegen, en dooreen kruissen als een hoop mieren. Verwonderd aanschouwt gij eene vaart, diep onder de oppervlakte liggende, met keeten, op oude bo- dems drijvende, want vaste grond is er nog niet, vol vlotten en schuitende benoodigdheden voor het polderjongensleven dragendeen al de bedrijvigheid eener markt. Met zulke scharen goed toegerusle en zich goed voedende werklieden kon de onderneming van de droogmaking onbeschroomd worden begonnen. {Uit Jhr. Mr. Gevers van Endegeest, De Droog making van het Ilaarlemmerrneer Bij don Burgerlijken Stand zijn. aangegeven van 25 November tot 2 December 1862. GEBOREMGeertruida, dochter van D. Zvvietering en M. Braak.Maartjedochter van C. van Ophem en D. Siroet. Agatha Wilhelmina, dochter van P. Bijkhof en P. de Jong. Anniaje Hendrina, dochter van Z. Bestman en E. Prins. Aagje, dochter van J. Bensen cn T. IJff. Cornclis Arie, zoon van W. Schaap cn J. Bouman, Jannigje, dochter van C. de Ruiter en M. Versloot. Paulija, zoon van K.Versteeg en M. van Anrooij. OVERLEDEN: Jan Sempoud 42 jaren, gehuwd gewcest met A. Redegeld. Jansje, ond 2 jaren 2 maanden dochter van G. de Vries en T. Hofman. Neeltje Breugom, oud 45 jaren, gehuwd geweest met C. Bob Johannes, oud 14 dagen, zoon van J. Strik en J. Raaphorst. ONDERTROUWD: A. Koelewijn met J. Maarssen. J. Bonman met E. F. van der Heijden. D. de Koter met G. Verkuijl. GEHUWD: A. Bestman met J. Bnkkems. VETMESTEN. Om met voordeel te mesten is natuurlijk het snel- mesteu eene hoofdvoorvvaarde. Hoe sterker men daar om voedert, zonder overvoedering, des te beter. Daar de Engelsehen, gelijk bekend, die kunst goed ver- staanis het wel van belang eens te wetenwat bun de ervaring daaromtrent heeft geleerd. De heer Hope van Fenton Barns is gewoon zijne ossen te geven 3d, Ned. ponden knollen 3 /2 Ned. ponden lijnkoeken, 3/2 Ned. ponden tarwestroo en even zooveel gesneden haverstroo. leder os neemt daarbij wekelijks 6'/g Ned. ponden in gewigt toe. Een ander beroemde vetmester geeft sints jaren het volgend rantsoen aan zijne mestossen. Knollen 45 Ned. ponden, booneumeel 2% Ned. ponden, lijn- zaadmeel I'/3 Ned. ponden, gesneden stroo 5 /2 Ned. ponden. Op de boerderij van den graaf van Leicester krijgt ieder mestos 50 Ned. ponden knollen, 2% Ned. ponden lijnkoeken, 1 '/2 Ned. ponden booneumeel, 4 /2 Ned. ponden gesneden stroo en 2 Ned. ponden gesneden hooi; tegen bet einde van den mesttijd geeft men nog een half tot een Ned. pond lijnkoeken meer. Uit verschillende opgaven uit Norfolk vond men het volgende gemiddelde 70 Ned. ponden knollen, 3'/2 Ned. ponden lijnkoeken, 2/t Ned. ponden boonen- meel en 5/2 Ned. ponden stroo en booihaksel, en in Schotland tot zelfs 110 Ned. ponden knollen, 1% Ned ponden lijnkoeken, 2'/t Ned. ponden boo- nenmeel en 5 /2 Ned. ponden stroo en hooihaksel. Men ziet uit die opgaven dat men bet voeder daar bij niet spa art. In den laatsten tijd beelt men echter in Engeland nog eene andere wijze van voedering bij bet vetmesten in praktijk gebragt, namelijk om de dieren te laten eten, zooveel ah ze lusten en ioat zij I as ten. Men gaat daarbij op deze wijs te werk. Men stalt bet vee bij acht stuks in een genoegzaam ruim voederhok waarin men ze geheel los rond laat loopen. Daarin worden vijf voederbakken van genoegzame grootte oedergczet. De eerste, welke de grootste is, beyat gesneden hooi en stroo met kaf dooreengemengd de tweede gesneden wortelgewassende derde lijn-of raapkoeken in stukjes gebroken of wel spoeling, de vierde gebroken graan of zemelen, de vijfde schoon water. Al de bakken moeten zoo groot zijn, dat ze half gevuld genoegzamen voorraad voor 24 uur be- vatten. En nu kan de Engelsche veehouder, daar de ter vetmesting opgestalde dieren naar willekeur aan ieder bak kunnen etenmet vol regt tot ze zeggen vreet wat gij wilt, zooveel gij wilt en wanneer gij wiltbeweeg u verder vrijik laat u geheel aan uw eigen over, alleen zal ik daarvoor zorgen dat geen uwer bakken ooit ledig is! Men rekent daarbij op het instinkt der dieren, en gelooft dat zij daardoor geleid juist van alles zooveel zullen eten als voor hunne goede voeding noodig is en dat zij het best zullen wetenhoeveel pond hooi en hoeveel pond knollen en hoeveel lijnkoek zij daar voor moeten nemen, veel beter dan wij dit, zelfs met behulp van de scheikunde en de ondervinding doen kunnen door met de weegschaal van elk voedsel de juiste hoeveelheid af te wegen, die wij noodig achten. Het klinkt vreemd; men zou denken dat het dier even als een gulzigaard misschien zich geheel zou voeden met hetgeen het't lekkerst vond en welligt zoo veel daarvan zou eten, dat bet ziek werdmaar bet schijnt werkelijk wie zou het gelooven dat de dieren verstandiger zijn dan vele menschen en zeer spoedig weten wat hen voor hunne gezondheid het beste past. De ondervinding schijnt te leeren dat al mogen zij welligt de eerste dagen eens wat te veel van de koeken of het graan eten, zij spoedig beraerken dat die leefregel niet goed is en langzamer- hand weder meer hooi en stroo of wortelgewassen gaan eten. Alleen zou er misschien kalis zijn dat zij op den duur liever hooi vraten dan stroo; maar wijl dit met de wensclien van den bouwboer niet overeen kon ko- men omdat hij gewoonlijk het hooi niet in overvloed heeften zijn stroo graag vervoederd zietzoo is het daarom dat meii het vee hierin de keus niet laat en het hooi en het stroo snijdt en met het kaf dat men heeft ondereen mengt. Nu zou het toch wel eens de moeite waard zijn om te weten wat onze Hollandsche ossen of koeijen van zulk eene behandeling zeggen zoudenen of zij misschien ook zouden topnen dat het beter uitkomt om hen hun eigen zin te laten, dan met onze gebrek- kige kennis juist te willen bepalen wat goed voor hen is, te meer daar de stomme dieren niet in staat zijn om te zeggen hoe het hun bevalt en zij ons welligt zoo graag zouden willen beduiden, dat zij liever van dit wat meer of van dat wat minder kregen. Het is gemakkelijk genoeg om het eens te beproe- venen wie het doet, moet eens vertellenhoe het is afgeloopen en of het hem bevallen is. Aan een berigt van de heeren Makelaars W. C. Voute ontleenen wij het volgende over den handel in meekrap van het laatste gewas De gewone klagten over den slechten tocstand van het ge was le veldebleven ook diimaal niet uit en namen zelfs toe, naarmate ook de producenten tot de overtuiging kwamcndat het nieuwe gewas alleen lot lage prijzen koopers zoude kun nen vinden. Het zeer gunstige weder in de laatste zomermaan- den heeft evenwel eon hoven verwachting gunstigen invloed op den groei en de ontwikkeling der plant gehaden enkele streken uilgezonderd overtreft het gewas van dit jaar zoowel in kwaliteit als opbrengst dat der vorige jaren. Bij het ont- breken van statistieke opgaven, is het eene onmogelijkheid om een juist cijfer van den oogst op te gevendoch bij raming die wij zoo naauwkeurig mogelijk stellen, meenen wij met grond het cijfer van het 1882er gewas op 10,000 a 12,000 vaten to kunnen aannemcn. In de laatste dagen van de maand Augustus werden de eer ste parlijtjes Racijn aan de markt gebragt en tot 16£ ver- handeld. In October werd eene parlij van 40/m. K".in den Wilhelminapolder gegroeidmet 16 J hetaalildeze hoogere prijs vindt evenwel zijne verklaring in de bijzonder zuivere be- werking waardoor het product uit dien polder altijd uitmunt. De kooplust bleef echter geringmet moeite hield de prijs van f 16| zich een korten tijd staande, doch viel spoedig op /16, en thans wordt zelfs tot 15f en 15| aangeboden. De aanvoeren van Racijn waren echter veel kleiner dan in vo rige jareneen gevolg van den stand der prijzendaar de producenten meest de voorkeur daaraan gevenhunne Racijn tot poeder te laten starnpen. De eerste monsters Gestampte werden in September ver- toond en sedert hebben de aanvoeren steeds in omvang toege- nomen. De kwaliteit is over het algemeen krachtig en de ver- houding van heldef en blank goed is in dit gewas ook grooter dan in vorige jaargangen. De keus wordt daardoor gemakkelijk gemaakt, en is deze omstandigheid vooral in dit jaar niet zon der belangomdat het artikel thans ook andere koopers moet vinden dan consumenten die slechts op het gehalte en min der op het uiterlijk zien. De eerst besteedde prijzen van 22£ voor goede Onberoof- deveel te hoog in verhouding tot de omstandighedenwaren spoedig niet meer te maken en bij het vermeerderen van de aanvoeren, kon men woldra gemakkelijk f i lager koopen. Eenige vraag voor speculatiedie zich daarop vertoondewas echter met toereikend om bet aangevoerde telkens op te rui- men en had alleen ten gevolge, dat eene verdere daling voor een korten tijd werd tegengehouden. Die vraag, hoe klein ook, heeft in de laatste weken nog afgenomen, een natuurlijk gevolg is daarvan dat men thans gemakkelijker en op nieuw ager teregt kan komen. En dit is ook de gezonde toestand van het artikel, de prijzen moeten eerst zulk een standpunt bereikt hebben, dat zij bij de hoogst ongunstige vooruitzigten een vol vertrouwen kunnen inboezemenen op dat standpunt zijn zij thans nog niet geheel. Binnen kort of lang zullen zij evenwel daarop komenwer- kehjke vraag voor behoefte, die alleen eene daling zou kunnen voorkomenis niet te verwachtenwant het fabiiekaat (Garan- cinc) is in eene even gcdrukte stemming, zoodat de meeste fabrieken zoo als bierboven reeds is aangemerkt, geheel stil- staan. Het artikel moet dus andere koopers vindendie door lage prijzen aangetrokken het voor speculatie geschikt achten. Slechts zelden was de toekomst van Meekrap zoo onzeker als thanswant wie kan den duur bepalen van den tijd dat de katoennijverheid ten gevolge van den Amerikaanschen oorlog zoo gedrukt zal blijven En toch is eerst dan eene gunstige reactie te verwachten, wanneer die nijverheid weder gehce! onbelemmerd zich op nieuw kan ontwikkelen. Zoodra dit het geval wordtgaat Meekrap eene zeer schoone toekomst te ge- moeten mogen wij het artikel daarom met groote geruslheid als speculatief aanbeveleowanneer de prijzen in overeenstem- ming zullen zijn met de omstandigheden die het thans geheel beheerschen. De voorraad van oud goed is niet noeraenswaardig alleen van de beide laatste gewassen (1860er en 4861 er) bevindt zich nog hot een en ander in lianden van producentendie vroo- geie geiegenheden tot verkoop ongebruikt lieten voorbijgaan cn die thans gaarne dien ouden voorraad zouden opruimen. Voor oud goed bestaat echter in het geheel geen vraag, oindat dit uit den aard der zaak veel minder voor speculatie geschikt is. De Meekrapkultuur in de Noord-Hollandsche polders gaat jaarlijks vooruit. Ook in dit jaar is de oogst daar grooter dan in het vorige. Het produkt gedecHelijk als Racijn aan de markt gebragt werd tot 15£ 5 16 verhandeld maar ook daar wordt het grootste gedeelte van den oogst tot poeder verwerkt. In den polder Eijerland op het eiland Texel, welke ongeveer 1400 bunders bouwland bevatwaarvan de helft van vrij geringe hoedanigbeid is en die uitslui- tend door pachters bebouwd wordtzijn in de laatste tien jaren de navolgende werktuigen ingevoerd 7 tweepaards dorschwerktuigen van Barrett a/ 575 per stuk, 2 driepaards idem,,650 3 tweepaards Amerikaansche hekel- dorschwerktuigen400 2 handdorsckwerktuigen. 3 stroosnijders van Richmond en Chandler,,150 5 kleinere stroosnijders50 a 65 1 groot zaaiwerktuig vanHornsbij. 2 groote grnanmaaiwerktuigen van Burgess K e ij650 Verslag 1 Ide Congres.) Uit onze groenende en bloeijende akkersin onze vvelige landdouwenontwikkelt zich eene vruchtbare geest; een frissche levensademdie over het geheele land zal waaijen, reeds het volksleven doordringt, een geest, dien de tijd hijgende inroept, en welke meer en meer de algemeene denkwijze zal helpen lou- teren om haar tot eene ware zedelijke en verstandelijke kracht te helpen verheffen. (Sloet, Qpeningsrede v. h. 17de Congres.) BOTER-VERZENDING naar ENGELAND. De klagten over de vervalsching der Hollandsche boter zijn onlangs geevenaard door die over de Frie- sche. Wat daartegen te doen? Bij den handel is geen troost te vindende pogingen der Roll. Maatsch. van Landbouw zijn (blijkens het verslag te 's Hage) mislukt. Op het Landhuishoudkundig Congres te Middel- burg heb ik het middel aangegeven, dat elk boter- boer zelf zijne klanten in Londen zoude zoekeneven als hij die te Amsterdam, te 's Hage of te Rotter dam vindt. (Zie Yerslag biz. 61.) Daar ik het aldaar gesprokene zelf wilde beproe- ven, heb ik mijne eigen boter onlangs ten geschenke gezonden aan H. M. Koningin Victoria; het ge- gevolg is geweest, dat ik van den Master of the Hou sehold (Majordome) een beleefden brief heb ontvan- genbetuigende tevredenheid over de boteren te gelijker tijd aanvrage van een ander namens eenige huisgezinnenbekoorende tot de hofhouding, om hun boter te willen leveren. Ik heb mij dus overtuigd dat deze zaak zeer uit- voerlijk is, en durf elken boterboer, die niet tevre- den is over de Leidsche of Delftsche markt, aanra- denzijne klanten in Engeland te zoeken. Welligt zal hij of zijn zoon dan Engelseh moeten leeren, doch

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2