240 Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Haarlemmermeer. Efaarlemmermeer-Polder. -~=- Een LANDBOUW-FEEST in ENGELAND. Eene hoogst belangrijke vereeniging van landbouwers werd 14> Augustus 1. 1. te Ipswich in Engeland ge- liouden. In deze stad is de weveldberoemde werktuig- fabriek gevestigddie voor eene halve eeuw geleden door de heer Itansomes is opgerigt en die thans letterlijk naar alle deelen der wereld hare produkten afzendt. Door de tentoonstellingen waren op dien dag nog een groot aantal landbouwers uit andere landen in Engeland aanwezig, en de heer Ra nsomes meende, dat het voor hen zeer belangrijk zou zijneenige der nieuw3te landbouw-werktuigen in werking te zien. Zij lieten daarom een stuk roode tarwe op hunne boerderij te Westerfield staan, ten einde op een dag de tarwe te kunnen maaijen, dorschen en schoonmaken en het land daarna met den stoomploeg te kunnen omploegen, en dus een duidelijk sprekend bewijs te geven van hetgeen de landbouwer met behulp van de werktuigen vermag te doen. Het gezelschap, dat tot bijwoning dezer merkwaar- dige bewerking was uitgenoodigdbestond uit verte- genwoordigers van alle natien, die commissarissen naar de tentoonstelling hadden gezonden benevens een groot aantal van de meest beroemde landbouwkundigen uit andere landen. Een aantal van 110 heeren kwam met een extra trein van Londen ongeveer te half twaalf aan de fa- briek aan. Daar voegde zich een groot gezelschap van landbouwers uit de omstreken bij hen en nadat men in de fabriek eenige ververschingen gebruikt hadwerd een uur besteed om de fabriek zelf te bezigtigenen kennis te maken met de vele vernuf- tige inrigtingen die zoowel bij het vervaardigen ar- beid besparen, alsook onontbeerlijk zijn om die stevige zuiver afgewerkte voorwerpen te verkrijgendie hier afgeleverd worden en welke wij te vergeefs vragen aan kleine fabriekantendie niet over deze hulpmid- delen kunnen beschikken. Nadat de werklieden in de fabriek waren verzameld en een luid hoerrah ter eere van de bezoekers hadden aangeheven, ging men naar de boerderij te Wester field. Eerst zag men daar ploegen, zoowel met de gewone Engelsche ploegen, die in stijven leemgrond zulk eene nette maar smalle voor leveren, als met de Hohenhei- mer en andere ploegen, die eene breedere voor om- werpen, zoo als wij dat voor onze gronden verkiezen. De Victoria-maaimachine, die nu in Engeland uit Australie is ingevoerd en welke, even als de nieuwe uitvinding van Mac. Cormick (waarop reeds vroe ger in dit Weekblad gewezen werd), de schoven door eene door het werktuig zelven bewogen hark op zijde legt, werd vervolgens in werking gebragt. Iloe- wel het tarwegewas niet zeer geschikt voor werktui- gelijk maaijen was, voldeed het werk aan alien die hot zagen. Ilet graan werd in regelmatige schoven door het werktuig nedergelegd en de stoppels waren gelijk en zuiver afgesneden. Onmiddelijk nadat de tarwe opgebonden was, be- gon een stoomploeg van E o w 1 e r (die door de heeren E a nsomes ook vervaardigd worden,) de stoppels om te ploegen, waarbij de eenvoudigheid van dezen toe- stel en het uitmuntende ploegwerk dat hij opleverde algemeen bewonderd werd. Nadat het ploegen onge veer een uur voortgezet wasbegonnen dorschwerktui- gen, zoowel door stoom als door paarden gedreven, het pas gerpaide graan uit te dorschen. Men verdrong zich letterlijk om het vervoerbare dorschwerktuig, dat tevens het graan volmaakt schoon- maakte en door eene vernuftige uitvinding het stroo, na het goed uitgeschud te hebbenook naar boven op eene sehelft bragt. Tegen 5 ure verliet het gezelschap de boerderij om eenige bekroonde paarden en varkens te bezig tigen welke door beroemde fokkers uit de omstreken hier tentoongesteld warenen nadat men hieraan een half uurtje besteed hadwerd het geheele gezelschap aan een diner genoodigd in dezelfde groote tent, waaronder zes weken geleden de firma Eansornes, vroeger in Battersea-Park hunne in werking zijndc werktuigen hadden tentoongesteld. De vele Hollandsche bezoekers zullen zich nog wel herinneren, welk eene belangrijke verzameling van werktuigen toen onder die tent tentoongespreid was. Daar de meeste gasten met een extra-trein om 7 uur moesten vertrekkenkwam er natuurlijk niet veel van den grooten overvloed van speaehes en toasten die de Engelsche diners anders kenmerken. De heer Eobert Eansornes heette de gasten hartelijk welkom aan tafel en verzocht toen aan den heer Mech i (die door zijne groote kennis van vreemde talen zeker bij uitnemendbeid hiertoe geschikt was), de leiding van de toasten op zich te nemen. De dronken door hem uitgebragt, werden door sprekers uit Erankrijk, Duitschlajd en Spanje beantwoord, en spoedig maakte het vertrekuur van den trein een einde aan eene der meest leerzame en belangrijke landbouw-vergaderingen, die er gedurende de inter- nationale tentoonstelling gehouden werden. Het weder was gedurende den geheelen dag zeer gunstig, en de afwisseling in de wijze, waarop de dag besteed werdhad de belangstelling der bezoe kers zoodanig gaande gehouden, dat het een ieder speet weder te moeten vertrekken van de plaats waar men zoo veel belangrijks, en dat voor de prak- tijk gewigtig washad leeren kennen. Jb. Boeke. Het bovenstaande is een uittreksel uit N°. 34 der Agricultural Gazette, in welk nommer ook belangrijke mededeelingen voorkomen over de maaiwerktuigen hierboven genoemdover de beproeving van stoom- ploegen in dit jaar te York gehoudenover de land- bouwschool te Cirencester, enz. De prijs van dit nommer is 5 stuivers Engelsch. DOBSCH-WERKTUIG van G. STOUT. In N°. 47 van dit nuttig Weekblad had ik hetge- noegen te lezen een ter zijner tijd en plaaLij;- bhre- ven artikel van den heer D. W. P. W i s b o o mbetref- fende het dorsch-werktuig van den heer G. Stout. Ook ik ben met zeer vele anderen in het geluk- kige bezit van een zoodanig twee-paards werktuig, en wil niets toevoegen aan het artikel van den heer Wisboom, edoch gaarne met Z.Ed, verklaren dat het een der geschikste dorsch-werktuigen iswelke mij voor gewone boerderijen bekend iswat de paar den betreft, dat zij stijf zouden worden, moet ik mede geheel tegensprekendezelfde paarden dorschen thans mijnen derden oogst en ofschoon zij bejaard worden, ondervind ik geene stijflieid noch traagheid. Zweet zie ik er nimmer aan, noch in den zomer, noch in den winteren treemolen en machine loopen altijd met dezelfde snelheid. Ik laat dezelve vervoeren van mijne eene boerderij naar de anderekrijg nog dagelijks toeschouwers en navolgers die met mij en den heer Wisboom en een leger anderen den Hemel danken dat bij ons het vrolijk ratelen der machine de eenvou- dige toonen van „achsltrgregelvlegel, feeerweer vervangen heeft. Gaarne voeg ik dus ook mijne dankbare tevreden- heid met dit werktuig bij die van den heer Wisboom, en geef Z.Ed, de verzekering, dat wij beiden niet de eenigen zijn, die zoo spreken of schrijven; daarvan getuigen dan ook trouwens de steeds toenemende af- leveringen van den heer G. Stout, waardoor de zelve eene algemeener bekendheid erlangt, welke dan ook nog dagelijks gelukkige kans heeft zich uit te breiden. Vrouw Belia, bij Tholen, 17 December 1862. A. Geluk. J. Az. Het nieuw gebouwde pakhuis voor Guano-Depot te Vlaardingen is den 20sten December door den heerschenden stormniettegenstaande de bedijking voor den aandrang van het water bezweken. Naar men verneemt, waren daarin reeds 30,000 balen Guano geborgenwaarvan naar gissing een derde gedeelte onder water heeft gestaanzoodat de schade zeer aanzienlijk is. AmstCour.) In Engeland bestaat een oliemolen, door eene Maat- schappij opgerigtvoornamelijk met het doel om beste en zuivere lijnkoeken tot veevoeder te verkrijgen, wijl de gewone lijnkoeken van den handel zoo hoogst zel- den onvervalscht of ook van zeer onzuiver lijnzaad gemaakt zijn. De koeken worden verkoeht tegen een prijsdat er voor de aandeelhouders eene behoorlijke winst overschiet, zij worden echter zoowel aan aan deelhouders als aan derden koopers voor denzelfden prijs verkoeht. Als het spoorwegnet over ons land voltooid zal zijn dan hopen wijdat onder leiding en aanmoediging van de landbouw-genootschappen zich jaarlijks op ver- schillende punten knappe boerenjongens tot landbouw- uitstapjes vereenigen zullenom daarvan vervolgens op de vergaderingen der afdeelingen verslag te doen. (Sloet, Openingsrede v. h. 17de Congres.) Afdeeling Vianen en Omstreken. des voormiddags ten 11 ure, in het Logement de Booste "Vianen. Punten ter behandeling: 1. Mededeelingen; 2. Ee- kening over 1862 3. Verslag van de algemeene vergadering; 4. Uitreiking van getuigsehriftenenz.; 5. Benoeming van twee Leden des Bestuurs; 6. Ver- loting van een beltuig en eene partij kwartmuds- en vijfkops-zakjes. De SecretarisJ. H. J. Alers. Vergadering op Woensdag den 7den Jannarij 1863, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 9 tot 23 December 1862. GEBOREN: Anna Trijntje, dochter van P. Verhoeve en N. Witkamp. Dirk zoon van J. Rip en B. Nieuwenhuizen. Klaaa, zoon van P. Vi9 en C. E. Kochheim. Arie Cornelia zoon van A. Pruissen en M. Noorlooa. Johannes, zoon van A. Rosenbrand en J. van der Zaal. Cornelia, zoon van P. Peters en P. Bicsheuvel. Anna, dochter van P. Yerkuijl en II. van Baren. Hilletje, dochter van J. Raaphorst en H. Dijkman. Jacoba, dochter van J. J. Neuhausen en A. Hel- der. Leonardns Johanneszoon van Z. Mesman en M. van der Goes. Jannetjedochter van A. Bruin en H. H. de Swart. Willemina Christina, dochter van J. Dankers en C. Lammers. Maria, dochter van J. Wezelenburg en G. Stokman. Hendrik Albertus, zoon van H. de Weers en A. Walraven. OVERLEDENTrijntje Scheering, oud 42 jaren, gehuwd met C. de Groot. Jannetje, oud 2 jaren, dochter van A. Boer en A. van Tol. Jannigje, oud 15 jaren, dochter van P. v. d. Berg en M. v. Dam. Johannes Franciscus, oud 8 maandenzoon van J. F. Harding en A. Damman. Teunis Does, oud 21 jaren, ongehuwd. Piet Verbeek, oud 49 ja ren gehuwd met F. Roza. Sara Adriana Hoogkameroud 68 jaren, weduwe van H. Stolp. Jan Galtje Nicolaas, oud 6 maanden, zoon van G. J. J. Geertzema en C. A. Melchior. Lambertus Jacobie, oud 61 jarengehuwd geweest met Jenneke van der Lingen. Johannes Jacobus, oud 1 jaar, zoon van A. Fontaine en C. van der Kleij. Rijk, oud 2jaren, zoon van G. Vink en H. Driessen. Adriana Klazina, oud 1 maand, dochter van A. K. Eland en M. Verhoeve. Cornelia Nieuw- koop, oud 27 jaren, ongehuwd. Anthonie, oud 18 dagen, zoon van J. van Kooten en T. Scheringa. Christofforus Gutman, oud 42 jaren, gehuwd met P. Arema. Evert Klomp, oud 44 jaren, gehuwd met D. Koopman. LEVENLOOS AANGEGEVENEen Kind van M. van Krim- pen cn A. van Lier. ONDERTROUWDW. van Blitterswijk met S. de Bruin. GEHUWD: A. Koelewijn met J. Maarssen. J. Bouman met E. F. van der Heijden. D. de Koter met G. Verkuijl. J. van Kessel met S. van Bentem. K. Fruchten met F. G. de Lange. Aan het rapport des Hoofdopzigters over de maand October ontleenen wij A. Ojitrent de werking der Stoomtuigen: dat de LeegTiwaler gedurende 162uur in wer king is geweest, en wel 153 uren met 9 pompen en 5 ketelsin welken tijd 47649 slagen of 5.190 per minuut gemaakt zijn, en 9% uur met 8 pompen en 5 ketels, waarin 2889 slagen of 5.068 per minuut zijn gemaakt. Met 9 pompen is dus een vermogen van 280 met 8 pompen een vermogen van 243 gemiddeld een vermogen van 277 paardenkrachten uitgeoefend. Verbruikt zijn: 907 mudd. Engelsche, 731 mudd. Euhrkolen, 301 mudd. cokes 86 pond, talk, 8 kann. Gallipoli- en 37 kann. patent-olie. dat de Cruquius in 355'/2 uren met 7 pompen en 8 ketels 126,321 slagen heeft gemaakt, of 5.992 per minuut, en derhalve een vermogen van 331 paar- denkrachen heeft uitgeoefend. Verbruikt zijn: 2015% mudd. Engelsche, 2283 mudd. Belgische267 mudd. Euhrkolen, 190 pond, talk, 32 kann. gallipoli- en 89 kann. patent-olie. De werking van den Cruquius is op 27 October moeten worden gestaaktwegens het terugwerken der speijen die dienen ter verbinding van den stang van den kleinen stoomzuiger met den gewigtbakwelk ongemak in den nacht van dien dag is ber9teldzoo dat het stoomtuig den volgenden dag weder in wer king kon worden gebragt. B. Omtrent hetgeen aan de Stoomtuigen ver- RIGT IS a. Tijdens den stilstand van den Leeghwater is het personeel werkzaam geweest met het aanbrengen van eene nieuwe gegoten ijzeren rol met metalen in eene der pompbalancen, met het aanbrengen van gesmeed ijzeren stroppen aan eene der pompbalancendie vroeger reeds gescheurd wasen met het in elkander maken van eenen nieuwen pompzuiger. De vroeger afgekeurde pompzuiger van de heeren D. A. Schretlen en C°. te Leiden, is in den loop dezer maand in orde terug ontvangen. b. Gedurende den stilstand van den Cruquius is

Weekblad van Haarlemmermeer | 1862 | | pagina 2