ABVEMiEfjfirm Weekblad van Haarlemmermeer, IIAARLEMMERMEER-POLDER. RATIONALE MILITIE. Dr. Slaring's Almanak Moutverkooping Marktberigten. «l H N BIJVOEGSEL BEKENDMAKING. t TW '-A'Vi I u 1 &L V - ■- '.-'r TOT HET van Yrijdag 2 Januarij 18G3. Op de groote kersmismarkt van vet vee te Londen den 15den December gehoudenwaren aangevoerd 8430 ossen en koeijen, 20,900 schapen 178 kalve- ren en 420 varkens. Er waren ossen onder die/480, en schapen die 60 opbragten. In de provincie Groningen zijn thans reeds veertien fabrieken voor het vervaardigen van gebakken buizen voor het droogleggen. Blijkens ontvangen circulaire, dd. 1 Januarij 1863, is de bestaan hebbende vennootschap tusschen de heeren J. K e ij s e r en J. C. S w e r t s ontbondeu en zullen in het vervolg de zaken der ontbondene firma door ieder voor eigene rekening worden gedreven. MELK-WERKTTTIG. De afdeeling 's Gravenhage der Hollandsche Maat- schappij van Landbouw heeftgelijk wij berigtten tot den aankoop besloten van het werktuig tot het melken van koeijen, dat op de groote Londensche tentoon- stelling zoozeer de aandacht heeft getrokken. In het Journal d' Agriculture pratique van A. Barral vindt men daarvan eene afbeelding. Het ziet er eenvoudi- ger uit dan men venvachten zou. Het bestaat uit een kleinen trommel op een melkemmer vastgemaakt. Op deze trommel zijn vier kokers van caoutchouc, in welke de vier spenen der koe worden gestoken en door deze naauvv worden omsloten. De wanden van den trommel zijn eveneens van caoutchouc; door twee hefboomen met handvatten rekt men deze wanden uit, waardoor in den trommel een luchtledig ontstaat en de melk uit het uijer in den trommel wordt geperst; door de wederwaartsche beweging van den hefboom wordt de melk in den emmer gedrevendoor eene zuigklep heendie zich daarbij opent en welke zich van zelf verder sluitzoodra men de wanden van den trommel op nieuw uitrekt. De trommel is door een binnenwand in tweeen geseheidenzoodat men telkens bij beurten twee spenen uitrekt, even als dit bij het gewone melken geschiedt. Men zegt dat het melken met dit werktuig zachter en regelmatiger geschiedt dan met de hand en men er beter mede schoon kan uitmelken. De prijs wordt opgegeven 25 a 30 te zijn. Het is eene Amerikaansche uitvinding van Kershaw enKolvinte Philadelphiamen vervaar- digt ze echter ook reeds in Engeland te Smethwick bij Birminghamen te Londen worden zij verkocht bij M. C. H. Denison, 99, Cheapside. LANDBOUW-PROEFTUIN te DEVENTER. Het hoofdbestuur van dezen proeftuin heeft aan de leden eene lijst toegezonden (ook in de Landbouw-Cou- rant afgedrukt) van de verkrijgbare zaden en gewassen waaronder vooral vele soorten van aardappelenman- gelwortels, koolrapenhaver en ervvten voorkomen. Elk lid kan daarvan kosteloos voor eene waarde van twee gulden (vier vijfden van de jaarlijksche bijdrage van/ 2.50) ontbieden. Wie dus een liefhebber van proeven nemen is, is het wel aan te raden lid te worden terwijl hij daardoor tevens eene goede zaak bevordert. Zal de proeftuin wat goeds tot stand brengen dan behoort zij echter beter door de Nederlandsche land- bouwers^ ondersteund te worden. Blijkens het verslag telde zij slechts ruim twee honderd leden, waarvan de helft in Deventer, en bedraagt het jaarlijks iukomen maar ruim zeven honderd guldendaarmede laat zich waarlijk niet veel uitrigten. KRUISEN van SCHAPEN". Vdo'r dat het kruisen, namelijk van Engelsche ram- men (Leicesters) met Zeeuwsche ooijen, bekend was, dus schrijft de heer Caboort, was onze wol, de Zeeuwsche namelijkmoe(jelijk te verkoopen. Ik ver kocht toen mijne wol voor/l.30 de 3 pond; toen sc eeide ik per schaap 2 tot 2/2 pond en thans van tot 7 pond, hetgeen zeker geen klein voordeel op- levert; vroeger verkocht ik schapen van 3 tot 4 jaar voor 6 a/7 en thans heb ik er verkocht van een half jaar voor13. Vroeger als het schaap 4 tot 5 jaar oud was, woog het een gewigt van 20 tot 30 pond en ans weegt menig jong schaap 40 tot 45 pond. Verslag 17de Congres.) Met dit nommer verzenden wij eene prijslijst van Engelsche landbouwwerktuigen verkrijgbaar door tus- schenkomst van den heer J. Bo eke, onder-directeur der landhuishoudkundige school te Groningen. Wij bevelen het gebruik maken van deze tusschenkomst aliendie dergelijke werktuigen wenschen te ont bieden, zeer aan. De verscheidenheid in vele van die werktuigen is toch zoo groot, dat men bij die keus zeer verstandig handelt, de voorlichting in te winnen, en de hulp te gebruiken van iemand, die daarvan goed op de hoogte is en de meeste van die werktuigen door het gebruik in de praktijk grondig heeft leeren kennendie daartoe de laatste groote ten- toonstelling bezocht heeft en zich in verbinding heeft gesteld met de voornaamste fabriekanten in dit vak en die daardoor in staat is om het best te be- oordeelen, welke het meest geschikte werktuig voor de bijzondere behoefte of omstandigheden isen deze ongetwijfeld goedkooper kan bezorgendan wanneer men die zelf bij fabriekantenaan wie men onbekend is, ontbiedt. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Jlaar- lemmermeer-Polder Yerwittigen de belanghebbendendat een door Iloofdingelanden vastgesteld SUPPLETOIR KOHIER van den Omslag, dienst 1862 waarop gebragt zijn de door afveening schuldpligtig geworden Gronden behoorende tot den Lisserbroekpolder, voor het alge- meen ter inzage zal liggen aan de Secretarie van den Haarlemmermeerpolderin de Groote Houtstraat te Haarlem, Van den Bden tot den 16den Januarij 1863, van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 2 ure. De termijn van betaling is bij dat Kohier bepaald voor of op den 16den Eebruarij 1863. Ilaarlem, 30 December 1862. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Voorzitter. E. W. VAN BREDERODE Secrelaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente Haarlemmermeer. Gezien art. 19 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Slaatsblad n". 72), betrekkelijk de Nationale Militieen art. 15 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 (Slaatsblad n°. 127); Doen te weten Dat, volgens art. 15 der Wet, jaarlijks voor de Militie moeten worden ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden; Dat voor ingezeten wordt gehouden: 1°. Hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, vol gens de Wet van den 28sten Julij 1850 (Slaatsblad n°. 44), luidende het ter zake betrekkelijke art. 3 dier Wet als volgt Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europe hebben gewoond i) 1". Gedurende de drie laatste jaren; 2°. Gedurende achttien maandenna aan het Bestuur n hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. Nederlanders zijn gevestigd of ingezetenen, die ge- durende de laatste achttien maanden hunne woonplaats »binnen het Rijk in Europe hebben gehad; "Nederlanders, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land wonen, worden voortdurend als ingezete- nen bescbouwd. »De bepalingen van ingezetenschap in bijzondere wet- »ten voorkomendegelden alleen voor zoo veel betreft de onderwerpen in die wetten behandeld." 2°. Hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maanden in Nederland verblijf hield; 3". Hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mils hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet wordt gehouden De vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Neder- lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid, het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. Dat, volgens art. 16 der Wet, de inschrijving geschiedt 1°. Van een ongehuwde in de Gemeente waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. Van een gehuwde en van een weduwnaar in JiHlemeeftwS'F- waar hij woont; 3°. Van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achlergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hij woont; 4°. Van den buiten 's lands wonende zoon van een Neder- lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente waar zijn vader of voogd het Iaatst in Nederland gewoond heeft. Dat, volgens art. 17 der Wet, voor de Militie niet wordt ingeschreven 1°. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2". De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten. Dat elk die voor de Militie behoort te worden ingeschreven volgens art. 18 der Wet, verpligt is zich daartoe bij Burge- meester en Wethouders aan te geven, tusschen den lsten en 31sten Januarij, terwijl bij ongesteldheidafwezigheid of ont- stentenis, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is. Dat hij, die eerst na bet intreden van zijn 19de jaar, docli voor het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, volgens art. 20 der Wet verpligt is, zoodra dit plaals heeft, zich ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar die inschrijving volgens bet vorenstaande moet geschieden. Dat hij, die zich na den 31 sten Januarij doch voir den 31sten December ter inschrijving aangeeft, volgens art. 22 der Wet, alsnog wordt ingeschreven doch, op grond van arlt. 183 en 188 der Wet, zal worden gestraft met eene geldbocte van /25 tot /100 of met eene subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving voor de Militie in het jaar en in de Gemeentewaarin zij had moeten geschie den, verzuimd is, zoodra het ontdekt wordt, volgens artt. 21 en 161165 der Wet, door Burgemeester en Wethouders ambtshalve wordt ingeschreven en vervolgensbehalve het op- leggen der voormelde boete of gevangenisstrafvoor Gedepu- teerde Staten der Provincie, binnen welke de inschrijving had moeten plaats hebben, wordt gebragt, en voor de dienst ge- schikt bevonden wordende, daartoe zonder toting wordt aan- gevvezen en ingelijfd, tenzij hij, bij eene tijdige inschrijving, vrijstelling van de dienst had kunnen erlangen mils de reden van vrijstelling bij zijn verschijnen voor Gedcputeerde Staten nog besta. Noodigen derbalve de daarbij belanghebbendengeboren in het jaar 1844, uit, om zich ter inschrijving voor de Nationale Militie tusschen den lsten en 3lsten Januarij c. k. ter Secre tarie der Gemeente aan te melden, en wel, zoo zij in eene andere Gemeente zijn geborenmet overlegging van een ge- boorte-extract, lietwelk hun door de betrokken Besturen op aanvrage kosteloos wordt verstrekt; met verdere kennisgeving 1°. Dat, ofschoon de aangifte ter inschrijving gedurende de geheele maand Januarij e. k. kan gedaan worden, daartoe echter meer bepaaldelijk zal worden zitting gehouden op Donderdag den 8sten Januarij e. k., van 10 tot 12 ure; en 2°. Dat het inschrijvingsregister, volgens art. 25 der Wet, op den 31 sten Januarij 1863 voorloopig en op den 31sten December 1863 voor goed wordt gesleten, op beide dagen des namiddags ten 4 ure. En opdat hieromtrent geene onwetendheid kunne worden voorgewend, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer, 27 December 1862. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, P A B S T. De Secretaris D. E G G I N K. Bij W. E. J. TJEENK WILLINK, te Zwolle, is verschenen VOOR DEN NEDERL. LANDMAN. 16de Jaar. 1863, met Agenda in Pergament /0,50, in Katoen 0,75, in Leder/ 1,25, in Leder verguld op snede 1,75. De vernieuwdo uitbreiding- en de belangrijke zoo in- als uitwendige verbeteringenzullen gewis algemeen welkom zijn. op de Hofstede Meer en Berg, te Heemsiede, op Dinsgdag 6 Januarij 1863, des voormiddags ten 10 ure, van diverse soorten van HAKHOUT en BOOMEN en eene partij DROOGE TAKKENBOSSEN. Londen, 29 December. Bij het naderen van den tijd wanneer de winter veela! bij ons invalt, is integendeel het weder warmer geworden, zoodat wij met Kersmis van 1862 bijna voorjaarsweder hadden. Wat de invloed daarvan op het gezaaide zal zijn, kan zich eerst later uitwijzen. Wat de Tarwe- bandel betreft, zoo is er veel grond voor, dat wij den slapsten tijd gehad hebben. Noch het voor de kwaliteit ongunstige vocb- tige weder, noch de feestweek hebben op de meeste markten eene verhooging van 20 cents per mud kunnen tegengaan. In het builenland is weinig veranderingalleen in Frankrijkvoor- namelijk te Parijsis eemge verlaging. Daar vele havens van uitvoer zijn toegevroren moeten thans de aanvoeren snel ver- minderen, die te Londen zijn reeds aanmerkelijk afgenomen. Garst bleef gelijk in prijs. Haver is vaster, niettegenstaande de slappe tijd van het jaar.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 5