■GBR m m Hollandsche Maatschappij van Landbonw. 12 Rijnland. Landbouw. pflggl -r. HHHI L9B Aangezien wat ile hoegrootheid betreft, bier niel wordt be weerd dal de aangeslagen perecelen te gront zijn gemeten, maar dat volgens de eigen schriftuur van den Geopposeerde een deel der perceelen vrij is van lasten, en het toch nimmer kan opgaan belasting te heffen van perceelen door de Administratie zelve als vrij erkend. Concludeerl dat het der Regtbank moge behagen met verwer- ping der exceplie van niet ontvankelijkheid; Als nog toe te wijzen de door den Opposant en Eischer oorspronkelijk genomen eisch en conclusie. In de conclusie van dupliek wordt gezegd Rat de Gedaagdc geenzins boweerd heeft dat ten deze sprake zou zijn van de verbindbaarhoid eener wel, maar wel van de wettigheid van den aanslag, over welke wettigheid de beoordee- ling aan den gewonen regter is onthouden. Dat, wanneer gelijk in casu door parlij wordt beweerd, dat de aanslag in strijd is met een overeenkomst van koop en verkoop en met zekere uitdrukkelijke wetsbepalingenzulk een beweren niels anders is dan het vorderen eener beoordeeling der wet tigheid van dezen aanslag Dat de Gedaagde evenmin heeft beweerddat ten deze sprake zou zijn van de hoegrootheid der aangeslagen perceelen, maar wel van de hoegrootheid van den aanslag. Dat toch de Eischer zijn verzet ook hierop heeft gegrond, dat in alien gevalle de aanslag te hoog of te groot is, omdat bet perceel sectie H, N°. 4-76 stellig vrij zou zijn van belasting. Dat de grond, dat het toch nimmer kan opgaan belasting te heffen van perceelen door de Administratie zelve als vrij er kend, als wederom strekkende ter beoordeeling van de wettig heid van den aanslag, geen punt van overweging mag uitmaken. En persisteert mitsdien de Gedaagde en Geopposeorde bij de door hem genomene conclusie. De pleitdag is, naar vvij vernemen, bepaald op 27 Januarij aanstaande. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 6 tot 13 Januarij 1863. GEBORENMaria, dochter van J. van Pijpen en G. Pa- pen. Wouter, zoon van J. Engelhard en G. de Krij. Marijtje, dochter van J. J. Cokart en M. Vromans. Jan, zoon van K. Tania en A. Reuvcrs. Catharina Elizabeth, dochter van H. van Alphen en C, C. Kok. Maria, dochter van W. Schelling en T. Molendijk. Huihert, zoon van A. Lammens en M. E. de Leede. Pieter, zoon van P. Luijtcn en N. van Reijn. Anna Elizabethdochter van J. ten Ha- gen en A. van Andel. Cornelia Johanna Columba, dochter van C. Conijn en A. Straathof. Jan Hendrik, zoon van H. Hartman en N. Cave. Cornelis, zoon van E. van VeeD en C. Hoogenboom. Corneliazoon van J. Veerman Jz. en C. van der Mooren. Jansje, dochter van G. van Tol en M. Los. OVERLEDENHilletjeoud 1 maaud, dochter van J. Raap- horst en H. Dijkman. Jan de Jong, oud 43 jaren, weduw- naar van L. van der Hoeven. Huihert, oud 7 maanden, zoon van J. van der Wie en J. Broekhuizen. Marijtje, oud 3 da- gendochter van J. J. Cokart en M. Vromans. C. van Ualen, oud 23 jaren, ongehuwd. LEVENLOOS AANGEGEVENEen kind van C. Visser en A. "Wijntje. ONDERTROUWD Gecnc. GEHUWD Geene. Wij stellen uit gebrek aan ruimte, de nadere me- dedeelingen omtrent de tentoonstelling te Hamburg tot een volgend nommer uit. Het doet ons intusschen veel genoegen te kunnen mededeelen datnaar wij vernemenop eenige plaatsen het voornemen bestaat om het verzoek tot het Hoofdbestuur te rigtendat het de leiding dezer zaak op zich neme, en de be- langen der tentoonstellers behartige. Wij hopen zeerdat dit voorbeeld meerdere na- volging zal vindenen de afdeelings-besturenvooral van die streken vvaar het beste vee gevonden wordt de veehouders zullen opwekken zich daarbij aan te sluiten. Wij hebben dan goed vertrouwendat het Hoofdbestuur wel aan dien wensch gehoor zal willen geven en de waarlijk niet geringe moeite en last op zich nemenom voor de aanmeldinghet vervoer en het tentoonstellen van het vee te zorgen, dat, naar wij hopen, in genoegzame hoeveelheid en van uitste- kende hoedanigheid daarheen uit deze provincien zal wordeu gezonden. Men vergete niet, dat het hier een nationaal belang geldt, en dat door het tentoon stellen van puik vee de voordeelige afzet vooral van het Hollandsch rundvee in die streken krachtig zal kunnen worden bevorderd. Afdeeling Haarlemmermeer, PBIJSUITLOVING voor de LANDBOUW-TENTOONSTELLING TE HAARLEM. De Hollandsche Maatschappij van Landlomo zal hare algemeene tentoonstelling in de maand September dezes jaars te Haarlem houden. Het bestuur der Afdeeling Haarlemmermeer verheugt zich dat deze tentoonstelling gehouden zal worden in de onmiddelijke nabijlieid der Afdeeling, overtuigd als het isdat deze op nieuw een gewenschten en belangrijken invloed zal kunnen uitoefenen op de ontwikkeliug van den Landbouw en de Yeeteelt in den Haarlemmermeer-Polder. Geirouw aan het door dczc afdeeling met meerdere zuster-afdeelingen voorgestaan beginseldat door het uitlovcn van groote prijzen, vooral op het gebied der veeteeltde grootste belangen van den landbouw het best kunnen worden bevorderd, zal het de leden der afdeeling geenzins trachten te bewegen tot het uitloven van premien van geringe waarde, voor zaken van ondergeschikt belangmaar vvenscht het hen inte- gendeel aan te moedigen hunne bijdragenhoe gering ooktot een en hetzelfde doel te bestemmenten einde zich zoo doende in staat gesteld te zien6en of twee hoofdprijzen te kunnen uitloven voor een of ander uitmuntend fokdier, naar de keuze van de ver- gadering der afdeeling, welke zal gehouden worden op Yrijdag 23 Januarij e. k., des voormiddags ten 11 ure, ten huize van J. van der Poel, in het dorp aan de Kruisvaart. Het Bestuur vertrouwt dat alle belangstellenden zich aldaar zullen doen vinden. Yerder noodigt het bij deze de elders wonende heeren grondeigenaren in den polder beleefdelijk uit, insgelijks van hunne belangstelling te doen blijken door het afzonderen van eene kleine geldelijke bij- drage voor bovengenoemd doelwaarvan zij opgave gelieven te doen aan den secretaris der afdeeling, den heer J. G. Schone, sectie EE, n°. 8, voor den 21sten Januarij e. k. De gescbiedenis van den Ilaarlemraermeer-Polder levert vele sprekende bewijzendat door vereenigde krachten veel kan tot stand worden gebragtmoge ook op landbouwkundig gebied dit weldra werkelijk- heid wordenen zijdie belang stellen in en belang hebben bij den voortdurenden bloei van den polder, geene gelegenheid laten voorbijgaan, zonder daartoe te hebben medegewerkt. Het Bestuur der Afd. Haarlemmermeer van de Holl. Maatschappij van landbouw S. de Clercq Wz., Voorzitter. J. G. Schone, Secretaris. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Vergadering op Dingsdag 20 Januarij 1863, des avonds ten 7 ure op den Stads-Doelen te Haarlem. De punten van Beschrijving zijn: 1. Rekening en Verantwoording over 1862. 2. Uitreiking van Prijzen, behaald op de Algemeene Tentoonstelling van 1862. 3. Yerioting om niet van Yoorwerpen. H. H. Leden, aanmerkingen hebbende op het Pro- gramma der Algemeene Tentooivstelling van 1862 om dezelve te beoordeelen bij het opmaken van het Programma voor 1863 worden verzocht daarvan schrif- telijk kennis te geven in bovengemelde Vergadering. Leden die wenschen bij te dragen aan de opluis- tering en het welslagen der Algemeene Tentoonstel ling in 1863, te Haarlem te houden, worden beleef delijk uitgenoodigd Prijzen uit te lovendie kunnen bestaan in GoudenZilveren en Bronzen Medailles of Geldswaarde. Schriftelijke opgaven met aanduiding der voorwerpen worden aangenomen in de vergade ring, en tot den 31 Januarij 1863, bij de Leden van het Bestuur Yoor de vereenigde vergadering van Bijnland, te houden op Maandag 19 Januarij 1863, des voor middags ten 10/2 ure, zijn aan de orde gesteld: 1°. Mededeelingen. 2°. Behandeling van het rapport over de adressen omtrent de duinbeplanting. 3°. Aanvraag om reslitutie van waarborggelden. 4°. Adres namens den heer van der Hucht ingediend, wegens in 1862 te veel betaald bundergeld. 6°. Voorstel tot wijziging van den aanslag voor de gemeente Kalslagen over 1862. 6°. Idem tot ontheffing van aanslagen over 1861. 7°. Idem tot wijziging van het reglement op het beheer der waarborg-penningen. 8°. Idem tot schadeloosstelling aan den aannemer van het werk aan 's Molenaarsbrug. DORSCHWERKTUIG VAN G. STOUT. Daar zich in dit zeer geachte Weekbladreeds on- derscheidene stemmen van verdienstelijke landbouwers hebben doen hooren ter aanprijzing van het Ameri- kaansch hekel-dorschwerktuig van G. Stout te Tiel, met zoogenaamd spoor- of treemolenzoo mag het velen overbodig toeschijnendat ook ik mijne bevin- dingen nog hieromtrcnt doe kennen. De hier en daar geopperde bezwaren tegen die treemolen en het daar- boven of minstens daarmede gelijkstellen van een rosmolenwelke volgens mijne overtuiging daarbij niet in de schaduw kan staan, wat het gemak voor de paarden aangaat, doen mij het stilzwijgen daarom- trent nog eens afbreken, om mijne ondervinding om trent dit werktuig, waarinede ik nu reeds voor den vierden winter mijn oogst afdorschhier nog eens mede te deelen. In het najaar van 1859 heb ik mij een zoodanig werktuig van G. Stout aangeschaftdoor een tree molen voor twee paarden in beweging gebragten ik heb de grootste reden van tevredenheid hieroverdaar volgens mijne innerlijke overtuiging deze beweegkracht verre boven die van een rosmolen te verkiezen isde paarden lijden hiermede niets, zij gaan een geheel schoft daarop zonder een nat haar te krijgenen zonder het minste toevoeder, zijn de twee a. drie paarden welke beurtelings het werk verrigten even goed in het vleeschals anderen welke den geheelen winter bijna niets doen, ja zelfs doorgaans in het voorjaar nog krachtiger dan deze, en nog nooit heb ik de minste zweem van stijfheid aan een van die paarden ontdekt. Bij eenige dergelijke werktuigen met rosmolens in beweging gebragtwelke zich in de zen omtrek bevinden, is zulks geheel anders, daar ik meermalen zag dat het schuim van de paarden afliep als ze daar een uur in hadden gegaan. Daarom rade ik elken landbouwer aan, nimmer een andere beweegkracht voor een zoodanig dorsch- werktuig dan een treemolen te nemen. De werking der machine voldoet mij uitmuntend daar de zuiverheid van dorschen niets te wenschen overlaat en men gerust kan aannemendat de afkomst met 10% wordt verhoogdterwijl het stroo, dat we] is waar wat klein wordt geslagen, hetgeen men over het algemeen als het grootste bezwaar tegen de hekel-dorschwerktuigen aanvoert, mijns inziens door die bewerking beter voor het gebruik geschikt wordt; immers wordt het geheel van alle stof gezuiverd en is zoowel voor voeder als ter strooijing veel geschik- ter, dan dat met den vlegel gedorscht. Yroeger liet ik steeds in daghuur dorschen en kon er nooit het graan zoo zuiver uitkrijgen als ik wenschte. Mijne arbeidersdie zeer tegen het werk tuig waren ingenomenverklaren nu aliendat zij met den vlegel nimmer zoo zuiver konden dorschen de kosten bedragen naauwelijks de helft. Ik raad dus iederen landbouwer een hekel-dorsch werktuig met spoor of treemolen voor twee paarden aan, zijnde mijns inziens het beste voor eene bou- werij beneden de honderd bunders groot; en ik kan de verzekering gevendat ik zoowel klaverzaad als paardeboonentarwe, roggehaver, kanariezaad en gerst, alles met de grootste voldoening daarmede heb gedorschen. Roville van der Borch, bij Zevenbergen, genaamd van Rouwenoort. 11 Januarij 1863. In Denemarken maakt men tegenwoordig koeken uit te zamen geperste zemelen, om tot veevoeder te dienen. Op die wijze zouden de zemelen, die op vele plaatsen geringe waarde hebben, een zeer ge schikt handels-artikel kunnen worden hetgeen thans door de groote ruimte die zij bij het vervoer innemen verhinderd wordt. ;3»U0C50U&JCtU Mijnheer de Redacteur Ik heb mij wel eens laten vertellen, dat de zooge- naamde dolle honden een geweldigen afkeer van water hebben, om welken reden die verschrikkelijke ziekte dan ook wel de watervrees genoemd zou worden; ik verklaar u ronduit, dat die ongelukkige dieren geen grooter afkeer van het water kunnen hebben dan ik; om dezen reden verzoek ik u onder- staand stukje in uw veel gelezen blad op te nemen, in de hoop dat het iets moge bijdragen om eene der grootste hinderpalen voor het landbouwbedrijf weg te ruimen. Wieringen UEd. Dw. Dienaar, 10 Jan. 1863. H. Bosker. DEIE DINGEN ZIJN ONMISBAAE BIJ DEN LANDBOUW, Diepe GreppelsDiepe Slooten en Het water zoo laag mogelijk te houden. Dezer dagen werd mij welwillend toegezonden, N°. 1, jaargang 4, van het Weekblad van Haarlem mermeer, waarvoor ik bij dezen mijnen dank betuig aan den geachten toezender. Spoedig verbrak ik den kraisband, en tot mijn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2