25 Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Rotterdam, Schiedam en Omstreken. Prugramma TENTOONSTELLING B. Niet Gemest Vee. C. Melkvee. E. Pluimgedierte. Het voorslcl wordt daarop met algemeene stemmen aange- nomen. 4°. Adres namons den Heer van der Hucht, om reslitutie van te veel betaalde bundergelden in 186-2. Deze aanvraag slaat op onbebouwde duingrondenwelke abusievelijk werden aangeslagen. Met algemeene stemmen wordt tot die reslitutie besloten. 5°. Missive van Burgemeester en Wethouders van Leimuiden betrekkelijk de aanslag der gemeente Kalslagen over 1862. Reeds sedert lang was deze zaak aanhangig, men heeft thans bevonden dat de reclame grond van regt bad, waarom Dijk- graaf en Hoogheemraden voorstellen de gevraagde wijziging goed te keuren. Conform dit voorstel wordt besloten. 6°. Voorstel tot ontheffing van aanslagen over 1861. Dit voorstel heeft betrekking op geheele en gedeeltelijke ont heffing van eenige achterstallige aanslagen over 1861 en het doen uitvaardigen van dwangbevelen tegen nalatigen van gezegd dienstjaar. De Heer oe Clercq stelt voor, daar dit voorstel van wijder strekking is dan de beide voorgaanden, het te stellen in handen der vroegere commissie van het gaarderboekten einde in overeenstemining te kunnen tiandelen met de vroeger genomen besluiten. De Heer Viruly, lid der commissie, meent dat waarschijnlijk niet meer licht over de zaak zal kunnen verspreid worden dan Dijkgraaf en Hoogheemraden in staat zijn te geven. Dit voorstel wordt daarop met 12 tegen 8 stemmen verwor- pen, en het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden aangenomen. T. Voorstel tot wijziging van het reglement op bet beheer der waarborggelden. De wijziging slaat, alleen op het ontvangen en uitkeeren der renten aan het grootboek te ontvangen, waarbij eenige vereenvoudiging wenschelijk is. Dit voorstel wordt aangenomen. 8°. Voorstel tot het geven van scbadeloosstelling aan den aannemer te 's Molenaarsbrug, tot een bedrag van 88. Dijkgraaf en Hoogheemraden beweren dat bier werkelijk ter- men bestaan voor het toekennen van eenige schadeloosstelling, doch stellen voor die terug te brengen op 60. Hiertoe wordt besloten. Op de suppletoire Agendtj komen nog voor: 1". Verzoek van M. Bars om vrijstelling van aanslag van duingronden. Wordt besloten aan den adressant te berigtcn, dat bij het vaststellen van het gaarderboek voor 1863, zijne reclame in aanmerking kan komen. 2". Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot onderhand- schen verkoop van een perceel ondergrond op Abenes, aan den lleer Bronkhuijze te Leiden, kooper van het veenslik van dat perceel, ter grootte van 60 roeden 70 ellen, voor de som van 600 gulden vrij geld. Dit voorstel wordt aangenomen. De Heer Jonker vraagt of er een tarief bestaat, volgens het- welk de drooggemaakte gronden worden aangeslagen, behalve bet gewone bundergeld. Hem kwam teroore, dat het bestaande voornemen van droogmaking van het Lutke Meer, welligt op de hooge eischen van Rijnland zal afspringen, hetgeen bij be- treuren zou. De Dijkgraaf zegt, dat er onderhands over die zaak gehandeld is geworden, maar nog niet beeindigd, en dergelijke schade loosstelling wordt naar billijkheid berekend. De Heer Viruly zou gaarne van den Dijkgraaf vernemcnof het hem bekend is, dat de reglementen van. Schieland en Delf- land door de Provinciale Staten reeds in deliberatie zullen genomen worden, en dat van Rijnland daarbij niet is opgeno- men. De Dijkgraaf antwoordtdat de Staten voorloopig die Reglementen zullen herzien, welke in Zuid-Holland te huis behoorenen later die Waterschappen zullen volgen, welke ook onder toezigt staan van de Staten van andere Provincien. De Vergadering wordt daarop door den Dijkgraaf gesloten. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Voor de tentoonstellingin September te Haarlem te houdenzijn in deze afdeeling de navolgende prij- zen uitgeloofd Door den Heer Commissaris des Konings in Noord- Holiand/ 50.zonder aanwijzing; door den Voor- zitter der Afdeeling Haarlem e. o. 50.voor den besten pinkstier; door een voorstander van beloo- ning, van beleid en trouw 50.en de inleggel- den voor den besten bedrijf- of zetboer; door een voorstander van tentoonstelling door vergelijking/ 50. en de inleggelden voor het beste 4 of 5jarige paard van weeldedoor de afdeeling Haarlem e. o. 50.voor de beste veulen-merrie beneden de 8 jaren; door idem 50.voor de beste melk- vaars; door idem 50.voor stapels kleine of Edammer kaas, minstens 2 N. IB en van 112 stuks op de markt van 23 September te Haarlem; door den heer A. van Stralen een zilveren medaille voor melkgevende lamschapendoor denzelfden een zilveren medaille voor eene verzameling vruch- ten! door den heer J. G. Knipscheer, pen- ningmeester der afdeeling, een zilveren medaille voor 4 stuks komijnde kaas; door den heer A. A. Del- court van Krimpen/20.voor den besten ram. Afdeeling Vianen en Omstreken. Op den 7 den Januarij j.l. werd eene vergadering gehouden, waarbij 63 leden tegenwoordig waren. Er waren 17 nieuwe leden toegetreden, zoodat de afdeeling thans 103 leden telt. Op plegtige wijze werden door den voorzitter uit- gereikt de 2de prijs voor merrien, ad 100, en de Bestuursprijs voor een veulendoor het lid A. van Mever, te Nieuwland, behaald. Op dezelfde wijze werden door den Voorzitter de getuigschriften en medailles uitgereikt, welke op de afd.-tentoostelling van 23 Sept. jl. waren behaald. Op het daartoe gedaan voorstel is besloten om op de volgende afd.-vergadering te Nieuwland, op den 9den April aanstaande, te overwegen: in hoeverre er in het volgende jaar binnen de gemeente Leerdam eene tentoonstelling zou gehouden kunnen worden alsmede om in dezelfde vergaderingde broeijing van het hooi tot een gezet punt van overweging te maken en de middelen te bespreken, welke tegen de gevaren daaruit dikwijls voortvloeijende, kunnen wor den aangewend. Bij acelamatie werden herkozende heeren W. Rooseboom en Mr. H. W. Waardenburg, tot voorzitter en onder-voorzitter. AFDEELING YOOR DE VAN VEE EN BLTJIMGEDIERTE te liouden te Rotterdamop den listen Maart 1863. De navolgende Prijzen worden uitgeloofd A. Gemest Vee. N°. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os uitsluitend met hard voeder gemest; lste prijs 75 2de prijs 50; 3de prijs f 30. N°. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os met spoeling gemestlste prijs f 60 2de prijs 40 3de prijs 25. N°. 3. Voor de beste fijnste en zwaarst gemeste Koeuit sluitend met hard voeder gemest; lste prijs 50; 2de prijs 30 3de prijs 20. N°. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe, met spoeling gemest; lste prijs 40; 2de prijs 25 3de prijs /15. N°. 5. Voor het beste, fijnste, blankste en zwaarst gemeste Kalflste prijs 15 2de prijs 10; 3de prijs f 6. N°. 6. Voor de vier beste, fijnste en zwaarste Vette Scha- pen, van Texelsch, Groning3ch of ander inlandsch ras; lste prijs 10 2de prijs 5 8de prijs 3. N°. 7. Voor het fijnste en zwaarst gemeste Val'ken; lste prijs 15 2de prijs 103de prijs f 5. N°. 8. Voor den fijnsten en zwaarsten Osoud 3 jaren lste prijs 20; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 9. Voor de fijnste, jongste en zwaarste Varen Koe, lste prijs 20; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 10. Voor de fijnste en zwaarste Schot, oud 3 jaren lste prijs 20; 2de prijs 10; 3de prijs 5. NB. Het Vee onder deze Afdeeling vervat, uitsluitend voor de vetiveiderij bestemdmag niet met Spoeling gevoed zijn. N°. 11. Voor de beste Melkkoe lste prijs 25; 2de prijs 15; 3de prijs 10. N°. 12. Voor de beste Kalfdragende of Melkschot, oud 3 jaren; lste prijs 25; 2de prijs 15; 3de prijs 10. N". 13. Voor de beste Kalfdragende of Melkvaars oud 2 jaren lste prijs 152de prijs 10; 3de prijs 5. D. Aanfok Vee. N°. 14. Voor de twee beste, in alle vereisehte hoedanighe- den meest uitmuntende Ossen, oud 2 jaren; lste prijs 20; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 15. Voor de twee beste, in alle vereisehte hoedanighe- den meest uitmuntende Guiste Vaarzenoud 2 jaren; lste prijs 30 2de prijs 20 Sde prijs f 10. N°. 16. Voor de twee beste Pink-Os Kalveren, oud 1 jaar; lste prijs 15; 2de prijs 10; 3de prijs/5. N°. 17. Voor de twee beste Pink-Kuis Kalveren, oud 1 jaar; lste prijs f 20; 2de prijs f 15; 3de prijs 10. N°. 18. Voor den besten Rijstier, oud 2 jaren; lste prijs 30 2de prijs 15 3de prijs f 10. N°. 19. Voor den besten Rijstier, oud 1 jaar; lste prijs 20; 2de prijs 15 3de prijs f 5. N°. 20. Voor de vier beste Ooischapen met Lammeren; lste prijs 15 2de prijs f 10; 3de prijs 5. N°. 21. Voor den besten Springramlste prijs 10 2de prijs 5 3de prijs 3. N°. 22. Voor de beste Zeug met Biggen; lste prijs 15; 2de prijs 10 3de prijs 5. N°. 23. Voor den besten Beer; lste prijs 10; 2de prijs 5 3de prijs 3. NB. llel Vee onder deze Afdeeling vervat mag niet met Spoeling gevoed zijn; terwijl de eigenaars van de Rijslieren bekroond met den eersten of tweeden prijs, verpligt zijn deze als zoodanig beschikbaar te houden tot 1°. Augustus 1863. Zij zullen eerst na het bewjs daarvan geleverd le hebben, den toegekenden prijs kunnen ontvangen. N°. 24. Voor de beste toom Kippen van een Haau en min stens zes Hennen; lste prijs 5 2de prijs Getuigschrift. N°. 25. Voor de beste toom Kalkoenen van een Haan en minstens vier Hennenlste prijs 52de prijs Getuigschrift. N°. 26. Voor de beste toom Ganzen van een Gent en min- steus vier Ganzenlste prijs 52de prijs Getuigschrift. N°. 27. Voor de beste toom Eenden van edn Woerd en minstens 6 Eenden; lste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift. N°. 28. Voor de vier seboonste paren Duivenlste prijs 52de prijs Getuigschrift. N°. 29. Voor de fraaiste verzameling Vreemd Gevogelte ter opluistering van de Tentoonstelling; lste prijs 10; 2de prijs Getuigschrift. Het Bestuur behoudt zicb voor am aan den Iozender van een voldoeud aantal bekroond Rundvee, tot aanfok bestemd, een buitengewonen prijs van 25toe te kennenen looft buitendien nog enkele prijzen uit, aan hen die voorwerpen, niet in het programma gevraagd, maar met den Veestapel in be trekking staandeop deze Tentoonsteliing hebben ingezonden. Ilet Bestuur der Afdeeling voornoemd C. E. VIRULIJ, Voorzitter. H. DE BIESecretaris. VOORWAARDEN. Artikel 1. De Tentoonstelling zal worden gehouden te ROTTERDAM, op Dingsdag den 24sten Maart 1863 op een nader te bepalen plaats. Art. 2. Ieder mag tot deze Tentoonstelling inzenden, mits daarvan voor of op 17 Maart 1863 aan den Secretaris der Afdeeling schriftelijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden, naar welk nummer van het programma men verlangt mede te dingen. Art. 3. De ingezonden voorwerpen zullen niet naar twee of meerdere nummers van het programma te gelijk kunnen mededingen. Voorwerpen, vroeger reeds op eenige Tentoon stelling met den eersten prijs bekroond, mogen niet mededin gen naar de prijzen, uitgeloofd voor een nummer van het programma, overeenkomende met dat, waarvoor de vroegere bekrooning heeft plaats gebad. Art. 4. Niemand mag VEE inzenden dan waarvan bij ge- durende ten minste drie maanden eigenaar is geweest. Dit moet blijken uit eene afzonderlijke sehrifielijke verklaring, te voegen bij de opgaven in Artikel 2 vermeld. Art. 5. Het VEE en PLUIMGEDIERTE zal des morgens tusschen 6 en 8 ure op de plaats der Tentoonstelling moeten geleverd worden; hetgeen later komt zal niet meer kunnen mededingen. Bij het VEE moeten bekwame geleiders zijn die gedurende de Tentoonstelling daarbij zullen moeten blijven. Art. 6. De beoordeeling van bet ingezondene zal geschieden door Commissien van deskundigen, aan wier uitspraak de in- zenders zich zullen moeten onderwerpen. Art. 7. De beoordeeling zal geregeld worden naar de vol gende grondslagen a. Dat de ouderdom van bet driejarig Vee zal moeten blij ken door het aanwezig zijn van niet meer dan vier, en die van bet tweejarig Vee door het aanwezig zijn van niet meer dan twee breede tanden. b. Dat geen Prijs onvoorwaardelijk worde toegekend aan het beste der ingezondene voorwerpenmaar aan dat alleen betwelk inderdaad uitmuntend en de onderscheiding van eenen prijs waardig is. C. Dat de Prijs ook dan worde toegewezen, wanneer er slechts eene inzending heeft plaats gehadindien het ingezondene inderdaad zoodanige onderscheiding waardig is. d. Dat wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusschen twee inzendingen die beide de bekrooning worden waar dig gckeurdhet lot beslisse. De niet bekroonde inzender krijgt in dat geval een Getuigschrift, in hetwelk bier- van zal worden melding gemaakt. Art. 8. De Premien zullen naar verkiezing aan de bekroon- den worden voldaan, gebeel in geld, zoo als bij de verschil- lende Nos. van bet Programma bepaald is.ofwelin Medailles, voor zoo ver dit met de waarde der prijzen zal zijn overeen te brengen, en wel naar den volgenden maatstaf voor eenen Eersten Prijs eene Gooden Medaille, ter waarde van/50. voor eenen Tweeden Prijs eene Zilveren Medaille ter waarde van 10. voor eenen Derden Prijs: eene Bronzen Medaille, ter waarde van 5. met bijvoeging van het overige in specie, waar dit vereischt wordt. Art. 9. De Tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags ten 10 ure, en eindigen des namiddags ten 3 ure. Art. 10. De toegang is bepaald op 25 Cents de persoon. De leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben eehter, op vertoon van bun doorgaand Bewijs, met een vrou- welijk lid van hnn huisgezin vrijen toegangalsmede de inzen- ders voor hunnen persoon. Bij de plaats der Tentoonstelling zullen gedrukte lijsten van bet ten toon gestelde en toegang-billetten verkrijgbaar zijn. Art. 11. De uitreiking der prijzen zal des namiddags ten 2 ure plaats hebben. Art. 12. Gelegenheid tot behoorlijke stalling voor het VEE zal door bet Bestuur aangewezen wordendat tevens zorg zal dragen voor hetgeen in acbt genomen moet worden met betrek king tot de Stedelijke Belasting op bet geslagt. Art. 13. Bij deze Tentoonstelling zal eene Verloting van ten toon gesteld VEE gevoegd worden, na bekomen verlof van het daartoe bevoegd gezag, onder nader mede te deelen bepa- lingen. Het Bestuur der Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken, van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. C. E. VIRULIJ, Voorzitter. H. DE BIE, Secretaris. NB. Na afloop der Tentoonstelling zal erby genoeg- zame deelnemingvoor de Leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gelegenheid zijn tot het houden van eenen ge- meenschappelijken Maaltijdtegen betaling van f 2.50 de per soonmet een halve flesch wijn. Zij die daarvan gebruik wenschen le maken, worden verzocht zich franco op te ge ven aan den Secretaris der Afdeeling, uiterlijk op Zaturdag 21 Maart 1863.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 7