WEEKBLAD van 1805. Vrijdag, 0 Februarij. Haarlemmermeer Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Landbouw. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Wierde Jaargang. Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. £waiajjiaigigw HAARLEMMERMEER, •yjr Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Haarlemmermter en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., bekalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam, Bij dit Kommer behoort een Bijvocgscl. Bij de herstemming voor een lid van den gemeen teraad, tusschen de heeren P, Lanser en N. van Egmond, den 4den dezer geliouden, bleekbij de opening der stembriefjesdat op den eerstgenoerade waren uitgebragt 45 en op den laatstgenoemde 30 stemmen, zoodat de heer P. Lanser als zoodanig is verkozen. Mann. Vrouw. Totaal In 1862 zijn geboren: wettig 210 220 430 oneckt 9 6 15 219 226 445 Zevenloos aangegeven. 11 11 22 Tweelinggeboortendaaruit zijn geboren: Getal. Mann. Vrouw. Totaal. wettig. .4 4 4 8 onecht. .1 2 2 5 6 4 10 Mann. Vrouw. Totaal. In 1862 zijn overleden ongeliuwden113 99 212 gehuwden33 27 60 weduwnaars en weduwen 7 8 15 153 134 287 De betrekkelijke sterfte in 1862 was dus 1 op de 27 zielen. VoltrolcJcen Hmvelijken tusschen jongmans en jongedochters43 jongmans en weduwen9 weduwnaars en jongedochters14 weduwnaars en weduwen7 73 Echtscheidingengeene. Mann. Vrouw. Totaal. De bevolking op 31 Decem ber 1862 was4217 3608 7825 Hiervan behooren tot de Ned. Hervormden 4861, Engelsche 16, Evang. Luth. 67, Herst. Luth. 7, Doopsgezinden 82, Bemonstranten 7, Christ. Afge- scheidenen 280 Roomsch-Cath. 2499, tot geene der genoemde gezindheden behoorende 6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 27 Januarij tot 3 Februarij 1863. GEBOREN: Agatha, dochter van A. Sesenop en A. de Wagenaar. Matje, dochter van J. Meijer en M. Heere. Martinns, zoon van A. Smoorenburg en A. de Vreede Gornel1S; zoon Tan D Beerepoot en N. Appelman. Johanna, dochter van R. van der Putten en M. Gobel. Jakob, zoon van I. Bhtterawyk en A. Visser. Trijntje, doehter van r iper en Dekker. Jacobus, zoon van J. Schoorl en u. Ziweers. OVERLEDEN: Maria, oud 3 maander, dochter van J. van de Pol en M. Bakker. Johannes Jacobus Versteegen, oud 51 jaren ongehuwd. - Tijs, oud 11 jarcn, zoon van A. Kuiper en T. Dekker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene, Afdeeling Haarlemmermeer. Yergadering, gehouden op Yrijdag 23 Januarij 1863, aan het Kruisdorpbij J. van der Poel des voormiddags ten 11 ure. Tegenwoordig 30 Leden. t°. Wordt medegedeeld dat op nicuw een aantl Leden tot de afdeeling zijn toegetrcden. 2°. Dat is ingekomen eene missive van het Hoofdbestuur waarbij aan de afdeeling een som van dertig gulden wordt toe- gekend als scliadevergoeding voor gemaakle onkosten, bij het inzenden van eene verzameling landbouwgewassen naar de len- toonstelling te 's Hage. 3°. Dat nog ontvangen is eene nadere missive van genoemd bestuur, waarbij de afdeeling verzocht wordt hare bezwaren te doen kennen tegen bet prograrama der vorige algemeene ten- toonstelling; benevens eene uitnoodiging tot hot uilloven van prijzen voor de aanstaande te*Vjonslelling te Haarlem. Naar aan'eiding dezer vnissive wordt door bet bestuur een voorslel gedaan tot het brengcn van eonige wijzigingen in bet laatste progrnmmawclke aan de gocdkeuring van bet Hoofd bestuur zouden worden onderworpen. Na vrij breedvoerige diseussien wordt bepaald aan het Hoofd bestuur als den wensch der Afdeeling te kennen te gcven. 1°. De Vee-tentoonstelling, zoo mogelijk, gedurende twee dagen te liouden, en den eerslen dag uitsluitend voor de le den tocgankelijk te stellen. 2°. Voor elk ingescbreven dicr, een inleggeld te vorderen, hetgeen bij de verschijning op de tentoonstelling kan worden teruggegeven. 3°. Van de akkerbouw-produklenalleen die te bekroonen welke zich gunstig van de bestaande soorlen onderscheiden. 4°. Geene werktuigen te bekroonen dan na hunne naauwkcu- rige beproeving; en dat alzoo voor die welke voor den akkerbouw dienen, een ruim proefveld worde aangewezen, en voor die welke beslemd zijnom landbouw-produkten op eene of andere wijze te verwerken, een goede voorraad van die produkten voorhanden zijten einde die kosleloos aan de inzenders te kunnen verstrekken. De Voorzitter brengt nu ter tafel eene inteekenlijst voor het uitloven van £en of meer prijzen voor de aanstaande Algemeene Tentoonstelling. Nadat deze lijst, waarop bereids voor een zeker bedrag was ingeschreven onder de leden gecirculeerd bad, bleek het dat er waarschijnlijk eene som van honderd gulden voor het uitlo ven van eenen prijs van wego de afdeeling beschikbaar zou zijn. Het bestuur stelt voor dien prijs toe te kennen voor den besten Engelschen pinkstier, in Nederland gefokt. Do vergadering ver- klaart echler dien te willen toekennen aan het beste paard, in Nederland geboren in het jaar 1859, onverschillig van welk geslacht, en zoowel voor den landbouw als voor den liandel geschikt en door den fokker tentoongestcld. Hiertoe wordt besloten. Verder wordt nog bepaald dat in de maand April e. k., door de afdeeling eene tentoonstelling van schapen zal worden gehou den, waarvoor eenige prijzen uit de kas der afdeeling zullen verstrckt worden; en dat op den 3den Februarij de derde avond-vergadering zal worden geliouden. De vergadering wordt daarop gesloten. AANTEEKENINGEN OVER EENE PROEFNEMING MET HET WERKTUIG om Koeijen. te melTsen, van Kershaw en Kolvin, te Philadelphia, genomen op de Bouwhoeve Zeemcenbergbij Voorburg. Zeer weetgierig zijnde, om met het werktuig van Kershaw en Kolvin, te Philadelphia, zelve eene proef te nemen, mogt het inij gelukken hetzelve voor eenigen tijd ter mijner beschikking te krijgen. Toevallig was ik in staat daarmede eene proef te kunnen nemen, aangezien ik, 50 koeijen melkende, gewoon ben van 25 koeijen de melk zoet in de stad 's Gravenhage des winters en des zomers te verkoo- penzoodat ik 00k des winters op mijnen stal versch afgekalfde koeijen immer aanwezig heb. Voor zoo verre mij bekendeen van de eerste landbouwers in Nederland zijnde, die, naar ik ver- necm, eene volledige proef met dit werktuig genomen hebbenis het echter schoorvoetend dat ik mijne proefneming bekend wil maken, om de eenvoudige reden, dat ik, hoe mooi, eenvoudig en praktiseh ik het werktuig bij de eerste kennismaking vondtot het resultaat kwam, dat het mij in de praktijk niet voldeed. Ik wil derhalve mededeelenhoe ik het gebruikte en de uitkomsten van dit gebruik, Het werktuig zelve is zeer breedvoerig omschreven in het Magazijn voor landbouw en kruidkunde uitge- geven door den heer Dr. J. C. Ballot te Utrecht, (eerste aflevering Januarij 1863, bladz.l en volgende.) Onder mijn toezigt dan belastte ik tot de proef neming daarmede mijn bouwknecht, die speciaal met de machinerien bij mij belast is. Terstond ontdekten wij dat het werktuig, om het gemakkelijk te gebrui- ken op eene hoogte dient geplaatst te worden; daar bet vat, zooals zulks in genoemd Magazijn van land bouw enz. beschreven is, te laag is, om het zelve op den grond te kunnen plaatsen; wij gebruiken daar- toe eenen gewonen melkemmer, waarop zulks geplaatst werden deze zwarigkeid was overwonnen. Wij begonnen alzoo 29 December 1862 eenekoe, welke 7 December 1862 zeer goed afgekalfd had en gewoonlijk per maal 18 kopjes melk gaf, daarmede te melken. De koe stond zeer stil en liet het werk tuig best onder zich plaatsenin het begin sloten de speenen niet zeer goed in de caoutcliouk buizen doch weldra ging dit 00k bestde beide pompen pompten alzoo volmaakt, doch gaven tot mijne teleur- stelling al reeds weinig melk, zoodat wij na 20 mi- nuten bezig geweest te zijn, in plants van 18 kopjes melk er slechts 13 verkregen en de koe verder met de hand uitmelkende nog 4 kopjes. Ik hoopte en vermeende echter, dat de koe aan dit werktuig zou moeten gewennen en ging derhalve voort met de koe tot 5 Januarij 1863 doch verkreeg op dien dag nog maar 15 kopjes melk in 15 minu- ten met het werktuig en daarna nog 2 kopjes met de hand. Hoewel wij alzoo een weinig vooruitgegaan warenvond ik dien vooruitgang te geringom er mede voort te gaan, en besloot 6 Januarij 1863 de proef te nemen met eene andere koe. Deze nu had 16 December 1862 afgekalfd en gaf gewoonlijk 16 kopjes per maal. Ook zij liet het werktuig zeer goed toe en was er evenmin bevreesd voor als de vorige. De uitkomst echter was niet be tel*. Na }/2 uur gepompt te hebben verkregen wij slechts 8'/2 kopje melk en daarna met de hand nog 5 kopjes. De volgende dag 7 Januarij, verkregen wij met het werktuig in 25 minuten 9 kopjes melk en daarna met de hand nog 3. 8 Januarij kregen wij in uur 15 kopjes met het werktuig, daarna met de hand nog 1 kopje. De tijd vooral viel mij zoo tegen, dat ik besloot ook met deze koe op te liouden en nog eene proef

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1