FRANSCH KEIZERRIJK. m e s t e ij nH. D. Terwee, G. Spraijt Az.A. H. Spruijt, J. Kits Nieuwenkamp, D. M. van der Hoef, J. Ziegeler, K. van der Tor- ren Kz.J. L. Hoos, N. Messchaert Snel len en M. Snellen. Bij acclamatie vverden de heer J. B. Snellen tot voorzitter en de heer S. d e C1 e r c q tot secreta- ris verkozen. De voorzitter deelde mede, dat het hoofddoel der ontworpen vereeniging wasom bij de aanstaande internationale landbouw-tentoonstellingen te Hamburg en te Bijssel, den roem van den Iiollandschen vee- stapel in stand te houden en te bevorderen. Daar tot nu toe bij particulieren weinig ijver had bestaan om aan dergelijke tentoonstellingen deel te nemenzoo achtte men het best daarvoor eene ver eeniging te vormen die uitstekend vee, aankochtdit ten toon stelde en zoo mogelijk aldaar verkocht. Daar echter te Bijssel alleen particuliere inzenders worden toegelaten, zou dit alleen voor Hamburg kunnen plaats hebben. Hij stelde daarom in de eerste plaats aan de orde of het eene vereeniging zou worden uitsluitend met dit laatste doel, dan wel of er tevens eene commissie zou worden benoemd om de belangen der particuliere tentoonstellers te behartigen. Hierover werd het woord gevoerd door de heeren Staring, Viruly, Nieuwenkamp, C. E. de Clercq, van der Breggen, G. G. Snellen en S. de Clercq Wz. De heer J. D. Yiruly deelde daarbij mede, dat het hoofdbestuur bij adressen van de afdeelingen Lei den Gouda en Haarlemmermeer en van particulieren uit Waddingsveen was aangezocht, om de leiding der zaak op zich te nemendat het echter om de vele werkzaamheden daaraan verbondenen nu er kans was dat zich daartoe eene bijzondere vereeniging van per- sonen vormde, liever het aan deze wenschte over te laten; doch, daar bet voor de zaak zelve veel belang- stelling koesterde, deze gaarne zooveel mogelijk be- hulpzaam zou zijn en haar met zijne beste krachten wenschte te ondersteunen. De heer Staring zeidedat hijals mede-direc- teur der Vereeniging voor Volksvlijt, het bestuur van deze had geraadpleegd en dat dit bereid waseven als te Londen was geschiedde inzenders zooveel mo gelijk van dienst te zijn met het geven van inlich- tingen en het verstrekken van hulpwaartoe het zich door zijne talrijke relatien in staat achtte; doch alleen indien de eigenaars van vee zelven inzondendaar hij het minder wenschelijk vond, dat dit door eene ver eeniging geschiedde. Tevens werd ook ter sprake gebragt een plan in de Leidsche Courant van dien dag, door een land- bouwer" ontworpendat namelijk elke afdeeling der Ilollandsche Maatscliappij van Landbouioieder voor afzonderlijke nommers van het programma zou inzen- den, en de kosten door de afdeelingen zouden worden gedragen. Men vreesde echter dat dit niet gemak- kelijk en met veel oponthoud zou gepaard gaanter- wijl het dan eene geheel provinciale zaak werd. Verscheidene der andere sprekers wezen op het zeer wenschelijke, dat ook aan particuliere inzenders hulp en ondersteuning werd verleend, opdat vooral ook aan de waarlijk milde uitnoodiging van Bijssel gevolg zou kunnen worden gegeven, terwijl zij echter ver- klaarden ook zeer veel op te hebben met het gedane voorstel, om voor Hamburg vee aan te koopen en dit aldaar ten toon te stellen. Tot dit tweeledig doel werd dan ook met 13 tegen 6 stemmen besloten. In de tweede plaats werd beraadslaagd of de Com missie tot het behartigen van de belangen der parti culiere tentoonstellers een geheel zou uitmaken met diewelke met de uitvoering van het aankoopen van vee zou worden belastdan wel op zich zelf zou staan. De meeste sprekersdie hierover het woord voerdenbetoogden het wenschelijke dat zij een geheel vormden wijl men anders ligt gebrek aan zamenwerking zou zien ontstaanhet voorstel om twee commissien te benoemen werd dan ook met 11 tegen 8 stemmen afgewezenen daarna dat om ze te vereenigen met 16 tegen 3 stemmen aangenomen. De Voorzitter onderwierp thans aan de vergade- ring het voorsteldat het kapitaal der Vereeniging 15,000 a 25,000 zou bedragenverdeeld in aandeelen van 100 en dat winst of verlies gelij- kelijk zou worden omgeslagen. Dit werd algemeen goedgevonden. Mogl het minimum niet worden vol- teekenddan zou men nader in eene vergadering van deelhebbers over het al of niet voortzetten der onderneming beslissen. oorts werd voorgesteld, dat men zou aankoopen Van paarden8 of 12 jonge Stichtsche ruinen wijl die vooral naar Noord-Duitscliland veel worden uitgevoerden alleen dan wanneer na alle andere aankoopen nog gelden beschikbaar waren een span Friesche koetspaarden. Van rundvee 2 stieren 6 dragtige koeijen en 6 stuks jong vee van het Friesche ras, een gelijk aan- tal en soort van het Groningsche ras en van het Ilol landsche ras. De heer Staring achtte het wenschelijk hier bij te voegen een gelijk aantal vee van het roodbonte Drentsche ras dat vooral veel door Duitschland ge- trokken werd. Het werd door de Vergadering goed- geacht dien wenk te volgen, wanneer de geldmidde- len het toelieten. Van schapen wenschte men aan te koopen, 2 ram- men en 12 ooijen van het Texelsch ras en 2 rammen en 12 ooijen van het Veluwsch rasals heideschaap zeer geschikt voor Noord-Duitschland. Men had in twijfel gestaan, of men zich uitsluitend tot de zuivere rassen zou beperkenof dat men ook gekruiste zou inzenden. Verscheidene sprekers acht- ten dit laatste van veel gewigt, wijl het kruisen met Engelsche rammen zoo algemeen wordten alzoo werd beslotenom wanneer de middelen hiervoor toe- reikten ook gekruiste ooijendoch geen rammen van Texelsch-Leicester en Veluwsch-Leicester of zoo- genaamd Sonsbeecksch ras daarbij te voegen. Ook werd het wenschelijk gevonden omzoo mogelijk onder de zuivere rassen nog het Friesche melkschaap op te nemen. Het niet inzenden van varkensgevogelte en werk- tuigen of gereedschappen werd algemeeif goedgevon den alleen zou men landbouwersdie eenig doelma- tig werktuig wilden tentoonstellendaarbij hulp ver- leenen. Wat de voortbrengselen betrof, wilde men zich be- palen tot eenige zuivel-produktenwat eveneens de algemeene goedkeuring wegdroeg. Aan de Commissie werd voorts opgedragenook partikulieren tot inzenden aan te sporen en hen daar bij alle mogelijke hulp te verleenen. Voorts zich te wenden tot de Begeringom van deze zoo moge lijk subsidie en anders hulp en ondersteuningwat vervoer en formaliteiten betreftte verkrijgen. Het werd goedgevonden om de leden der Commis sie vergoeding voor reis- en alle andere kosten te verleenen, en 10 pet. van de eventueele winst. Daarna werd tot de verkiezing van de leden dezer commissie overgegaan. Men bepaalde hun aantal op vijf, met het regt zich, zoo noodig, nog twee leden toe te voegen, en de eventueel openvallende plaatsen weder aan te vullen. Bij eene eerste stemming werden met volstrekte meerderheid verkozen: de heeren J. van derBreg- g e n Az.te Noord-Waddingsveen ;P. Vromesteijn, te Leiderdorp; S. de Clercq Wz.te Lisse; J. B. Snellen, te Moordrecht1, en Mr. J. D. Viruly, te Voorburg. Voorts waren verscheidene stemmen uitgebragt op de heeren: A. H. Spruijt, G. Spruijt Az., G. Groot, K. S. Ilielkema, G. van der Poel, en eene enkele stem op eenige andere heeren. De verkozen vijf leden lieten zich deze keus wel- gevallen, waarna de vergadering door den voorzitter, onder dankbetuiging aan de aanwezigen voor de on- dervonden belangstelling en medewerking, werd gesloten. Staande de vergadering werd reeds voor een aan tal aandeelen geteekend. Bepartement van het Noorden. STAD BIJSSEL. INTERNATIONALE WEDSTRIJD IN VERBINDING MET DEN Regionalen Landbouw-Wedstrijd. 23—31 Mei 1863. De maire der stad Rijssel, officier van de Keizerlijke orde van het Legioen van eer, en van de Leopold-orde van Belgie, Krachtens de magtiging van den Minister van Landbouw, Koophandel en Publieke Werken, Gezien de beraadslaging van den Gemeenteraad van 7 Au gustus 1862, Gezien de beraadslaging van den Algemeenen Raad van het Noorden van 27 Augustus 1862, Besluit Artikel I. In verband met den Regionalen Landbouw-Wedstrijddie te Rijssel van 2331 Mei 1863 zal plaats hebben, zal een Inter nationale Wedstrijd gehouden worden tot de deelneming waar- aan zullen uitgenoodigd worden Engeland, Belgie en Nederland. Artikel II. De wedstrijd zalwat Belgie en Nederland betreftomval- ten: fokdieren van paarden, rundvee, sehapen en varkens, ge vogelte, landbouwwerktuigen en landbouwvoortbrengselen, zoo- als hieronder in bijzonderheden wordt vermeld; wat Engeland betreft, uitsluitend landbouwwerktuigen en machinerien. Artikel III. EERSTE AFDEELING. FOKDIEREN. De prijzen en niedailles voor paarden, zijn vermeld in het afzonderlijk programma van den vercenigdcn regionalen en internationalen paardenwedstrijd. Wat de andere veesoorten betreft, zoo zullen de belooningen op de navolgende wijze verdeeld worden tusschen de dioren der verschillende klassenkategorien en sectien. lste Kiasse RUNDVEE. lste Kategorie. Zuiver Ilollandsche rassen. STIEREN. Eerste Sectie. Geboren van 1 Mei 1861 tot 1 Mei 1862 lste prijs 400 frs.2de prijs 300 frs.3de prijs 200 frs, Tweede Sectie. Geboren voor 1 Mei 1861 lste prijs 400 frs.; 2de prijs 300 frs.3de prijs 200 frs. KOEIJEN. Eerste Sectie. Vaarzen geboren 1 Mei 1861 tot 1 Mei 1862, die nog geen kalf hebben gehad: lste prijs 200 frs.; 2de prijs 150 frs.3de prijs 100 frs. Tweede Sectie. Vaarzen en Koeijen, geboren vodr 1 Mei 1861, dragtig of melkgevend: lste prijs 250 frs.; 2de prijs 200 frs.; 3de prijs 150 frs. 2de Kategorie. Zuiver Belgische Rassen met uitsluiting der Ilollandsch-Belgische Rassen. STIEREN. Eerste Sectie. Geboren van 1 Mei 1861 tot 1 Mei 1862: 1 ste prijs 300 frs.; 2de prijs 250 frs.; 3de prijs 200 frs. Tweede Sectie. Geboren vdor 1 Mei 1861: lste prijs 300 frs. 2de prijs 250 frs.; 3de prijs 200 frs. KOEIJEN. Eerste Sectie. Vaarzen, geboren van 1 Mei 1861 tot 1 Mei 1862 die nog geen kalf hebben gehad: lste prijs 200 frs 2de prijs 150 frs., 3de prijs 100 frs. Tweede Sectie. Vaarzen en Koeijen, geboren vdor 1 Mei 1861, dragtig of melkgevend: lste prijs 200 frs.; 2de prijs 150 frs.; 3de prijs 100 frs., 3de Kategorie. Hollandsch-Belgische rassen en verschil lende kruisingen. STIEREN. Eerste Sectie. Geboren van 1 Mei 1861 tot 1 Mei 1862: lste prijs 250 frs.; 2de prijs 200 frs.; 3de prijs 150 frs. Tweede Sectie. Geboren vodr 1 Mei 1861lste prijs 250 frs.; 2de prijs 200 frs.; 3de prijs 150 frs. KOEIJEN. Eerste Sectie. Vaarzen, geboren van 1 Mei 1861 tot 1 Mei 1862 die nog geen kalf hebben gehad: lste prijs 150 frs.; 2de prijs 125 frs.; 3de prijs 100 frs. Tweede Sectie. Vaarzen en Koeijengeboren vdor 1 Mei 1861, dragtig of melkgevend: lste prijs 150 frs.; 2de prijs 125 frs.3de prijs 100 frs. 2de Kiasse SCHAPEN. lste Kategorie. Texelsclie en gelijksoorlige rassen. RAMMEN. Eerste Sectie. Hoogstens 18 maanden oudlste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs. Tweede Sectie. Meer dan 18 maanden oud: lste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs. OOIJEN. (Koppels van minstens 3 Schapen) lste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs. 2de Kategorie. Zuiver Belgische rassen of gekruiste. RAMMEN. lste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs.; 3de prijs 50 frs. OOIJEN. lste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs.; 3dc prijs 50 frs. 3de Kiasse VARKENS. lste Kategorie. Zuiver inlandsclie rassen. Ilollandsche en Belgische. BEEREN. lste prijs 100 frs.2de prijs 75 frs. ZEUGEN. lste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs. 2de Kategorie. Engehch-Hollandsclie of Engelsch-Belgi- sche rassen. BEEREN. lste prijs 100 frs.; 2de prijs 75 frs. ZEUGEN. lste prijs 100 frs.2de prijs 75 frs. Behalve het gemeld bedrag in geld, wordt bij elk der vermelde prijuen gevoegd: Eene gouden medaiile voor elken eersten prijseene ulveren medaiile voor elken tweeden prijs en eene bronzen medaiile voor elken derden prijs. 4de Kiasse GEVOGELTE. Eene som van 200 francstien zilveren en vijftien bronzen medailles zullen ter beschikking van den Jury worden gesteld om tot prijzen te dienen voor de beste toomen van gevogelte. Elke toom hoenders moet bestaan uit minstens een haan en twee hennen. Voor de overige soorten zijn een mannetje en een wijfje voldoende. Artikel IV. De fokdieren van rundvee, schapen en varkens, geboren en gefokt in Nederland en Belgie, volgens hunne rassen, mo- gen uitsluitend aan dezen wedstrijd deelnemen. Zij moelen voor het minst sints 1°. February 1863 aan de tentoonstellers in eigendom toebehooren. Artikel V. Zijn van den wedstrijd uitgesloten alle dieren, die door den Jury beschouwd worden als overmatig vet te zijn; alle die af- komstig zijn van aankoopen door de algemeene radon dor de- partementen of van de provincien, door landbouwmaatschappijen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 7