34 I Hollandsi'lic Maatschappij van Landbouw. IBS ■HHHBhHH 111 Artikel X. of lnndbouwkommissien, en die door deze raden, maatschap- pijcn of kommissien zijn afgostian of verkoclit. Artikol VI. Elk tenloonslcller zal slechis eenea prijs in elk der section van elke kalegorie kunnen behalen. Hij mag evenvvcl zooveel dieren als liij wil in elke sectie tcntoonstcllcn. Artikel VII. Er znllon eervollc vcrmeliiingen kunnen worden uilgereikt door den Algcmeenen Kommissmis van den wedstrijd, op grond van gpluigsclnificn van den Jury, wanneer versckillende dieren, aan denzelfden eigenaar toebchoorende, in eene zelfde sectie do bekrooning waardig woi'den gekeurd, of wanneer de Jury nadat alle prijzen zijn loegewczen aan nog meordere fokdiercn eene bijzondcrc ouderscheiding wenscht toe to kennen. TWEEDE AFDEELING. LANDBOUW-WERKTUIGEN, GEItEEDSCHAPPEN en MACII1NER1EN. Artikel VIII. Prijzen beslaande in goudenzilveren en bronzen modaiPiCs zullen worden locgewezon voor landbouw-werkluigen.gereedscliap- pen en machines, die biervoor door den Jury waardig worden gekeurd. Artikel IX. De werktuigen zullen in twee scctien verdeeld wordenbe- vailendo de eerstede werktuigen van Engelsrhe tentoouslellers de twecde: die van Belgische of Nederlandsche tentoouslellers. Elk dczer twee seclien wordt in twee afdeelingen gesplitst; de eerste van de werktuigen voor den buiten-aibeidde tweede van die voor den binnen-afbeid. Twee reeksen van prijzen, waarvan eene voor elke sectie van werktuigen, zullen, zoo dauivoor tcrnien bestaan, als volgt worden loegekend. 1ste Sectie-Afdeeling. Buiten-Arbeid. Ploegen. Isle prijs zilveren nicdaille2de prijs bronzen idem. Ondorgrondsploegen. 1 stc prijs zilveren medaille2do prijs bronzen idem. Eggen. Eenige prijs, bronzen medaille. ISollen. Eenige prijs, bronzen medaille. Scarificators en Exstirpators. Isle prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Zaaiwerktuigcn. lste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Paaidenbakken. Eenige prijs, bronzen medaille. Aanaardptoegcn. Eenige prijsbronzen medaille. Maaiweikluigen voor gras en klaver. lste prijs zilveren medaille2de prijs bronzen idem. Ilooiscbudders. lste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Paardcn-hooibarken. lste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Graan-maaiwerktuigen. lste prijs zilveren medaille2de prijs bronzen idem. 13°. Landbouw-voertuigen. lste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Tuigen voor landbouw-gebruik. Eenige prijs, bronzen medaille. Verzamelingen van bandgcrecdschappen voor buiten-ar- beid. Eenige prijsbronzen medaille. Gicrpompcn. Isle prijs zilveren medaille2de prijs bronzen idem. Bijcnkorven. Eenige prijsbronzen medaille 2do Seclie-Afdccling. Binnen-Arbeid Werktuigen tot bet vervaardigen van droogbufeen. lste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Vcrz.imcling van gereedscbappcn voor bet droogleggen. Eenige prijs, bronzen medaille. Paardenmolens dienslig voor verse.hillend landbouwgc- bruik. Isle prijs zilveren medaille; 2de prijs brouzen idem. Vasle sloomwerktuigentot hct drijven van dorsch- werktuigen of voor ander landbouwgebruik. Eenige prijs, zilveren medaille. Lucomobicl-stoomwerkluigcn, tot bet drijven van dnrsch werktuigen of voor ander landbouwgebruik. Eenige prijs, zilveren medaille. Vaste dorscbweikluigcn, die het graan marklscboon love- ren lste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem Vervocrbare dorschwerkluigendie bet graan markt- schoon leveren. 1 ste prijs zilveren medaille; 2de prijs bronzen idem. Vasle dorsebwerktuigendie het graan slecbls wanncn 1 ste prijs zilveren medaille; 2de piijs bronzen idem. Vervocrbare dorschwerkluigen, die bet graan slecbls wanncn. Isle prijs zilveren medaille; 2de prijs bron zen idem. 10 en 11°. Vaste en vervocrbare dorschwerkluigen, die uitslui- 1° 2°. 3° 4°. 6°. 7°. 8°. 0°. 10". 11". 12°. 11°. 15', 10°. 17 1" 2°, 1°. C°. 8°. 9®. Isle prijs zilveren medaille; 2de prijs prijs lste prijs zilveren medaille; 2de prijs lste prijs zilveren medaille; 2de prijs lste prijs zilveren medaille; 2de prijs Isle prijs zilveren medaille; 2de prijs lend dorse lien bronzen idem. 12". Wanniolens. lste prijs zilveren medaille; 2de brouzen idem. 13°. Zeeflworktuigen en graanscheiders. lste prijs zilveren medaille; 2dc prijs bronzen idem. 11°. Graanhrckers. bronzen idem. 15°. Wortelsnijders. bronzen idem. 16°. Stroosnijdcrs. bronzen idem. 17". Kooktocsicllen. bronzen idem. 18°. Karnen. Isle prijs zilveren medaille; 2de prijs bron zen idem. 19°. Weegbruggen voor vee en vocder. Isle prijs zilveren medaille; 2de piijs bronzen idem. 20®. Verzamelingen handwerktuigen en gereedschap voor bin- nenarbeid. Eenige prijsbronzen medaille. Tien gouden medailles zullen door den Jury worden toegekend aan de navolgende werktuigen, genomen uit de beide scctien, de Engelsclie en de Hollandsch-Lclgische, om gezameulijk mede dingen naar die belooriingen 1°. Sloomploeg. Gouden medaille. 2®. Ondergroud- of diep-ploeg. Gouden medaille. 3°. Zaaiwerktnig. Gouden medaille. 1°. Grasmaaiwerktuig. Gouden medaille. 5°. Graanmaaiwerkluig. Gouden medaille. 6°. Locomobiel-Sloomwerktuig. Gouden medaille. 7°. Vast dorscbwerkluig, dat het graan marklschoon levert. Gouden medaille. 8°. Vervoerbaar doischwerktuig, dat het graan marklschoon levert. Gouden medaille. Do twee andere gouden medailles zullen toegekend worden voor werktuigen of uitvindingen op bet gchied der landbouw- nijverbctd zooals beetwortel-suikerfabrikaliobranderijvlas-, tabak-, bopbewerking, enz., welke do Jury deze ouderscheiding waardig acht. Artikel XI. Eervollc vermeldingendour gctuigschriflen geslaafd, op do- zelfde wijs als boven vermeld, zullen door den Jury worden verlcend aan niet bekroonde werktuigendie dit waard worden coordceld. Do Jury zal de lenloonslellers kunnen aanwijzen, die uit- boofde van de belangrijkhcid van bet lentoongeslelde werkluig, aanspraak zouden hebben op groote buitengewone medailles. DEEDE AFDEELING. LANDBOUWVOOBTBBENGSELEN, EN NUTTIGE ZAKEN VOOR DEN LANDBOUW. Artikel XII. Vijf gouden medailles, zes zilveicn en elf bronzen zullen tor bcscbikking worden gestcld van den Jury, met de beoordeeling van deze klassen van voorwerpen belast. Twee der gouden medailles zullen uilsluitend bestemd zijn voor Belgische of Ne derlandsche voortbrengsolen. Voor de toekenning der drie overigen zal eene mededinging geopend worden tusscben de voorlbrengselen van Frankrijk en van het buiteuland, bctrclfoude: 1°. de Suikerindustrie. 2°. de Destillalic. 3®. de Spinplanten. ALGEMEENE BEPALIN GEN. Artikel XIII. De internalionale wedstrijd wordt gcplaatst onder het beheer van den algemeenen kommissaris van den regionalen wedstrijd door den minister benoemd. Artikel XIV. De beoordeeling van bet vee, de werktuigen en do voort brengsolen van den iuternationalen wedstrijd wordt toovertrouwd aan den Jury van den regionalen wedstrijd, aan welken Iwaalf buitenlandschc leden zullen worden toegevoegd, als vijf leden door den Minister van Lamlbouw van Belgio aan to wijzen, vijf door de Administralio van den Nedcrlandscbcn Landbouw en twee door de Engelsclie Konmklijkc Landbouw-Maaischappij. Deze leden zullen worden irigedceld bij de vijf seclien of ondersectien van den Juiij. In elk geval zal de Jmy van don regionalen wedstrijd tot bet beoordcelcn van de buitenloiid-cke landbouwtcntjonstelhng overgaan, ook dan wanr.cer de buiten landschc leden mogten ontbreken, wier benoeming aan de Belgische, Nederlandsche en Engclsche Administration zal wor den verzocht. Artikel XV. Wat zijne uitspraken en wijze van handelen belreftzal de Jury zicli Itouden aan de algemeene regelen, bij het minislerieel besiuit van den regionalen wedstrijd vaslgeatcld. Artikol XVI. De kosten van bcgeleiding en vervoer moelen door de fen- toonslellers worden gedragen, volgens bet verminderJ larief door do Franschc of buitenlandschc spoorweg-maatschappijen loegestaan. Artikel XVII. Hct vee, do werktuigen en de versclnllcndo voortbrengselen voor den inlcrnationalen wedshijd bestemd, zullen ondcr bet stelscl van den lijdelijken invoer worden loegelalen Hot vee en alio andere voorwerpen welke aan de grenslinien der douancn worden aangebodenmoelen verzeld gaan van cen dokument tot bet aantoonen bunner beslemming, alsmede van een bewijs van loclatingwaariu do ouischrijving der aangeno- men voorwerpen is .vermeld; op grond van dit stuk zal bet bewijs van vrijstclling van cautie worden uilgereikt. De voorwerpen van Engelschen oorsprong kunnen te Havre Boulogne, Calais en Duinkerken worden ingevoerd, en die van Nederland en Belgie langs de voornaamste bureaux nabij de grenzen van dit laatsle land. Er wordt ecu termijn van twee maanden voor den wederuit- voer verlcend. Artikel XVIII. Om tot do lentoonslellmg te worden toegelaten moet men uiterlijk den 1slen April 1803 eene gcschreveu verklaring bij de Maine van Iiijssel inlevcren. Model A. Voor het vee, deze verklaring moet inhoudert: naam en woonplaats van bun eigenaar, katcgorie en sectie voor welke zij mededingen, bun afkirmst, ras, ouderdom, kleur van haar, boclang zij in bezit zijn geweest en in welke gemcente zij gcdurendo dicn lijd zijn gchouden. Model B. Voor de werktuigen moet zij bevalten1°. naam en woonplaats van den tenloonslcller2° aanduiding, bcsclirij- ving van bet gebruik en piijs van vcrkoop; 3°. of bet door den tentoonsteller is uilgevondenvcrbeterd, vervaardigd, of dat bij bet beeft doen vervaardigen. Model C. Voor de landbouwvoorlbrengselen moet de verkla ring inhouden: den aard, de afkomst, de hocvcelheid en de marklwaarde. De lenloonslellers van vee zijn verantwoordelijk voor hunne verklaringcnindicn door bun tocdoen en met opzet de dieren in eene verkcerde klasse zijn gebragt, en dc Jury dit onldekt, worden zij buiten mededinging gesteld. Er zullen formulieren, volgens de modellen A, B en C godrukt, ter beschikking der personen worden gehouden, die vee, werktuigen of voortbrengselen wenschen ten toon te stelten op bunne aanvraag zullen ben deze modellen door de Mairio van Rijssel worden toegezunden. Zij zullen slechts de kolom- men hebben in te vullen, zooals aan het hoofd daarvan ver meld slant. De lenloonslellers, die hunne werktuigen of voortbrengsolen toezenden, moeten dit vracbtvrij doen aan vMonsieur te Com missure general du Concours regional a. Lille." Op de voor werpen of op de kist die ze bevat moet een eliket gebecht worden, waarop den aard van bet voorwerp, den naam van den tentoonsteller en deze woorden uConcours International" ver meld slaan. Artikel XIX. De eigenaars van rundvee moelen het getuigschrift van een Franschen of buitenlandschcn veearts verloonen, waarbij ver- klaard wordt dat de ingezonden d ercn in gezonden toestand zijn. lndien de dieren door besmeltelijke ziekten warcn aan- gelast, zouden de eigenaars verantwoordelijk zijn voor de ge- volgen, die daaruit konden onlslaan. Artikel XX. Elke verklaring, die met uiterlijk op 1 April aan de Maine te Rijssel is ontvangen en die niet in leesbaar schrift de ver- langde vcrklaringen behelst, zal als nul en nietig worden aan- gerucrkt. Artikel XXI. De verschillende werkzaamheden van den wedstrijd zijn als volgt geregeld Zalurdag 23 Mei. Ontvangst, schikking en plaalsing der werktuigen. Maandag 25. Werkzaamheden der Jurys voor de werktuigen; ontvangst der vooitbrengselcn Dingsdag 26 Zelfde werkzaamheden en sluiting der ont vangst van landbouwvoorlbrengselen \Voensdag 27. Publiekc beproeving dor werktuigen. En- treegcld 1 franc per hoofd. Ontvangst en plaatsing van bet vee. Donderdag 28. Werkzaamheden der Jurys voor het vee en de voortbrengselen. Tentoonstelling der werktuigen. Entree- geld 1 franc per hoofd. Vrijdag 29. Tenloonslclling van den gebeelen wedstrijd. Entree I franc per hoofd. Zalurdag 30. Tentoonstelling. Entree cen halve franc per hoofd. Zondag 31. Publieke tentoonstelling. Entree vrij. Ptegtigo uitreiking der prijzen en medailles. Sluiting der tentoonstelling. Artikel XXII. Hot bedrag der prijzen zal aan de eigenaars die ze liehbon verkregen of aan hunrten belioorlijk gemagligdo, den dag van de uitdeeling der prijzen, van 36 ure aan bet stadhuis wor den uilgereikt. Artikel XXIII. De stad neemt ten baton laste de kosten van verzekering tot waarborg voor de verliezen en schaden, welke de tentoonstel- lers door brand zouden kunnen lijden. Artikel XXIV. Wat de nitoefening der poltlie op de tentoonstelling belreft, en bet verplaatscn of weghalen van vee, werktuigen en voort brengselen aangaat, zoo wordt daarvoor verwezen naar de be- palingen van bet programma van den regionalen wedstrijd. Rijssel, 19 November 1862. Ate. RIGHEBli. Do bovenslaandc regeling hceft de goedkeuring erlangd van Zijne Excellence den Minister van Landbouw, Koophandel en Publieke Werken. Afdoeling Leiden en Omstreken. Den 20 January werd eene vergadering gehouden, welke, bij afwezendheid van den voorzitter, door den vice-voorzitter, den beer G. G. Snellen, werd geleid. Door het hoofdbesfuur was het programma van de vorige tentoonstelling te 'silage aan de beoordeeling der afdeeling ondenvorpenmet verzoek van opgave der wijzigingendie men wenschelijk zou acbten. Geen der leden bad hierop ecliter eenige aanmerking. Er werd besloten op de algemeene tentoonstelling te Haarlem van wege de afdeeling een eerste prijs uit te loventen bedrage van /25, voor de drie beste graskalverengeboren in 1863. Yoorts werd op aanbeveling van den secretaris het besiuit genomen, om voor rekening van de afdeeling in te teekenen op drie exemplaren van het Weekblad van Haurlanmermeer, ten einde die onder de leden te laten rondgaan. In de maand February zal eene vergadering worden gehouden tot het uitreiken der eereblijken aan de bekroonde inzenders op de algemeene tentoonstelling te 's Gravenhnge. Afdeeling Westland. Op Zaturdag, den 7den February 1863, des namid- dags ten 5 urezal eene Vergadering gehouden wor den ten huize van II. Delfgaauw te Poeldijk. De Werkzaamheden zullen bestaan in: 1°. Het doen van mededeelingen. 2°. Verslag der afgevaardigden van de Algemeene Vergadering. 3°. Rekening en Verantwoording over 1862. 4°. Benoeming van I.eden van het Bestuur. 5°. Uitreiking der prijzen, behnnld op de Tentoonstelling te 's Gravenhage. 6°. Verloting om niet onder de aanwezige Leden. i Drukkerij van Bong a C°. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 8