WEEK.BL AD van 1865. Vrijdag15 Februarij Wierde *Faargang. Hollandschc Maatscliappij van Landbouw. Landbouw. A A N LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. Afdeeling Westland. KORT VERSLAG iiunmiromn. worden aangenomen bij dc Boekhaudelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,. Ilaarlem, bij den Ileer BRIEVENGA ARDER te Haarlemmermeer en verier bij alle solicde BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is/" 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts,, elke regel meer 10 Cts. behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. Bij dit Komtncr foelsoort ecn Bijvocgscl. Afdeeling Haarlemmermeer. Avond-Vergadering, gehouden op Dingsdag den 3den Eebruarij 1863, aan het Kruisdorp, ten huize van J. van der Poel. Tegcnwoordig 40 Leden. De Voorzilter opent de Vergadering en zcgt, dat hij het van belang lieeft geoordeeld om, in overoenstemming met de andere leden der Koninklijke Landbouw-Voreeniging, die ten gevolge van een besluit van Z. M. don Honing, op' hot punt is van ontbonden te wordenzich bij adres tot Z. M. te vvcnden, met eerbiedig verzoek, dat lict Z. M. moge behagen, in weerwil der ontbinding dier Vcreeniging, Hare hooge besclier- ming aan den Nederlandschen landbouw niet te onthouden, en zulks vooral met het oog op het liouden van eene reeks van Algcmeene Tentoonstellingenuilsluitend van fokdieren, waartoe Z. M.naar luid van gelooiwaardige berigten, doze Vereeniging bad willen in staat stellcn. Een adres in dien geest opgcsteldwordt door hot mcercn- deel der tegenwoordige leden onderleekend. Wordt gelezen eene missive van het Hoofd-Bestuur, waarbij aan de Afdeeling wordl berigt, dat van de door haar voorge- dragen wijzigingen in bet programma der Tenloonslelling, met belangstelling is kennis genomen, en daaraan zooveel mogelijk zal worden te gemoet gekomen; en dat men wenscht te ver- remen of de Afdeeling in staat zou zijn om kosteloos te ver- schaffen, ten dienste der door liaar aanbevolen beproevingen der akkerbouw-werktuigen, een gescbikt proefveld en de noo- dige gespannen, zoo ook tegen billijke vergoeding de gevvensclite boeveelheid landbouw-produkten. Na eenige beraadslaging en nadnt een der leden zicli bereid had verkiaard een stuk grond bescbikbaar te stellenten dienste van het Hoofd-Bestuur, besluit de Vergadering aan genoemd bestuur te berigtendat do Afdeeling gecn bezwaar ziet aan het verlangen van het Hoofd-Bestuur te voidoenmils zij worde schadeloos gesteld voor de onvermijdelijke uitgaven, welke voor het overbrengen der werktuigen cn voor bet aanschaffen der produkten gevor- derd zullen worden. Als spreker voor dezen avond treedt thans op de Ileer J. van der Poel, die, uit naam van don Heer A. van der Kloot, een niet onbelangrijke boschrijving levert over den ploeg, vooral met betrekking tot zijne zamenstelling in verband met de soort van den grond en de vvijze waarop die bewerkt moet worden. Volgens de plaatselijke ondervinding door bom, als maker van ploegcn, opgedaan, is de gewijzigde Ameri- kaansche ploeg bet best voor de gronden in den polder ge scbikt, zoodat de zware Zeeuwsche ploeg, die belangrijk meer trekkracht vordert, en aan oncindig spoediger slijting onderhevig is dan de ijzeren ploegenuit dien hoofde door velc ervaren landbouwers terzijde is gesteld. Ook de Hohenheimer ploeg, die evenzeer op verseheidene bouwhoeven in gebruik is, mag een goed werkfuig genoemd worden, ofschoon minder gescbikt om den grond diep te bewerken. Door den spreker waren van beide soorten cen door hem vervaardigd exemplaar ten toon gesteld, benevens een niouw werktuig, bestemd om gebruikt te worden als schoffei en aan- aardploeg en ook als grondvvoelder. Deze werktuigen werden door verscheiden leden met belang- slelling bezigtigd. De Heer J. C. van de Blocquery Jr. Ieverde eene bijdrage over bet paard. Hij schetste dit edeie dier in zijnen oorspron- kelijken toestand en zoo als het wordt getemd en onderworpen aan den mensch, maar hclaas ook al te dikwerf vernoderd en misbruikt, waardoor ten slotte die vele treurige copijen zijn ontslaan, welke ons ler naauwernood bet verheven voor- beeld of type hcrinneren, hetwelk nog bet zuiverst in het paard van den arabier wordt teruggevonden. Aan het einde zijner voordragt deelde spreker zijne inzigten mede, waarom bet aan- fokken van paarden in het algemeen geen bctere resultaten op- ievert en welken wcg men daartoe zou bchooren in te slaan. Als derdc spreker trad op do Heer J. J. Nieuwenkamp. Het zou ons moeijelijk vallen al de onderworpen op te sommen welke op onderhoudende wijzo, bij wijze van losse gedachten schterecnvolgcnde door hem werden behandcld. Aan bet aan- dacbtig gelioor zullen, naar wij vertrouwen, menige juiste op- merking en snedige gezegden niet ontgaan zijn. Nog werd besloten dat in de maand Maart eene laatste avond- vergadering zal gehouden worden. Op den 7den dozer werd eene Vergadering te Poeldijk gehoudenonder Voorzitterschap van Jhr. Mr. D. R. Gevers Deiwoot. Bestuur mogt zich in eene talrijke opkomst der Leden ven'eugen. Ileeren Afgevaardigdcn naar de Algemeene Vergadering te 's Graveribage bragten bij monde van den Heer Mr. W. J. Huijgens een zecr uitvoerig en belangrijk verslag uitwaar- voor die hecrcn bij acclamatie werd dank gezegd en dat rap port in bet archief der Afdeeling werd gcdeporieerd. De rekening en verantwoording over Let jaar 1862 werd onderzocht en goedgekeurden do Penningmeester door den Voorzilter bedankt. Op de aanvraag van het Hoofdbestuurof er bij de Afdee ling aanmerkingen op het vorig Programma bestonden word besloten te berigten dat er bij deze Afdeeling geene aanmer kingen waren voorgekomen. Even als bet vorige jaarwerden 3 Zilvcren Medailles door de Afdeeling nitgeloofdals prijzen voor de Tentoonstelling in dit jaar te Haarlem te bouden en wel Een voor Springrammen Een voor Perzikken en Een ter beschikking van het Hoofdbestuur; lerwijl nog 4 Ziiveren en 3 Bronzen Medailles door aanwezige Leden werden bescbikbaar gesteld. Tot Leden van het Bestuur werden herkozen de Hceren H. C. W'aldeck C. P. Hoek en W. van Oordt. Iiierna werden eenige punten van landbouw besproken, waar- ondcr de Amerikaansche Koemeiker en de Stoomploogzijnde eerstgenoemde door den Voorzitter beproefddoch naar zijn oordeelniet volmaakt bevonden terwijl de Stoomploog door eenige Leden was bewonderd geworden op de Dadhoeve bij Mr. J. P. Amersfoordt wiens vriendelijke ontvangst door menig Lid nog met zeer veel genoegen werd herdacht. De Voorzitter maakt de Vergadering opmerkzaam op de in dit jaar te houden Internationale Tentoonstellingen van Land bouw te Rijssel en te Hamburg, waarvan de Programma's door hem werden uitgedeeiden deelt tevens modedat zicli voor die Tentoonstellingen eene Commissie lieeft gevormd waarvan Voorzitter is do Heer J. B. Snellen en Secretaris do Heer S. de Clercq Wzn. De Leden worden door hem aangemoedigdom van liunne belangstelling in den bloei van den Hollandschen veestapel door mime inzendingen te doen blijken, en zicli voor nadere inlich- tingen tot do hierboven bedoelde Commissie te wenden. Daarna werden door den Voorzilter de prijzen door inzen- ders in deze Afdeeling woonachtig, bebaald op de Tentoonstel ling te 's Gravenbage in 1862, onder eene gepaste loespraak uitgcreikt, en bleck bet, dat 21 eerste prijzen, 10 tweede 13 derde cn 10 prijzen van het Bestuur, aan vee of voort- brengselen uit deze Afdeeling waren toegekend. Na afloop der Vergadering werd eenig Tuingereedschap om niet verloot, ondor de tcgenwoordig zijnde Leden; terwijl eenige Leden nog aanboden nuttige werktuigen ter verloting op de eerstvoigende Vergadering bescbikbaar te stellen. VAN DEN Gezondheidstoestand van het Vee, alhier en in den omtrek, gedurende het vierde kwartaal des jaars 1862. Stonden de paarden alle Veenenhermis {half September) stal Dezer dagen verzekerden mij een paar knappe land bouwers dat zij zich zeer goed bevonden bij de ge- woonte, om hunne paarden vroegtijdig stal te zelten. Ik geloof het gaarne en vind het nog al opmerkelijk, dat, terwijl hoest en droes dezen winter vrij algemeen op de stallen heerschenhunne paarden daar juist vrij van blijven. Hoest en droes zijn in verre de meeste gevallen het gevolg van gevatte koude; hoe minder de paar den daaraan u .jotgesteld worden, hoe minder gevaar ze ook loopen zullenom die ongesteldheden te krijgen. De gevallen van koliek waren ditmaal weder vrij talrijk; de minder goede hoedanigheid van sommig stroodat verstikt waszal daartoe wel het hare bij- gedragen hebbenofschoon als altijd, het boonenstroo ook nu weder de meest schuldige oorzaak was. Ik heb dit al meermalen gezegd en toch lezen we wel eens in berigten van elders, dat de paarden daar, er weinig of geen hinder van hebbenterwijl ik zelf meer dan eenen winter opgemerkt hebdat op som- mige stallen, waar het toch ook gevoederd wordt, zelden of nooit een paard aan koliek lijdt. Hoe zou dit toch komenwat zou daarvan de reden wel mo- gen wezen Mij dunkt dezehier omstreeks worden weinig paarden voor den handel aangefokt, men houdt ze genoegzaam alleen voor het landwerkals ze dus maar lijfschoon en zoo tamelijk bij krachten blijven, dan is het voldoende, zegt menelders daarentegen legt men zich meer op de fokkerij toe en houdt er daarom ook jonger en krachtiger paarden op na, die goed in 't vleesch moeten zitten om aan het oog te voidoen en goed in 't voer om geestvol te zijn terwijl op die eukele stallen hier omstreeks, waar ik straks van sprakdoorgaans de slechtste paarden niet staan. En nu is het wel zeker, dat sterke gestellen eene ziekte beter kunnen weerstaan dan zwakkeen dat krachtige spijsverterings-werktuigen zwaar voedsel beter verteren zullen dan slappe; daarom ziet men dan ook in den regel, na het voederen van boonen stroo (dat moeijelijk te verteren is) de meeste gevallen van koliek ontstaan en met den dood eindigen op die stallen, waar de paarden slap en mager zijn. Een paard lecd aan een verstoppingskoliek veroor- zaakt door den schielijken overgang van groen op droog voedsel; verleden jaar had het uit die zelfde oorzaak aan de zelfde ongesteldheid geledenwaarom nu zulk een paard niet een paar weken, voor dat het voor goed gestald werddes avonds opgehaalddan was de overgang geleidelijker geweest; is dit toch in het algemeen aan te beve'en, het is zulks in't bijzonder voor dieren met zulke zwakke ingewanden als dit; de volgende herfst zal men er echter geene behoefte meer aan hebben want naauwelijks van deze leveus- gevaarlijke ziekte hersteld, werd het door den droes aangetast en nu bleek de natuur geene genoegzame krachten meer te bezittenom ook deze ziekte of hare crisis door te kunnen staan en het dier stierf, ziedaar tevens een krachtig bewijs voor de boven door mij geuite stelling. Het wordt dezen zomer 25 jaar dat ik mijneprak- tijk begonik meen dus op eenige ondervinding aanspraak te mogen makentoch zou die gansche ervaring alleen mij niet veel gebaat hebben bij de volgende ziektegevallendie nog nooit door mij waargenomen warenjawaarvan ik zelfs nooit iets gehoord of gelezen had't waren deze. Een paard, waar men niets ongewoons aan be- speuren kon, werd met andere voor den ploeg gezet; na een paar omgangen begon het te wankelen, stortte

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1