WEEKBLAD f van Vrijdag, 20 February. Vierde •laargang. Rijnland. Haarlemmermeer Landbouw. 4 803. m I LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementen HoofdredacteurC. E. DE CLERCQ. De Puns is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Adyertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Able Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. TENTOONSTELLUVG TE RIJSSEL. Op verzoek en door de goede zorgen van den Algemeenen Secretaris der Hol- landsche Maatsehappij van LandbouwJhr. Mr. D. R. Gevers Deijnoot, is in art. 4 van het Programma deze wijziging gebragt: „dat de termijn van 1°. February 1863, sints welken de dieren in eigendom aan de tentoonstellers moeten toebehooren „verlengd is tot op 15 Maart 1863." - Men kan derhalve ook thans nog fokdie- ren aankoopen, om daarmede naar de te Rijssel uitgeloofde prijzen te dingen. VEREENIGDE VERGADERING, gehouden in het Gemeenlandshuis te Leiden den Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: NOG IETS OVER DUINEN EN DENNEN. AAN HAARWERMEER worden aangenomen bij de Boekhandelaara C. M. VAN GOGH. Leidachestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Ilaarlem bij den Ileer BRIEVENGAARDER tc Ilaarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en P0STD1RECTEUREN in het Rijk. Bij dit Nommer wordt verzonden eene Circulaire van de Vereeniging voor de Internationale Landbouw- Tentoonsiellingen te Bijssel en te Hamburg. 28sten Januarij 1863 's voorm. ten 10% ure. Tegenwoordig 21 Leden. Afwezig de Iiceren van Stirum en Roeloffs. De notulen der vorige Vergadering worden met ccnige kieine wijzigingen goedgekeurd. Wordt gelczen een rapport van den Iloofdopzigter betrekkc- lijk den jongsten storm en hoogen vloed van 21 en 22 Januarij. Het rapport zegt, dat de storm en vloed van den zelfden aard zijn geweest als de voorgaande; evemvcl hebben zij voor Rijn- lands werken geene ongunstige gevolgen gehad zoodat de ge- nomen maatregelcn van voorzorg gelukkig overbodig geweest zijn. De kunstwerken te Katwijk, aan den Spaarndamschen- dijk en aan den IJssel hebben geene schade geleden. De duinen zijn op nieuw afgeslagen, ofschoon het moeijelijk valt de juiste breedte van den afslag te bepalen. De Heer AiiEnsFOOnDT vraagt of bij onvcrhoopt gevaar aan den Spaarndamschen dijk, ook door cenig sein of leeken daar- van aan de belanghebbenden, vooral aan de bewoners van Haar- lemmermeer, wordt kennis gegeven. De Dijkgraaf anlvvoordt, dat tot nog toe geen bepaald sein daarvoor is aangenomen; bij zal ecliter gaarne dit punt ter overweging aanbevelcn bij het collegie van Dijkgraaf en Hoog- heemraden. De Heer Jonker zegt, dat bij zich tijdens den laatsten storm op nieuw naar Sloterdijk heeft begevenen daar wel eenig personeel gevonden heeft, doch geen zeilen; hij dringt op nieuw op het aanschaffen van een aantal zeilen aan. Do Dijkgraaf zegt, dat het niet mogelijk geweest is bet ge- wcnschte materieel zoo spoedig aan te schaffendoch dat zulks zal plaals hebben. De zeilen waren gereed om op de eerste aanvraag dadelijk te worden verzonden naar de plaats van het gevaar. Ook zal eerlang aan de goedkeuring der Vergadering een instructie voor eon dijkwacht worden onderworpen. Thans komt ter tafel eene missive van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij deze in overeenstemming met Ged. Sta ten van Zuid-Holland hunnen wcnsch te kennen gevendat de post op de Begrooting voor 1863 uitgetrokken voor het onder- houcl en het aanwinnen cler duinen op nieuw met de 2000 gulden vvorde verhoogdwaarmede dat Art. door de Voreenigde Vergadering is verminderd geworden, ton einde de kwestie van de helmbeplanting niet zou worden gepraejudicieerd, zoo Iang op dienaangaande bij Ged. Stalen onlvangen reclame van eenige duineigenaren nog niet is beschikt geworden. De Dijkgraaf lierinnert aan de Vergadering, hetgeen omtrenl deze post bij de behandeling der Begrooting is voorgevallen bet voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden luidt om aan den wensch van Ged. Staten toe te geventen einde de goedkeu ring der Begrooting niet langer tegen te houden. De Heer Blusse is van een tegenovergesteld gevoeiende Vergadering kan bet door liaar aangenomen beginsel van eene beplanting, zich beperkende tot de zoogenaamde zeerecp, niet opgeven, zoolang tocli bet Hooger Gezag de zienswijze der Ver gadering niet heeft verriietigd. Hij, betreurt het, dat het rapport der duin-commissie nog niet aan Ged. Staten is kunnen wor den opgezondon, daar veellicht de gemaakte aanmerkingen achterwege zouden zijn gcbleven. Als amendement op het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden stelt hij voor dat aan Ged. Staten worde berigt. Dat bet geenzins in de bedooling der Vergadering gclegen heeft door bet uittrekken van een som van slechts 3000 gulden voor het ondcrhoud der duinen, de kwestie der Hecren Borski c. s. te pracjudicieren, maar zij i) integendeel geheel bereid zal worden gevonden door overschrij- ving uit den post van onvoorziene uitgaven een bedrag van 1)2600 gulden op de helmbeplanting over to brengen, wanneer het beginsel der Vergadering omtrent het niet bepianten der niet zeewerende duinen, door het bevoegd gezag mogt wor- den vernietigd. De Heer van Lennep spreekU tegen het amendement. Hij meent dat het gevaarlijk is telkens op een aangenomen beginsel te wijzen, dat reeds gedurende twee jaren zou gewerkt hebben hij gelooft niet dat die voorstelling geheel juist is. De Heer AMERSFOonDT zegtdat de Vergadering zich niet mag verbinden om in later tijd gelden toelestaan welk zij thans meent te moeten weigercnook ziet hij hierin slechts een vertraging van de goedkeuring der Begrooting, weike tot groot ongerief aanleiding kan geven. De Dijkgraaf ontzenuwt de bezwaren der beide sprekers en brengt daarna het amendement in stemming hetwelk met 14 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. De Vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. Op Maandag 23 Februarij e. k.des voormiddags ten 10% ure, zal eene Vereenigde Vergadering worden gehouden waarin de volgende punten zullen worden behandeld 1. Mededeelingen. 2. Voordragt van een gemagtigde voor Woubrugge. 3. Missive over het droogmaken van het Lutkemeer, in verband met een adres van den heer Rut gers van Rozenburg. 4. Voorstel omtrent en reglement voor een dijk wacht aan den Spaarndamschen dijk. van 3 tot 17 Februarij 1863. GEBORENJacobzoon van J. Srait en B. Lewis. Ge- rardus, zoon van W. Schouten en W. Koolhaas. Johannes, zoon van L. Speelmans en C. van Babel. Barend, zoon van B. van der Ilorst en C. de Weerd. Maria Johanna, doch- ter van M. Verbeek en A. H. Kist. Lena, dochter van H. Goudriaan en F. Griffeljocn. Trijntje, dochter van F. Snijder en G. Moos. Geertje, dochter van P. Intveld en T. Krosschel. - Francina Elsje, dochter van J. de Weerd en A. Versluijs. Hendricus Cornelis, dochter van E. Bernaerds en E. Yermeulen. Gerrit Jonas, zoon van C. Siegers en P. van Dokkum. Trijntje, dochter van J. Ilagenaar en N. Spaans. Nicolaas, zoon van J. van Veen en M. van Vliet. Arie llendrik, zoon van P. Bokhorst en P. de Jong. Aagje, dochter van J. C. Kempenaar en A. Vis. Albertus, zoon van J. van Schuppen en D. Haversteel. Anna, dochter van F. Lamraers en J. van Mares. Hoig, zoon van C. Kool cn M. Rook. Johannes, zoon van P. B. Zvvetsloot en A. Verhaar. Pefrus, zoon van J. Zandbergen en A. Heems- kerk. Machiel, zoon van H de Jong en N. Keijzer. Adrianus, zoon van J. Blans cn A. de Graaf. OVERLEDENGijsbertiena van Ilutten, ond 43 jaren, ge- huwd met A. Rnitenberg. Niesje, ond 10 jaren, dochter van H. Vlasveld en M. van Ingen. Catharina Margaretha, oud 4 maandendochter van J. H. Delhaes en M. Cornelisse. Nicolaas, oud 8 jaren, zoon van J. van Dam en T. Wijnands. Hendricus Cornelis, oud 9 dagen, zoon van E. Bernaerds eu E. Vermeulen. ONDERTROUWD J. Gntman met E. Ileinhuis. GEHUWD Geene. Bij de veiling der Heeren-hofstede Ter Lamenden 16den dezer te Amsterdam gehouden, is het eerste perceel, de heeren-huizing, boeren-woning en circa 40 bunders land, in bod gebragt op 48,000. en het tweede perceel, circa 20 bunders land, op 21,900.De twee perceelen zijn daarna gecom- bineerd in afslag geveild en op 100.alzoo op 70,000.opgehouden. Op de landbouw-tentoonstelling te 's Gravenhage zijnde, werd mij daar een boekje ter hand gesteld met het opschrift Hoe onze kale duinen in dennen- bosschen te veranderen zijn. Dit werkje was van Dr. W. C. H. Staring en nu n°. 1 en 2 van dit Week- blad gelezen hebbende, zoo ben ik in vele opzigten met dien Heer van hetzelfde gevoeienom evenwel den of mast te zetten zonder kluit of pol vind ik niet goedwant van de honderd mastjes zullen meer als twee derden dood gaanik kan als praktisch land- bouwer, kier in Noord-Brabandwaar wij duizende bunders met mast beplanteuzeker daarover een goed oordeel vellen. Ik acht het mede zeer nuttig en noo- dig, dat de duinen met mast beplant worden, en reken dit zeer mogelijkwant wij treffen hier ook stuifgronden aan, zooals de Hollandsche duinen zijn en die evenwel goed beplantbaar zijn. De gewone fijne mast houd ik voor het duin het geschiktst, want de Moskovische mast is tegen vorst noch sterken wind bestand. Zooals het vervoer tegenwoordig geschiedt met een beurt of vrachtschiplijdt de mast veel te veel, doch de spoorwegen zullen hierin wel verandering brengen. Moge dan ook de vrachtprijs wat hooger zijndit zal ruim worden opgewogen door de voordeelen van een sneller vervoer. Het opgegeven aantal door den heer Staring komt mij echter zeer gering voordaar wij in plaats van 10.000 er gewoonlijk 25 tot 30.000 gebruiken; volgens onze ondervinding is het digtstaan in de eerste jaren voor hunnen groei zeer bevorderlijk. Men plant hier liefst ook zoo spoedig mogelijknadat zij uit den grond zijn genomen; doch niettemin blijven zij soms 8 tot 10 dagen liggenals zij daarbij maar aan hoop blijven is dit niet schadelijk. M. 20 Jan. 63. C. J. V. v. O. B OTEBVEBV ALSCHIN G. Als middelen, welke ter wering van het aangeduidde kwaad kunnen worden aangewend, weten wij niets anders op te gevendan dat landbouwersdie goede boter makenzoo hier als elderszich vereenigen hunne boter van een kennelijk teeken voorzien en steeds aan denzelfden vertrouwden commissionnair of makelaar, liefst te Londen zelf, ter verkoop toezen- denopdat men wete dat men bij dezen op eene veilige wijze zijne aankoopen kan doen. Zoodanige vereeniging van landbouwers zoude dan tevens eene commissie uit liaar midden moeten benoemenom

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1