A©Y1E1T1KTI1EMo „Tot Nut door Gezellig Verkeer," IIAAULEMMERMEEIt-POLDEK. Aanbesteduvgeiv Verkooping en Verpachtingen. Landbouw-Tentoonstelling Sngcsoubcin INTERNATIONALE Rationale Militie. BEKENDMAKING. van tijd tot tijd met den commissionair of makelaar al de te verkoopen boter na te gaan en depersonen, die slechte boter leverenuit de vereeniging uitslui- ten. Het lijdt geen twijfel of deze zoo gewaarborgde boter zoude hooger prijzen gelden dan de overigeen alzoo niet tot depreciatie, maar veeleer tot waardever- meerdering der boter in eenige landstreek strekken. (Uit het rapport v. h. bestuur der landhuishoudk. school te Groningen aan het 17de Congres.) De gelegeuheden om hier in het land goede fok- dieren van het korthoorn (Durham-ras) te verkrij- gcnzijn nog zelden. Wij vestigen daarom de bij- zondere aandacht op de verkooping, welke in het begin der volgende maand op Hezenbergnabij Hat- teni, zal worden gehouden. Onder de Slieren, die ter verkoop zullen worden aangeboden, behoort in de eerste plaats de voibloed korthoorn stier Robert, jaren oud, die op de landbouw-tentooustelling te 'sHage, in September des vorigen jaars, den eer- sten prijs voor stieren van vreemd ras behaalde; de meesten der duizende bezoekers zullen zich dit prachtige dier herinnerenwelligt de beste stier van dit ras welke tot nu toe in Holland gezicn werd. Voorts een l/2 jarige voibloed korthoorn stier, zoon van lloBEitTeen eenjarige voibloed korthoorn stier en twee Geldersche stieren in April 1862 geboren. Onder de kalfkoeijen zijn vier halfbloedgeboren in 1860 en 1861 en elf Geldersche van verschillen- den leeftijdde vier eersten zijn afstammelingen en al deze koeijen dragtig van den stier Robert. Ook komeu op de veiling nog vijf een- en tweejarige ossen van haltbloed korthoorn ras voor; zeer ge- schikt om aan vetweiders of vetmesters de gelegen- heid te geven de voortreffelijkheid van dit halfbloed als mestvee te beproeven. "Wij verzenden bij dit Nummer eene Circulaire van de Vereeniging voor de Tentoonstellingen te Rijssel en te Hamburgmet inteeken-biljet. Wij hopen zeer dat het aan de algemeene deelneming die voor het wel- slagen van het plan noodig is, niet zal ontbreken. Tot nu toe zijn er zeer weinig blijken, dat er door particulieren veel inzendingen zullen geschiedenhoe- zeer dit ook te betreuren is, des te meer wordt het daardoor noodig, dat ieder die in den landbouw be long steltdit plan ondersteune, dat welligt met geringe geldelijke opoffering voor de inschrijvers gepaard zal gaanen zeer zal kunnen bijdragen om den roem en den goeden naam van den Neder- landschen Landbouw en Veeteelt in het buitenland te bevestigen. Wij bevelen daarom het deelnemen aan deze inschrijving een ieder dringend aanen vooral om dit spoedig te doenten einde een goed voorbeeld te geven en de Commissie in staat te stel- len terstond met de uitvoering een aanvang te maken wijl deze heel wat tijd en arbeid zal vereischen en elke vertraging derhalve nadeelig voor den goeden uitslag zou kunnen zijn. VRIJHEID VAN DRUKPERS. (Zie JFeekblad 1863, Hz. 36.) De Yergaderingen der lloofdingelanden van Rijn- land worden in het openbaar gehouden. Wat dadr voorvalt mag ieder beoordeelen door de druh'pevs de stem daar uitgebragt moet wegen bij den kiezer die over herkiezing van een hoofdingeland zal beslissen. Dit regt van beoordeelen moge den heer Muys- ken hinderen, hij kan het mij niet ontnementenzij liijals keizer Napoleon III, zulks aan alle dag- bladen verbiede. Maar diens dwang is in Nederland tot hiertoe niet geldig. Trouwens de heer Muysken raaakt zelve tegen- over mij van het regt van beoordeeling een zoo ruim gebruik, dat hij mijne voorstelling der duinbeplan- ting doet voorkomen als gedaan op eene eenigzins af te keuren wijzeen later spreekt van deloyale midde- lenvan eene beschuldiging door mij al dan niet ter goeder trouw en belangeloos opgeworpen enz. Hierom- trent zal ik den heer Muysken moeten verzoeken wat voorzigtig te zijn in de keuze zijner woorden en hem herinneren aan eene andere wet van het vo- rige keizerrijk, hier te lande nog als in Frankrijk van kracht, Art. 367 Code Penal, waarbij het verboden is iemand daden ten laste te leggendie ingeval zij plaats hadden, dengenen, tegen wien zij geduid zijnaan de verachting en den haat der burge- ren zouden blootstellen." De denkbeelden over regtvaardigheid verschillen bij den heer Muysken en mij op vele punten. Dit bleek mij thans weder daaruit, dat de heer Muys ken de beplanting der duinen weigertomdat die zouden behooren tot het grondgebied (grondeigendom?) van rijke eigenaren Reeds mijne moeder leerde mijuit de Spreuken van Salomo (XXIV: 2 3), dat het aangezigt te kennen in het gerigt schandelijk isen uit Exo dus XXIII: 3, Gij zult des geringen regtzaak niet optooijeu." Aan de Hoogesehool ben ik in die leer bevestigddoor het lezen van den eedvoorgeschre- ven aan alle leden der regterlijke magt in Nederland om regt te doen zonder aanzien van personen." R. 0. 2y al. 5. Ik vraag dus niet of de eigenaren der duinen rijk of arm zijn, maar wat hun regt is? Zoo ik in dit onderzoek wilde tied enzoude ik mogelijk vinden, dat vele eigenaars der duingrondendikwijls bewo- ners der visschersdorpen Katwijk, Noordwijk Zand- voort enz. juist niet zoo rijk zijn; althans op de kiezerslijsten van Rijnland vind ik in die gemeenten verscheidene eigenaren met bezittingen onder de twee bunders, zoodat mij daaruit althans hun groote rijk- dom niet blijkt. De beslissing of duinen moeten beplant worden door Rijnland is thans aanhangig geworden bij de staten der Provincien Noord- en Zuid-Hollanden wel niet alleen door een adres van vele belangheb- bende eigenarenmaar ook door een adres van zes leden der minderheid van Rijnland, welk adres de heer Muysken heeft kunnen lezen in hetzelfde nom- mer van het Weekblad, waarin mijn opstel voorkwam. liij zoude daaruit hebben kunnen zien, dat ik niet, zooals hij beweert, de zaken alleen uit dit oogpunt beoordeele, maar dat mijne zienswijze door velen wordt gedeeld; terwijl mijn opstel juist de strekking had om aan te toonendat, waar ik vroeger alleen heb gestaan in de bewering van de noodzakelijkheid om den Spaarndamschen dijk beter te verdedigen, deze mcening thans gedeeld wordt door vele vroegere tegenstanders. Ik blijf alsnog bij mijn vroeger bewerendat de kiezers zullen moeten beslissen hoe zij de stem voor hun district wenschen te hebben uitgebragt, door den heer Muysken tJ6i de duinen te verwaarlozeu door mij om die te beplanten. Dat men toch zoude begeeren, om ons steeds tegen elkander in te laten stemmen, en dus het toeval zoude beslissen over de stem van het districtnaarmate de hoofdingeland of zijn plaatsvervanger zitting name, kan ik mij niet voorstellen. Wat deze herkiezing betreft, neem ik deze gele- genheid waar, om openlijk te verklaren dat ik be- reid ben weder in het Collegie van Hoofdingelanden van Rijnland zitting te nemen namens een der kies- districten van llaarlemmermeer. Op de plaats wonende, en als heemraad des pol ders meer bekend dan anderen met de puntenwaarbij Rijnland in aanrnking komt met het polderbestuur, wil ik mij niet onttrekken om de belangen van de plaats mijner inwoning naar mijn beste weten voor te staanen ik zal mij daarvoor als vroeger moeite tijdverlies en miskenning getroosten. Maar ik begeer dezen eerepost niet zoodanigdat ik daartoe aan iemand, wie het ook zijn moge, om zijne stem zal vragenook wil ik niet solliciteren bij eenige kiesvereeniging; ik zal geene procuration verzamelen; ik zend mijn rijtuig niet naar de spoor- treinen om kiezers af te halen; ik koop geen graan boven marktprijs, bij het verzoeken om eene volmagt; ik bied niemand aan om met mij te jagen, als hij voor mij wil stemmen. Alle die maatregelen acht ik beneden mij. Wie mij kiezen wil in eenige openbare betrekking, zal zich, als vroeger, de moeite moeten geven zelve naar de stembus te gaan of iemand uit zijnen naam te zenden. Als ik in persoon zoude moeten gaan stemmen bedelen of procuratie jagenword ik liever niet ge- kozen. Mijne bezigheden zijn talrijk genoeg dat ik niet om nieuwe verlegen behoef te zijn. Badhoeve, 15 Eebruarij 1863. Mr. J. P. Amersfoordt. Ten behoeve van de Leden der Vereeniging wordt berigtdat de GEWONE YERGADERING der Vereeniging: CONCORDIA", in deze Maand zal plaats hebben op Wo ens dag, 25 February e. k. ten 6 urewaarbij als Spreker zal optreden de Ileer E. W. van Brederode, van Haarlem, en Bijdragen zullen geleverd worden door eenige Heeren Leden der Rederijkerslcamer aldaar. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Ilaar- lemmermeer-Polderzullen overgaan Op Maandag den 23sten February 1863, des namiddags ten 1 urein het Logementde KROON, te Haarlem, tot de Openbare Aanbeste- dixg van Hot maken van vier AANLEGPLAATSEN aan de Ringvaart, het leveren van eenige benoodigdheden voor de STOOM1UIGEN voor de dienst van 1863; Op Dingsdag den 2 4 s t e n February 1863, des morgens ten 11 ure, in hot Logement: de BEURS, van J. van der POEL, aan het Kruispunt te llaar lemmermeer tot de Openbare Verkooping van eenige Perceelen VEENSLIK Op Vrijdag den 2 7sten February 1863, des morgens ten 11 ure, ten huize als boven, tot de Openbare Verpachting van eenige Perceelen RINGDIJK en VISCHWATER, in de Ringvaart, en Op Dingsdag den 3den Maart 1863, des morgens ten 11 ure, in het LogementIletWAPEN van UAARLEMMERMEERvan J. G. LEGEL, aan het Kruispunt van. Haarlemmermeertot de Openbare Verpaciiting mede van eenige Perceelen RINGDIJK en VISCHWATER in de Ringvaart. De Voorwaarden van Aanbesteding, Verkooping en Verpachting, zijn aan de Secretarie van den Polder, te Haarlem, verkrijgbaar en liggen op de gebruike- lijke Plaatsen ter lezing. Haarlem, 11 February 1863. Dijkgraaf en Heemraden voornoerad, J. W. M. VAN" DE POLL, Voonitter. E. "W". TAH BREDERODE Secretaris. TE RIJSSEL en TE HAMBURG. De Vereeniging voor genoemde Tentoonstellingen noodigt alle LANDBOUWERS en VEEHOUDERS uit die in het bezit zijn van UITSTEKEND FEE en het voornemen hebben dit naar R ij s s e 1 in te zenden; daarvan Opgave te doen voor 1°. Maart e. k., aan den Secretaris der Vereeniging den Heer S. de Clercq Wzn. te Lissevoor zoo verre zij raad en hulp van die Vereeniging mogten verlangen. Zij heeft tevens de eer te berigten dat de gelegen- heid tot inschrijving voor het daarstellen van een KAPITAAL tot AANKOOP van VEE en ZUIVEL- PRODUCTEN, en de inzending daarvan naar Ham burg, tot 1°. Maart e. k. geopend blyft, en de B e w ij z e n van A a n d e e 1ad Honderd Gulden bij genoemden Secretaris verkrijgbaar zijn. De Circulaire, bevattende het doel der Vereeniging, het Programma van Aankoop en een Bewijs van Deel- name, in bianco, wordt alom verzonden. Programma's en inlichtingen franco aan te vragen aan bovengenoemd adres. Vergadering van Deeliiebbers den 4den Maart a. s.des morgens ten 10 Ure op Zomerzorg nabij Leiden. Leiden, Namens het Comitc van Uitvoering, 20 February 1863. Mr. J. D. VIRULIJ, President. S. DE CLERCQ Wz.Secretaris. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van Haar lemmermeer Gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad n°. 127); Roepen door deze op alle Ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie op te tredenom zich daartoe ter Secretarie der Gemeente

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2