WEEK BLAD van 1805. Vrijdag, 0 Maart. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL A NG^N E F w 1J D. p„/c Wierde Jfaargang. Hoofdredacteur: C. E. DE CLERCQ. DE TENTOONSTELLING HAARLEMMERMEER. Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam J. J. VAN BREDERODE,Haarlem bij den ITeer BRIEVENGA ARDER te Ilaarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Puns is f 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over f 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam. VAN VAN VEE EN PLUIMGEDIEETB, der Afdeeling Rotterdam,Schiedam en Omstrehen te Rotterdam 24 Maart 1863. In n°. 5 van dezen jaargang deelden wij het pro- gramma mede van deze voorjaars-tentoonstelling, die thans reeds ten vierden male door genoemde afdeeling gehouden wordt. Weder is een ruim bedrag van prij- zen, circa 1200 voor gemest, melk- en aanfok-vee en zoowel voor runderen als voor schapen en varkens, uitgeloofd. Nu men reeds vier jaren achtereen deze tentoon- stelling, afwisselend te Rotterdam en te Schiedam, houdt, bestaat er voorzeker veel kansdat men ook daarraede voor het vervolg zal voortgaan en deze alzoo een blijvend karakter zal verkrijgen. Het is voorzeker zeer verblijdenddat eene afdee ling der Maatschappij zoo krachtig is, dat zij jaarlijks nit eigen middelen eene belangrijke tentoonstelling houden kanen het bewijst hoe de afdeelingen ne- vens de medewerkingdie zij aan de Maatschappij verleenenook een krachtig zelfstandig bestaan kun- nen verkrijgen. Bij het kiezen van een doel voor hare werkzaam- heid is het dan echter zeer wenschelijk, dat de af deeling niet met de algemeene maatschappij in mede- dinging komeen plaatselijk of op kieiner schaal tracht te verrigten wat deze in het groot en beter kan tot stand brengen. Maar zij behoort de bijzon- dere eigenaardigheid en de vereischten van haren kring naauwkeurig na te gaan en moet zich een oog- merk kiezen dat met den bijzonderen landbouwtoe- stand van hare streek het best overeenkomt. Het krachtiger leven en het meer zelfstandig handelen der afdeelingen van de algemeene maatschappij moet eene verdeeling van werkzaamheidgeene verdeeling van krachten ten gevolge hebben. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken heeft dit zeer goed ingezien, en zij heeft daarbij eene zeer juiste keuze gedaan zij heeft haar bijzonder oogmerkhare specialiteit, gevonden in de vet vee- tentoonstelling. En waarlijker is ook zeker geen beter doel voor hare werkzaamheid geen dat in naauwer verband staat met hare omgeving. Rotter dam is toch de voornaamste haven van uitvoer voor gemest vee van ons landen ook voor den invoer van Londen staat deze plaats in het wekelijks over- zigt van den aanvoer van vee uit het buitenland bijna steeds boven aan. Rotterdam en Schiedam met hunne talrijke branderijen zijn de plaatsenwaar zeker het vetmesten op stal op de grootste schaal plaats heeft terwijl de Maasstad door een tal van stoombooten in de naauwste verbinding is met de oevers onzer hoofdrivierenwaar op de uiterwaarden tijdens den zomer tal van runderen en schapen worden vetgeweid. Het vette veeof dat ter vetmesting bestemd neemt dan ook bij deze tentoonstelling den voorrang in. Zoowel het hoofdbedrag der prijzen als de hoog- ste prijzen, van 50, 60 en 70, is daarvoor bestemd en op de in vroegere jaren gehouden tentoonstellingen was deze afdeeling ook steeds het best verlegenwoordigd. Maar bij, die eene schoone taak voor de bijzondere krachten hem verleend gevonden heeft, doet wel zich daarop uitsluitend met alle inspanning toe te leggen en behoort, alle bijoogmerken verwaarlozende alleen dat eene doel voor oogen te houden, ten einde liever in eene zaak uit te muntendan het op ver- schillend gebied slechts tot eene middelmalige hoogte te brengen. Dit komt ous ook voor deze afdeeling hoogst wenschelijk voor. Wij zagen haar gaarne al hare krachten uitsluitend nan dit reeds erkende hoofd- doel van hare werkzaamheid wijdenen alzoo voor het vervolg het melkvee, aanfokvee en pluimgedierte van het programma barer tentoonstelling weren. Indien zij zich dan voorneemt geregeld jaarlijks een wedstrijd van vet vee te houdende ervaring van elk jaar gebruikt om de inrigting, de wijze van keuring en de bekrooningen steeds beter aan alle ver eischten tot het verkrijgen eener nuttige uitkomst te doen beantwoordendan zal zij niet voor hare afdee ling alleenvoor haren beperkten kring met vrucht werkzaam zijn, maar zij zal eene instelling in het leven roepenwaarbij de geheele Nederlandsche vee- teelt hot grootste belang heeft. Op die wijze zal de Rotterdamsche tentoonstelling h<t Nederlandsche „Poissy" worden, en de zegenrijke gevolgen zullen welligt niet voor den gunstigen invloed van Engelands Smithfield club" onderdoen. Dat bij zulk een doel een zeer ruira veld van werkzaamheid wordt geopenddat aan het bereiken van dit oogmerk de afdeeling gerust gedurende eene reeks van jaren hare beste krachten zal kunnen wij den zal wel niemand ontkennen die weet wat tot het houden eener goede vet vee-tentoonstelling noodig is. Maar dan ook kan van de andere zijde het nut dat eene dergelijke tentoonstelling kan stichten de belangrijke wetenschappelijke uitkomsten en praktische lessendie daardoor te verkrijgen zijn de gun- stige invloed op een oordeelkundig vetmesten en de veredeling van den veestapel voor dit bijzonder oog merk die daarvan het gevolg kunnen zijn, niet ligt te hoog geschat worden. Daarvoor is echter veel noodig, wat tot nu toe nog bij deze tentoonstelling ontbrakwaarvan wij wel geen verwijt wenschen te maken aan de afdeeling die reeds in korten tijd met geringe hulpmiddeleu veel tot stand bragtmaar waarop wij wilden wijzen als den weg die zeker tot nog veel bevredigender uitkomst zal leidendan nu reeds verkregen werd. Door het beperken der bekrooningeu uitsluitend tot gemest en ter vetmesting bestemd veezal men de prijzen die nu reeds goed mogen heeten nog kunnen verhoogen doch dan zal men daaraan ook verpligtingen kunnen verbindenen wel hoofd- zakelijk diedat de prijsdieren onder bet naauw keurig toezigt van de commissie van beoordeeling zullen worden geslagt. De beoordeeling na den dood is toch de hoofd- zaak. Hoe goed veekenner men ook zijhoe juist men het fasten van het vee ook verstaathet gewigt tot op een vijftal ponden weet te schatten en over de kwaliteit van het vleesch op het gevoel te oor- deeleneerst het afslagten maakt de voile waarheid bekend de balans het juiste gewigt en de verhou- ding van vleeschvet en beenderen en de tong is de eenige onwraakbare getuige omtrent de fijnheid en het aroma van het vleesch. Zonder deze lijkschouwing mist das de beoordee ling haren meest juisten maatstaf, zonder die blijft zij vooral nagenoeg zonder wetenschappelijk en prak- tisch resultant. Wordt daarentegen een zoo naauwkeurig mogelijk verslag gegeven van de geslagte prijsdierende ver- houding van levend en slagters gewigt en van de afzonderlijke deelen, benevens de kwaliteit en fijnheid der verschillende vleeschstukken nagegaan en opge- teekenddan kan ditvooral als zulks gedurende eenige jaren is geschied, tot de meest belangrijke uitkomsten leiden, en zeer nuttige weaken geven omtrent de wijzen van vetmesting en het fokken van vee voor de slagtbank. Daardoor ook zullen onge- twijfeld de vroeg ontwikkelde rassen meer naar waarde worden geschat, dan nn nog in ons land het geval is, en de kundige vetmester zal daardoor zijn vee meer naar zijne innerlijke waarde beoordeeld en be- taald ziendan thans, nu men het onderscheid in kwaliteit en voordeelig uitslagten nog niet zoozeer in aanmerking neemt, als daar, waar het bekend maken van dergelijk proefslagtendaarop meer de aandacht heeft gevestigd en hierover juister kennis heeft verspreid. Voor dit gewigtig werk heeft men echter eene vaste commissie noodig van ervaren deskundigen, die, van het belangrijke hunner taak bewust, zich daarvan volkomen op d.e hoogte stellen en de elk jaar ver kregen ondervinding doen strekken om beter en juister te oordeelenen om aan de zamenstelling van het programma en nan de bepalingen van den wedstrijd eene steeds doelmatiger inrigting te geven. Eene.juistere kennis bij het publiek, bij de ver- bruikers, zal daardoor tevens kunnen worden bevor- derden dit zal weder van zeer gunstigen invloed zijn, zoowel op den vleeschhandel in het algemeen als op het bedrijf der slagters, het inrigten der vee- markten openbare slagterijenenz. Naarmate de tentoonstelling in belangrijkheid toe- neemt, zal het ook mogelijk wezenbijzondere be langrijke vragen door afzonderlijke prijsuitlovingen uit te makenof althans toe te liehtenzooals de vergelijking van verschillende rassenvan verschil lende wijzen van vetmestenof van bijzondere voe- dingsmiddelen. De geregelde vaart tusschen Rot terdam en Londendoet ook het denkbeeld ontstaan of het niet mogelijk zou zijn enkele slukken vet vee uit Engeland hier heen te. lokken, opdat men de gelegenheid tot vergelijking zou hebben met hetgeen de Engelschen in dit opzigt hebben tot stand gebragt. Voorts is het wel de overweging waard of voor het vervolg welligt niet twee jaarlijksche tentoonstel lingen wenschelijk zouden zijn, een zoo als nu in den voorjaarstijd voor het op stal gemeste vee en voor dat ter vetweiding bestemd en een in den na- zomer of het najaar voor het vetgeweide vee. Op de algemeene tentoonstelling der Maatschappij behoorde dan ook geen prijsuitloving voor vet vee plaats te hebbenmaar men moest zich daar uitslui tend tot het fokvee bepalen. Werd op die wijze de jaarlijksche tentoonstelling dezer afdeeling eene, waarbij het geheele land belang heeft, dan zou haar ook de algemeene hulp en be- langstelling voorzeker niet ontbreken en zij zeker daardoor in staat worden gesteld om met ruimer geldelijke middelen daaraan meerder uitbreiding te geven. Door hare Jigging en de belangrijkheid van haren veehandel blijft Rotterdam de geschiktste plaats ook voor eene Nederlandsche vet vee-tentoon stelling. Wij hopen zeer dat de afdeeling ook weder in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1