AmEmmnm0 _2 52 - Landbouw. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Haarlemmermeer. het welslagen van die, welke den 24sten Maart te Eotterdam zal gehouden worden, eene krachtige aan- moediging zal vinden om op den weg der ontwikke- ling voort te gaan. Het deelneraen aan dezen wedetrijd behoort dus zeer te worden aanbevolen, en ruime inzendingen zul- len het beste bewijs zijndat de wakkere pogingen dezer afdeeling naar waarde geschat en dankbaar er- kend worden. Elk veeliouder en vetmester heeft belang bij de zaak. Het vette vee is een onzer belangrijkste uit- voer-artikelen en men weet genoegzaam, hoe men in Londen tusschen puike en mindere kwaliteit onder- scheid we-L*g maken en daarnaar betaalt. Hoe beter vee alzoo lyV -Jj-er wordt uitgevoerd des te meer zal de vraag daarnaar toenemen en het Hollandsche vee over het algemeen beter betaald worden, zooals nu reeds in Engeland de toenemende verbetering in kwa liteit onzer vette schapen naar waarde geschat wordt. Om tot die verbetering van het vee aan te moedigen om te leeren welken weg men daartoe moet inslaan welk ras en welke wijze van vetmesten daarbij de beste uitkomsten geven, is niets geschiktev dan het houden van dergelijke vergelijkcnde wedstrijden vooral op die wijzezooals zulks bij meerdere ouder- steuning in volgende jaren zou kunnen geschieden elk die daaraan deelneemt bevordert dus op die wijze het algemeen belang. VEREENIGING VOOR DE Internationale Landbouw-Tentoonstclllng TE lllJSSEL EN TE HAMBURG. Vergadering van deelhebbers te Zomerzorg nabij Leiden, op den 4dcn Maart 1863. In deze vergadering werden de navolgende besluiten genomen Het kapitaal, waarmede de Vereeniging zal werken, is bepaald op een minimum van tienduizend gulden na 1°. April e. k. zullen de door het comite van uit- voering gewaarmerkte aandeelentegen storting van honderd gulden per aandeel, aan de respective liee- ren deelhebbers worden uitgereikt. Mogt onverhoopt genoemd kapitaal voor 1 April e. k. niet zijn bijeengebragt, dan zal de Yereeni ging worden ontbonden. Tot het uitgeven van meerdere aandeelen en het daardoor vergrooten van het kapitaal blijft het comite ook na 1°. April gemagtigd. Het programma van aankoop zal in dier voege worden gewijzigd, dat de inzeuding van paarden in geen geval zal plants hebben, en schapen alleen bij ruimte van geld. De bepaling van het aantal in te zenden exempla- ren der verschillende rundveerasseublijft aan het comite opgedragenhet zal in deze vrij zijn naar omslandigheden en bevind van zaken te handelen. De leden van het comite zullen afstand doen van de 10 pet. der eventuele winsten, welke bun bij een besluit der vorige vergadering waren toegekend. Ten einde de inzendingen door bijzondere personen naar de Tentoonstelling te Kijssel aan te moedigen, en zulks te meer daar er vrees bestaat dat deze niet ruim zullen zijn, zoo wordt eenstemmig besloten: 1°. dat de vereeniging raad en hulp zal verschaffen aan de inzenders van veevan landbouw-voortbreng- selen en van landbouw-werktuigen en voor de verzen- ding dier voorwerpen zal zorg dragenechter voor rekening en risico der inzenders. 2°. dat door haar zal worden verleend guarantie voor geldelijke schade aan de inzenders van Neder- landsche veesoortenwelke naar het oordeel van het comite van uitvoering geschikt zijn om ter mededin- ging naar Rijssel te worden ingezondenen zulks onder de navolgende voonvaarden Het comite behoudt aan zicli de taxatie der waarde van do ter inzending aangeboden dierenen wordt door den inzender volledig gemagtigd daarmede te handelen als waren zij het eigendom der Vereeniging. De inzender doet afstand van de prijzen in geld welke aan zijne inzending mogten worden toegekend, zoo mede van de geldelijke voordeelen welke nit den verkoop der dieren zouden kunnen voortspruilen. Deze baten komen ten voordeele der Yereeniging. De verliezenwelke op deze gewaarborgde inzendin gen mogten geleden wordenzullen worden gedekt door de subsidienwelke "nog veelligt aan de Veree niging zullen verstrekt worden, en zoo deze niet toe- reikende zijn door het gemeeuschappelijk kapitaal. Zijdie op eene of andere wijze van de tusscheu- komst der Yereeniging wenschen gebruik te maken worden dringend uitgenoodigdvoor 15 Maart e. k. van hun voornemen kennis te geven aan den Secre- taris der Vereeniging, bij wien de vereischte verkla- ringen ter invulling op franco aanvrage te bekomen zijn. In het belang der zaak worden belangstellenden beleefdelijk uitgenoodigdalsnog tot de Vereeniging toe te treden, en mede te werken tot de spoedige volteekening van hot gewenschte kapitaal. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maalschappij van Landbouw welke hoogstwaarscbijnlijk een ruim gelde- lijk aandeel in de zaak nemen zal, werd op deze ver gadering door haren algemeeuen Secretaris vertegen- woordigd. Namens het comite van uitvoering, S. de Cleroq Wz., Secretaris. HET DRENTHSCHE ROODBONTE RUNDVEE-RAS. Zie bier wat Dr. Staring ons omtrent de Drent- sche koeijen mededeelt. Het ras is eigenlijk niet in Drenthe te huismaar in het midden van Overijssel. De markten waar het meeste vee van dat ras ver- schijnt, zijn die van Raalte, waar elke week markt is. De veekoopers weten best wat men met den naam van Drentseh ras bedoelt, maar zooals met al onze rassen, zal een gewone boer geen juiste omschrijving van het ras weten te geven. Geen mensch heeft er ooit aan gedacht om het ras door zich zelven te ver- beteren en te ontwikkelen; altijd tracht men het door Hollandsche, ook door Groningsche stieren te verbeterenen in weerwil daarvan blijft het ras door zijne groote standvastigheid bestaan, en zoodra men slechts stier en koe van dit ras te zamen brengt, komt het weder standvastig te voorschijn. Het zijn kleine, fijneroodbonte koeijen, met grooter uijers en meer regt overeinde stannde hoornen dan de Groningsche en Hollandsche koeijen, Zij zijn zeer goed melkgevend, en beter dan het zware marsch- vee voor zandgronden en voor akkerbouw drijvende streken geschikt. Van daar dat de veekoopers, die jaarlijks duizenden dragtige vaarzen en melkkoeijen den Rijn opwaartsvooral naar de Ruhrstreken uit- voeren hunne voornaamste inkoopen van dit ras zoe- ken te doen, daar het in Duitschland bij slalvoede- ring beter aanslaat dan het Hollandsche vee. Ter beoordeeling der melkrijkheid diene dat op de boerderij van Dr. Staring, nabij Lochem, van 16 koeijen gemiddeld 3165 kan 'sjaars verkregen werden, hetgeen voorzeker voor zulke kleine koeijen en bij stalvoedering allerbest is; terwijl zij nog niet konden gezegd worden van puik Drentseh ras te zijn. De kalveren worden daar cen jaar op stal gehou den, de twee volgende jaren zomevs geweid en zijn dan dragtig in het derde jaar 80 a 100 waard. De echte raskleur van dit vee is rood niet zwart- bruin gelijk het Duitsche vee langs den Rijn. Hoe minder wit des te betermaar die raskleur vindt men slechts weinig. Meer dan de helft is tegen- woordig zwarlbont geworden, door het kruisen met Groningsche en Hollandsche stieren. Men dient ech ter aan die raskleur met hand en tand vast te hou den als men het ras zuiver met al zijne eigenaar- digheid wil behouden. Op de groote veetentoonstel- ling te Londen, werd Dr. Staring sterk getroffen door de gelijkenis van de Ayrshire's, dat puike Scliot- sche melkvee met het Drentsche ras. In Drenthe zelve vindt men meestal zwartbont vee, met weinig wit, bedroefd slecht gevoederd en meestal zeer onoogelijk. Zoodra het echter goed behaudeld wordt, zooals b. v. aan de Ommerschans en te Veenhuizendan komt de Drentsche koe voor den dagdoch zonder hare oorspronkelijke raskleur. Zeer veel zijn de hooruenals bij de Groningers klein en naar voreri gebogen. Soms ook te grof, misschien door voormalig kruisen met Duitsch vee; van bier ook waarschijnlijk dat de kop dikwerf te zwaar, het staartbeen te hoog opgezet en het been- gestel te grof is, en dit gaat gepaard met geringer melkgeving en eenen slechten melkspiegel. Bij uit- gelezen Drentseh vee mag geen dezer gebreken aan- wezig zijn. Velen zullen bewerenzegt Dr. Staring ten slotte, dat het Drentsche ras niet bestaat, maar daartegen is alleen de verzekering te stellenhet is er wel. Ilet is echter zeer te betreurendat geen enkel veefokker dit ras zuiver fokt en door zich zel ven tracht te veredelenom op die wijze een ras te vormen voor onze akkerbouwdrijvende zandstreken waarvoor dit vee bij uitnemendheid geschikt is en den besten aanleg heeft, die met wat zorg en door goede keuze der fokdieren gemakkelijk zou te ontwikkelen zijn. PROGRAMMA van de TENTOONSTELLING te Rijssel. Voor de eerste sectie der Koeijen zijn genoemd: Vaarzendie nog geen half hebben gehadals vertaling der fransche uitdrukking Ge'nisses nag ant pas fait veau waarmede voorzeker bedoeld wordtVaarzen, die nog nimmer dragtig zijn geweest", hetgeen vvelligt, zoo als ons werd opgemerktdoor de eerste omschrij ving minder duidelijk wordt uitgedrukt. De Algeme.ene Vereeniging voor Bloembollenkultuurt gevestigd te Haarlem, zal in die stadin het lokaal der Societeit de Vereeniging"in de Lange Bagijne- straat hare derde tentoonstelling van bloembolgewas- sen, enz., houden op 678 en 9 Maart. Door het hoofd-bestuur zijn twee belangrijke maat- regelen genomen, omtrent de aanstaande Algemeene Tentoonstelling te Haarlem. In de eerste plantsdie om het vee gedurende twee dagen te doen tentoonstellenten anderen die om aan de prijs-uitloving voor mannelijke fokdieren geen voonvaarden te verbindenten opzigte van het beschikbaar houden ter dekking en den prijs van het dekgeld. Wij acliten beide wijzigingen zeer doelmatig en zij leveren het bewijs, dat het hoofd-bestuur er steeds naar strceft om die verbeteringen en veranderingen in het programma der tentoonstellingen te brengeu welke algemeen wenschelijk worden geacht, of die door de eischen des tijds gevorderd worden. De laatsle wijziging zal voorzeker gunstig op de onbeperkte en vrije mededinging naar de eerste prij zen werken, terwijl de eerste een noodzakelijk ge- volg mag heeten van de toenemende belangrijkheid en uitgebreidheid der vee-tentoonstellingen dit de gelegenheid zal geven aan de talrijke bezoekersom aldaar in ruimer mate rijke ervaring en nuttige les sen van veekennis en veeveredeling op te doen. De, op den 27sten February j 1.door den nota- ris van der Moer, in de gemeente Houtrijk en Polanen geveilde kavel Land, sectie MM, n°. 13, te Haarlemmermeer, aan de Hoofdvaart bij het Ven- neperdorp, groot 20 bundera, 19 roeden heeft den niet onbelangrijken prijs gegolden van15,200. De lust tot koopen was zeer opgewektzoodat het te verwachten zou zijndat een dergelijke kavel Land wanneer die nu in veiling mogt komennog meer zoude gelden. Bij don Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 17 February tot 3 Maart 1863. GEBOREN; Geertrui, dochter van J. van Tol en K. Jansen. Fredrik, zoon van F. Sauer en J. de Groot. Elsje, dochter van J. Iutveld en T. van Wijk. Wolmet, dochter van C. Betlem en K. van Eijken. Johanna Klazina, dochter van D. Blom en K. Stam. Aallje, dochter van G. J. H. Ver- ploegh en T. Groot. - Baardjedochter van M. Graauwelman en G. Kirikel. Willem, zoon van J. Erkelens en L. Ver- boon. Jorinus, zoon van K. Schram en L. Aaldijk. Arie Jan Ferdinand, zoon van L. W. van Uriel en G. Vervoorn. Hendrika Petronelladochter van A. Blom en E. Scholte. Margje Autje, dochter van J. Weeda en C. Kievict. Jac>b, zoon van C. van Beem en S. van den Bogaard. Peter, zoon van G. van Weelden en C. van Kerkwijk. Adriaan, zoon van II. Groenenberg en A. Verkuijl. Cornelia Adria- nns, zoon van C. Oldenburg en W. Meulekea. Neeltje, dochter van J. Lakeman en A. van Es. Laramert, zoon van A. Bax en G. Huigen. Huibertje, dochter van A. Treffers en D. van Blokhuizen. Christina Hendrika, dochter van C. Korstraan en M. Waasdorp. Frederik, zoon van D. Bniter en N. Tulp. Helena, doohter van P. Groene- wegen en C. W. Hoogenbooin. Abraham, zoon van C. Vcr- munnicht en P. G. Zwarts. OVERLEDENHendrikua Weewel, oud 23 jaren, ongehuwd. Margaretha, oud jaar, dochter van A. de Geua en J. Ver- woerd. Cornelia, otid 9 maanden, zoon van A. de Kreij en K. de Jong. Cornelia, oud 10 jaren zoon van J, C. van der Wal en B. Meijer. Willemijnljeoud 2 jaren, dochter van R. Boonstapel en L. Dogterom. Maartjeoud 3 maanden, dochter van C. van Ophem en D. Street. Pic- ter, oud 7 maanden, zoon van J. Bogerd en G. M. Cave. LEVENLOOS AANGEGEVENEen kind van J. Ravesloot en P. Bienzea. ONDERTROUWD: R. Kooij met F. Tensen. 11. Kol met I J. Brouwer. F. Verdoolaeghe met C. Mulder. GEHUWD: J. Gntman met E. Heinhuia. Voorspoedig bevallen van een' ZOON, L. KROON, geliefde Echtgenoote van C. KROON, C.Hzn. Aalsmeer27 Febr. 1863.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2