- 58 - Maarlemmeraieer. Hollandselie Maatschappij van Landbouw, maakt, lerwijl Dijkgraaf en Heemraden, wat do uilvoeringbelrcft, later aan^ de Vergadering voorstellen zullen voorleggen. - Wordt in bebandeling genomen de wijziging van het Bijzonder Reglement, zooals die door Gedeputeerde Siaten is voorgesteld, met de daarbij gevoegde memorie van toelichting. Staande de Vergadering komt een adres in van de Heeren Korthals c. s., waarbij deze hunne adhaesie schenken aan do primitive voordragt van wijziging, zooals die door de Ver gadering van Hoofd-Ingelanden is ingediend. Dit adres wordt als kennisgeving aangenomen en besloten het met de andere stukken aan Gedeputeerde Staten op te zenden. De oorzitter zegt dat de Commissie voor de herziening van bet reglement, met de mcesle aandacht de bedenkingen van Gedeputeerde Staten hceft overwogen, en dat bet resultaat barer beschouwingen door den Ileer Rutgers zal worden me- degcdeeld. Nadat de Vergadering van een en ander heeft kennis geno men, besluit zijin ovcrcenstemming met de Voorstellen der Commissie, een nicuwe voordragt tot wijziging van bet Bijzon der Reglement bij Gedeputeerde Staten in le'zenden, luiiiende als volgt: Art. 1, omschrijving van den Polder als YValerschapte doen vervallen. Art. 4 en 5, op bet bchoud van deze artikelenrcgelendc de tijdelijke vervanging van Bestuursleden te blijven aandringen Art. 6 tc doen vervallen. Art. 8op de bcnoeming van den Hoofdopzigtcr door de Aergadering van Iloofd-Ingelanden, te blijven aandringen. Art. 9, op bet behoud van dit Arlikel, regelcnde de aftre- ding van de Destuursleden, te blijven aandringen. Art. 10, regelcnde de huishoudelijke kostcnzicb to vereeni- gcn met de zienswijze van Gedeputeerde Statendoch bet maximum voor de schrijfbeboeften van den Secrelaris en den Pennmgmeester met de helft to verminderen. Art. 1 1regelcnde de stcmgerogtiglicidtc wijzigen volgens do zienswijze van Gedeputeerde Staten. Art. 13, over bet stem hehben van de Ledon van bet da^e- Iijksch bestuur in de Vergadering van Hoofdingelanden wordt na ampelc beraadslaging en na vcrwerping van een voorslel van den Ileer van Houweninge om bet getal Hoofd-ingelandcn van 15 op IS te brcngen met 11 tegen 6 stemmen beslotenzich ne 'er le leggen bij de bezwaren welke Gedeputeerde Staten tegen de bepcrking van de slembevoegdheid van Dijkgraaf en Heem raden gemaakt hebben. Art.. 15, 16 en 17 worden geschrapt, aangezien de Ver gadering steeds bevoegd is bare zittingen openbaar te ver- klaren. Art. 18, regelcnde de ornslagpligtigbeid der oude landen op not bchoud van dit Artikel tc blijven aandringen. Art. 20, regelcnde de afzonderlijke bemalingen, met de daarin gebragte wijziging door Gedeputeerde Staten, genoegeu te nemen. Slulbcpalmg, (e lezen volgens de rcdactie van Gedeputeerde Staten. r 3°. Op voorslel van Dijkgraaf en Ileemraden vcrlecnt de vergadering magtiging, om uit den post van ouvoorziene uit- gaven le belalen aan Movrouw van df.r I(cn en do Heeren Gcbroeders van der Beek c. s. schadevergoeding voor do door liaar gemaakte harde wegen in den polder, en wel in vcr- liouding tot do kosten welke de dwarswegen gevordcrd beb- ben, daar zij overeenkomstig de beslckkcn van die wegen ziin aangelegd J 4°. Wordt goedgekeurd eene wijziging in do Verordening op hi kroozen der lengtelogten en sloolen, slaande op het kroo- zen ter halver sloot langs de hoofd- en lengtewegen doof de eigenarcn, in zooverre deze wegen begrind zijn". 5°. Wordt besloten bet regt van beplanting langs de bardc wegen te verlengen tot 1° Meimils do boomon alsdan geplant zijnen met bcpaling dat daartoe zaclite houtsoorten zullen kunnen gebezigd worden. 6°. Wordt goedgekeurd een voorslel van Dijkgraaf en Iloo<*- hcemraden tot vcrhooging van eenigc perceelen van de kru?n van den Bingdijk tot op 60 duim boven A. P., waarvoor vol gens raming eon som van 2000 benoodigd is. 7°. Wordt goedgekeurd een voorslel van Dijkgraaf en Hooc- heemraden betreffende ccn delimilatie van gronden nabij Slotcn toekomende aan Mevr. Douairiere Rutgers van Rozenburg' waardoor aan wederzijden meer regclmatige stukken gronden zullen worden verkregen. 8°. Wordt goedgekeurd een voorslel van Dijkgraaf en Heem raden tot bet verkoopen in publieke veiling van cenigo percee len dijksgrondenwaar geen vcenspecie gevonden wordt. 9°. Wordt afgewezen een aanvraag om eeaige diiksgrondon uit de band te pachten. 10°. Wordt besloten aan den Hecr Bahnaart den dank der Vergadering te brengen voor zijne werkzaarnheden op de Se cretaire van don polder, door hem gedurende een jaar belan- geloos waargeuoinen. De Vergadering wordt daarop door den Voorzitter gcslotcn. king is geweest met 7 pompen en 8 ketels^ in wel- ken tijd zijn gemaakt 147.142 slagen of 6424 per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 359 paardenkrachten. Verbruikt zijn: 1728 mud Engelsclie, 2361 mud Belgische en 661 mud Euhrkolen192 pond talk, 32 kan gallipoli- en 103 kan patent-olie. Gedurende deze maand zijn geleverd 6516 mnd Ruhrkolen. Aan het einde der maand bedroeo- de voorraad 7146% mud Engelsche, 2560mud°BeI- gische en 23191 mud Euhrkolen. B. OMTRENT IIETGEEN AAN DE STOOMTtFIGEN VER- RIGT IS a. Gedurende den stilsland van den Leeghicaler zijn door het personeel verpakkingen verrigt, een ijzeren strop, die gebroken was, vervangen, de peilglas- kranen digtgeschuurd en twee ketels sehoongemaakt. b. Gedurende den stilstand van den Cruquius zijn door het personeel verschilleude verpakkingen verrigt, is op de stoompijp in de machinekamer een mano meter geplaalst, twee ketels sehoongemaakt en eenige andere ldeinere werkzaarnheden geschied. gebroken spuipijp van ketel N°. 2 is door een nieuwe vervangen en het gebrek in de ketel N°. 6 hersteld. (Zie rapport December.) c. Geduicnde den stilstand van den Lijnden zijn door het personeel verpakkingen verrigt en is de om- kleeding der stoomkast geschilderd. Boor losse werk- lieden zijn zes ketels sehoongemaakt. C. OMTRENT ANDERE WERKEN Boor de laatste stormen en den aanhoudenden hoogen boezemstand hebben de ringvaartsboorden bier en daar een weinig geleden en zijn eenige rietstuk- ken weggedreven, een en ander zal door den aan- nemer worden nagezien en hersteld, zoodra het we der zulks toelaat. In den dijk, bij mijlpaal N°. 17, is een lek ontstaan. Tot het onderzoeken der oor- zaak daarvanzijn door den aannemer sleuven ge- giaven en bevonden dat er eene scheur was in het veen van den dijk, die in gemeenschap stond met het water in de ringvaart; de sleuven zullen gcdigt wot den met kleiachtigen grond, waardoor een en ander weder in goeden staat zal komen. Be Lisserrolbrug wordt steeds moeijelijker te be- wegen, zoo ook die te Leimuiden, onder welke spoedig een nieuw stel rollen zal moeten worden gebragt. Het maken van vier aanlegplaatsen aan de Eingvaart van den Haarlemmermeer-Polder, is aangenomen door L. Inpijn te Haarlem, voor 2650.—welke aan- neming is goedgekeurd. Bij de verpachting van het Grasgewas en Visch- water, op den 27 Eebruarij en 3 Maart II., heeft de opbrengst bedragen van het Grasgewas Perceel N°. 2 tot en met N°. 52, 7,5 60.—, en die van het Yisch- water, Perceel N°. 1 tot en met N°. 19,/ 535. Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maaijd Januarij ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN a. Bat de Leeghwater gedurende 149 uren in wer- king is geweest met 9 pompen en 5 ketels, in wel- ken tijd zijn gemaakt 50.085 slagen of 5.602 per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 302 paardenkrachten. Verbruikt zijn: 38 mud Engelsche en 1705 mud Euhrkolen; 76 pond talk, 10 kan gallipoli- en 31 kan patent-olie. b. Bat de Cruquius gedurende 71% uren in wor king is geweest met 7 pompen en 8' ketels, in wel- ken tijd zijn gemaakt 25.659 slagen of 6.002 slagen per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 336 paardenkrachten. Verbruikt zijn: 624 mud Engelsche en 312 mud Belgische kolen; 36 pond talk, 8 kan gallipoli- en 20 kau patent-olie. c. Bat de Lijnden gedurende 381% uren in wer- Bij hetprovinciaal gouvernement van Noord-Holland te Haarlemheeft den 5den Maart de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van eene school met onderwijzerswoning, in Haarlcmmerraeeraannemer de heer J. Eutgers te Aarlauderveen, voor12,719. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 3 tot 10 Maart 1863. GEDOltENJohanna, dochter van IV. Kasbergen en A. van Zeijst. Cornells, zoon van P. Twigt en M van Stijn. Adam, zoon van J. van der Sluijs en G. van Ewijk Abraham Izak, zoon van A. Sluijter en C. van der Vlugt. Jacobns, zoon van A. Suidgeest en C. van Ruiten. Lijpje, dochter van J. Blootshoofd en A. Eveleens. Wilhelmus, zoon van A. Goor- den ca J. Houtepen. Adrianus Cornells, zoon van N. Melman en J. Scheeliuks. Cornells Adriannszoon van B. J. van Graas en M. van der Wicl. Dirk, zoon van J. Verbij en J. van der Werf. Antonetta, dochter van A. Breure en A. Koopman Mares. Teuntjedochter van L. de Jong en S. van llaalte. Maria Mettha, dochter van A. lVagenaar en E. Brinkman. Pieter, zoon van J. J. van Itijn en M. Win- gelaar. OVERLEDENIT. Bakker, 'oud 33 jaren, ongehuwd. -J. Taelman, oud 49 jaren, gehuwd met D. Peereboom Cor nells Krijnen, oud 58 jaren, gehuwd met K. de Kort. Wil helmus Goorden, ond 2 dagen, zoon van A. Goorden en J. Houtepen. ONDERTROUWD: J. van der Groef en J. van der Voet. GEHUWDGeene. Afdeeling's Gravenhage en Omstreken. De Afdeeling hield den 26s!en February te 's Gravenhage, onder Voorzillersebap van don Hecr W. K. van Gen.nip eene Vergadering voor het eerst in hot loeaal van de Vrijmclselaars- loge en welke door 247 leden werd bijgewoond De Voorzitter beetle de leden hartelijk welkom in dit nieuwe loeaal en drukte de hoop uit, dat de beraadsiagingen op deze plaats op even vnendscbappelijke wijze en met hetzelfde nut- tige resultaat mogten plaats hebben als in het loeaal Diligenlia, griiouden gedurende 15 jaren hare Vergaderingen had IRfi?' Ied®n der AWeeling bedroeg op het einde van 1862, 1121; sedert hebben echter 126 personcn voor bun lidmaatscliap bedankt, terwijl daarentegen 12 personen als leden zyn loegelreden, zoodat het getal leden tbans 1010 bedraagt. Tlierby zij opgemerkt, dat de naamlijsten der leden, te Was- seuaar woonachtig, nog behoorcn geverifieerd te worden. Een en ander bhjkt uit eene mcdedeeling, door den Heer Secrelaris gedaan. Daarna heeft de Voorzitter twee leden aangewezen om met den becretaris (bij ontstentenis van den Penningmees(er) op te nemen de rekemng en verantwoording van bet geldelijk bebeer over bet afgeloopcn jaar. Uit het later daarover uitgebragte rapport blykt, dat de ontvangston hebben bedroom f 3600 3"i waaronder een saldo van/ 784.67,i van bet vorige jaar', teV- wyl de uitgaven beliepen 2542,94, zoodat bet batig saldo tbans bedraagl 1057.48£. Het berigt is ingekomen van de ontbinding der Koninklijke Landbouw-Vereeniging. J Aan de Afdeeling is toegezondon bet Programma van een intcrnationalen Wcdstrijd, die, tegelijkertijd met den regionalen Landbouw-Wedstrijd, van 23 tot 31 Mei a. s. to Rijssel (Frank- ryk) zal plaats hebben en aan welk concours Engeland, Beb'ie en Nederland tot deelneming zullen worden opgeroepen De Wedstrijd zal omvalten, voor zoover betreft Belgie en Neder- Iarid: fokdieren van paarden, rundveo, scbapen en varkens gcvogelte, landbouw-werktuigen en landbouwvoortbrengselen zooals in liet I'rogramma in bijzonderheden wordt vermeldwat Engeland betrelt, uitsluitend landbouwwerktuigen en machinericn De Voorzitter heeft de belangstelling der leden ingeroepen voor eene Vereemging van Iandbouwers, welke zicb onlangs beeft gevoimd, met het doel om Nederlandsche veesoorten en producten van zuivclbereiding aan te koopen en daardoor den Ncderlandscben landbouw waardiglijk te doen vertegenwoordigen op eene Internationale Tentoonstelling, welke eerlang to Ham burg zal worden gehouden. De Vergadering beeft bij accla- matio den Voorzitter gemagtigd, van wege de Afdeelin® een aandeel van f 100 te nemen in de bedoelde onderncming, ten einde haar zooveel mogclijk to schragen, waartoe zij bij missive zich krachtig heeft aanbevolen. Genoemde Vereeniging zal den 4den Maart te Zomerz.org bijeenkomenom zich nader te con- stilueren. Staande de Vergadering hebben eenige leden, door bet nemen van aandeelen, van hunne belangstelling in de on- derneming blijk gegeven. Daarna heeft de Voorzitter nogmaals de aandacht gevestigd op de Bloemen-Tentoonstelling, welke van wege de Afdeeling in April zal worden gehouden, en do leden uitgenoodigd door bet uitloven van medaiiles ook van hunne belangstelling in deze zaak te doen blijken. Bereids beeft H. M. onze geeerbiedigde koningin weder eene gouden medaille toegezegd voor deze Ten toonstelling lerwijl ook reeds eenige leden zilveren of bronzen medaiiles hebben geschonken. Uiterlijk gedurende 14 dagen zal men zich bij den Heer de Langen nog komen vervoegen tot hot opgeven der namen van hen, die nog van hunne be langstelling willen getuigen. Hierop werd aan de Vergadering getoond eene van wege de Afdeeling aangekochte Engelsclie melkmachine. Tot onder- zoek van dat werktuig is benoemd eene commissie, bestaande uit den Heer Sch!feeh van Bleiswijk en eon of twee andere leden ten line van rapport, tot bet opmaken waarvan de com missie gemagtigd is deskundigen te raadplegen. De Heer Viruly heeft bij deze gelegenhcid verklaard dergelijke machines reeds dikwijls le hebben onderzocht, in overleg met werktuigkundi- gen, waaruit gebleken is, dat de machine z. i. zeer ondoel- matig is. Het Bestuur der Afdeeling heeft aan het Iloofdbostuur te ken- nen gegeven, dat de eenige bedenking tegen de jongste alge- meene Tentoonstelling was: de te korte duur van de Tentoon stelling van vee. De Heer Viruly heeft daarop medegedeeid, dat bet vee in het volgend jaar gedurende twee dagen zal wor den tentoongcsleld. Overigens heeft de Vergadering geene andere nanmerkingen kenbaar gemaakt. De Voorzitter beeft de namen medegedeeid van een 50lal leden der Afdeeling, die op de jongste Tentoonstelling zijn bekroond geworden. De Voorzitter wonschte die heeren gehik met hunne bekrooning en rigtte lot ben cen hartelijk woord, ten einde hunne verdere belangstelling op te wekken en daar door de Europesche reputatio op te houden, welke Nederland in bet buitenland geniet wegens Bloomen-Tenloonstellingen. De Vergadering werd vcrder indachtig gemaakt op bet cxcep- tioneel vruchtbaar saizoen, dat wij beleven, zoodat bijv. nu reeds de ganzen leggen, hetgecn gewoonlijk in Mei ge- schiodt en den Voorzitter in het begin dozer maand reeds goede,_ nicuwe, pas gorooide anrdappelen worden vertoond, waarbij echter door den Ileer Sckiffer van Bleiswijk sterk werd betwijfeld of dit aardappclen goldop den kouden grond getceld. Te tlier gelcgenheid werd door sommige leden me degedeeid, dat tbans reeds melkkoeijen in de weide zijn. Ook bieromtrent opperde genoemde Heer twijfel. Ilij werd overigens door den Voorzitter berinnerd aan het beloofde rapport over gemaakte opmerkingen ten aanzien van den landbouw in Enge land De Heer Schifff.r stelde zich voor, zoodanig rapport bij de cerstvolgende gelegenheid mede te dcelen. Ilij verklaarde zich eindelijk bereid aan de leden, die dit zouden vcrlangcn, mai's-pianten te verstrekken. De Ileer Caan heeft daarop namens de Vergadering den Voor zitter dank gezegd voor zijne uitslekende belangstelling in den landbouw en voor zijne uitmuntende loiding der Vergaderingen. De Vergadering beantwoordde de rede des Heeren Caan (fid van het Bestuur) met daverende toejuichingen. Ten slotte werden eenige peerenboompjes om niet onder de leden verloot, waarna de Vergadering is gcslotcn. (N. D. van 's C.) Vervolg op het Bijvoegsel.) Drukkerij yan Bonga C°. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 4