64 Maarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. PUBLICATIE. IIAARLEMMERMEER-POLDER. KENNISGEVllVG. HAARLEMMERMEER. BOEREN-HOFSTEDE, Hij ziet niet in om welke reden Dijkgraaf en Hooglieemraden flians in strijd met dat liesluit willen tiandelon. De Ilccr Piek wederlegt hetgeen door den vorigen spreker wordt aangevoerden wijst op de aril. 28 en 30 van hot regle- tnent; hij acht hot billijk dat zij die werkelijk voor 1 Januarij van elk jaar eigenaar van gronden geworden zijn, ook als zoo- danig op de kiezerslijsten worden erkend, wanneer zij zulks door de vereischle bcwijzcn kunnen staven. Do Voorzitter zegt, dat het voorslel van Dijkgraaf en Hoog lieemraden niet met algemeerie stemmen genomen is, hij heeft deel der minderheid uitgemaakt, en is het dan ook volkornen eens met den Ileer Blusse, dat liier gcene termen voorhanden zijn om van het genomen besluit af te wijken. De Ileer Blusse wijst nog op do laatste alinea van art. 30, waarbij de uittrcksels uit het gaardorboek, hij uitsluiting als hevvijs van eigendom, erfpacht of vruchtgebruik worden aangenomen. llet voorstel van Dijkgraaf en Iloogheemraden komt daarop in stemming en wordt met 13 tegen 9 slemmen verworpen. De reclificatie van de woonplaats van den ecrstcn adressant wordt goedgekeurd. 4°. Wordt gclezen een adres van de Hoeron R. Lans C° huurders van den huize Zwanenburg en aanhoorighedenbun verlangen te kcnnen gevende dit perceel aan te koopen voor 12,000 of wel voor 26,000 met inbegrip van al de gronden welke zij daarbij in liuur hehben Dijkgraaf cri Hooglieemraden verklaren dit aanbod aandachlig te hehben overwogen, docli zij liebben geene vrijheid gevonden aan deze Vergadering een minder oijfer voor le dragen dan de som van/30.000, welke zij onder goedkcuring der Vereenigde Vergadering, als koopsom voor genoemde perceelen aan de ge- gadigden hehben voorgesteld; ook zijn zij van oordeel dat in elk geval, al de in liuur gegeven perceelen in den koop belioo- ren begrepen te worden. uitgezonderd een strook grood nabij hel stoumgemaalwaarvan naar bun inzien het hooghcemraad- schap den eigendom inoet behouden. De debatten over deze zaak hebben op voorslel van eenric leden met gcslotcne deuren plaats. Dij de heropening der deuren verklaart de Vergadering zich op voorstel van den Heer Blusse geneigdtot den verkoop van Zwanenburg c. a. over te gaantegen betaling van een som van /30.000, met uitnoodiging van Dijkgraaf en Hoogheemraden de voorwaarden van verkoop aan hare nadere goedkeuring te onder- werpen. Voider besluit zij om bet aanbod der Heeren Lans&C0., zoo- als bet daar ligt, van de hand to wijzcn, doch hen uit te noo- digeri dieriaangaande in nadcr overlcg te treden met Dijkgraaf en Hoogheemraden. 5°. Wordt gelezen een adres van de Heeren Rutgers van Rozenburg, waarbij deze verzoekcn, dat het besluit dor Vergadering omtrent de gevorderde afkoopsom voor de droog- making van bet Lutkcmeer in dier voege zal worden gewijzigd, dat het bun vrij zal staan in plaats van 5090 in eens een jaarlijks huilengewoon bundergeld van 1,25 per bunder te betalen, overeenkomende met 4£ pCt. rente van genoemd kapitaal. Na eenige beraadslaging wordt bet voorstel van Dijkraaf en Hoogheemraden om bij den cisch van 5000 in eens te blij ven persislercn, met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. 6°. Het voorstel van Dijkgraaf en Hooglieemraden betreffende bet adres van Gnurts. Vollenhoven to Gouda wordt uithoofde van het vergevorderde uur niet in hebandeling genomen. De Vergadering wordt daarop door den voorzitter gesloten. VEREENIGDE VERGADERING, in het Gemeenelandshuis te Leiden op Maandag 16 Maart 1863 's voormiddags ten 10% ure. genomen weikcn, in verband met de doorgraving van Holland op zijn smalst en den aandrang, waarmede thans de zaak door dat collegie wordt aanbevolen. De Heer Viruly ziet niet in, dat de uitvoering dier werken zooveel spoed zoude vereischen; hij zou het betreuren, wan neer later de Vergadering tot de overtuiging kvvam, dat deze a.inzienlijkc sommen liadden kunnen bespaard worden; bij acht het alzoo wenschelijk, dat men afvvachte welke toestand bij de eventueie doorgraving zal verkregen worden. Do Heeren Steengracht Hartevelt en Piek wederleggen de bezwaren der vorige sprekers en verdedigen de voorgestelde buitengewone werken, als r.oodig voor Rijnlands hoezem, in tijden van overlast van water, en in het finantieel belang van het Hooghecmraadscliap, in tegenstelling van de uitlozingen door stoomkiaeht; en als billijk togenover de Concessionarissen voor de doorgraving, daar deze hebben kunnen en mogen verwach- len dat die Waterschappenwelke door eon Kanaalpeil van 50 duim A. P. bepaaldelijk zullen gebaat worden, ook van limine zijdo, dien gewenschten toestand zullen trachten te he- vorderen door van hunne andere lozingsmiddelen zooveel mogelijk partij te trekken, Een voorstel van den Heer Jonker, om de zaak aan te lieu- den tot de behandeling der begrooting voor 1865, wordt met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Waarna met 15 tegen 4 stemmen besloten wordt, de voorgenomen buitengewone wer ken 'ten uitvocr te leggen. 3°. Aan de orde wordt gesteld bet aangehouden adres van Gebr. v. \ollenhoven te Rotterdam, eigenaren van den volmo- len te Gouda. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben een onderzock ingesteld in hoeverre bet wenschelijk kan geaclit worden de working van dien molen gedurende den verboden tijd toe te staan tegen be taling, doch zijn tot het besluit gekomen dat de aanvraag dient to worden geweigerd. De Heer Viruly maakt de vergadering attent op de veror- dening op de Gouwe, welke door haar vverd ontworpen en vastgesteld en slechts op de goedkeuring van Gedeputeerde btaten wac'ht, om in werking le treden; daar nu bij art. 50 van die verordening bepaald wordt, dat do beide door IJssel- water gedreven rnolens ook zullen mogen werken van 1 October tot 15 Mei, wanneer de Gouwe daalt tot 0,45 el onder A. P., zoo acht hij het rationed dat eene dergelijke vergunning van nu af aan de adressanten zal worden verleend. Hij maakt hiervan een voorstel, hetwelk op voorstel van den Heer Blusse zoodanig wordt gewijzigd, dat de vergunning wordt verstrekt tot wederopzeggens toe. Dit voorstel wordt met 10 tegen 7 stemmen aangenomen, waarna do vergadering door don Voorzitter wordt gesloten. Vergslijking met vorige Jaren. Januaeij. Uren werking Mudilen steenkolea verbruikt. Gevallen regeu, in strepen. Verdampingin strepen Gemiddelde waterstand Hoogste stand aan het Kruisdorp. 1863 1862 1861 602 74291 46.7 38.7 4 94 4.75 615 j- 5722 59.62 18.69 4.84 4.72 6G6£ 7131 4.85 4.521) Tegenwoordig 19 Leden. De weerkundige waarnemingen in den Polder zijn eerat 1 February 1861 aangevangeu. t) Venneperdorp wijl in die maand geen waterstand aan het Kruisdorp is waargenomen. De Notukin der vorige Vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1°. Wordt medegedeeld dat is ingekomen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, op de gebragte wijzigingen in het regle- ment op de VVaarborgkapitalen. 2°. Komt in behandeling het nader voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden omtrent den verkoop van Zwanenburg c. a. Hierbij wordt overgelegd een Concept-Contract van Verkoop van den Huize Zwanenburg met aanhoorige Landerijen, ter grootte van p. m. 4.87.60 Bunders, aan de firma Barth. Lans C°. waarin de navolgende bopalingen voorkomen. De koopprijs wordt bepaald op/ 27.000, te betalen bij bet passereri der acle van koop en verkoop, hetgeen op den 8slen April e.k. zal plaats hebben. De onkosten op dien verkoop vallende, zullen door beide partijen ieder voor de helft gedragen worden. Hot onderhoud van de Kadijken van bet Zwetpoldertje en van de daarop geplaatste molen gaan aan den kooper over, die daartegen zal genieten do vaste bijdrage van 25 gulden per jaar, welke som door andere Polders voor gezegd onderhoud wordt uitgekeerd. De grondlasten en Rijnlands bundergeld komen ten laste der koopers. Het schoorsteenstuk in de groote Zaal zal door de Verkoo- pers worden weggenomen. De koopers verbinden zicli de voorgevel van bet Huis Zwa nenburg ongeschonden in wezen le laten. Het huurcontract met den Heer B. Lans wordt ontbonden. De beraadslagingen over dit onderwerp hebben met gesloten deuren plaats. Bij de heropening der deuren, wordt het voorstel van Dijk graaf en Hooglieemraden zouder hoofdelijke stemming goedge keurd en aangenomen. 3°. Deliberation over art, 46 en 73 der begrooting voor 1863. De 1'oorzitter berinnert, dat beide artikelen tijdens de vast- slelling der begrooting zijn aangehouden, en betrekking hebben op de voorgenomen verruiming en verdieping van de afvoer- kanalen naar de Katwijksche sluizen. Do Heer van Lennep wijst op den gunstigen toestand van Rijnlands boezem, blijkens bet verslag over 1861. Ilij acht het niet verantwoord een kapitaal van p. m. 90,000 te be- steden aan werkenwaarvan de uitvoering in het belang van den boezem niet noodznkeiijk kan geaclit worden. De Heer Jonker ziet tegenstrijdigheid in hetgeen tijdens do behandeling der zaak door Dijkgraaf en Hooglieemraden is aangevoerd ter wederlcgging van de noodzakelijkheid der voor- Op 1.1. Zondag, 15 Maart, had de plegtige be- vestiging plaats van den heer C. de IIoil, als pre- dikant van Nieuw-Yennep. De bevestiging geschiedde bij afstand van den consulentden heer L. Tinholt, predikant te Haarlemmermeerdoor den heer H. R. d e H o 11predikant te Iloogeveen vader van den jongen leeraar, met eene rede over Luc. 10 vs. 18. Aan de plegtige handoplegging nameu ook deel, de heeren J. B. Moquette en A. L. Hissink.pre- dikanten te Rijusaterivoude en te Spaarndam. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn dienst- werk met eene rede over Joh. 15 vs. 5, waarbij ook tegenwoordig waren de heeren J. Kooi, E. T. de Ma zure en W. J. Geselschap, predikanten te Lisse, Bennebroek en Heemstede, alsmede de Burge- meester der gemeente. Was het kerkgebouw des voormiddags zeer vol, des namiddags kon het overvol heetendoor de zamen- vloeijing van eene talrijke schare uit de beide gemeenten, namelijk van Nieuvv-Vennep niet alleenmaar ook van Haarlemmermeer, terwijl ook van elders belang- stellenden waren opgekomen. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 10 tot 17 Maart 1863. GEBORENMariadochter van J. Snatersa en J. Bakker. Willemzoon van E. Asjes en G. Tegels. Jan, zoon van W. Spaargaren en J, Vreeken. Johannes Anthonius, zoon P. A. Vcrmeulen en M. Rijneveen. Adrianus, zoon van D. Maas on A. Winkel. Adrianntje, dochter van J. Riet- veld en J. Vuyk. Willem, zoon van M. Stoltenkamp en J. Klaverstijn. Jacobus, zoon van W. Slingerland en P. Bijlaud. Andries, zoon van J. Kallanzee en N. Beets. Catharina, dochter van M. Leeuwcn en T. Jansen. Aletta Wilhelmina, dochter van H. van derJBeek en W. Noorloos. Aagje Maria, dochter van J. Bos en II. Kiskes. OVERLEDEN: Johannes, oud 18 maanden zoon van C. van der Giessen en L, Maliepaard. DirkjeDoeve, oud 32 jaren, gehuwd met J. J. van der Leeden. Gerrit, oud 10 maan den, zoon van M. van Dalen en A. Peerbolte. ONDERTROUWDH. van Kerkwijk met D. J. Alders. P. Schouten met J. Spruit. C G™ideTD: R" K°°y e° T' Tensen- F- Verdo°laeghe en ECHTSCHEIDING: ingeschreven van Jacob de Ruiter en oopnia Riake. Wij vernemen uit goede bron dat ook de heeren Gevers Deijnoot enBegram deel zullen uitraa- ken van de Internationale Jury voor de tentoonstel- ling te Rijssel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haar lemmermeer, brengen ter kennisse der belanghebben- den, dat, ter voldoening van de wet op het Kiesregt, door hen zijn vastgesteld de LIJSTEN der KIESGE- REGTIGDEN van LEDEN voor de TWEEDE KA- MER der STATEN-GENERAALde PROVINCIALE STATEN en voor den GEMEENTERAADalsmede van die, welke sedert de vaststelling <*er vorige Kie zerslijsten daarvan zijn geschrapt. Dat die a°an het Raadhuis zijn aangeplakt en bovendien VAN HEDEN AE gedurende veertien dagen (Zon- en Eeestdagen), des voormiddags van 10 tot 1 uur, op het Raadhuis TER INZAGE ZULLEN LIGGEN, binnen welken tijd degenendie daar tegen eenige reclamen mogten hebben, die bij ongezegeld Yerzoekschrift door de vereischte Bewijsstukken gestaafd, aan den Raad zul len behooren in te dienenna verloop van welken tijd daarop GEEN REGARD meer zal kunnen wor den geslagen. Gedaan te Haarlemmermeer den 14 Maart 1863. Burgemeester en Wethouders voorn. PABST. De Secretaris D. EGGINK. DIJKGRAAF en IIEEMRADEN van den Haarlem- mermeer-polder brengen bij deze ter kennis van de iDgelanden, dat een exemplaar der door hen ontwor- pene NIEUWE VERORDENING op het Kroozen en Zuiveren van alle Vuilnis en Waterplanten der Lengte- togten en Slooten in den Ilaarlemmermeer-poldervan den 21sten dezer, gedurende 14 dagen, ter inzage van de Ingelanden zal worden gdegdaan de Secre- tarie van den Polder in de Oroote Houtstraat te Haar lem, aan de Stoomtuigen de Cruquiusde lijnden en de Leeghwateren aan de Secretarie der Gemeente Haarlemmermeer. Haarlem, 18 Maart 1863. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. WM. VAN DE POLL Voorzitter. E# "WVAN BREDERODESecretaris. Op Zaturdag den 28 Maart 1863, des middags na 12 uur, ten Huize van IIoog- W-JHLifS landt, in het oude Huis ter Hartaan Halfweg Haarlemgemeente Houtrijk en Polanenzal worden geveildEene bestaande uit I1UISMANSWONING, STALLINGEN voor 12 stuks Hoornvee en 4 Paarden, DORSCHVLOER, HOOIBERG, WAGENHUISWERE, MOESTUIN, WEI-, HOOI- en BOUWLANDEN, gelegen in den llaarlemmermeer-Tolder, aan de Hoofdvaart, nabij het Kruisdorp, Afdeeling Rijk, op de Polderkaart Kavel GG, N°, 9, Kadaster Sectie K; N°. 73 a 75, 846 a 851, te zamen groot 19 Bunders, 97 Roeden. Om dadelijle te aanvaarden. Nadere Information zijn te bekomen, en de Veilcon- ditien op den gewonen tijd ter inzage bij den Notaris J. L. VAN DER MOER, in den Haarlemmermeer-Polder, en bij de Notarissen CLAASEN JaGER, te Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2