WEEKBLAD van Vrijdag, 5 April. LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BE LANGEN GEWIJD. Wierde Jaar gang. IioofdredacteurC. E. DE CLERCQ. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. 24- U- HOLLAND AAN HAARLEMMERMEER, Abonnementen worden aangenomen bij de Boekhandelaars C. M. VAN GOGH. Leidschestraat, te Amsterdam, J. J. VAN BREDERODE,Haarlem, bij den Heer BRIEVENGAARDER te Baarlemmermeer en verder bij alle soliede BOEKHANDELAREN en POSTDIRECTEUREN in het Rijk. De Prijs is 6,in het Jaar. Elke 3 Maanden wordt over 1,50 beschikt. Advertentien van 15 regels 50 Cts.elke regel meer 10 Cts., behalve 35 Cents Zegelregt bij elke plaatsing. Alle Toezendingen moeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Amsterdam. Bij dit IV o miner behoort een Bijvoegsel. Eebrtjarij 1863. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden u bO i Boezerastanden -2.3 Nerval de Sluizen o f van l°ozin£ r-i f Hoeveelheid geloosd De meest heerschcnde wind. f Gewerkt gedurende 8 g Opbrengst bj) Uitgemalen J Gestopt v. hoog water. id. voor Sluisgang WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,051 A P. it 0,288 A.P. 0,50 A.P. 0,595 A.P. 0,088. 27. 6,072212. Zuid-West. 132—8. 0,461. 9,472932. 15. Halfweg 0,049 A.P. il 0,297 A.P. 0,499 A.P. 0,532 A.P. 0,09. 271. 4,259783. Zuid-West. 85. 0,634. 4,390638. 16. Gouda. 1,144 A.P. 0,175 A.P. 0,472 A.P. 0,536 A.P. 0,016. 18134. Zuid-West. 74—51. 1,063. 2,590944. 16—27. Katwijk. 0,98 A.P. 0,786 A.P. 0,57 —A.P. 0,714 A P. 0,084. 153*. 16,792588. West. AANTEEKENINGEN. Leidschondam. Rijnland 0,564A.P. Dclfland 0,308 A.P. Bodegraven. Rijnland .0,514—A.P. (Woerden 0,464A.P. Van Woerden op Rijnland afgevloeid 237 uren. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. Lengte-afmeting in Ned. Ellen. Inhouds-afmeting in Kubieke Ellen. DOOR VREEMDELINGEN BESCHOUWD. Fervolg.) Op weg naar de andere boerderijdie wij wensch- ten te bezoeken, kwamen wij door eiken hakhout, dat op den eenigzins veenachtigen en kalkbevattenden duingrond was aangelegd. De grond wordt daartoe drie voet diep omgezet en dan de eikels in rijen ge- zaaid. Het lot van het eerste jaar wordt in het na- jaar afgesneden, om het lot van het volgend jaar zooveel forscher te doen zijn. De jonge eiken worden reeds in het 7de jaar gekapt en tot brandhout tegen hooge prijzen naar Amsterdam verkocht, of wel men laat ze tien jaar staan wanneer zij behalve brandhout nog bast voor de looijerij leveren. De afgehouwen stronken loopen op nieuw weder uit, welk lot dan weder evenzoo na 7 of 10 jaar geveld wordt. Meestal bestaat het hakhout uit enkel eiken, soms is het ook gedeeltelijk esschen- en elzenhout. Men hakt ze dan natuurlijk alien te zamen op eenen tijd af. Dikwerf plant men het eerste jaar na het hakken aardappelen tusschen de rijen der stronken in. Had oils reeds het bezoek eener gewone boerderij veel dat belangrijk en wetenswaardig was aangeboden dit was nog in meerder mate het geval bij het bezigtigen van de boerderjj van baron van Verschuer. Eene naauwkeurige kennismaking met eene zeer goed en doelmatig beheerde boerderij is op zich zelf reeds lets dat een waar landbouwer veel genoegen geeft; des te meer is dit echter het gevalwanneer de eige- naar zelf met groote vriendelijkheid de bezoekers ont- vangt en ze overal rondleidt, en met de grootste voorkomendheid alles tot in het kleinste toe opheldert en onvermoeid al de aan hem gerigte vragen beantwoordt. Wij nemen gaarne deze gelegenbeid waar, om baron van Verschuer onzen dank ook in het openbaar voor zijne zoo vriendelijke ontvangst te betuigenal kunnen wij dit niet anders doen dan door de verze- keringdat hij daardoor een aantal jeugdige landbou- wers veel nieuws heeft geleerd en ze daardoor bekend heeft gemaakt met een krachtig werkend voorbeeld ter navolging op den weg van een verstandigen voor- uitgang. De algemeene omstandigheden, waarin deze boerderij van baron van Verschuer bevindt, zijn vrij gelijk aan die, welke wij vroeger beschreven. Dit is ook eene koeboerderij. Op de 27 bunders worden 27 melkkoeijen, 28 stuks jongvee benevens 3 merrien gehoudende laatsten dienen behalve tot den arbeid ook tot het fokken van veulens. Het aanfokken van jonge paarden is hier zeer op zijne plaatsde fok- merriendie hier kostelijk weiland hebbenbehoeven geen zwaren arbeid te verrigten, en kunnen daarvan voor en na het veulen genoegzaam verschoond blijven. De doelmatige ingerigte boerenwoning beweesdat ook hier de eigenaar er op bedaeht is geweest om zijn goed met een zoo gering mogelijk bouwkapitaal te be- lasten. De koestal is evenzoo ingerigt als die welke wij reeds bezochten, en dient zomers ook als kaaskamer. Men maakt hier echter geen boter en magere kaasmaar zoetemelksche en wel zoogenaamde Edaminer kaasjes. De versche, niet afgeroomde meik wordt nog warm, met op bijzondere wijs bereidde lebbe vermengdtoe- gedekt en eenigen tijd staan gelaten. Na dat zij geronnen is, wordt de wrongel met een kaasraam herhaalde malen gebroken, om de afscheiding der wei van de kaasdeelen te bevorderen. Dan wordt de wei afgegoten, de wrongel zeer fijn verkruimeld, daarop in ronde kaasvormen gedrukten tot het uit- loopen der wei onder de pers gebragt. De kaas blijft gemiddeld een halve dag onder de pers staan, wordt dan in een anderen vorm gedaan en daarop in de pekel gezet, waarin zij naar de warmte van het jaargetijde 9 tot 11 dagen blijft. Daarna worden de kazen glad gesehrapt, goed afgewreven en op houten rekken te droogen gezet. Na 2 of 8 weken is zij dan leverbaar. Tegenwoordig betaalt men voor 100 Ned. ponden van zulke Edammer kaas, waarvan elk ongeveer 2 Ned. ponden weegt, 53 tot 54 gulden. Men neemt aan dat 20 tot 24 kan melk 4 Ned. ponden zoetemelksche kaas uitleveren. Baron van Verschuer heeft belangrijke proef- nemingen gedaan om uit te makenwelk rund-veeras voor hem het voordeeligst was waarbij de melkrijk- heid op den voorgrond stond en de geschiktheid tot vetmesting in de tweede plaats in aanmerking kwam. De uitslag daarvan is geweest, dat men zich tot het uitsluitend aanfokken van het Noord-hollandsche en Eriesche ras heeft bepaald. In den laatsten tijd heeft men ook het kruisen van deze rassen met Korthoorn- stieren beproefdom beter vet vee voor de Engelsche rnarkt te leveren. Hoewel men in dit opzigt reeds goede uitkomsten heeft verkregenzoo is men toch nog niet tot volkomen afdoende resultaten gekomen. Men tracht het zoo in te rigtendat de meeste kalveren tegen het einde van den winter vallenzij worden met melk en een afkooksel van lijnzaad groot gebragt, en gaan dan op zes-weeksohen ouderdom mede naar de weide. Anderhalf jaar oud worden zij bij den stier toegelaten, en als melkkoeijen worden slechts die aangehoudenwelke na het eerste kalven 20 kannen melk daags geven de koeijen die minder gevenworden vetgeweid en naar Engeland verkocht. Men rekent hier als gemiddelde jaarlijksche opbrengst eener koe, waarbij zij %'/2 tot 3 maanden droog staat, 3500 kan melk; soms is de melkopbrengst nog hooger, zoo werd ons b. v. eene bekroonde koe getoond die in het verloopen jaar 4000 kan gegeven had. Eene andere koedie men ons eveneens aan- wees, gaf twee maanden na het kalven nog dagelijks 24 kannen, terstond na het kalven had zij de bui- tengewone hoeveelheid van 34 kannen daags gegeven. Zulke hooge opbrengsten zouden ongeloofelijk schijnen, wanneer men niet de uitstekend welige toestand van het weiland in aanmerking nam. Al het weiland had een digten weligen grasgroeihetgeen zoowel aan het hier heerscheude, voor grasland zoo gunstige klimaat en aan de zorgvuldige behandeling, als ook in het bijzouder aan de zware bemesting moet worden toege- schreven. Met regt wordt er voor gezorgd om het niet te dikwerf tot hooiland te gebruikenen men neemt daarom slechts elke drie jaren dene snede, terwijl overigens het gras door het vee wordt afgeweid. Heeft men meer hooi noodig, dan wordt het tot hooi win- nen bestemde land met aangelengde koemestdie er met den gierwagen overgebragt wordt, sterk bemest. Ook het grasland, dat alleen geweid wordtverkrijgt jaarlijks naar toestand en ligging eene zwaardere of ligtere gierbemesting. Het is niet mogelijk juistere opgave omtrent de hoeveelheid der bemesting te ge ven, daar de gier zeer verschillend van kracht is. Er is sleehts dit van te zeggendat al de op de boerderij gemaakte mest daarop gebruikt wordt, en dus alleen de plantenvoedende bestanddeelen der melk en van het verkochte vee aan het land worden ont- trokken. De afval bij de kaasbereiding dient tot het houden van varkenswaarvan men op deze boerderij van ba ron van Yerschuer eene kruising van hetinland- sche soort met Berkshire beeren fokt. Even als het rundvee worden de varkens met zeer veel zorg ver- pleegddoelmatige stallingenrijkelijk van zuiver stroo voorzienverschaffen deze dieren eene voor hunne gezondheid zeer bevorderlijke verblijfplaats. Bij het mesten vindt men groot voordeel in het dikwerf reinigen en wasschen der varkens. {JTordt vervolgd.y

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 1