Hollandschc Maatschappij van Landbouw, Maaiiemmernieer-Polder. Afd. RotterdamSchiedam en Omstreken. De Vee-Tentoonstelling te Rotterdam, gehouden op 24 Maart 1863 is weder in alle opzigten zeer naar wensch geslaagd. Er waren ingezonden 14 vette ossen, 18 vette koeijen 8 vette kalveren, 6 vette schapen en 20 vette varkens. Voorts 15 vare koei jen 4 schotten, 9 kalfdragende of melkschotten 1 driejarige, 9 tweejarige en 5 eenjarige stieren 7 koppels van vier ooisehapen met lammeren, 9 spring- rammen, 4 zeugen met biggen en 1 beer. En een aantal kippen en ander gevogelte van verschillende soort. \ooral muntte de tentoonstelling uit door zeer zwaar en buitengewoon vet veezoowel ossen als koeijenen evenzoo onder die met spoeling als on- der die met hard voeder gemest. Zulk vee, zeide men zou voorzeker op de Londenscke markt ook onder het Engelsche vee niet misplaatst zijnmaar gelukkig weet men toeh in Nederland een goed stuk rundvleesch naar waarde te betalenzoodat, even als dit met de boter het geval ishet puikste ons land niet verlaat. Maar niet alleen de bekroonden in de sectien van het vette vee waren uitmuntend ook de minsten zegt een kundig toeschouwer, wa ren nog zeldzaam schoone dieren. Het meeste vette vee was afkomstig nit Schiedam, Overschie, Kethel, Delfshavenenkele echter ook van verder af, zoo als Oegstgeest, Vught, Almkerk, en zelfs van Arnhem en Zevenbergen. De vette kalveren-dit verdient opmerking, waren alien uit de omstreken van 's Hertogenboschen wel uit den Bosch zelven St. Oedenrode en Vught. Het kalvermesten is dan ook in die streken zeer algemeenen zij worden meest alien over 's Herto genbosch per stoomboot naar Rotterdam gezonden. Zij worden daar ter stede ter markt gebragt en gaan voor het meerendeel naar Londen. Gedurende het jaar 1862 is het aanzienlijk getal van 12997 vette kalveren van's Hertogenbosch naar Rotterdam verscheept. Dit heeft dan ook aanleiding gegeven tot het plan om te 's Hertogenbosch gere- geld een wekelijksche vette kalveren-markt te houden een daartoe strekkend voorstel van den heer Rits is in de laatste raadsvergadering gedaan en zal on- derzocht worden. Van het niet gemest en aanfokvee was de heer J. van der Breggen Az. te Noord-Waddinxveen de voornaamste inzender, daar door hem 19 stuks ruudvee waren tentoongesteld, Voorts waren er vee! inzendingen van de heeren C. P. Hoek, 11. A. Spruijt, G. Spruijt Az.J. D. Preuijt, S. Poot en anderen. Ook hier was het blijkbaar, dat men zich steeds met meer zorg op het veredelen en ver- beteren van den veestapel toelegt. Jammer slechts dat de deelneming aan dezen wedstrijden zich nog steeds tot zulk een kleinen kring blijft beperken want jaar op jaar zijn het grootendeels dezelfde per- sonen die daaraan deelnemen, en in verhoutling tot het aantal onzer veefokkers en vetmesters wel een zeer klein geta!. Tot het uitloven van prijzen voor deze gelegenheid was door de stad Rotterdam eene som van 300 verleendterwijl door verschillende particulieren voornamelijk uit Rotterdam en Schiedam, nog voor 290 hiertoe was bjjgedrageu. De Commissie van beoordeeling was zamengesteld als volgt Afd. A. Gemest Fee. G. Groot, te Schermer; J. L. van der Laan, te Overschie, en C. Oos- terweer, te Mathenesse. Afd. B en C. Niet gemest en Melkvee. P. Pz. Lagendijk, te Charlois; D. van der Eijk, te Kethel, en H. C. Jans en, te Schiedam. Afd. D. Aanfokvee. N. R. Barendregt, te Ba- rendrecht; B. M. Bo disco, te Bleiswijk; D. P. van Cappellen, te Capelle aan den Yssel. Afd. E. Pluimgedierte. S. B. Cr iel 1 ae rtte Rotterdam M. Breukelman, te Rotterdam en G. H. M. van den Bergh, te Rotterdam. Door haar zijn de prijzen als volgt toegekend Afdeeling A. Gemest Vee. OSSEN, uitsluitend met hard voeder gemest. tste prijs 75, aan Oaron van Zuijlen van Nievelt van den Sehaffelaar, le Barneveld. 2de prijs f 50, aan C. van Wijngaarden, te Molenaarsgraaf. 3de prijs 30, aan Baron van Zuijien van Nievelt van den Sehaffelaar. OSSEN, met spoeling gemest. 1 ste prijs 60, aan W. Jansen, to Schiedam. 2de prijs/40, aan Poot, te Overschie. 3de prijs, aan denzelfden. KOEIJEN, uitsluitend met hard voeder gemest. Isle prijs f 50, aan C. Kruijmel, le Dordrecht. 2de prijs/30, aan K. S. Hylkema, te Oegstgeest. 3de prijs, aan denzelfden. KOEIJEN, met spoeling gemest. tste prijs/40, aan P Poot. 2de prijs 25, aan denzelfden.3deprijs/15, aan de Wed. G. Dries, te Kethel. Gemeste KALVEREN. tste prijs 15, aan A. Ramakers, te St. Oedenrode. 2de prijs 10, aan J. de Jong, te Vught. 3de prijs 5, aan A. Ramakers. Vette SCHAPEN, van Texelsch, Groningsch of ander inlandsch ras- Die prijs 10, aan A. van der Burg, te Hazerswoude 2de prijs 5, niet toegekend. 3de prijs3, niet toegekend^ Gemeste VARKENS. Isle prijs 15, aan J. C. Hamel, te Rotterdam. 2de prijs 10, aan denzelfden. 3de prijs 5, aan N. Erkelens, to Rotterdam. Afdeeling B. Niet Gemest Vee. OSSEN, oud 3 jarenr.iet ingezonden. VAREN KOEIJEN. 1 ste prijs 20, aan J. van der Breg gen Az., te Nourd-Waddinxveen. 2de prijs 10, aan C. P. Hoek, te Wateringen. 3de prijs 5, aan C. Kapteiin,' te Oegstgeest. SCHOTTEN, oud 3 jaren. lste prijs 20, aan J. de Lint Mz., te Zevenbergschcnhoek. 2de prijs /10, aan J. van der Breggen Az. 3de prijs/ 5, aan J. van Iloboken van Cortgene, te Rotterdam. Afdeeling C. Melkvee. MELKKOEIJEN. 1 ste prijs/25, aan J. van der Breg gen Az. 2de prijs /15, aan S. Poot, le Overschie. 3de prijs 10, aan denzelfden. KALFDRAGENDE of MELKSCHOTTEN, oud 3 jaren. lste prijs 25, aan J. D. Preuijt, te Geervtiet. 2de prijs/15, aan J. van der Breggen Az. 3de prijs 10, aari P. Poot, te Overschie. KALFDRAGENDE of MELKVAARZEN, oud 2 jaren. lste prijs/ 15, aan D. J. Ammcrlaan, te Schipluiden. 2de prijs /10, aan J. van der Breggen Az. 3de prijs 5, aan den zelfden. Afdeeling D. Aanfok Vee. OSSEN, oud 2 jaren. Isle prijs 20, aan J. van der Breggen Az. 2de prijs 10, aan Mevrouw de Wed. J. E. A. van der Kim. 3de prijs 5aan dezelfde. GUISTE VAARZENoud 2 jaren. 1 ste prijs 30, aan J. D. Preuijt. 2de prijs 20, aan denzelfden. 3de prijs 10, aan C. van Wijngaarden, te Molenaarsgraaf. PINK-OS KALVEREN, oud 1 jaar. lste prijs 15, aan J. D. Preuijt. 2de prijs 10, aan J. van der Breggen Az. 3de prijs/5, aan denzelfden. PINK-KUIS KALVEREN, oud 1 jaar. lste prijs 20, aan G. Spruijt Az., te Noord-Waddinxveen. 2de prijs 15 aan J. D. Preuijt. 3de prijs 10, aan J. van der Breg gen Az. RIJST1EREN, oud 2 jaren. lste prijs 30, aan A. van Cappellen, te Cappelle aan den JJssel. 2de prijs 20, aan J. van Iloboken van Cortgene. 3de prijs 10, aan P. Pz. Lagendijkte Charlois. BIJSTIEREN, oud 1 jaar. lste prijs20, aan A. H. Spruijt, to Noord-Waddinxveen. 2de prijs 15, aan J. van der Breggen Az. 3de prijs 5, aan denzelfden. 00ISCHAPEN met LAMMEREN. lste prijs /15, aan P. Vecnman, te Overschie. 2de prijs 10, nan denzelfden. 3de prijs 5, aan A. van der Touw, te Zcvenhuizen. SPRINGRAMMEN. lste prijs/10, aan J. Gans, te'sBosch. 2de prijs 5, aan Jhr. Mr. 1). P.. Gevers Deijnout, te Loos- duinen. 3de prijs 3, aan A. van Olst, te Rotterdam. ZEUGEN met BIGGEN. lste prijs 15, aan D. Richman, te Rotterdam. 2de prijs 10, aan J. van der Wel, te Delft. 3de prijs/5, aan denzelfden. e BEEREN. 1 ste prijs/10, aan C. Klapwijk, te Nieuwer- kerk aan den Ussei. 2de prijs 5, niet toegekend. 3dc prijs 3 niet toegekend. Afdeeling E. Pluimgedierte. Toomen KIPPEN van een HAAN on minstens zes IIENNEN. lste prijs 5, aan James Smith, te Kralingen. 2de prijs Getuigsclirift, aan J van Iloboken van Cortgene. Toomen KALK0ENEN van een IIAAN en minstens vier IIEN NEN. 1 ste prijs 5, aan James Smith. 2de prijs Ge tuigsclirift, aan J. van Iloboken van Cortgene. Toomen GANZEN van een GENT en minstens vier GANZEN. lste prijs 5, niet toegekend. 2de prijs Getuigsclirift, aan S. van der Velden, te Schiedam. Toomen EENDEN van een WOERD en minstens zes EENDEN. lste prijs/ 5, aan P. J. Polvlict, te Rotterdam. 2de prijs Getuigsclirift, aan James Smith. DUIVEN. 1 ste prijs 5, aan P. J. Polvliet, te Rotter dam. 2de prijs Getuigsclirift, aan W. Wasman, te Schiedam. VREEMD GEVOGELTE. 1 ste prijs 10, aan P. J. Pol vliet. 2de prijs Gotuigschriftniet toegekend. Prijzen van het Bestuur. Prijs van 25, aan J. van der Breggen Az., voor een 2ja- rigen Rijstier. Prijs van 3, aan J. L. van der Laan, te Overschie, voor 4 Schapen. Prijs van 10, aan J. van der Breggen Az., voor een Sjarigen Rijstier. Prijs van /5, aan J. de Bruijn, te Gouderak, voor een toom Kippen. Getuig sclirift aan denzelfden, voor een toom Kippen.Gotuigschrift aan J. van Hoboken van Cortgene, voor een toom Engelsche Eenden. Getuigsclirift aan A. H. Redden, te Amsterdam, voor vier paar Duiven. Prijs van 10, aan G. Hoogcnwaard, te Nieuwerkerk, voor eene Schot. Prijs van 15, aan W. A. van Houweningcn, te Waddinxveen voor een vetten Os. Prijs van /15, aan A Middclkoopte Almkerk, voor een vetten Os. Prijs van 10, aan G. van Heeswijk, te Vught. voor eene vette Koe. Prijs van 10, aan van Zon en van Meurs, te Schiedam, voor oone vette Koe. Prijs van/10, aan G. C. van Noort, te Mathenesse, voor oeno vette Koe. Prijs van 5, aan A. Streelland, te Molenaarsgraaf, voor een vet Varken. Getuigsclirift aan N. Erkelens, te Rotterdam, voor Biggen. Prijs van 15, aan P. Poot, te Overschie, voor een Kween. Getuigsclirift, aan P. Veenman, te Over schie, voor een Potlam. Prijs van 5, aan H, Sclirijver, le Cillaarshoek, voor eene Vare Koe. Gctuigschrift aan J. Doelman, te Maasland, voor eene Vare Coe. Afdeeling Dordrecht en Omstreken. Te Ridderkerk werd den '20sten Maart j. 1. eene vergadering van de leden dezer afdeeling gehouden, waarop de prijzen werden uftgereikt op de laatste al- gemeene tentoonstelling te 's Ilagebinnen den krino- dezer afdeeling behaald. De werkzaamkeden voor het loopende jaar werden aldus geregeld De tweede vergadering in de maand Mei te Alblas of Alblasserdamte doen voorafgaandoor eene keu- ring van stieren en koeijen, en eene gratis verlotinw van landbouwwerkluigen. De derde in Augustus te Rijsoort, te doen voor afgaan door eene keuring van paarden uit de afdee ling niet ouder dan zes jaar, gevolgd door eene bard- draverij van paarden, ouderdom onverschilIi°- mits uit de afdeeling. De vierde te Dordrecht op nader te bepalen tijd en plaats. Hierna opende de voorzitter, de beer Bredius een gemeenzaam onderhoud over dierlijke en kunst- mest. Hij toonde aan, het voordeel dat de landman door het gebruik van kunstmest met dierlijke rnest heeft. Hiertegen werd door den beer den Boer aange- merkt de kosten van transport der kunstmest. De vooizitter betreurt het, dat de steden en dorpen niet meer algemeen op den voet zooals de stad Groningen zich toeleggen om de uitwerpselen der mensche^te vergaderen. Aan gemelde stad hebben de vergader- plaatsen en verdere toestellen circa 160,000 gulden gekostwelke som tegeuwoordig circa 40,000 gulden rente jaarlijks oplevert. Ten slotte toonde hij aan, dat kunst-gunno lietzelfde voordeel als de vogelguano geeft, doch veel goedkooper is. Na aanneming van het voorstel van den heer Mr. Suringar tot inzending van een adres aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot ondersteuning van het wets-ontwerp op de afkoopbaarstelling der tienden, door de Tweede Kamer aangenomen, werd de ver<*a- dering gesloten. De Secretaris der Afdeeling Mr. P. Blusse. Voor de Vergadering van Iloofdingelanden van den Ilanrlemmermeer-polderop Woensdag den 8sten April 1863 des morgens ten tien ure, in de Regenten- kamer van het Oudemannenhuis te Haarlem te hou den, zijn de volgende punten ter behandeling aan de orde gesteld 1°. Mededeeling van ingekomen bezwaarschriften tegen het bijzonder reglement. 2°. Vaststelling der verordening op het kroozen. 3°. Missive van Gedeputeerde Staten over den Verkoop van polderkaden. 4°. Idemhoudende bezwaren tegen den Verkoop van dijksgronden. 5°. Voorstel tot verhuring op langen termijn van dijksgrond aan Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg en C. Apfeld. 6°. Voorstel betreffende het begrinden van leng- tewegen in 1863, met Supplefoire begrooting. 7°. Vaststelling van het Kohier van den omslag over 1863. 8°. Aanvrage tot aankoop van polderkade. 9°. Verzoek van den heer Kits Nieuwenkamp. 10°. Herschieten der Kavel- en Wegslooten. 11°. Verbetering van de Lisserrolbrug. Aan bet rapport van den Hoofdopzigter over de maand February ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT HE WERKING HER STOOMTUIGEN a. Dat de leeghwater gedurende 54 uur in werking is geweest met 9 pompen en 5 ketels, in welken tijd zijn gemaakt 19,447 slagen of 5.947 sla- gen per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 321 paardenkrachten. Verbruikt zijn5 mud Engelsche en 698 mud Rukrkolen; 30 pond talk, 5 kan gallipolie- en 11 kan patent-olie. b. Dat de Cruquius gedurende 72% uur in wer king is geweest met 7 pompen en 8 ketels, in wel ken tijd zijn gemaakt 24,700 slagen of 5,658 slagen per minuut. Er is dus uitgeoefend een vermogen van 317 paardenkrachten. Verbruikt zijn: 827 mud Ruhrkolen; 36 pond talk, 6 kan gallipoli- en 18% kan patent-olie. c. Dat de Lijnden gedurende 354% uur in wer-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1863 | | pagina 2